KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1774)

Lajmet

Vetëvendosja: Zonja Tahiri tani kërkon ta ndajë së bashku me të tjerët dëmin që i ka shkaktuar Kosovës

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Dialoguesja tejet e zellshme e Kosovës me Serbinë, Edita Tahiri të cilën na e kanë përzgjedhur miqtë tanë ndërkombëtarë, edhe pse ajo nuk ka bazë deleguese, ka propozuar që sipas saj Faza e tretë e Dialogut të Brukselit, të merret në formë të ekipit sikur ishte “Ekipi i Unitetit”, në ...

Më shumë...

Kryesia e PDK-së kundër dënimeve pa fakte të komandantëve e luftëtarëve të UҪK-së

Pas dështimit të javës së kaluar, sërish mblidhet Kryesia e Kuvendit

PDK ka përcjellë me shqetësim proceset gjyqësore ndaj luftëtarëve dhe komandantëve të UÇK-së në secilin rast, e në veçanti në rastin Drenica. Në cilindo  rast  të këtillë, ne kemi pasur dhe kemi bindjen e thellë se lufta e UҪK-së ishte e drejtë, ҁlirimtare dhe që ka respektuar çdo normë ndërkombëtare. ...

Më shumë...

Lista Serbe bojkoton institucionet e Kosovës, po përgatitet për t’u kthyer në Beograd, në vendin e origjinës

Stojanoviq

Lista Serbe nuk do të kthehet në Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës, ka thënë zëvendëskryeministri, Branimir Stojanoviq. Ai në një intervistë për seksionin në gjuhën serbe të Radios Evropa e Lirë, e bën të qartë se Lista Serbe mbetet e përkushtuar në mbrojtjen e interesave të komunitetit serb. Vendimin për ...

Më shumë...

Ministria e Drejtësisë e përkushtuar në hartimin e legjislacionit adekuat në luftën kundër ekstremizmit e terrorizmit

Ministria e Drejtësisë e përkushtuar në hartimin e legjislacionit adekuat në luftën kundër ekstremizmit e terrorizmit

Sot Zëvendësministri i Ministrisë së Drejtësisë z. Lirak Çelaj ka marr pjesë në Konferencën e parë ndërkombëtare mbi parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm e organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe mbështetur nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.  Çelaj përmendi faktin se shteti ligjor dhe shoqëria e ...

Më shumë...

Deputeti, Veton Berisha demanton pretendimet pa fakte të zëvendës-ministrit Qazim Rrahmani

Veton Berisha

Si deputet i Parlamentit të Kosovës, përfaqësues i komunitetit Egjiptian deklaroj më datën 24.10.2016 rreth orës 13.00 në hyrje të kuvendit të Kosovës jam penguar dhe provokuar nga zëvendës-ministri Qazim Rrahmani për qëllime të tija politike të caktuara. Po atë ditë z. Rahmani ka deklaruar se gjoja unë e kam ...

Më shumë...

Kryesia mori vendim që nesër, në orën 10:00, të fillojë seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që nesër, në orën  10:00, të fillojë seanca e  jashtëzakonshme ku do të debatohet për dënimin e eprorëve të ushtarëve të UÇK-së nga gjykatësit e EULEX-it. Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti ka deklaruar me këtë rast se Kryesia është pajtuar që ...

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka filluar vizitën e tij zyrtare në Turqi

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka filluar vizitën e tij zyrtare në Turqi

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka filluar  vizitën e tij zyrtare në Turqi me një takim me përfaqësues të diasporës shqiptare, në Ankara. Duke u ndalur në rëndësinë që ka diaspora shqiptare në Turqi, jo vetëm si më e  madhja në numër, por edhe si një diasporë cilësore ...

Më shumë...

Nitaj: Ja arsyet e dështimit të nënshkrimit të deklaratës së liderëve të pozitës e opozitës për demarkacionin

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Muharrem Nitaj, anëtari i Kryesisë së AAK-së, duke folur lidhur me arsyet e dështimit të nënshkrimit të një deklarate të përbashkët të liderëve të pozitës dhe të opozitës për demarkacionin ka thënë se Është për keqardhje se si një deklaratë e dakorduar, pothuaj deri në detaje, ishte sabotuar dhe  nuk ...

Më shumë...

Sot në orën 15.30, në varrezat e Mitrovicës varroset veprimtari i LPK-së, Vesel Bajraktaraj

Sot në orën 15.30, në varrezat e Mitrovicës varroset veprimtari i LPK-së, Vesel Bajraktaraj

Ka ndërruar jetë veprimtari i LPK-së dhe poeti popullor, Vesel Bajraktaraj. Kohë më parë është përuruar libri i tij  ‘Rruga e përflakur” ku janë prezantuar  poezi kushtuar bashkëveprimtarëve, dëshmorëve e veteranëve të Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Vesel Bajraktaraj ishte poet popullor dhe veprimtar i Lëvizjes ...

Më shumë...

PDK-ja ka kërkuar seancë të veçantë të Kuvendit lidhur me dënimin e eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Anëtarët e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës janë takuar sot me kërkesë të Grupit Parlamentar të PDK-së, të cilët kanë kërkuar që në një seancë të veçantë të Kuvendit të diskutohet për rastin e dënimit të eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së në “Grupin e Drenicës”. Kjo informatë është publikuar  zyrtarisht ...

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Sistemi i drejtësisë po përkeqësohet dhe po shndërrohet si lavatriçe për të korruptuarit

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha në raportimin e saj para komisionit parlamentar për legjislacion, është përballur me pyetjet e deputetëve lidhur me sistemin e drejtësisë dhe gjykimet kundër ish-pjesëtarëve të UÇK-së. Minstrja Hoxha  ka thënë se ministria e Drejtësisë ka  vazhduar ta luftojë korrupsionin, derisa ka shtuar se sivjet kontrabanda ...

Më shumë...

Kryesia e degës së PDK-së në Skenderaj mbajti mbledhje të jashtëzakonshme

Kuvendet zgjedhore të nëndegëve të PDK-së, janë zhvilluar në 29 nëndegë gjatë të shtunës dhe të dielës

Kryesia e degës së PDK-së në Skenderaj mbajti mbledhje të jashtëzakonshme për shkak të situatës së krijuar pas vendimit të Gjykatës së Apelit për rastin “Drenica II”. Në këtë mbledhje morën pjesë edhe shtatë deputetë të kësaj partie që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës. Kryesia e degës së PDK-së në ...

Më shumë...

Tre pjesëtarë të familjes Millovanoviq kanë mohuar që Nehat Thaçi t’ i ketë përzënë nga shtëpitë e tyre

Nehat Thaçi

Avokati i Nehat Thaçit, Sead Spahiq, ka deklaruar se tre pjesëtarë të familjes Millovanoviq gjatë marrjes në pyetje në Prokurorinë për Krim të Organizuar në Beograd kanë thënë se nga shtëpia e tyre në Kosovë nuk i kishte përzënë Nehat Thaçi. Thaçi, drejtor i Policisë Rajonale të Kosovës në Mitrovicë, ...

Më shumë...

Kryeministri i Malit të Zi, Gjukanoviq, ka dhënë dorëheqje i bindur se pas puçit në ditën e zgjedhjeve qëndron Rusia

Milo Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka dhënë dorëheqje pasi është siguruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e ditës e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin. Gjukanoviq tha se ishte një “lidhje e fuqishme e një faktori të jashtëm me votimet e 16 tetorit, që ...

Më shumë...

Bashkëvendësit e Sylejman Selimit: Askush nuk mund ta njollosë autoritetin tënd dhe të UÇK-së

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Bashkëvendësit e gjenerallejtënant, Sylejman Selimit, ish-Komandantit të SHP të UÇK-së, të fshatit Aqarevë, kanë reaguar kundër vendimit të Gjykatës së Apelit, me të cilin është vërtetuar aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Mitrovicë, me ç’ rast ai është  dënuar me 7 vjet burg.  Në reagim thuhet: Me indinjatë të thellë morëm ...

Më shumë...

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, ka reaguar kundër dënimeve të 10 eprorëve dhe ushtarëve të UÇK

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, ka reaguar kundër dënimeve të 10 eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së, me mesin e tyre edhe  ish-komandanti i SHP të UÇK-së, Sylejman Selimi. Krasniqi thotë se ky dëmin është goditje e rëndë për idenë e lirisë, çlirimit dhe drejtësisë. Është e dhimbshme, kur “Drejtësia” është e dirigjuar ...

Më shumë...