Fillimi / Lajmet (faqe 1768)

Lajmet

Bechtel fitoi çmimin ndërkombëtar të Mjedisit për Projektet e Autostradës së Kosovës

Bechtel fitoi çmimin ndërkombëtar të Mjedisit për Projektet e Autostradës së Kosovës

Është hera e dytë brenda katër vjetësh që Bechtel-i dhe partneri i tij në sipërmarrje të përbashkët (joint-venture) ENKA fitojnë Çmimin për Arritje në Fushën e Rrugëve Botëror për punën e tyre në zbutjen e efekteve negative në mjedis në projektin e autostradës së Kosovës, një çmim që organizohet nga ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova nuk pranon të diskriminohet në mënyrë të hapur dhe turpëruese nga BE-ja

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, kërkoi që t’i kushtohet vëmendje e veçantë përfundimit sa më të shpejtë të procesit për liberalizimin e vizave. Ai ka thënë se është e pajustifikueshme gjendja ekzistuese në të cilën qytetarët e Kosovës vazhdojnë të jenë të privuar ...

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës u miratua Rezoluta për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së

Kuvendi i Kosovës

Pas një debati të gjatë, në Kuvendin e Kosovës, me 61 vota për, asnjë kundër dhe 11 abstenime, u miratua Rezoluta për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë hedhjes në Rezolutës për votim, abstenuan deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ata kanë propozuar një rezolutë tjetër por ajo nuk ...

Më shumë...

Thaçi: Dialogu me Serbinë duket më keq se sa është (!)

Hashim Thaci

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, i ka deklaruar gazetës austriake “Die Presse” se dialogu me Serbinë duket më keq se sa është (!). Ai ka shtuar më tutje se herë pas here dëgjon deklarata të dyja palëve të pamenduara mirë. Kosova dhe Serbia duhet të angazhohen më shumë që të ...

Më shumë...

Ashton: Vendet e Ballkanit të jenë të vëmendshme ndaj përpjekjeve të Rusisë për ta shtrirë ndikimin e saj

Catherine Ashton

Gjatë një ligjerata të mbajtur në Qendrën Vudrou Uillson në Uashington, ish-shefja e BE-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton ka thënë se vendet e Ballkanit perëndimor duhet të jenë të vëmendshme ndaj përpjekjeve të Rusisë për ta shtrirë ndikimin e saj në këtë rajon të rëndësishëm. Duke komentuar me ...

Më shumë...

Në Serbi ka racizëm ekonomiko-social

Qeveria Serbe

Pas një analize që ia ka bërë dallimeve socio-ekonomike në Serbi, gazeta serbe “ALO” ka konstatuar se vendet më të pazhvilluara janë aty ku ka shqiptar, mysliman dhe pjesëtar të komuniteteve tjera. Në artikullin e saj “Ja ku jetohet më së keqi dhe më së miri në Serbi!”, gazeta “ALO” ...

Më shumë...

“FSK dhe Partnerët” po mbajnë konferencën për të arriturat e Forcës së Sigurisë së Kosovës

FSK-ja

“FSK dhe Partnerët” po mbajnë konferencën në të cilën po paraqiten të arriturat e Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në konferencë marrin pjesë: ministri i FSK-së, Haki Demolli; komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahaman Rama; zëvendëskomandanti i KFOR-it, gjeneral brigade Christian Riener; gjeneral brigade Mosmann NLAT/DIR; gjeneral brigade Altman nga Garda ...

Më shumë...

Sot mblidhet Këshilli Kombëtar për Integrim Evropian

Qeveria e Kosovës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi mbledhë sot Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, ku do të diskutohet për proceset integruese. Takimi do të mbahet në Qeverinë e Kosovës, ku do të flasin kryetari i vendit, Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kryeministri Isa Mustafa, ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj dhe ...

Më shumë...

Rama: Vendi ku Serbia mendonte që kishte skllevër të vet tani është bërë shtet

Rama

Gjatë një debati me analistë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se Serbia duhet të mësohet të jetoi me faktin se Kosova është shtet i pavarur. Vendi ku Serbia mendonte që kishte skllevër të vet tani është bërë shtet. Serbia ka humbur dhe është e detyruar të bashkëjetojë me ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës pritet që sot ta miratojë Rezolutën për vlerat e luftës së UÇK-së

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Seanca e djeshme, e cila filloi në ora 10:00 dhe përfundoi në orët e vona të mbrëmjes, u përshkua me tone përkrahëse ndaj luftës së UÇK-së, kundërshtim të dënimit që u është shqiptuar eprorëve dhe ushtarëve të Zonës së Drenicës dhe luftëtarëve të tjerë dhe me akuza e kundër akuza ...

Më shumë...

Ngucati: Dënimi i pjesëtarëve dhe eprorëve të UÇK është përpjekje për barazim me krimet e Serbisë

Hysni Ngucati

Duke folur për motivet e dënimeve të pjesëtarëve dhe eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kryetari i ri i Organizatave të Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Ngucati ka deklaruar kjo është përpjekje për barazim me krimet e Serbisë. Ai ka shtuar më tutje se me këto gjykime të padrejta, ...

Më shumë...

Lekaj: Deputetët më shume u morën me problemet e tyre se me vlerat e UÇK-së

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Kryetari i Grupit Parlamentar te Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se gjatë seancës së Kuvendit, deputetët më shume u morën me problemet e tyre se me vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Seanca është thirrur të mbrohen  vlerat e UÇK-së ku janë dënuar djemtë që e ...

Më shumë...

Limaj: Askush nga gjykatësit dhe prokurorët që punuan pas vitit 1992 të mos punojnë më si gjyqtarë apo prokurorë

Fatmir Limaj: Paraqitet nevoja për një dialog të ri, dialogu i mëparshëm ka dështuar

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, sot në  Kuvendin e Kosovës  e ka quajtur të vonuar seancën e jashtëzakonshme parlamentare për mbrojtjen e vlerave të luftës. Ai ka deklaruar se kjo seancë i dëmton ata për të cilët po flasin. Kjo seancë është ndikim i politikës në procese gjyqësore. ...

Më shumë...

D. Haradinaj pro kërkesës për largimin nga puna të gjykatësve e prokurorëve të kohës së regjimit të Milosheviqit

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, i ka dhënë mbështetje liderit të Nismës, Fatmir Limaj, i cili ka bërë me dije së shumë shpejtë do të merr iniciativë për të kërkuar që askush nga gjykatësit dhe prokurorët që kanë punuar pas vitit 1992 të mos punojnë më si gjyqtar apo prokuror. ...

Më shumë...

Qytetarët duhet të kenë besim në kushtetutën e tyre

Gjykata Kushtetuese

Në solemnitetin e organizuar nga Gjykata Kushtetuese, për nder të 7-vjetorit të themelimit, ku morën pjesë personalitetet më të larta të shtetit, Presidenti Thaçi, Kryekuvendari Veseli dhe Kryeministri Mustafa, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, mbajti fjalë rasti. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, fjalimin solemn e hapi me thënien e Benjamin ...

Më shumë...

Ilir Morina po merr pjesë në takimin e 27-të i Rrjetit EPA, që po mbahet në Porto të Portugalisë

Ilir Morina po merr pjesë në takimin e 27-të i Rrjetit EPA, që po mbahet në Porto të Portugalisë

Krye shefi i AMMK-së, z.Ilir Morina po merr pjesë në takimin e 27-të i Rrjetit EPA, që po mbahet në Porto të Portugalisë, Në takim po marrin pjesë përfaqësuesit e Agjencive Mjedisore dhe institucioneve tjera relevante nga shumica e vendeve të Evropës.  Në pjesën hyrëse të këtij takimi është folur ...

Më shumë...