KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1803)

Lajmet

Deputeti, Haxhi Shala, pyet Hashim Thaçin se ka luftuar apo jo në radhët e UÇK-së?

Haxhi Shala: Kosovës i duhet një koalicion më i gjerë qeverisës për t'i përfunduar bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, ka reaguar pas deklaratës së kryetarit Hashim Thaçi, i cili thotë se ka  luftuar që shqiptarët të vendosin vetë për veten dhe të mos merret leje në Serbi për Kosovën. Shala ka kërkuar nga Thaçi që të marrë një pozicion serioz  dhe të ...

Më shumë...

Ymeri: Cenimi i integritetit territorial të Kosovës mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, ka deklaruar se cenimi i integritetit territorial mund të prodhojë tensione të vazhdueshme në rajon. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, ka deklaruar se Marrëveshja aktuale për demarkacionin duhet të hidhet poshtë. “Shmangia e ratifikimit të marrëveshjes në Kuvendin e Republikës së ...

Më shumë...

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Apostollova: Për liberalizimin e vizave kërkohet përmbushja e kritereve

Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Republikës së Kosovës, takoi udhëheqësen e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova. Fillimisht, kryetarja e Komisionit Njomza Emini,  e njoftoi znj. Apostolova  lidhur me punën dhe sfidat me të cilat po ballafaqohet Komisioni, ...

Më shumë...

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të avokatëve për Forcat e Armatosura

Avokati i Popullit i Republikës së Kosovës, z. Hilmi Jashari, po merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Institucioneve të Ombudspersonëve për Forcat e Armatosura, që po mbahet në Amsterdam, Holandë, nga 3-5 tetor 2016. Tema e Konferencës së këtij viti është roli i Institucioneve të Ombudspersonëve, para gjatë dhe pas misioneve ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Vetëvendosja: Nxënësit serbë në Kosovë punojnë me plan-programet e Serbisë

Grupi Parlamentar me mbështetje të Komitetit për Arsim dhe Kërkim Shkencor në Lëvizjen VETËVENDOSJE!, mbajtën sot debat në Kuvendin e Kosovës me temën “Kurrikula shkollore për nxënësit e komunitetit serb në Kosovë”, ku morën pjesë deputetë, përfaqësues nga organizatat e shoqërisë civile, ekspertë të arsimit e përfaqësues të tjerë. Në ...

Më shumë...

Për herë të parë pas Luftës, Srebrenicën mund ta udhëheq një serb i cili mohon gjenocidin

Srebrenica

Për të parën herë që prej luftës së përgjakshme në periudhën 1992-95, në Bosnjë Hercegovinë, kryetar i qytetit të martirizuar mizorisht  do të shpallet personi që refuzoi të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur një akt i gjenocidit. Sipas rezultateve preliminare të zgjedhjeve të 2 tetorit, 34 vjeçari Mlladen Grujiçiq, ...

Më shumë...

Për shkak të arrestimit të policit, Nehat Thaçi deputetët kërkojnë ndërprerjen e dialogut me Serbinë

Ganimete Musliu: Dalja e Driton Selmanaj në foltore të Kuvendit është ofendim për familjaret e të pagjeturve

Komisioni për Punë të Brendshme ka  diskutuar për çështjen e arrestimit të drejtorit të Policisë së Kosovës në Mitrovicë, Nehat Thaçi, nga policia e Serbisë. Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje ministres për Dialog, Edita Tahirit, që t’i ndërpresë bisedimet me palën serbe, përderisa nuk ndodh lirimi ...

Më shumë...

Daut Haradinaj ka shprehur gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë

Daut Haradinaj

Kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së, njëherësh deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës, Daut Haradinaj ka theksuar gatishmërinë e tij dhe të Komisionit për kthimin e Nehat Thaçit në Kosovë. “Gatishmëria e Komisionit ka qenë dhe vazhdon të jetë, por problemi kryesor është ...

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Gjenerallejtënant Rrahman Rama po merr pjesë në një konferencë ushtarake në Amerikë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, nga data 01 e deri më 05 tetor 2016, zyrtarisht po merr pjesë në  konferencën vjetore të Shoqatës të Ushtrisë Amerikane, e cila po mbahet në Washington D.C. Kjo është konferenca më e madhe ushtarake që organizohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komandanti ...

Më shumë...

Ministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Mministri, Arsim Bajrami, uroi të gjithë mësuesit e Kosovës për ditën e tyre

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka marrë pjesë në konferencën “Duke çmuar mësuesit, përmirësojmë statusin e tyre”, e cila është organizuar nga SBAShK-u për nder të Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit. Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Ministrisë së Arsimit, ministri Bajrami, uroi të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1.6 milion euro për pagat e veteranëve për muajin shtator

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ministri i Punës dhe Morëqenies Sociale,  Arban Abrashi tha se për ta kryer pagesën e  pensioneve për muajin shtator nevojiten mjete shtesë prej 1.6 milion euro nga rezervat shtetërore.“Kjo ka të bëjë për ndarjen e mjeteve vetëm për muajin shtator”, tha Abrashi.   Kryeministri Isa Mustafa tha se kanë bërë përpjekje ...

Më shumë...

Gjuriq: Trepçën nuk e japim

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar për Agjencisnë “Tanjug” se autoritetet në Prishtinë përmes Projektligjit për “Trepçën” duan të shtetëzojnë atë, Ai shtoi se është një përpjekje e riaktivizuar nga viti i kaluar, kur autoritetet e Prishtinës përmes një ligji të veçantë për “Trepçën” u përpoqën të shtetëzojnë “Trepçën” ...

Më shumë...

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Aktivitete në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë

Në Shoqatën Demokratike Çamëria – dega Vlorë, dje ishin në një vizitë, kryetari i Ballit Kombëtar të Kosovës, z.Selman Berisha, dhe sekretari organizativ i Ballit Kombëtar të Kosovës – dega Gjakovë, z.Minator Avdiaj. Me këtë rast miqtë nga Kosova, z. Selman Berisha dhe z. Minator Avdiaj u pritën nga z.Xhemil ...

Më shumë...

Sot në KS të OKB-së mbahet votimi përcaktues për postin e Sekretarit të Përgjithshëm

Asambleja e Përgjithshme të OKB-së ka tubuar në Nju Jork rreth 140 liderë nga mbarë vendet e botës

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara mbahet votimi përcaktues për kandidatin i cili pritet të jetë sekretar i përgjithshëm i ardhshëm i OKB-së. Votimi i gjashtë,  sekret i 15 anëtarëve të Këshillit të Sigurimit, do të sinjalizojë nëse ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, do të ...

Më shumë...

Marrëveshja e arritur për targat në Bruksel nuk do të zbatohet në tërë Kosovën

Marrëveshja e arritur për targat në Bruksel nuk do të zbatohet në tërë Kosovën

Marrëveshja e arritur më 14 shtator në Bruksel, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për reciprocitet në targat e automjeteve, nuk do të zbatohet në gjithë territorin e Kosovës. Kështu ka thënë përfaqësuesi i palës serbe, Marko Gjuriq, sipas të cilit, marrëveshja anashkalon veriun e Kosovës, të cilin ai e ka apostrofuar ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës paralajmëron ri formatimin e saj

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës paralajmëron  ri formatimin e saj por opozita nuk e mbështet ngase sipas tyre, as ky hap nuk do të sjellë zhvillime pozitive. Ky ri formatim  do të përfshinte edhe zvogëlimin e ministrive, dhe do t’ia kursente buxhetit të shtetit 3.6 milionë euro brenda një mandati. Kështu kanë vlerësuar hulumtuesit ...

Më shumë...