KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1819)

Lajmet

Policia është përleshur me pronarët e banesave në Dardani, që nuk kanë pranuar t’i lëshojnë ato

Policia është përleshur me pronarët e banesave në Dardani, që nuk kanë pranuar t’i lëshojnë ato

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot më 19. 9.2016, duke u bazuar në shkresën e datës 02.09.2016, dërguar nga Gjykata Themelore në Prishtinë te Policia e Kosovës, ku është kërkuar asistencë në ekzekutimin e lëndës me (nr.E.nr. 81/09) në Dardani-Prishtinë, janë ndërmarrë veprime konkrete operacionale për ofrimin e asistencës në ekzekutimin e ...

Më shumë...

130 familje në lagjen “Dardania” u larguan dhunshëm nga banesat, ku ishin vendosur që nga paslufta

Lagja Dardania

Sot në Prishtinë reth 130 familje janë larguar dhunshëm nga banesat në të cilat ishin të vendosur që nga paslufta, në lagjen “Dardania”. Me urdhër të gjykatës ata janë larguar nga banesat për të cilat Ndërmarrja Banesore pretendon se janë pronë e saj. Largimi i tyre është bërë nga Policia e Kosovës. Përfaqësues të ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar fillimin e një radhe bisedimesh me opozitën dhe me Listën Serbe

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar fillimin e një radhe  bisedimesh me opozitën dhe me Listën Serbe për sqarimin e të gjitha dilemave para se të ri-procedohet për në kuvend, projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Kësaj ftese, kanë pranuar t’i përgjigjen Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca ...

Më shumë...

Stojanoviq i quan akte “fashiste” pretendimet e studentëve për largimin e kishës nga pronat e Universitetit

Stojanoviq

Zëvendës-kryeministri serb në Qeverinë e Kosovës, Branimir Stojanoviq ka akuzuar qeverisjen komunale të Prishtinës, e cila sipas rezonimit së tij paska tejkaluar kompetencat e saj rreth kishës serbe në kampusin e Universitetit të Prishtinës, duke ndërhyrë në të drejtat pronësore të kësaj kishe si dhe në lirinë fetare. Është e qartë se ka ekstremistë, se ...

Më shumë...

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “Joint effort 16” në Shqipëri

FSK-ja merr pjesë në ushtrimin fushor “ Joint effort 16” në Shqipëri

Një kontingjenti i pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës  u dislokua për në Republikën e  Shqipërisë për të marrë pjesë në ushtrimin fushor  “Joint  Effort 16”. Para nisjes për Shqipëri pjesëtarët u rreshtuan në pistën e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, me ç‘rast për t’i përshëndetur dhe për t’ju ...

Më shumë...

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

Kontingjenti i FSK-së vazhdon operacionet në ushtrimin “ Reagimi i Menjëhershëm 16” në Slloveni dhe Kroaci

 Forca e Sigurisë së Kosovës në kuadër të bashkëpunimit shumëpalësh gjatë vitit 2016 po zhvillon operacionet e përbashkëta  në kuadër të ushtrimit ,,Reagimi i Menjëhershëm 16’’, ku është përfaqësuar me një kontingjent prej 26 pjesëtarësh, të përbërë nga oficerë të personelit,    CIMIC-it , mjekësisë, deminimit  (EOD) dhe kërkim- shpëtimit. Kontingjenti ...

Më shumë...

Liberalizimi i vizave për Kosovën do të jetë më problematik që të arrihet në vitin 2017 sesa gjatë këtij viti

shengen

Qeveritarë e lartë  dhe analistët e  integrimeve evropiane kanë vlerësuar se, nëse i përmbush kriteret e kërkuara, Kosova do ta ketë më lehtë që këtë vit ta marrë liberalizimin e vizave. Ata kanë paralajmëruar se, nëse kjo çështje prolongohet sivjet, viti 2017 do të jetë më problematik që të arrihet ...

Më shumë...

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Studentët përfunduan aksionin simbolik para kishës serbe në pronën e Universitetit të Prishtinës

Sot studentët e Universitetit të Prishtinës kanë përfunduar një aksion simbolik të cilin e kanë mbajtur  para objektit kishtar në kampusin universitar të Universitetit të Prishtinës. Ata u mblodhën për të kundërshtuar destinimin e këtij objekti, i cili është ndërtuar nën masat e dhunshme të regjimit të Slobodan Milosheviqit gjatë ...

Më shumë...

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës që e ka uzurpura kisha serbe

Universiteti “Hasan Prishtina”

Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës ka kërkuar kthimin e pronës në kampusin universitar dhe njëkohësisht ka shfaqur brengosje për zhvillimet rreth objektit të ndërtuar pa leje. Në kumtesë thuhet se Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës, gjithë profesorët dhe studentët e tij, janë të brengosur dhe po i përcjellin me shqetësim ...

Më shumë...

Vetëvendosja e AAK-ja pranojnë thirrjen e kryeministrit Mustafa, për të debatuar edhe një herë demarkacionin

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se dy partitë më të mëdha opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje” dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë pranuar që t’i përgjigjen thirrjes së kryeministrit,  Isa Mustafa, për ta debatuar edhe një herë përcaktimin e vijes kufitare me Malin e Zi.  Derisa “Nisma për Kosovën” thotë se ...

Më shumë...

Ban Ki Mun ka ftuar për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së OKB-së, kryetarin e Shqipërisë, Nishani

Ban Ki Mun

Me ftesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon dhekryetarit  të Asamblesë së Përgjithshme, Peter Thompson, kryetari i Shqipërisë Bujar Nishani, u nis drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që do ...

Më shumë...

Protestë e shqiptarëve para Parlamentit Evropian në Bruksel

Protestë e shqiptarëve para Parlamentit Evropian në Bruksel

Me 17 shtator, në Bruksel para Parlamentit Evropian u zhvillua një protestë paqësore, organizuar nga Shoqata e Shqiptarëve të Brukselit, kundër keqtrajtimit të të burgosurve shqiptarë të Kumanovës, në burgjet famëkeqe, “Idrizovë”, dhe “Prilep”, nga policia fashistoide sllavomaqedone. Me këtë rast Shoqata Demokratike “Çamëria” me qendër në Hollandë, me kryetarin ...

Më shumë...

Organizata “Kushtrimi” thërret për Bashkim

Shqiperia Etnike

Gjërat serioze, kur janë në pyetje ndryshimet Kushtetuese, shtrohen ne tavolinen e formimit te bllokut opozitar duke shtrirë dorën vëllezërore, duke u besatuar se bashkarisht do të krijoni unitetin ndër shqiptarë, do të reformoni këtë shoqëri dhe do të jetësoni frymën e rilindjes. Të gjitha partitë politike opozitare e kanë ...

Më shumë...

Gjenerali i NATO-s: Ballkani vazhdon të mbetet burim i munshëm i përplasjeve ushtarake

Gjenerali i NATO-s: Ballkani vazhdon të mbetet burim i munshëm i përplasjeve ushtarake

Agjencia kroate e lajmeve HINA, bëri të ditur se  kryesuesi i Këshillit ushtarak të NATO-s, gjenerali, Petr Pavel ka deklaruar se Ballkani vazhdon të mbetet burim i munshëm i përplasjeve ushtarake. Ai porositë që Aleanca veriatlantike  patjetër duhet  të aftësohet  për kundërvënie ndaj kundërshtarëve dhe mbrojtjes së anëtarëve të saj, ...

Më shumë...

Edhe deputeti i LDK-së, ish zyrtari jugosllav, Muhamet Mustafa kërkon të ruhet kisha serbe në Prishtinë

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Përveç Hashim Thaçit e Rrustem Mustafës, edhe deputeti i LDK-së, Muhamet Mustafa ka thënë se kisha e ndërtuar jashtëligjshëm në oborrin e Universitetit të Prishtinës  nuk duhet të rrënohet. Ai mendon se kisha duhet të ruhet si shenjë  e kohës së  Serbisë në Kosovë. Mustafa ka kritikuar pushtetin qendror dhe ...

Më shumë...

Driton Çaushi: Shërbyesi i politikave serbe, Hashim Thaçi do të mbetet njollë e zezë në historinë e Kosovës

Driton Çaushi

Driton Çaushi nga Lëvizja Vetëvendosje, në një postim të tij  thotë se kryetari  i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gjithë angazhimin e tij është duke ia dedikuar interesave të Serbisë, ka  marrë në mbrojtje  kishën e  Millosheviqit, të ndërtuar në hapësirën e uzurpuar të Universitetit të Prishtinës. Madje, na sugjeron ...

Më shumë...