KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1767)

Lajmet

IQV: Përgjegjëse kryesore për ndërtimin e murit në Mitrovicë është BE-ja dhe Qeveria e Kosovës

IQV: Përgjegjëse kryesore për ndërtimin e murit në Mitrovicë është BE-ja dhe Qeveria e Kosovës

Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik para zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë kundër murit në ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Përgjegjëse kryesore për ndërtimin e murit në pjesën veriore të Mitrovicës është Bashkimi Evropian prandaj përmes këtij aksioni simbolik kërkojmë nga BE-ja, si ndërmjetësues dhe garantues i ...

Më shumë...

Gashi: Nesër publikohet raporti i autopsisë mjeko-ligjore i ekspertëve të pavarur për vdekjen e Astrit Deharit

Tomë Gashi

Nesër do të publikohet raporti i autopsisë mjeko-ligjore i ekspertëve të pavarur dr. Besim Ymaj, ekspert mjeko-ligjor nga Tirana dhe dr. Besim Latifaj, nga Anglia, ka bërë të ditur avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi. Gjatë konferencës për media do të publikohen edhe fotografi të cilat e mbështesin raportin e ...

Më shumë...

PE-ja votoi në favor të miratimit të mekanizmave për suspendimin e liberalizimit e vizave për shtete të caktuara

shengen

Parlamenti Evropian ka votuar në favor të miratimit të mekanizmave për suspendimin e liberalizimit e vizave për shtetet, të cilat e gëzojnë këtë mundësi në raste të keqpërdorimeve të lëvizjes pa viza, apo të rrezikut nga migrimi masiv. Me këto mekanizma, që pritet të hynë në fuqi së shpejti, shtetet ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa sërish do të provojë miratimin në Kuvend të demarkacionit me Malin e Zi

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është duke punuar rreth grumbullimit të votave të nevojshme, për riprocedimin e demarkacionit me Malin e Zi në kuvend, në mënyrë që ky ligj të mos dështojë. Ai është shprehur i bindur se ratifikimi i projektligjit për demarkimin e kufirit me Malin e Zi do ...

Më shumë...

Pal Lekaj ka ironizuar krerët e shtetit lidhur me deklaratat e tyre për rrëzimin e murit-ndarës në Mitrovicë

Lekaj

Kryetari i Grupit Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka ironizuar krerët e shtetit lidhur me deklaratat e tyre për rrëzimin e murit në Mitrovicë. Derisa, kryetari, kryeministri dhe vartësit e tij flasin se si do të rrënohet muri në veri, Serbia po e betonizon veriun me ...

Më shumë...

Pavarësisht ndalesës për të mos hyrë pa leje në Kosovë, Gjuriq nuk e merr seriozisht kërcënimin e Edita Tahirit

Marko Gjuriq

Zyrtari i Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq, ka marrë pjesë në hapjen e një pompe të benzinës dhe të objektit të shitjes me pakicë të Industrisë së Naftës të Serbisë,  në pjesën veriore të vendit,   pavarësisht vendimit dhe kërcënimeve në letër  të Qeverisë së Kosovës për t’ia ndaluar hyrjen ...

Më shumë...

Kryetari i Iranit, Hassan Ruhani i ka uruar fitoren në Halep kriminelit sirian-vrasës Bashar al Assad

Kryetari i Iranit, Hassan Ruhani i ka uruar fitoren në Halep kriminelit sirian-vrasës Bashar al Assad

Kryetari i Iranit, Hassan Ruhani i ka uruar fitoren në Halep alavitit Bashar al Assad, për mundjen e forcave kryengritëse. Për iranianët, të cilët janë përfshirë në sulm kundër sirianëve shumicë, beteja për këtë qytet është një fitore kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Kjo është parë edhe nëpër afishe ...

Më shumë...

Hashim Thaçi, Muri-ndarës në Mitrovicë është në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet e Brukselit

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë takimit të Këshillit për Komunitete, ka thënë se muri afër urës së Ibrit në Mitrovicë është në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet e Brukselit, në të cilat ai ka qenë negociator i delegacionit të Kosovës.  Gjatë takimit ai deklaroi se çështja e murit nuk ...

Më shumë...

Ismajl Kurteshi: Zgjidhja e vetme për tejkalimin e gjendjes aktuale në vend është mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme

Ismail Kurteshi

Deputeti i Vetëvendosjes,  Ismajl Kurteshi, ka thënë se zgjidhja e vetme për tejkalimin e gjendjes aktuale në vend është mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme. Ai ka vlerësuar se nuk ka kuptim që edhe më tutje të vazhdohet me një qeveri dhe Kuvend të tillë pasi këto institucione nuk janë të ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Jakup Krasniqi ka qenë dashur të qëndrojë në PDK për shkak të përfitimeve, që tani nuk i ka

Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tubimin partiak në Negroc të Drenasit e ka shfrytëzuar për ta sulmuar ish-zëdhënësin e SHP të UÇK-së, kryetarin e Nismës për Kosovësn, Jakup Krasniqi. Ai ka thënë se  Jakup Krasniqi, “kurrë nuk do të përfitojë aq sa ka përfituar sa ishte pjesë ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka ftuar qytetarët për një takim mobilizues për gjendjen në Kosovë

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ftuar qytetarët për një takim mobilizues, ku do të flitet  për gjendjen në Kosovë. Ai bëri të ditur se  më 17 dhjetor të këtij viti  do të shpalos platformën për daljen e vendit  nga gjendja e rëndë, politike, institucionale dhe ...

Më shumë...

Edita Tahiri: Shteti i Kosovës u bë me kod telefonik ndërkombëtar, 383

Edita Tahiri

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri, tha  sot shteti i Kosovës u bë me kod telefonik ndërkombëtar 383, të cilën ITU ia dha zyrtarisht. Ky lajm, sipas saj, përbën një të arritur historike për fushën e telekomit dhe fuqizon subjektivitetin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës”, thuhet në njoftimin e  ...

Më shumë...

Tri pompa të shitjes së naftës e benzolit janë hapur në veri të Kosovës nga kompania serbe “Nish Petrol”

Tri pompa të shitjes së naftës e benzolit janë hapur në veri të Kosovës nga kompania serbe “Nish Petrol”

Tri pompa të shitjes së naftës e benzolit  janë hapur në veri të Kosovës nga kompania serbe “Nish Petrol”. Për mbylljen e tyre Qeveria e Kosovës ka kërkuar ndihmën e Bashkimit Evropian, pasi që një gjë të tillë nuk ka mundur ta bëjë Inspektorati i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë ...

Më shumë...

BE-ja kërkon nga Kosova formimin e AKS-së bashkëpunim me Serbinë dhe Gjykatën Speciale

Bashkimi Evropian

Në emër të Këshillit të Ministrave të BE-së, Sllovakia u ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që shpejt dhe me vullnet të mirë të zbatojë marrëveshjen për formimin e Asociacionit të Komunave serbe, të bashkëpunojnë me Gjykatën Speciale dhe të angazhohet në formulimin deh në zbatimin e marrëveshjeve të ardhshme me ...

Më shumë...

Lindesy Graham: Rusia është duke u përpjekur për të destabilizuar demokracinë në të gjithë botën

Lindesy Graham

Senatori republikan Lindesy Graham, tha se Rusia është duke u përpjekur për të ‘destabilizuar demokracinë në të gjithë botën. Ai  ka thënë se e-maili i tij ishte hakuar nga rusët gjatë fushatës. Duk e folur  për  CNN Braham  se beson që rusët kanë hakuar Komitetin Nacional Demokratik.  Ai akuzoi Rusinë ...

Më shumë...

Bilall Kasami: LSDM-ja po tregon një sens më të madh për çështjen shqiptare

Bilall Kasami: LSDM-ja po tregon një sens më të madh për çështjen shqiptare

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami ka thënë për mediet se pikë kryesore dhe të palëkundur partia ka  agjendën shqiptare. Në frontin maqedon është LSDM-ja e Zoran Zaevit që duhet të ketë interesim dhe vullnet më të madh për t’u marrë me çështjen shqiptare. LSDM-ja po tregon një sens më ...

Më shumë...