KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1801)

Lajmet

PDK-ja do të ushtrojë padi kundër kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti për keqpërdorim të detyrës zyrtare

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Partia Demokratike e Kosovës ditë më parë ka ngritur shqetësimin për veprimet inkriminuese të kryetarit të komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti lidhur me punësimet e paligjshme të mbi 250 militantëve partiakë. Këto punësime paraqesin favorizime të përkatësisë partiake dhe janë shkelje e rëndë ligjore. Komuna e Prishtinës në vend të ...

Më shumë...

Haxhi Shala fajëson kryeministrin Mustafa për presion mbi deputetët e LDK-së për të votuar demarkacionin

Haxhi Shala: Kosovës i duhet një koalicion më i gjerë qeverisës për t'i përfunduar bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, ka fajësuar kryeministrin, Isa  Mustafa për presion mbi deputetët e LDK-së për të votuar demarkacionin. Mustafa po dëshiron që demin të cilin ai bashkë me Thaçin ia kanë shkaktuar vendit, ta shpërndajnë mbi deputetët. Gjithë këtë presione që po i bën, kryeministri, Isa ...

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Kjo marrëveshje për demarkacionin nuk duhet të kalojë në asnjë mënyrë

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulenë Haxhiu ka deklaruar se për gazetën Fjala se  “Kjo marrëveshje për demarkacionin nuk duhet të kalojë në asnjë mënyrë. Sipas saj kjo është edhe arsyeja e protestës gjithë popullore më 1 shtator “sepse shpresa e vetme për të ndalur humbjen e territorit është populli. Nuk ka ...

Më shumë...

Portali Telegraf afishon ISIS-n në hartën e Kosovës, edhe pse lajmi ka të bëjë me Maqedoninë

Telegrafi

Portali “Telegraf” me qëllim të keq, tendencioz  dhe kundër shtetit të Kosovës në lajmin:  “Detajet e MPB-së për ushtarët e ISIS-it nga Maqedonia të arrestuar në Turqi”, ka afishuar logon e ISIS-it në hartën e Kosovës. Një logo e tillë nuk ekziston, ndërsa afishimi ka për qëllim të krijojë bindjen ...

Më shumë...

Mijëra qytetarë të Pejës kanë protestuar kundër versionit qeveritar të Demarkacionit me Malin e Zi

Nesër në Pejë do të mbahet një tubim gjithëpopullor në mbështetje të tërësisë territoriale të Kosovës

Shumë qytetarë të Pejës, Dukagjinit e më gjerë, sot në Sheshin e Qytetit në Pejë kanë protestuar kundër ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Para të pranishmëve kanë folur kryetarët  fshatrave të asaj ane, ndërkohë që kanë paraqitur ankimet e tyre të drejta. Protesta gjithë popullore ka filluar në ...

Më shumë...

Në shtator dihet nëse do të formohet komision i ri për rishqyrtimin e listave të veteranëve të UÇK-së

Ushtarët e UÇK-së

Gjatë muajit shtator të këtij viti  do të vendoset nëse do të formohet komision i ri për rishqyrtimin e listave të veteranëve të UÇK-së, të ulen përfitimet e atyre që janë pjesë e listave aktuale apo të vendosen kritere shtesë si për shembull: gjendja sociale, mosha, etj. Ky lajm sipas Kosovapressit ...

Më shumë...

Vetëvendosja përshëndet vendimin e Prokurorisë për hetime ndaj Adem Grabovcit por kërkon edhe më shumë

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, bashkë me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, në një konferencë për gazetarë, kanë përshëndetur Prokurorinë për nisjen e hetimeve ndaj Adem Grabovcit, lidhur me aferat Pronto 2. Megjithatë Lëvizja Vetëvendosje e sheh si të paplotësuar paralajmërimin e Prokurorisë, pa u nisur hetimet edhe ndaj kryetarit ...

Më shumë...

Kina radhitet partneri i dytë tregtar i Shqipërisë

Kina radhitet se partneri i dytë tregtar i Shqipërisë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati gjatë takimit në Kinë me homologun e tij Uang Xhi siguroi Qeverinë kineze se Shqipëria njeh politikën e një Kine të vetme. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, ai tha se Shqipëria e mirëpret “qasjen pragmatike” të Kinës në Ballkan dhe inkurajoi autoritetet ...

Më shumë...

Zjarret po zgjerohen në Shqipëri ku pas Shëngjinit është përfshirë edhe Velipoja

Zjarret po zgjerohen në Shqipëri ku pas Shëngjinit është përfshirë edhe Velipoja

Pas Shëngjinit, Velipoja është pika e dytë turistike në veri të vendit që përfshihet nga flaket. Gjendja është konstatuar në  vendin e quajtur “Maja e Zezë”, në zonën e Rrjollit në Velipojë. Erërat e forta favorizuan përhapjen dhe në pak kohë u dogjën disa hektarë pyje. Aktualisht zjarri nuk është ...

Më shumë...

Serbia këmbëngul që UNMIKU të mbetet edhe më tej në Kosovë, edhe pse i reduktuar vetëm për serbët

UNMIK

Mediet në Serbi bëjnë të ditur se ministri i Jashtëm Ivica Daçiq, në një takim me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun, ka deklaruar se  Serbia këmbëngul që misioni i OKB-së të mbetet edhe më tej  në Kosovë, edhe pse ky mision është reduktuar vetëm në veri të ...

Më shumë...

Mbi 8. 500 maturantë sot i nënshtrohen pjesës së parë të Provimit në afatin e gushtit

Matura

Mbi 8. 500 maturantë, të cilët nuk kanë arritur pragun e kalueshmërisë në afatin e qershorit, në Provimin e Maturës Shtetërore, sot do t’i nënshtrohen pjesës së parë të Provimit në afatin e gushtit. Kjo është e bërë e ditur në një njoftim për media nga MASHT, ku bëhet e ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Malit të Zi ka asimiluar dhe i ka detyruar me dhunë shqiptarët t’i lëshojnë trojet e veta

Faton Mehmetaj

Në një studim të argumentuar e të  faktuar lidhur me vendosjen e vijes kufitare të  Kosovës me Malin e Zi, analisti dhe publicisti i mirënjohur, Faton Mehmetaj ka përkujtuar se “në periudha të ndryshme historike, deri në ditët e sotme,  aparati shtetëror i Malit të Zi i ka asimiluar dhe ...

Më shumë...

Komisioni Shtetëror: Vija kufitare e komunave dhe e shtetit të Kosovës nuk është ndryshuar në periudhën 1974-2016

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Komisioni Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit përmes një komunikate sërish mbron punën e vet dhe mohon akuzat e dyshimet ndaj procesit të demarkacionit të kufirit. Komisioni thekson se vija kufitare e komunave dhe shtetit të Kosovës është e pandryshuar në periudhën 1974-2016. Komisioni Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen ...

Më shumë...

Thaçi thotë se Mali i zi nuk është shtet grabitçar, por është shtet mik i Kosovës

Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi në një intervistë iu ka bërë thirrje edhe një herë deputetëve të Kuvendit të Kosovës që ta votojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Nëse kjo nuk ndodh,  sipas tij, do të vihet në pikëpyetje kredibiliteti i shtetit të Kosovës, por edhe marrëdhëniet me Amerikën. Është ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës vendosi fillimin e hetimeve kundër Adem Grabovcit për dy vepra penale

Prokuroria Speciale e Kosovës sot ka marrë një vendim për fillimin e hetimeve për dy vepra penale kundër Adem Grabovcit, deputet dhe ish udhëheqes i Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës. Vendimi për hetim është bazuar në botimet e përgjimeve që EULEX-i ia ka lejuar për publikim  portalit ...

Më shumë...

Vetëvendosja: RTK është bërë si shtëpi për Qeverinë dhe klanet politike

RTK-ja

Sot, në një konferencë për media, Vetëvendosja shprehu shqetësimin  në lidhje me, sikur thuhet,  uzurpimin e RTK-së nga klani Pronto, dhe veçanërisht me veprimet e fundit të Menaxhmentit të televizionit publik. Dardan Sejdiu, dhe Aida Dërguti, përveç se folën për gjendjen e rëndë të transmetuesit publik RTK, kërkuan reagim nga ...

Më shumë...