KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1842)

Lajmet

Vuçiq: Nëse Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për Trepçën nuk e di si mund të bashkëpunojmë

Aleksandar Vucic

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se për telekomunikacionin në Kosovë pret vazhdimin e bisedimeve me zyrtarë evropianë dhe me shqiptarë të Kosovës. “Do të kemi edhe shumë kontakte, do të përpiqemi nëse mund të ndreqim diçka dhe do të shohim nëse çdo është trajtuar”, ka thënë Vuçiq. Në ...

Më shumë...

Qela: Projektligji për Trepçën do të merr votat e mjaftueshme

Raif Qela

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim në Kuvendin e Kosovës, Raif Qela ka shfaqur bindjen e tij se  Projektligji për Trepçën do të merr votat e mjaftueshme dhe do të votohet për miratimin e tij. Ai ka theksuar më tutje se s’ka asnjë arsye që ky projektligj të mos votohet, pasi ...

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Stojanoviq paralajmëron se përfaqësuesit serb mund ta bojkotojnë Kuvendin e Kosovës

Stojanoviq

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës nga Lista Serbe, Branimir Stojanoviq ka paralajmëruar se përfaqësuesit serb mund ta bojkotojnë Kuvendin e Kosovës. Duke aluduar në mbledhjen e sotme të Kuvendit të Kosovës ku do të procedohet projektligji për Trepçën, gjatë mbledhjes urgjente në seancën e jashtëzakonshme të katër komunave serbe në ...

Më shumë...

Punëtorët e larguar nga KEDS-i protestuan edhe sot

Punëtorët e larguar nga KEDS-i protestuan edhe sot

Punëtorët e larguar nga KEDS-i protestuan edhe sot kundër largimit të tyre nga puna. Ata protestuan para ndërtesës kryesore të KEDS-it në Prishtinë dhe kërkuan kthimin e tyre në vendet e punës nga ku janë larguar më parë nga menaxhmenti i KEDS-it. Ata i kanë bërë thirrje menaxhmentit të KEDS-it ...

Më shumë...

Serbët i janë rikthyer bllokimit të rrugëve

Serbët i janë rikthyer bllokimit të rrugëve

Serbët i janë rikthyer bllokimit të rrugëve. Në shenjë proteste kundër procedimit të projektligjit për Trepçën për të cilin do të diskutohet sot në Kuvendin e Kosovës, serbët e pjesës veriore të vendit kanë bllokuar për të tretën ditë me radhë magjistralen e Ibrit, përkatësisht rrugën Zveçan-Leposaviq, në fshatin Rudare. ...

Më shumë...

Haradinaj: Kosova duhet ta ndal dialogun me Serbinë

Haradinaj: Kosova duhet ta ndal dialogun me Serbinë

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar ndërprerjen e dialogut me Serbinë. Gjatë konferencës për medie, ai theksoi se Kosova s’ka pse të bisedojë me Serbinë për temat të cilat tani po i dialogun. Ne kërkojmë që dialogu me Serbinë të ndalet, dhe dialog të ketë ...

Më shumë...

Vetëvendosja: RTK-ja Ministri e Propagandës

Vetëvendosja: RTK-ja Ministri e Propagandës

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë realizuar një aksion simbolik para objektit të Radio Televizionit të Kosovës.  Ata,  RTK-në e cilësojnë si Ministri të Propagandës. Aktivistja, Marigonë Dervinja tha me këtë rast se ata   janë mbledhur për ta shpallur ministrinë e re. “Ne siç e dimë jemi vend shumë i varfër ...

Më shumë...

Holanda, edhe pse përgjegjëse për mbytjen mizore të mijëra myslimanëve në Srebrenicë, nuk e pranon fajin

Masakra e Srebrenicës

Holanda, përgjegjëse për mbytjen mizore  të mijëra myslimanëve në Srebrenicë në korrik të vitit 1995 gjatë luftës së Bosnjës, u mbrojt në apel me argumentin se askush nuk mund ta kishte parandalur kryerjen e një gjenocidi. “Askush nuk mund të besonte në akte barbare të një gjenocidi në Evropë në ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e serbëve të veriut të Kosovës takohen për të kundërshtuar vendimet e Kuvendit të Kosovës

Përfaqësuesit e serbëve të veriut të Kosovës takohen për të kundërshtuar vendimet e Kuvendit të Kosovës

Përfaqësuesit e serbëve të veriut të Kosovës po mbajnë një takim urgjent në Zveçan për të kundërshtuar vendimet e Kuvendit të Kosovës. Takimi po mbahet pa praninë e medieve dhe përfaqësuesit e shqiptarëve. Njoftohet se pikë e vetme e rendit të ditës është: Situata e përgjithshme politike dhe e sigurisë ...

Më shumë...

Të akuzuarit e “Rastit Kumanova” po ballafaqohen me keqtrajtime dhe torturime

OVL-UÇK: Gjykimi i “Rastit të Kumanovës” është politik dhe vazhdimësi e një procesi të montuar nga politika

Ambasada e vendit tonë në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë ka reaguar kundër keqtrajtimeve dhe torturimeve që po ju bëhen të akuzuarve në “Rastin Kumanova”. Nga deklaratat dhe pamjet e disa nga të akuzuarve u vërejt se janë të maltretuar si fizikisht ashtu edhe psiqikisht. Pas gjendjes jo të mirë ...

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi udhëton për Vjenë

Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi udhëton sot për në Vjenë. Zyra e Presidencës njofton se për shkak të kësaj vizite konferenca e paraparë për sot është shtyrë për në javën e ardhshme. Presidenti udhëton për në Vjenë, ku do të marrë pjesë në një konferencë e cila do të nis ...

Më shumë...

Seanca e Kuvendit të Kosovës pritet të fillojë sot në orën 15.00

Kuvendi i Kosoves

Sot më Kuvendin e Kosovës do të mbahet seanca e rregullt plenare, e cila fillon në orën 15.00. Kryesia e Kuvendit ka paraparë  si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë të jetë Projektligji për Trepçën, i cili  është proceduar të mërkurën nga Qeveria, ndërsa, kundër këtij ...

Më shumë...

Gjykata e Apelit ka miratuar pjesë nga kërkesa e deputetit të PDK-së, Adem Grabovci, lidhur me përgjimet

Adem Grabovci

Gjykata e Apelit ka miratuar pjesë nga kërkesa  e deputetit të PDK-së, Adem Grabovci, kundër vendimit të Gjykatës së shkallës së parë, e cila muaj më parë kishte hedhur poshtë kërkesën e tij për ndalimin e publikimit të përgjimeve në media. Grabovci i ka kërkuar Gjykatës Themelore të Prishtinës që ...

Më shumë...

Është refuzuar kërkesa për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi

Azem Syla

Burime jo zyrtare kanë bërë të ditur se gjyqtarja e EULEX-it, Xhenifer Seal ka refuzuar  kërkesën për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi. Kërkesën  e kishte ushtruar  avokati,  Tomë Gashi me arsyetim se dëshmitari i mbrojtur 2 ka mohuar ndikimin e tij nga Syla. Gashi tha se ende nuk e ...

Më shumë...

Rexhep Selimi thotë se nuk ka komunikim fare ndërmjet Komisionit parlamentar dhe Këshillit për Siguri

Rexhep Selimi

Kritika të shumta iu kanë adresuar Këshillit Kombëtar të Sigurisë, i cili funksionon në kuadër të Qeverisë. Anëtarët e Komisionit parlamentar për Siguri e quajnë të dështuar këtë Këshill, për shkak se, sipas tyre, që nga themelimi nuk ka treguar asnjë veprim konkret. Për më tepër, thonë se ky Këshill ...

Më shumë...