KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1798)

Lajmet

Thaçi po dëshiron që agresionin e tij ndaj territorit të Kosovës ta shndërrojë në realitet institucional

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se Thaçi po dëshiron që agresionin e tij ndaj territorit të Kosovës,  ta shndërrojë në realitet institucional përmes Kuvendit. Ai u ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të votojnë demarkacionin me Malin e Zi, kur kjo çështje të vihet për ...

Më shumë...

Gjuriq: Porositë e Bajdenit lidhur me AKS-në trimëruese për Serbinë

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriq ka deklaruar se porositë,  të cilat ua  ka dhënë autoriteteve të Prishtinës, Xho Bajden, lidhur me formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, janë trimëruese, për Serbinë. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Gjuriq ka theksuar se tashmë ...

Më shumë...

Ban Ki Mun thotë se zbatimi i marrëveshjeve mes Kosovës e Serbisë nuk ka shënuar përparim

Ban Ki Mun

Sekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun ka deklaruar se zbatimi i marrëveshjeve midis Prishtinës dhe Beogradit nuk ka shënuar përparim të konsiderueshëm. Në raportin e fundit tremujor, që do të prezantohet më 25 shtator në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Ban fajësoi të dyja ...

Më shumë...

Rreth 30 mijë shtetas të Maqedonisë do të fshihen nga listat zgjedhore

Votimi në Maqedoni

Rreth 30 mijë shtetas të Maqedonisë do të fshihen nga listat zgjedhore, meqë nuk kanë verifikuar të dhënat e tyre që kontestoheshin në bazë të një metodologjie të zbatuar nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve lidhur me pastrimin e listës zgjedhore. Nga rreth 40 mijë votues të dyshimtë, vetëm rreth 9 ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Më dëgjoni mua dhe mos dëgjoni pretendimet e rreme të akterëve politikë…

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar se edhe pak ditë na ndajnë nga votimi i marrëveshjes së demarkacionit, ku do të na jepet sërish mundësia të dëshmojmë se jemi shtet serioz që përmbushim angazhimet, që kemi marrë përsipër dhe jemi popull mirënjohës e besnik ndaj aleatëve tanë strategjikë. Unë ...

Më shumë...

Rritet fluksi pushuesve nga Kosova në Bregdetin e Shqipërisë, radhë të gjata në pikën kufitare të Morinës

Rreth 15 mijë qytetarë të kosovës me automjete personale dhe autobusë kanë hyrë në mëngjesin e sotëm në Shqipëri

Rritet fluksi pushuesve nga Kosova në bregdetin e Shqipërisë duke shkaktuar edhe radhë të gjata në pikën kufitare të Morinës. Vetëm gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm drejt bregdetit shqiptar kaluan doganën 26 mijë shtetas të Kosovës. Zyrtarët e kufirit saktësojnë se në 24 orët e  fundit kanë ...

Më shumë...

SHIL i UÇK-së reagon lidhur me mospërmbushjen e kërkesave të invalidëve nga Qeveria e Kosovës

Invalidët e Luftës

Shoqata e Invalidëve te Luftës së UÇK-së  reagon kundër vendimit te Qeverisë së Kosovës lidhur me rehabilitimin e Invalidëve te Luftës së UÇK-së. Ajo i injoroi  kërkesat e Invalidëve të UÇK-së  për rehabilitim ne banja dhe bregdet. Për rehabilitim për vitin 2016 i ndau vetëm një shumë prej 10.000 euro ...

Më shumë...

Shpërblimet dhe subvencionet në bujqësi vetëm për militantë partiakë që sigurojnë më shumë vota

Shpërblimet dhe subvencionet në bujqësi vetëm për militantë partiakë që sigurojnë më shumë vota

Në  ndarjen e shpërblimeve dhe subvencioneve për fermerët në bujqësi, ka keqpërdorime të mëdha nga ana e Ministrisë së Bujqësisë. Dyshohet  se një pjesë e madhe e fondit ndahet për militantët e partive në pushtet dhe për ata që japin ryshfet.  Pagesat direkte dhe mbështetja e projekteve zhvillimore në bujqësi ...

Më shumë...

Gjenerali Miglietta, mban takimeve lamtumirëse me zyrtarë të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë

Gjenerali Milietta, mban takimeve lamtumirëse me zyrtarë të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë

Komandanti i KFOR-it, në Kosovë, Gulielmo Luigji Miglietta, po mbanë  takimeve lamtumirëse me zyrtarë të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë. Gjenerali Miglietta, si pjesë të angazhimeve në fund të mandatit të tij trembëdhjetë muajsh në Kosovë, takoi kreun e Zyrës së BE-së dhe përfaqësuesin Special,  Samuel Zhbogar, ushtruesin e detyrës së ...

Më shumë...

Më 24, 25 dhe 30 gusht mbahen seancat e shqyrtimit kundër Ukë Rugovës dhe bashkëpjesëmarrësve…

Ukë Rugova

Më 24, 25 dhe 30 gusht do të mbahen seancat e shqyrtimit fillestar ndaj Ukë Rugovës dhe bashkëpjesëmarrësve  për vizat italiane, shengen. Mbajtjen e këtyre tri seancave javën e ardhshme e konfirmoi për mediet, Teki Bokshi, avokati i ish-ministrit të Kulturës Astrit Haraqija, i cili përveç Rugovës është njëri nga ...

Më shumë...

Koalicioni PDK-LDK, nuk i ka numrat e nevojoshëm për votimin e demarkacionit me Malin e Zi

Koalicioni PDK-LDK, nuk i ka numrat e nevojoshëm për votimin e marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Edhe pse ky koalicion numëron 83 deputetë në Kuvendin e Kosovës, PDK dhe LDK aktualisht pretendohet t’i kenë jo më shumë se 75 vota për ta votuar vijën kufitare më Malin e ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Më 1 shtator qytetarët do ta ndalin përfundimisht demarkacionin me Malin e Zi

Visar Ymeri: Deri më tani nuk kemi parë një qeverisje më ndryshe se ato të kaluarat

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka thënë se më 1 shtator qytetarët do ta ndalin përfundimisht versionin aktual të demarkacionit me Malin e Zi. Ai ka thënë se Vetëvendosja u ka bërë thirrje për bashkëpunim edhe dy subjekteve të tjera opozitare, por nuk kanë parë interesim nga to as për ...

Më shumë...

Haliti: Koalicioni nuk i ka votat për demarkacionin

Xhavit Haliti

Demarkacioni do të dal në votim në Kuvendin e Kosovës me 1 shtator, por në bazë të qëndrimeve të deputetëve, koalicioni nuk i ka votat për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, kështu ka konstatuar nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti “Në qoftë se koalicioni do ...

Më shumë...

Kapitullin 35 për Kosovën nuk do ta debatojë Kuvendi i Serbisë

Beogradi

Propozimi i Partisë Demokratike të Serbisë që të mbahet një seancë speciale e Kuvendit të Serbisë. lidhur me kapitullin 35-të, në negociatat e Serbisë me BE-në, që ka të bëjë me normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, sipas të gjitha  gjasave do të mbetet në sirtar, njofton gazeta Veçernje Novosti e ...

Më shumë...

Mustafa: Deputetët e LDK-së që nuk e votojnë demarkacionin duhet ta dinë se çka i pret

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa duke folur për ratifikimin e marrëveshjes së shënimit të vijës kufitare në mes Kosovës dhe Malit të Zi, është shprehur i bindur se kjo marrëveshje do të implementohet në Kuvend. Deputetët e LDK-së do të votojnë pro këtij versioni të marrëveshjes, sepse qëndrimi i Këshillit të Përgjithshëm ...

Më shumë...

Liberalizimi dhe shndërrimi i FSK –së në FAK nuk është dashur të pranohen kusht për demarkacionin

FSK

Deklarata e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, se miratimi i demarkacionit me Malin e Zi kushtëzohet me liberalizimin e vizave  dhe shndërrimin e FSK-së në ushtri të Kosovës, ka ngritur reagimin e opozitës. Zyrtarë të Opozitës njëzëri thonë se është vetë Thaçi, i cili ka ndihmuar në zvarritjen e këtyre ...

Më shumë...