KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1772)

Lajmet

Myftiu, Naim Tërnava: Asnjë kompromis me terroristët

Naim Tërnava

Me rastin e sulmit terrorit në Mynih të Gjermanisë, myftiu i Kosovës, mr. Naim Tërnava ka deklaruar se mbrëmë njerëzimi u përball edhe më një akt të rëndë terrorist, nga i cili pësuan qytetarë të pafajshëm. Sulmi në Munih është vazhdimësi e akteve terroriste që kanë për qëllim atakimin e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjet e të vrarëve në Mynih të Gjermanisë

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjet e të vrarëve në Mynih të Gjermanisë, duke thënë se terrorizmi, qoftë i brendshëm apo global, është e keqja madhore me të cilën duhet të përballemi të gjithë së bashku, të bazuar në vlera humaniteti dhe vendosmëri. Mendimet ...

Më shumë...

Vetëvendosja u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave nga sulmi terrorist në Mynih

Vetëvendosja u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave nga sulmi terrorist në Mynih

Lëvizja VETËVENDOSJE! dhe aktivistët e saj u  shprehin ngushëllime familjarëve të viktimave të aktit të dhunshëm e kriminal që ndodhi dje në Mynih. Mes atyre që humbën jetën ishin edhe tre me origjinë shqiptare, e kjo e materializon dhimbjen tonë në një mënyrë edhe më tragjike. I bashkohemi shpresës mbarënjerëzore ...

Më shumë...

Terroristi që vrau 9 persona në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas vrasësit Breivik që mbyti 77 njerëz

Terroristi që vrau 9 persona në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas vrasësit Breivik që mbyti 77 njerëz

Terroristi i armatosur, i cili  vrau 9 qytetarë,  në Mynih të Gjermanisë ishte i fiksuar pas masakrave me armë zjarri dhe nuk njihej për lidhje me Shtetin Islamik. Është kjo deklarata që ka bërë policia gjermane një ditë pas ngjarjes tragjike në qendrën tregtare të qytetit.  Agjentët që bastisën shtëpinë ...

Më shumë...

Terroristët e ISIS-it përgjakin Kabulin

Terroristët e ISIS-it përgjakin Kabulin

Një sulm i tmerrshëm terrorist ka përgjakur sot rrugët e Kabulit, i cili ka marrë jetën e të paktën 31 personave si dhe ka lënduar qindra të tjerë. Të dhënat për epilogun tragjik të këtij sulmi ende nuk janë përfundimtare, por mësohet se shpërthimi ka ndodhur në sheshin “Deh Mazang” ...

Më shumë...

Merkel: Gjermania e tronditur nga sulmi në Mynih

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel citohet të ketë thënë se Gjermania është në pikëllim të thellë për ata që nuk do të kthehen kurrë më në familjet e tyre. Duke shprehur solidaritetin me familjet e viktimave, ajo ka thënë se shpreson se të lënduarit nga sulmi i fundit në Mynih do ...

Më shumë...

Thaçi shpall të dielën Ditë Zie për tri viktimat nga Kosova

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur që të dielën të shpallet Ditë Zie në Kosovë, në kujtim të tre shqiptarëve që humbën jetën dje në Mynih. Sipas kreut të shtetit, viktimat e sulmit të djeshëm në Mynih janë heronj të luftës për liritë dhe vlerat e përbashkëta në Europë. ...

Më shumë...

Gazeta ‘Lajm’: Ndrecaj u vra pasi u arrestua nga policia

Gazeta ‘Lajm’: Ndrecaj u vra pasi u arrestua nga policia

Gazeta ‘Lajm’ nga Shkupi ka mësuar se shkak për shtyrjen e seancës së djeshme për Grupin e Kumanovës nuk ka qenë ndërprerja e rrymës elektrike, siç është thënë zyrtarisht. Burimet e cituara nga kjo gazetë kanë thënë se shkaku i ndërprerjes së seancës ka qenë dëshmia tronditëse e një polici ...

Më shumë...

Babai i Dijamantit të vrarë vendos lule tek vendi ku u vra i biri i tij

Babai i Dijamantit të vrarë vendos lule tek vendi ku u vra i biri i tij

Dijamant Zabërgja me prejardhje nga Vushtrria është njëri nga tri viktimat shqiptare që humbën jetën mbrëmë në një qendër tregtare në Mynih. Mediet gjermane sot kanë pasqyruar një moment prekës kur babai i Dijamantit, Naim Zabërgja, sot doli me një fotografi të djalit dhe me një buqetë lule në vendin ...

Më shumë...

20 mijë qytetarë të Kosovës kanë kaluar gjatë orëve të fundit në Morin

20 mijë qytetarë të Kosovës kanë kaluar gjatë orëve të fundit në Morin

Ditët e fundjavës po shënojnë një fluks të jashtëzakonshëm të qytetarëve të Kosovës drejt bregdetit në Shqipëri. Temperaturat e larta por edhe nevoja për të kaluar çaste çlodhje në fundjavë, kanë bërë që mijëra njerëz të dynden drejt kufirit. Sipas të dhënbave të Policisë në Morinë, rreth 20 mijë shtetas ...

Më shumë...

Kryeministri ngushëllon për viktimat në Mynih të Gjermanisë

Kryeministri ngushëllon për viktimat në Mynih të Gjermanisë

Kryeministri, Isa Mustafa u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave të sulmit të djeshëm në Mynih si dhe popullit dhe Qeverisë gjermane. “Jemi të shokuar nga ngjarjet që ndodhën nga sulmi i mbrëmshëm vdekjeprurës në Munih. Qytetarët e Kosovës janë thellësisht të prekur dhe të pikëlluar nga ky akt barbar ...

Më shumë...

MPJ konfirmon vdekjen e tre shqiptarëve në Mynih

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka thënë se që nga sulmi i djeshëm në Mynih është në komunikim të vazhdueshëm me autoritetet gjermane si dhe me diplomatët për të ndjekur për së afërmi tragjedinë. “Konsullata e jonë ka konfirmuar këtë mëngjes me policinë gjermane dhe familjarët se tre ...

Më shumë...

Partitë e vogla kundërshtojnë reduktimin e numrit të ministrive

Partitë e vogla kundërshtojnë reduktimin e numrit të ministrive

Partitë e vogla që janë pjesë e koalicionit qeveritar po kundërshtojnë idenë e reduktimit të numrit të madh të ministrive në Qeveri. Kështu, Lëvizja për Bashkim, Partia e Drejtësisë dhe Alternativa Demokratike e Kosovës, nuk e mbështesin paralajmërimin e partnerëve kryesor të koalicionit, PDK-së dhe LDK-së. Përfaqësuesit e këtyre subjekteve ...

Më shumë...

Në sulmin e mbrëmshëm në Mynih në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova

mynih

Në sulmin e armatosur që u ndërmorr mbrëmë në Munih të Gjermanisë, në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova. Raportohet se janë vrarë: Sabina Syla, Armela Segashi dhe Dijamant Zabërgja. Të tre të rinjët shqiptarë nuk arritën t’u mbijetojnë plagëve të marra të sulimit të cilin, sipas ...

Më shumë...

Në qendrën tregtare “Olympia” të Mynihut në Gjermani, raportohen disa të vdekur nga të shtënat me armë zjarri

Në qendrën tregtare “Olympia” të Mynihut në Gjermani, raportohen disa të vdekur nga të shtënat me armë zjarri

Në qendrën tregtare “Olympia” të Mynihut, në Gjermani, raportohen disa të vdekur nga të shtënat me armë zjarri. Policia ka konfirmuar se të shtënat kanë ndodhur brenda qendrës tregtare, por ende nuk jep një shifër zyrtare të viktimave. Raportime konfliktuale ka për numrin e tyre. Sipas medias lokale “Muencher Abendzeitung”, ...

Më shumë...

Urdhrat që ndalojnë lirinë e lëvizjes, Kosovë-Shqipëri janë me prapavijë politike dhe të padrejtë

Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Urdhrat që ndalojnë lirinë e lëvizjes, hyrjen dhe qëndrimin në Kosovë të qytetarëve nga Republika e Shqipërisë, janë urdhra me prapavijë politike dhe të padrejtë. Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, duke urdhëruar dëbimin nga Kosova për aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! të cilët nuk kanë shkelur asnjë ligj po ...

Më shumë...