KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1822)

Lajmet

At Nikollë Marku: Kisha serbe në Prishtinë nuk është objekt kulti por fantazmë pseudo fetare

At Nikolla Marku

Kisha Ortodokse Kombëtare e Pavarur Shqiptare, “Shën Maria”, në Elbasan, mbështet studentët e Universitetit të Prishtinës. Në një deklaratë për portalin infoelbasani.al kreu i kësaj kishe, At Nikollë Marku u shpreh se “Kisha Ortodokse Kombëtare Shqiptare e themeluar nga Kryepeshkopi Imzot Fan Noli ka përcaktuar territorin, besimin dhe objektet e ...

Më shumë...

Vazhdon vizita e ministrit Hoxhaj në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Vazhdon vizita e ministrit Hoxhaj në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Vazhdon agjenda e ngjeshur e kryediplomatit, Enver Hoxhaj, në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku gjatë ditës së sotme ai ka takuar edhe ish-Sekretaren amerikane të Shtetit, zonjën Albright. “Gjithmonë kam kënaqësi e madhe ta takoj ish Sekretaren Albright. E falënderova për përkrahjen të parezervë dhënë ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës po e zbutë qëndrimin ndaj çështjes se demarkacionit

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, ka deklaruar se ftesa e kryeministrit Mustafa drejtuar partive opozitare dhe dalja në teren e tij për të biseduar me qytetarët e zonës se Rugovës po shihet si zbutje e qëndrimit të Qeverisë ndaj çështjes se demarkacionit. Ai ka shtuar se kjo çështje ...

Më shumë...

Disa familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur në Lagjen Dardania të Prishtinës

Disa familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur në Lagjen Dardania të Prishtinës

Pasi Policia i ka nxjerrë me dhunë nga banesat e tyre në Lagjen Dardania të Prishtinës disa nga ato familje vazhdojnë të qëndrojnë në qiell të hapur, pasi policia i largoi ata nga objekti banesor, sipas një vedimi të Gjykatës, e cila  ata i cilëson si uzurpatorë të pronës. Policia i ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Mbetja e papërfunduar e Kishës serbe tregon dështimin e projektit të Millosheviqit në Kosovë

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari Jakup Krasniqi shkruan se “propozimi i avokatit, Dastid Pallaska se Kisha e papërfunduar e regjimit gjenocidal të Millosheviqit të ruhet ashtu si është dhe për të qenë objekt i një Muzeu ku do të prezentohen krimet e gjenocidit serb në Kosovë, duhet të merret më shumë seriozitet. Këtij propozimi te konkretizuar duhet t’i ipet ...

Më shumë...

Policia është përleshur me pronarët e banesave në Dardani, që nuk kanë pranuar t’i lëshojnë ato

Policia është përleshur me pronarët e banesave në Dardani, që nuk kanë pranuar t’i lëshojnë ato

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot më 19. 9.2016, duke u bazuar në shkresën e datës 02.09.2016, dërguar nga Gjykata Themelore në Prishtinë te Policia e Kosovës, ku është kërkuar asistencë në ekzekutimin e lëndës me (nr.E.nr. 81/09) në Dardani-Prishtinë, janë ndërmarrë veprime konkrete operacionale për ofrimin e asistencës në ekzekutimin e ...

Më shumë...

130 familje në lagjen “Dardania” u larguan dhunshëm nga banesat, ku ishin vendosur që nga paslufta

Lagja Dardania

Sot në Prishtinë reth 130 familje janë larguar dhunshëm nga banesat në të cilat ishin të vendosur që nga paslufta, në lagjen “Dardania”. Me urdhër të gjykatës ata janë larguar nga banesat për të cilat Ndërmarrja Banesore pretendon se janë pronë e saj. Largimi i tyre është bërë nga Policia e Kosovës. Përfaqësues të ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar fillimin e një radhe bisedimesh me opozitën dhe me Listën Serbe

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar fillimin e një radhe  bisedimesh me opozitën dhe me Listën Serbe për sqarimin e të gjitha dilemave para se të ri-procedohet për në kuvend, projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Kësaj ftese, kanë pranuar t’i përgjigjen Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca ...

Më shumë...

Stojanoviq i quan akte “fashiste” pretendimet e studentëve për largimin e kishës nga pronat e Universitetit

Stojanoviq

Zëvendës-kryeministri serb në Qeverinë e Kosovës, Branimir Stojanoviq ka akuzuar qeverisjen komunale të Prishtinës, e cila sipas rezonimit së tij paska tejkaluar kompetencat e saj rreth kishës serbe në kampusin e Universitetit të Prishtinës, duke ndërhyrë në të drejtat pronësore të kësaj kishe si dhe në lirinë fetare. Është e qartë se ka ekstremistë, se ...

Më shumë...

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “Joint effort 16” në Shqipëri

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “ Joint effort 16” në Shqipëri

Një kontingjenti i pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës  u dislokua për në Republikën e  Shqipërisë për të marrë pjesë në ushtrimin fushor  “Joint  Effort 16”. Para nisjes për Shqipëri pjesëtarët u rreshtuan në pistën e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, me ç‘rast për t’i përshëndetur dhe për t’ju ...

Më shumë...

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

 Forca e Sigurisë së Kosovës në kuadër të bashkëpunimit shumëpalësh gjatë vitit 2016 po zhvillon operacionet e përbashkëta  në kuadër të ushtrimit ,,Reagimi i Menjëhershëm 16’’, ku është përfaqësuar me një kontingjent prej 26 pjesëtarësh, të përbërë nga oficerë të personelit,    CIMIC-it , mjekësisë, deminimit  (EOD) dhe kërkim- shpëtimit. Kontingjenti ...

Më shumë...

Liberalizimi i vizave për Kosovën do të jetë më problematik që të arrihet në vitin 2017 sesa gjatë këtij viti

shengen

Qeveritarë e lartë  dhe analistët e  integrimeve evropiane kanë vlerësuar se, nëse i përmbush kriteret e kërkuara, Kosova do ta ketë më lehtë që këtë vit ta marrë liberalizimin e vizave. Ata kanë paralajmëruar se, nëse kjo çështje prolongohet sivjet, viti 2017 do të jetë më problematik që të arrihet ...

Më shumë...

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Sot studentët e Universitetit të Prishtinës kanë përfunduar një aksion simbolik të cilin e kanë mbajtur  para objektit kishtar në kampusin universitar të Universitetit të Prishtinës. Ata u mblodhën për të kundërshtuar destinimin e këtij objekti, i cili është ndërtuar nën masat e dhunshme të regjimit të Slobodan Milosheviqit gjatë ...

Më shumë...

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës që e ka uzurpura kisha serbe

Universiteti “Hasan Prishtina”

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës në kampusin universitar dhe njëkohësisht ka shfaqur brengosje për zhvillimet rreth objektit të ndërtuar pa leje. Në kumtesë thuhet se Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës, gjithë profesorët dhe studentët e tij, janë të brengosur dhe po i përcjellin me shqetësim ...

Më shumë...

Vetëvendosja e AAK-ja pranojnë thirrjen e kryeministrit Mustafa, për të debatuar edhe një herë demarkacionin

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se dy partitë më të mëdha opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje” dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë pranuar që t’i përgjigjen thirrjes së kryeministrit,  Isa Mustafa, për ta debatuar edhe një herë përcaktimin e vijes kufitare me Malin e Zi.  Derisa “Nisma për Kosovën” thotë se ...

Më shumë...

Ban Ki Mun ka ftuar për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së OKB-së, kryetarin e Shqipërisë, Nishani

Ban Ki Mun

Me ftesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon dhekryetarit  të Asamblesë së Përgjithshme, Peter Thompson, kryetari i Shqipërisë Bujar Nishani, u nis drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që do ...

Më shumë...