KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1799)

Lajmet

Liberalizimi dhe shndërrimi i FSK –së në FAK nuk është dashur të pranohen kusht për demarkacionin

FSK

Deklarata e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, se miratimi i demarkacionit me Malin e Zi kushtëzohet me liberalizimin e vizave  dhe shndërrimin e FSK-së në ushtri të Kosovës, ka ngritur reagimin e opozitës. Zyrtarë të Opozitës njëzëri thonë se është vetë Thaçi, i cili ka ndihmuar në zvarritjen e këtyre ...

Më shumë...

Neue Zürcher Zeitung: Po dobësohen ndikimi amerikan në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Gazeta e përditshme e Zvicrës, “Neue Zürcher Zeitung” i ka bërë një analizë vizitës së nënkryetarit amerikan, Joe Biden në Serbi dhe në Kosovë, ndërkohë që ka konstatuar se ndikimi i Amerikës në Ballkan po zbehet.  Joseph Biden e mbylli udhëtimin e tij të fundit në Ballkan me thirrjen për ...

Më shumë...

Rumani, Bullgaria dhe Kroacia do ta pengojnë anëtarësimin e Serbisë në BE

BE-ja

Fqinjët e Serbisë, Rumania, Kroacia e Serbia  e kanë një listë të gjatë kushtesh për anëtarësimin e  Beogradit në BE. Kërcënimi i fundit për bllokim ka ardhur nga Rumania. Ish-kryetari i këtij vendi Trajan Bashesku ka thënë se Bukureshti do të mund të vendoste veto në anëtarësimin e Serbisë në BE ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Varret e heronjve dhe dëshmorëve të kombit kudo ku gjenden, janë në vendin e vet

Jakup Krasniqi

Kërkesa e Kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli për kthimin e eshtrave të Heroinës,  Shotë Galica,  në fshatin Galicë, aty ku prehen eshtrat e Azem Bejtës, nuk është kërkesë e arsyeshme. Nuk po dua të dyshoj në kërkesën e kryetarit Veseli, por që kërkesa është e pa arsyeshme, është ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Asnjë fotografi e Skënderbeut apo Elena Gjikës nuk është larguar nga shkolla

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti duke komentuar spekulimet e disa  medieve për shkollën fillore “Elena Gjika”,  në të cilin u tha se Agjencioni turk TIKA kishte hequr nga  aty foto kombëtare dhe ka vendosur orë me simbole shtetërore të Turqisë, ka deklaruar se asnjë fotografi e Elena Gjikes nuk është ...

Më shumë...

Protesta e Vetëvendosjes duket nuk do ta ketë përkrahjen e partive tjera opozitare

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Protesta e Vetëvendosjes, e paralajmëruar me datën 1 shtator, duket nuk do ta ketë përkrahjen e partive tjera opozitare. Dy partitë opozitare, AAK dhe Nisma, deri tani  nuk kanë dhënë shenja që do të marrin pjesë në këtë protestë. Deputeti i AAK-së Daut Haradinaj ka thënë se AAK-ja nuk  ka ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj u shpreh kundër ngritjes së përmendores nga regjimi serb për Slobodan Millosheviqin

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj u shpreh kundër ngritjes së përmendores nga regjimi serb për kasapin e Ballkanit, Slobodan Millosheviq. Ai ka dënuar fuqimishëm përpjekjet për ndërtimin e përmendores së Millosheviqit. Kundërshtojmë fuqishëm përpjekjet në Serbi për të pastruar Slobodan Millosheviqin nga përgjegjësia për krimet e ...

Më shumë...

Spartak Ngjela” Me përjashtim të Majkos, të gjithë liderët në Shqipëri ishin kundër bombardimit të Serbisë

Spartak Ngjela

Politikani dhe avokati i njohur nga Shqipëria, Spartak Ngjela, duke përkujtuar rolin e ish-presidentit amerikan, Bill Clinton në çlirimin e Kosovës, në rolin e tij në sulmet e NATO-s në vitin 1999 ka thënë se ai i çliroi shqiptarët nga zgjedha dhe i shpëtoi ata nga rreziku më i madh ...

Më shumë...

Albinfo: “Në Kosovë i duan vetëm paratë tona”, ankohen “shacat”

150 mijë punëtorë nuk do të përfitojnë asnjë cent nga Rimëkëmbje por edhe 100 mijë të tjerë do të përfitojnë më pak se 100 euro

Albinfo shkruan se një video e një shqiptari të Kosovës me qëndrim në Gjermani, i publikuar në internet, ka bërë shumë bujë. I riu në fjalë ankohet lidhur me trajtimin e keq dhe përbuzjen,  të cilave u nënshtrohet gjatë qëndrimit në Kosovë. Të huajt që jetojnë në Zvicër, gjatë verës shkojnë ...

Më shumë...

Veseli: Ideali i Azemit me bashkëluftëtarë u bart në breza deri në arritjen e lirisë

Veseli: Ideali i Azemit me bashkëluftëtarë u bart në breza deri në arritjen e lirisë

Kryeparlamentari, Kadri Veseli, ishte i pranishëm  në ceremoninë e rivarrimit eshtrave  të familjarëve të Azem Bejtës, në fshatin e lindjes së heroit kombëtar, Azem Bejta, në Galicë të Drenicës. Ai  foli për rrethanat historike të asaj kohe, të rënda dhe me shumë sakrifica. “Po bëhen gati 100 vite kur ne ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka adresuar dy interpelanca ndaj kryeministrit të vendit Isa Mustafa

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje ka adresuar dy interpelanca ndaj kryeministrit të vendit Isa Mustafa. Edhe pse ka kaluar një muaj Vetëvendosje nuk ka marrë asnjë përgjigje nëse shefi i qeverisë është i gatshëm që të paraqitet në Kuvend për të dhënë ose jo shpjegime rreth situatës politike në veri të vendit dhe ...

Më shumë...

Zbogar: Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi ishte kusht i vënë nga BE-ja që prej vitit 2012

Samuel Zbogar

Samuel Zbogar, përfaqësuesi i posaçëm i BE-së në Kosovë, i tha radios Evropa e Lirë se “paaftësia elitës politike në Kosovë për të arritur pajtueshmëri për interesin strategjik kombëtar dhe një marrëveshje për interesat strategjike kombëtare”, e pengon procesin e integrimeve evropiane. Sipas tij  interesat politike dhe njëkohësisht luftërat politike ...

Më shumë...

Deputeti Rexhep Selimi ka dorëzuar padi në Prokurorinë Themelore të Prishtinës kundër portalit “Express”

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes,  Rexhep Selimi ka dorëzuar padi në Prokurorinë Themelore të Prishtinës kundër  gazetës së përdalë Express dhe prodhimit të saj “Shtabi i milionerëve”. Pas dorëzimit të padisë, Selimi ka thënë se pret që Gjykata së shpejti të shqyrtojë çështjen dhe të vendosë për të në mënyrë që të ...

Më shumë...

Në pikë-kalimin e Kosovës me Serbinë, në Merdarë, ka kolona të gjata dhe pritje me orë të tëra

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet në Merdare janë deri në 2 orë

Në pikë-kalimet kufitare të Kosovës  me Serbinë, në Merdarë dhe në vendin e quajtur Mutivodë, ka fluks të madh të automjeteve, ku pritjet në dalje zgjasin 4 deri në 5 orë. Si pasojë e pritjeve të gjata, janë shkaktuar kolona deri në dy kilometra. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut ...

Më shumë...

Valon Murtezaj: AKS-ja do të themelohet kur të shpërbëhen strukturat paralele në veri

Valon Murtezaj

Autoritetet në Kosovë thonë se hapat drejt krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe do t’i ndërmarrin kur Beogradi zyrtar të ketë zhbërë strukturat paralele në veriun e Kosovës. Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës kanë thënë për Radion Evropa e Lirë se është e pakuptimtë të themelohet Asociacioni, derisa ...

Më shumë...

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë është autoritet që ruan shëndetin publik dhe shëndetin e kafshëve

Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë z. Gjinovci, priti në takim Ushtruesin e Detyrës së Shefit të Misionit të EULEX-it në Kosovë, z. Bernd Thran. Me datën 18/08/2016, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, Dr. Valdet Gjinovci, priti në takim ushtruesin e Detyrës së Shefin të Misionit ...

Më shumë...