KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1838)

Lajmet

Kryetarët e komunave të Kosovës në vizitë studimore në Kroaci

Kryetarët e komunave të Kosovës në vizitë studimore në Kroaci

Kryetarë dhe nënkryetarë të komunave, përfaqësues nga Qeveria e Kosovës, përfaqësues të Asociacionit të Komunave të Kosovës dhe të GIZ-së morën pjesë në një vizitë studimore në Kroaci më qëllim të shkëmbimit të përvojave në sektorin e menaxhimit të mbeturinave. Delegacioni nga Kosova vizitoj Ministrinë e Mjedisit dhe Mbrojtjes së ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës: Të kota dhe të pakuptimta reagimet e krerëve politikë në Serbi lidhur me Trepçën

Qeveria e Kosovës i konsideron të kota dhe të pakuptimta reagimet e krerëve politikë e institucionalë në Serbi në lidhje me miratimin e Ligjit për Trepçën nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Dilemave të ngritura nga kryeministri i Serbisë u është përgjigjur Prishtina zyrtare, duke i cilësuar të pakuptimta qëndrimet ...

Më shumë...

Christian Danielsson kërkon konsensus të spektrit politik për adresimin e sfidave për reforma në Kosovë

Christian Danielsson kërkon konsensus të spektrit politik për adresimin e sfidave për reforma në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim i Komisionit Evropian, Christian Danielsson, gjatë vizitës në vendin tonë është takuar me përfaqësues të Qeverisë, liderët e të gjitha partive kryesore politike dhe shefat e misioneve të BE-së. Ai theksoi rëndësinë e marrëdhënieve midis BE-së dhe Kosovës, si dhe shprehu nevojën për ...

Më shumë...

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën

Deputeti Partisë Socialiste të Shqipërisë, Namik Dokle, ka deklaruar se pranimi i Kosovës në Asamblenë e Parlamentit të Këshillit të Evropës është një arritje historike. “Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës u hap porta e demokracisë për Kosovën: duke filluar nga sesioni më i afërt, Kosova do të ketë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi ka reaguar kundër kërcënimeve të shpeshta që po vinë nga Serbia

Jakup Krasniqi

Ish kryekuvendari,  Jakup Krasniqi ka reaguar kundër kërcënimeve gjithnjë e më të shpeshta, që po vinë nga Serbia.  Në një shkrim të tij lidhur me këtë situatë ai ka rikujtuar se ishin po këta njerëz që në vitet e ‘80 e ‘90 i zhvilluan katër luftëra, të cilat prodhuan politika ...

Më shumë...

Nisma: Kërkesa e Hashim Thaçit për zbardhjen e të gjitha krimeve në Kosovë është vetëm një parullë false

NISMA

NISMA për Kosovën, konsideron se  kërkesa e Hashim Thaçit për zbardhjen e të gjitha krimeve që janë kryer në Kosovë gjatë dhe pas luftës, është vetëm një parullë false përmes së cilës ai nuk ka për qëllim vënien e drejtësisë në vend, përkundrazi ky veprim i tij përbën një tentim ...

Më shumë...

Nuk miratohen në Kuvend dy rezolutat e propozuara nga Vetëvendosja

Kuvendi i Kosovës

Gjatë punimeve në Kuvendin e Kosovës, sot me 29 vota pro, 37 kundër dhe 6 abstenime Kuvendi nuk ka arritur të miratojë Propozim-Rezolutën lidhur me Kodin telefonik shtetëror të Republikës së Kosovës, të propozuar nga Visar Ymeri. Po ashtu me 25 vota pro, 35 kundër dhe 7 abstenime Kuvendi nuk ...

Më shumë...

Kryepopi Irinej: Kosova mund të jetë humbur, por këtë nuk do ta pranojmë dhe do ta kthejmë me dhunë

Patriariku serb, Irinej thotë se kryetari serb Aleksandar Vuçiq po lufton si luan për Kosovën në kushte të pabarabarta

Kryepeshkopi serb, Irinej, ka deklaruar  se Kosova edhe mund të jetë humbur, por këtë nuk do ta pranojmë. Ai tha për mediet në Serbi se humbja e Kosovës ka ardhur në mënyrë të dhunshme, dhe në po të njëjtën mënyrë do ta kthejmë. Ajo që na është marrë me dhunë, ...

Më shumë...

Mbi 180 prona, asete të ish-ndërmarrjeve shoqërore të Kosovës, gjenden në territorin e ish-Jugosllavisë

AKP

Mbi 180 prona të ndërmarrjeve shoqërore, të cilat administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, gjenden në territorin e ish – Jugosllavisë. Qasja në këto prona është e vështirë, meqë disa shtete ku gjenden ato nuk e pranojnë autoritetin e AKP-së. Këtë, për Radion Evropa e Lirë, e pranon Petrit Gashi, ...

Më shumë...

Valdete Bajrami: Thaçi do të duhej ta kishte dërguar edhe një letër tjetër, për vete

Valdete Bajrami: Sa e nevojshme është që PDK-ja dhe LDK-ja të shkojnë në opozitë

Deputetja e Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami ka thënë se deklaratat e ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi lidhur ish-kryeministrin Hashim Thaçi tregojnë qartë anën e errët të tij. Ajo saktësoi se në mesin e letrave që kryetari  Thaçi ka dërguar të  hënën për zbardhjen e rasteve të vrasjeve gjatë dhe pas ...

Më shumë...

Vetëvendosja kërkon krijimin e një Komisioni hetimor për RTK-në, kundërshtojnë LDK e PDK

Haxhiu

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka kërkuar krijimin e një Komisioni hetimor për Radio Televizionin e Kosovës, por  ajo nuk është mbështetur nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. Kjo dëshmon edhe vartësinë e RTK-së nga këto dy parti në pushtet. Haxhiu tha se Aleanca për Ardhmërinë  ...

Më shumë...

Kosova vazhdon të jetë vendi më i varfër, me 50 për qind të popullatës pa punë thotë deputetja, Kadrijaj

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së Time Kadrijaj, ka numëruar sot para deputetëve një sërë problemesh me të cilat ballafaqohet vendi. Ajo ka thënë se vendi ynë vazhdon të jetë vendi më i varfër, me një papunësi prej 50 për qind të popullatës, pavarësisht nga pasuritë nëntokësore ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot dy seanca

LDK: Seanca e Kuvendit të Kosovës sot u ndërpre në mungesë të shumicës parlamentare

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot dy seanca, në njërën prej të cilave do të mbahet debat parlamentar me rastin e arrestimit të drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi nga autoritetet serbe. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se seanca e parë ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shprehur keqardhje për bojkotimin e Listës serbe

Mustafa

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka vlerësuar se vendimi i Listës Serbe për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit dhe të Qeverisë është reflektim ndaj trysnisë së Beogradit mbi deputetët serbë të Kuvendit të Kosovës. Është e qartë se kemi të bëjmë me një manifestim të infiltrimit të Serbisë ...

Më shumë...

Nikoliq: Serbia nuk guxon t’u bëjë lëshime shqiptarëve të Kosovës edhe me dorëzimin e Trepçës

Tomisllav Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka thënë se Serbia nuk guxon t’u bëjë lëshime shqiptarëve të Kosovës as kur është fjala për dorëzimin e Trepçës, as kur është fjala për Telekomin, sepse sipas tij, diku duhet të ketë kufij. Kjo që po bëjnë shqiptarët në Kosovë me Trepçën dhe Telekomin ...

Më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni të policëve të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni të policëve të Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës i ka refuzuar vizat një delegacioni nga Policia e Kosovës i cili këtë javë është dashur të jetë në Barcelonë. Spanja është një nga vendet evropiane që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe si rrjedhojë, nuk i njeh as pasaportat e shtetit. ...

Më shumë...