KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1772)

Lajmet

Jakup Krasniqi: Në vend të mirënjohjes, Fatmir Limaj po përndiqet

Jakup Krasniqi

Ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi ka deklaruar se nuk e ka më asnjë dyshim dhe nuk i  duhet asnjë argument tjetër, për ta vërtetuar se Fatmir Limaj është duke u përndjekur po aq sa është duke u përndjekur Ushtria Çlirimtare e Kosovës, si vlerë kombëtare?! Po ashtu nuk e ...

Më shumë...

Gjermania dhe Britania e Madhe po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve

Bashkimi Evropian

Dy shtetet më të forta të Evropës, Gjermania dhe Britania e Madhe po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve për anëtarësim në BE. Kushti i vetëm i këtyre shteteve për Serbinë është marrëveshja për telekomunikacionin me Kosovën, shkruan e përditshmja serbe, “Blic”. Edhe pse është spekuluar se përparimin  drejt ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Ka dallime mes meje dhe Albin Kurtit por jo aq sa për ta braktisur Vetëvendosjen

Shpend Ahmeti: Ka dallime mes meje dhe Albin Kurtit por jo aq sa për ta braktisur Vetëvendosjen

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është cituar të ketë deklaruar se anëtarët  brenda Lëvizjes Vetëvendosje! e dinë se sa herë ka aksione të dhunshme mua ma vështirësojnë qëndrimin dhe veprimin brenda kësaj partie. Ai ka pranuar se ka dallime mes tij dhe Albin Kurtit por këto dallime nuk e bëjnë ...

Më shumë...

Sot shpallet pavarësia e Çamërisë në Holandë

Shoqata Demokratike "Çamëria" me qendër në Holandë

Shpallja e mëvetësisë së Çamërisë do të ndodh sot në ora 14:00 në Holandë. Ajo do ta ketë miratimin edhe nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, dhe lugina e Preshevës. Sipas kryetarit të Shoqatës “Çamëria”, Festim Lato, sot do t’i zgjedhin institucionet udhëheqëse që do ta çojnë përpara çështjen ...

Më shumë...

Dyshime për përpjekje atentati kundër kryeministrit serb, Aleksander Vuçiq

Aleksandar Vuciq

Mediet në Serbi kanë bërë të ditur se Policia ka evakuuar kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiq dhe familjen e tij në një lokacion të sigurt, pasi është gjetur një sasi e konsiderueshme e armëve, përfshi edhe një raketa hedhës afër shtëpisë së tij. Ministri i Brendshëm, Nebojsha Stefanoviq, ka sqaruar se ...

Më shumë...

Kryesia e Nisma për Kosovën dega në Malishevë kundërshton aktakuzën nga Gjykata Speciale ndaj kryetarit Fatmir Limajt

Fatmir Limaj

Kryesia e Nisma për Kosovën dega në Malishevë kundërshton aktakuzën nga Gjykata Speciale ndaj kryetarit Fatmir Limajt. E tërë aktakuza është e ndërtuar në bazë të shpifjeve, që qëllim të vetëm ka degradimin e Luftës së UÇK-së, dhe linçimin e protagonistëve të dëshmuar të kësaj lufte. Kjo aktakuzë në mungesë ...

Më shumë...

Për herë të parë në Shqipëri do të mbahet Samiti Diaspora

Edi Rama

Në  patronatin e Kryeministrit Edi Rama për herë të parë në Shqipëri  do të mbahet Samiti Diaspora nga datat 18-20 nëntor. Në samit do të marrin pjesë  shumë individë të shquar nga fusha të ndryshme, drejtues dhe përfaqësues të organizatave të ndryshme të diasporës nga e gjithë bota. Samiti do ...

Më shumë...

AAK po përgatitet për zgjedhje

Ramush Haradinaj

AAK po përgatitet për zgjedhje, këtë e ka konfirmuar lideri i saj Ramush Haradinaj nga qyteti i Prizrenit ku u takuam me qytetar e bashkë partiak të tij.  Ai ftoi të gjithë qytetarët e Prizrenit, që t’i bashkohen AAK-së. “Zgjedhje e ardhshme, janë instrumenti kryesor i ndryshimeve pozitive në vendin ...

Më shumë...

Kryeprokuroria e Shtetit bëhet anëtare e IAP

Lumezi

Kryeprokurori i Shtetit Lumezi, ka pranuar njoftimin nga Këshilli Ekzekutiv i Asociacionit Ndërkombëtar të Prokurorëve (IAP), me seli në Holandë se është miratuar kërkesa për anëtarësi organizative të pranuar nga Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit të Republikës së Kosovës. Sekretari i Përgjithshëm i IAP-së, Han Moraal, i ka shprehur mirëseardhje ...

Më shumë...

Ambasadori amerikan Scott kërkon nga Vuçiçi aplikimin e marrëveshjeve në Bruksel

Kyle Scott

Kyle Randolph Scott, ambasadori amerikan në Serbi është takuar me kryeministrin serb, Aleksandër Vuçiq. Ata diskutuan tema te ndryshme si situata në rajon, dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit dhe marrëdhëniet me SHBA-në. Scott, i ka thënë Vuçiqit se duhet aplikuar marrëveshjet e arritura në Dialogun e Brukselit, pasi nga kjo ...

Më shumë...

Begaj: Kësaj gjithçka mund ti thuhet vetëm drejtësi jo

Ragip Begaj

Kryetari i komunës së Malishevës Ragip Begaj ka reaguar për ngritjen e aktakuzës ndaj kryetarit Limaj. Ai ndër të tjera  ka shkruar “Prokuroria speciale ka ngritur aktakuzë kinse për krime lufte ndaj deputetit dhe njëherit kryetarit të NISMËS z.Fatmir Limaj, kësaj gjithçka mundë ti thuhet vetëm drejtësi jo. Bëhet fjalë ...

Më shumë...

Kërkesa për “Ekip të Unitetit” nga Edita Tahiri paraqet pranim të mossuksesit në bisedime me Serbinë

Kërkesa për “Ekip të Unitetit” nga Edita Tahiri paraqet pranim të mossuksesit në bisedime me Serbinë

Ideja që në fazën e përmbylljes së dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Kosova të ketë përfaqësim të formatit gjithëpërfshirës nga të gjitha partitë politike, të tipit të “Ekipit të Unitetit” siç ka qenë edhe në bisedimet e Vjenës në esencë paraqet pranim të mossuksesit të përfaqësuesve zyrtarë të ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim kryetarin e veteranëve, Hysni Gucati

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim kryetarin e veteranëve, Hysni Gucati

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në takim përfaqësuesin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati. Në takim, ku ishin të pranishëm edhe ministri i Financave, Avdullah Hoti dhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, kryeministri Mustafa e përgëzoi Gucatin për ...

Më shumë...

Nait Hasani: Fatmir Limaj, është duke u persekutuar në vazhdimësi nga gjykatat vendore e ndërkombëtare

Nait Hasani: Politikanët shqiptarë të heqin dorë nga akuzat dhe të bashkohen për të mbrojtur luftën e UÇK-së

Deputeti i PDK-së, Nait Hasani, ka thënë se kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, është duke u persekutuar. Aktakuzat e ngritura kundër tij po bëhen me qëllim të njollosjes së luftës së UÇK-së. Akuza e re për të satën herë e dëshmon persekutimin e tij shpirtëror, madje për tërë familjen, persekutim ...

Më shumë...

KMDLNJ në Mitrovicë dënon aktin e sulmit mbi shqiptarët në veri të vendit

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Qendra Rajonale në Mitrovicë, e ka dënuar rastin e sulmit më armë që ka ndodhur një ditë më parë në familjen e vëllezërve Berani, në lagjen Kroi i Vitakut në Mitrovcë. Më 27. 10. 2016, rreth orë 14:00, në lagjen ...

Më shumë...

Veteranët në Drenas do të protestojnë kundër dënimit të eprorëve të luftës së UÇK-së

Protesta e veteranëve

Organizatat me prejardhje nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Drenas, kanë  bërë të ditur se të hënën do të protestojnë në shenje pakënaqësie për dënimet e fundit të komandantëve dhe ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas organizatave të protestës, me këto dënime po bëhen përpjekje të dëmtohen ...

Më shumë...