KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1766)

Lajmet

Ekspertët e pavarur: Vdekja e Astrit Deharit ka qenë e dhunshme, me ngulfatje dhe lëndime trupore

Astrit Dehari

Gjatë një konference që u mbajt sot në zyrën e avokatit Tomë Gashi, ekspertët e pavarur dr.Besim Ymaj, nga Tirana, dhe dr. Besim Latifaj, nga Anglia, të cilët kanë marrë pjesë gjatë obduksionit më 7 nëntor të këtij viti, bënë publike gjetjet e raportit të autopsisë mjeko –ligjore në rastin ...

Më shumë...

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Shoqata e të Zhdukurve “Përkorë” ka kërkuar që kryetari i vendit, Hashim Thaçi, të mos vizitoj në përmendoret e serbëve ku Ushtria Çlirimtare e Kosovës të quhet organizatë terroriste. Presidenti duhet ta dijë se me vizita dhe përkulje para lapidarëve të serbëve të  vrarë, Serbia kurrë nuk do të lejoje ...

Më shumë...

Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, radhitën nën mesataren e rrezikshmërisë nga terrorizmi

Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, radhitën nën mesataren e rrezikshmërisë nga terrorizmi

Instituti për Ekonomi  dhe Paqe, përmes Portalit Indy100.com ka analizuar të gjitha vendet e botës, të prekura nga terrorizmi, duke shënuar edhe shkallën e rrezikut dhe vendet më të rrezikuara. Për dallim nga vendet e botës, shtetet e Ballkanit dalin të jenë në indeks të shteteve me rrezikueshmëri të ulët, ...

Më shumë...

IQV organizoi aksion para zyrës së BE-së në Prishtinë kundër murit në ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës

Iniciativa Qytetare për Veprim

Iniciativa Qytetare për Veprim organizoi aksion para zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë kundër murit në ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Anëtarët e Iniciativës Qytetare për Veprim përkujtuan se negociatat Kosovë-Serbi të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian patën për pasojë ndarjen e Kosovës, kolonizimin e veriut të saj, forcuan ndikimin ...

Më shumë...

BIK: Popullata e Halepit po përjeton një ferr të paparë

Sulmet në Siri

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, me shqetësim po përcjell ngjarjet me të cilat po përballet popullata e Halepit në Siri, ku në emër të çlirimit të qytetit, vriten, dhunohen, masakrohen e terrorizohet popullata civile përfshirë gra, pleq e fëmijë ndaj të cilëve po zhvillohet një ofensive shfaruese. Popullata e ...

Më shumë...

Shefi i diplomacisë së Serbisë vazhdon të besoj se Kosova është çështje e pazgjidhur (!)

Daçiq

Shefi i diplomacisë së Serbisë, Ivica Daçiq vazhdon të beson se Kosova është çështje e pazgjidhur. Ai ka deklaruar se Rusia dhe Kina janë garantues të zgjidhjes së çështjes(!)  së Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Rusia dhe Kina janë anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit dhe garantues ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Republika e Kosovës bëhet pjesë e Serbisë në fushën e telekomunikimit

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje konstaton se Unioni Ndërkombëtar i Komunikimeve (ITU)  ndau për përdorim kodin +383 “rajonit gjeografik të Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë”, siç thuhet në letrën që Sekretari Gjeneral të këtij Unioni i dërgoi ministrit serb të sektorit, si përgjigje në letrën e tij të datës 2 dhjetor dërguar ...

Më shumë...

Kryetar i Nismës në Gjilan, Bajram Hasani, ka reaguar ndaj deklaratave zyrtare për kodin telefonik

Bajram Hasani

Bajram Hasani, Anëtari i Kryesisë së Nismës dhe kryetar i Degës së kësaj partie në Gjilan, ka reaguar kundër  deklaratave të Qeverisë së Kosovës për kodin telefonik. Sipas tij, ky nuk është kod shtetëror i Republikës së Kosovës, por është thjesht gjeografik. “Edhe kësaj here na mashtruan. Edhe kësaj here ...

Më shumë...

Qeveria e Sirisë në mënyrë të njëanshme ka ndërprerë marrëveshjen për evakuimin e civilëve nga Alepo

Qeveria e Sirisë në mënyrë të njëanshme ka ndërprerë marrëveshjen për evakuimin e civilëve nga Alepo

Qeveria e Sirisë në mënyrë të njëanshme ka ndërprerë marrëveshjen për evakuimin e civilëve nga Alepo. Ndërprerja e evakuimit është bërë me arsyetim se kundërshtarët e saj kanë shkelur marrëveshjen për evakuim. Anëtarët e misionit për evakuim janë cituar të kenë thënë se gjatë evakuimit janë dëgjuar shpërthime të fuqishme ...

Më shumë...

Musliu: Beogradi po e injoron Kosovën lindore ndërsa Prishtina dhe Tirana zyrtare e kanë harruar

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Kuvendit të Bujanovcit, Jonuz Musliu ka drejtuar kritika ndaj Prishtinës dhe Tiranës zyrtare. Ai ka theksuar se Beogradi po e injoron Kosovën lindore ndërsa Prishtina dhe Tirana zyrtare e kanë harruar. Ai ka drejtuar kritika dhe pyetje të shumta në adresë të kryeministrit, Isa Mustafa. Pse nuk po ...

Më shumë...

Në Serbi vdes një refugjat si pasojë e zjarr vënies!

Në Serbi ka vdekur një refugjat nga plagët e marra nga zjarr vënia! Nga mediet mësohet se tre serb ia kanë vënë qëllimisht zjarrin dyshekëve të improvizuar nga kartoni në të cilët po flinin refugjat të ikur nga lufta dhe varfëria. Zjarri ka përfshirë edhe rrobat e refugjatëve duke djegur ...

Më shumë...

Veteranë të UÇK-së dhe qytetarë të Mitrovicës po protestojnë te Ura e Ibrit

Veteranë të UÇK-së dhe qytetarë të Mitrovicës po protestojnë te Ura e Ibrit

Më shumë se 100 veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë tubuar tek ura kryesore e Lumit Ibër, në shenjë kundërshtimi të ndërtimit të murit, në qytetin aktualisht të ndarë  Mitrovicë. Forca të shumta të Policisë së Kosovës nuk po lejojnë që veteranët t’i ofrohen murit. Ndërkohë, një grup prej ...

Më shumë...

Jashar Salihu (1953- 2000) një jetë në shërbim të kombit e atdheut

19 vjet nga vdekja e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, dipolomatit, Jashar Salihu

Janë bërë 16 vjet nga vdekja e Jashar Salihut, veprimtarit dhe atdhetarit të përkushtuar të çështjes kombëtare shqiptare. Ai u lind në fshatin Batushë më 10 shkurt 1953. Shkollimin fillor e kreu në fshatin Molliq, ndërsa shkollën e mesme e mbaroi  në Gjakovë. Ka kryer Fakultetin Filozofik- Dega e Gjuhës ...

Më shumë...

Dega e Nismës për Kosovën në Drenas ka mbajtur tubim me banorët e Komaranit

Dega e Nismës për Kosovën në Drenas ka mbajtur tubim me banorët e Komaranit

Dega e NISMA për Kosovën në Drenas, mbajti tubim me banorët e Komoranit. Një numër shumë i madh i banorëve ishin në mbështetje të kandidatit, Isa Xhemajlaj për kryetar të Drenasit. “Të pranishëm në këtë tubim, në kuadër të fushatës zgjedhore për zgjedhjet për kryetar të komunës, që do të ...

Më shumë...

Turqia po i mbush autobusët me banorët e Halepit, duke i nxjerrë civilët nga ferri fashist i Assadit

Turqia po i mbush autobusët me banorët e Halepit, duke i nxjerrë civilët nga ferri fashist i Assadit

Turqia e mbajti premtimin dhe po i mbush autobusët me banorët e Halepit, duke i nxjerrë civilët nga bombardimet e regjimit sirian. Kryetari, Rexhep Tajip Erdogan ka siguruar vendin ku do të qëndrojnë 80 mijë sirianë në shtetin turk. Armëpushimi në Halep është arritur pas negociatave intensive në mes Turqisë ...

Më shumë...

François Hollande: Rusia do të përgjigjet për krimet, perëndimi ka dështuar në Siri

François Hollande: Rusia do të përgjigjet për krimet, perëndimi ka dështuar në Siri

Kryetari i Francës, Fransua  Hollande, e ka kritikuar ashpër rolin e Rusisë në qytetin e rrethuar të Halepit, duke e akuzuar se i ka thyer premtimet për t’i ndihmuar civilët e bllokuar. “Rusia po jep premtime të cilat s’po i mban. Vjen një moment, kur duhet të përgjigjesh duke ndërmarr ...

Më shumë...