KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1821)

Lajmet

Jakup Krasniqi bisedoi me Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, Natalia Apostollova

Jakup Krasniqi bisedoi me Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, Natalia Apostollova

 Kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi, bashkë me sekretarin për Marrëdhënie me Jashtë, Skender Reçica, kanë pritur në takim Shefen e Zyres së BE-së në Kosovë, zonjën, Natalia Apostolova, të cilës i ka uruar suksese në detyrën e re. Ajo gjatë këtij takimi me kryetarin e ...

Më shumë...

Albin Kurti paralajmëron se çështja e Demarkacionit mund të sjell probleme të rënda pas disa vitesh

Albin Kurti

Gajtë një takimi debatues në Tiranë, deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti është cituar të ketë deklaruar se “Kufiri është çështje e ndarjes së territorit. Nuk kemi tokë për të falur. Në atë tokë është derdhur gjak dhe ne s’kemi gjak për të falur. Thaçi dhe Mustafa të japin dorëheqjen. Në ...

Më shumë...

Ban Ki Mun: Mos përmbysni demokracinë. Mos vidhni dhe mos keqpërdorni burimet ekonomike të vendit tuaj!

Ban Ki Mun

 Të martën, më 20-shtator, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon hapi debatin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së duke u bërë thirrje udhëheqsve botërorë të mbledhur në New York që, të jenë në shërbim të popujve të tyre.  Mos përmbysni demokracinë. Mos vidhni ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka pritur në takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson

Kryetari Thaçi, ka pritur në takim komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur komandantin e parë të KFOR-it në Kosovë, gjeneralin, Michael Jackson, të cilin e ka dekoruar me Medaljen Ushtarake për Shërbim në Kosovë. Gjeneralit Sir Jackson kjo medalje i është ndarë për kontributin e tij në shërbim të paqes, sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë ...

Më shumë...

Enver Hoti: Pse qytetarët e Rugovës dhe të Kosovës, nuk duhet t’ iu besojnë njerëzve si Ramiz Kelmendi

Deputeti i Nismës, Enver Hoti reagon ndaj deklaratave të Konjufcës, ku përmendet edhe Fatmir Limaj

Lidhur me gatishmërinë apo pretendimet për të marrë postin e zëvendës-kryeministrit në Qeverinë e Kosovës nga biznesmeni Ramiz Kelmendi, ka reaguar Nisma për Kosovën, e cila konsideron se “Kjo është edhe një përpjekje e  një mendësie të tregtarit që është futur në politikë, jo për t’i ndihmuar vendit dhe qytetarëve ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që të shkarkohet Bordi i Radio Televizionit të Kosovës

RTK-ja

Deputetja Shqipe Pantina në një konferencë për media të mbajtur ka deklaruar  se RTK –ja është bërë shembull i keqmenaxhimit dhe keqpërdorimit të taksave te qytetarëve. “Përkundër faktit që RTK merr nga buxheti 10 milionë euro ne vit asnjëherë nuk ka raportuar se ku i shpenzon këto para. Ky institucion ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës: Sot hyri në fuqi Ligji Nr. 05/L – 088 për rregullat e Trafikut rrugor

Ministria e Infrastrukturës

Sot ka hyrë në fuqi Ligji Nr. 05/L – 088 PËR RREGULLAT E TRAFIKUT RRUGOR. Qëllimi i këtij ligjit është rritja e sigurisë në trafikun rrugor, zhvillimi i rrjedhjes normale të trafikut dhe mbrojtja e ambientit. Me këtë ligj janë përcaktuar rregullat e reja për shoferë, këmbësorë dhe për pjesëmarrësit ...

Më shumë...

Aktivitete nga takimi i Komisionit për Punë të Jashtme me përfaqësuesit e KDI-së

Aktivitete nga takimi i Komisionit për Punë të Jashtme me përfaqësuesit e KDI-së

Gjatë takimi i Komisionit për Punë të Jashtme me përfaqësuesit e KDI-së u bisedua lidhur me jetësimin e projektit të Instituti Demokratik të Kosovës   për mbështetjen e grupeve parlamentare, të komisioneve parlamentare dhe të deputetëve në ushtrimin e mbikëqyrjes më efektive të procesit të dialogut  Kosovë-Serbi. Anëtarët e Komisionit për ...

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, priti sot në takim gjeneralin anglez në pension, Michael Jackson

Komandanti i FSK-së,Rrahman Rama, priti sot në takim gjeneralin anglez në pension, Michael Jackson

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, priti sot në takim gjeneralin anglez në pension, Michael Jackson. Pas luftës gjenerali Jackson ka qenë drejtpërdrejt i angazhuar në transformimin e UÇK-së në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, e po ashtu ka qenë edhe Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, atëherë, kur janë ...

Më shumë...

KMLDNJ: Aksioni policor në “Dardani” përbën shkelje të të drejtave të njeriut

Lagja Dardania

Këshilli për Mbrojtjen, të Drejtat dhe Liritë e njeriut ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Themelore për largimin e 6 familjeve nga pronat e uzurpuara në lagjen “Dardania” të kryeqytetit. KMLDNJ vlerëson se dëbimi masiv është shkelje e të drejtave të njeriut. Përmes një reagimi për media, thotë se e ...

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas intervenimit të Policisë në lagjen, “Dardania

Shpend Ahmeti

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas intervenimit të Policisë për largimin e disa familjeve nga banesat e uzurpuara në lagjen “Dardania”. Ahmeti bëri të ditur se disa herë është takuar me përfaqësues të këtyre familjeve dhe sqaroi Gjykata tash ka vendosur ta  zbatojë vendimin, të cilin ...

Më shumë...

Sllovakia ka ftuar Kosovën në një konferencë, por nuk ka pranuar që ajo të prezantohet me simbole shtetërore

Sllovakia

Sllovakia Kosovën e ka prezantuar në pajtim me Rezolutën 1244 të KS të OKB-së”, në konferencën ministrore të procesit të Pragës rreth krizës me emigrantë, e cila po mbahet në Bratisllavë, ku po marrin pjesë ministra të Punëve të Brendshme nga disa shtete. Ky shtet sllav i Evropës  nuk ka ...

Më shumë...

Shumë banesa në Prishtinë po i zbraz policia për kthimin e kolonëve serbë të kohës së Milosheviqit

Shumë banesa në Prishtinë po i zbraz policia për kthimin e kolonëve serbë të kohës së Milosheviqit

Kosovapress bën të ditur se gjatë ditëve në vijim, pritet që Policia e Kosovës të zbatojë edhe  vendime të tjera të  Gjykatave, për t’ i larguar banuesit shqiptarë nga  banesat, të cilat janë ndërtuar gjatë viteve të nëntëdhjeta. Ato ishin dedikuar për refugjatët serbë të Bosnjës dhe Kroacisë, të cilët ...

Më shumë...

Banorët e dëbuar nga policia, në Dardani, u kthyen sërish në banesat e tyre

Banorët e larguar nga banesat në lagjen Dardania

Banorët, të cilët i ka  dëbuar Policia e Kosovës dje nga banesat e tyre,  në Dardani, shumica prej tyre u kthyen mbrëmë sërish në ato banesa, ku kanë jetuar qysh prej vitit 1999. Banorët e ndërtesave në Dardani, që Gjykata i cilëson si të uzurpuara, për lirimin e të cilave ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive në Dardani të Prishtinës

Kryekuvendari Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive në Dardani të Prishtinës

Me kërkesë këmbëngulëse të të dëbuarve me Polici nga banesat, në lagjen Dardania të Prishtinë, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli i ka takuar banorët e larguar nga banesa kolektive, të cilët që nga mëngjesi kanë pritur para ndërtesës së Kuvendit për ta takuar kryekuvendarin, Veseli. Ai ka dëgjuar ...

Më shumë...

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson: Kosova sa më parë duhet ta ketë ushtrinë e vet

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson: Kosova sa më parë duhet ta ketë ushtrinë e vet

Komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë, Mike Jackson i cili po qëndron në Prishtinë ka deklaruar se nuk duhet të vonohet  situata jo e mirë sa i përket shndërrimit të FSK-së në ushtri. Jackson tha se dëshiron shumë që Kosova të ketë ushtri. “ Nuk do të zgjasë gjithmonë ...

Më shumë...