KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1769)

Lajmet

Jakup Krasniqi: UÇK-ja nuk mbrohet me rezoluta por me një qëndrim unik kombëtar

Jakup Krasniqi

Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka thënë se mbrojtja e luftës çlirimtare kërkon konsensus nacional. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se duhet të bëhet bashkimi i krahut të Lëvizjes Kombëtare për Çlirim, i ...

Më shumë...

Ministria e Jashtme e Greqisë ka thirrur për sqarim ambasadorin e Shqipërisë, Dashnor Dervishi

Ministria e Jashtme e Greqisë ka thirrur për sqarim ambasadorin e Shqipërisë, Dashnor Dervishi

Pas deklaratës së kryeministrit, Edi Rama, se Akropoli u shpëtua prej një shqiptari dhe se kontributi i shqiptarëve për çlirimin e Greqisë ka qenë i jashtëzakonshëm, por edhe përplasjeve me tone të larta mes Athinës dhe Tiranës për situatën në Himarë, Ministria e Jashtme greke ka thirrur për sqarim ambasadorin ...

Më shumë...

NATO-ja në Mal të Zi i kundërpërgjigjet stërvitjeve të “Vëllazërisë sllave-2016” në Beograd

Mali i zi në NATO

Aleanca Veriatlantike  pritet të zhvillojë një stërvitje të emergjencës civile në Mal të Zi, ndërkohë që Serbia po përgatitet për një stërvitje të përbashkët me 150 parashutistë rusë dhe të tjerë nga Bjellorusia.  Kremlini zyrtar  kundërshton planin e politikës së jashtme malazeze për të rritur marrëdhëniet me NATO-n dhe BE-në. ...

Më shumë...

Qeveria e Serbisë, po i bën presion Kosovës që ta shtyjë në sjellje reciproke, destruktive (!)

Qeveria e Kosovës

Zyrtarë të lartë të  Qeverisë së Kosovës, të trimëruar me rastin e lirimit të policit, Nehat Thaçi nga autoritetet serbe, tani 17 vjet pas luftës, arrestimet e qytetarëve të Kosovës gjatë rrugëtimeve të tyre private  nëpër Serbi i konsiderojnë të papranueshme, joligjore, madje edhe si shenja hakmarrëse të Qeverisë së ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Posta e Kosovës ka emërtuar pullën postare me portretet e heronjve ë kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në 29 vjetorin e rënies

Sot mbahen homazhe kushtuar heronjve të kombit: Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. Në nderin dhe përkujtim të tyre në orën  11.00 mbahen homazhe në fshatin Llugë, te Obelisku i Heroit te Kombit Afrim Zhitia! Prej orës 12.00 do të mbahen homazhe te Përmendoret e dëshmorëve Fahri Fazliu  dhe Bahri Fazliu ...

Më shumë...

Në Greqi u pritet me arrogancë dhe virulencë deklarata e Edi Ramës lidhur me Himarën dhe Akropolin

Edi Rama

Përgjigjja që Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i dha Ministrisë së Jashtme greke lidhur me  prishjen e ndërtesave të disa minoritarëve grekë në Himarë, ndezi sulmin e medieve kryesore të këtij vendi ndaj kryeministrit, Rama i cili ka shkruar se Akropoli në Greqi ka  shpëtuar falë shqiptarëve. Artikulli i gazetës ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, vizitoi Kazermën e FSK-së në Mitrovicë

Kryekuvendari Veseli, vizitoi sot Kazermën e FSK-së në Mitrovicë

Kryekuvendari, Kadri  Veseli, vizitoi Kazermën e FSK-së në Mitrovicë, ku takoi pjesëtarët e Brigadës së Reagimit të Shpejtë, të cilët ditë më parë fituan medaljen e artë në garën ushtarake, më sfiduese dhe më prestigjioze në botë “Cambrain Patrol”, të mbajtur në Britani të Madhe. Pasi falënderoi Skuadrën e Brigadës ...

Më shumë...

Ministri i FSK-së Demolli me komandantin, Rama, u priten takim nga atasheu amerikan i Mbrojtjes, kolonel Jeffry Fischer

Ministri i FSK-së Demolli me komandantin, Rama, u priten takim nga atasheu amerikan i Mbrojtjes, kolonel Jeffry Fischer

Ministri i FSK-së, Haki Demolli së bashku me komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sekretarin e përgjithshëm të Ministrisë, Shkëlzen Sylaj, të shoqëruar edhe nga atasheu i Mbrojtjes i ShBA-së, kolonel Jeffry Fischer, u pritën sot nga Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Ministri ...

Më shumë...

Ministri Bajrami: Ministria e Arsimit ka përfunduar një proces dyvjeçar të analizës

Ministri Bajrami: Ministria e Arsimit ka përfunduar një proces dyvjeçar të analizës

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë , Rini dhe Sport, mbajti sot mbledhjen e radhës, të kryesuar nga Nait Hasani, kryetar. Në takim me ftesë të komisionit, në këtë mbledhje ishte i pranishëm ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, për të raportuar lidhur me kurrikulat dhe tekstet shkollore. Të pranishëm ishin ...

Më shumë...

Autoritetet serbe kanë liruar nga burgu, Nehat Thaçin

Nehat Thaçi

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka konfirmuar  lajmin se autoritetet në Serbi  kanë liruar Drejtorin e arrestuar të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi. Ai  shumë shpejt pritët t’u dorëzohet autoriteteve të Kosovës pranë zyrës ndërlidhëse në Beograd. Drejtori rajonal i Policisë së Mitrovicës Jugu, ...

Më shumë...

Deputetja, Valdete Bajrami, ka vlerësuar se qeveria aktuale i ka sjellë Kosovës vetëm izolim

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Valdete Bajrami, zëvendëskryetare e Komisionit të Integrimeve, deputete e Nismës për Kosovën, ka vlerësuar se qeveria aktuale i ka sjellë Kosovës vetëm izolim, ndërsa krerët shtetërorë tashmë po e fajësojnë edhe BE-në për dështimet e tyre. Jo që nuk kemi lëvizje të lirë por me udhëheqje të këtyre njerëzve të ...

Më shumë...

Teuta Hadri ka përuruar librin: “Krimi që e pashë me sytë e mi I II”, ditar lufte i vitit 1998

Teuta Hadri ka përuruar librin: “Krimi që e pashë me sytë e mi I II”, ditar lufte i vitit 1998

Mjekja e luftës, veprimtarja dhe luftëtarja e lirisë, Teuta Hadri  sot ka përuruar  librin me dy vëllime: “Krimi që e pashë me sytë e mi”, ditar lufte i vitit 1998. Me këtë rast u prezantua edhe një dokumentar i luftës së vitit 1998, sekuenca të cilat shfaqin tragjedinë dhe krimet ...

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Qeveria e tanishme mban fajin kryesor për mos liberalizim të vizave, jo BE-ja

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, anëtare e Komisionit për Integrime Evropaine, Donika Kadaj-Bujupi, ka vlerësuar se qeveria e tanishme mban fajin kryesor për mosliberalizim të vizave, e jo BE-ja. “Duhet sqaruar se fajtori kryesor për liberalizimin e vizave është vetë Qeveria e Kosovës, edhe kjo në krye me Isa Mustafën, por ...

Më shumë...

Demolli: Shndërrimi i FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës do të marrë shumë kohë

Haki Demolli

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, gjatë raportimit të tij para Komisionit Parlamentar për punë të jashtme ka thënë se shndërrimi i FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, do të marrë kohë, meqë në procesin e shndërrimit do të ketë ndryshime të mëdha sa i përket ...

Më shumë...

Ambasadori Scott: Beogradi dhe Prishtina të përmbushin detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit

Kyle Scott

Ambasadori i Amerikës në Serbi, Kyle Randolph Scott, ka vlerësuar se Beogradi dhe Prishtina duhet të përmbushin detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit. Sipas medieve  serbe, ambasadori ka thënë se marrëveshja  nuk po realizohet me shpejtësinë e nevojshme. “Kosova nuk po realizon atë që e ka premtuar. Sa i përket Bashkësisë ...

Më shumë...

Rusia, Bjellorusia dhe Serbia fillojnë afër Beogradit manovrat e përbashkëta ushtarake, “Vëllazëria sllave 2016”

Forcat Serbe

Agjencia ruse, “Sputnjik”, ka bërë të ditur se nesër në Serbi fillon ushtrimi ushtarak, “Vëllazëria sllave 2016”, në të cilën do të marrin pjesë oficerë dhe ushtarë nga Rusia, Bjellorusia dhe Serbia. Kjo manovër ushtarake me siguri se do ta hidhërojë edhe me tepër perëndimin, pas pranisë gjithnjë e më ...

Më shumë...