KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1776)

Lajmet

OVL e UÇK-së, kundërshton ashpër ndërtimin e murit në urën mbi lumin Ibër të Mitrovicës

OVL e UÇK-së

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, kundërshton ashpër ndërtimin e murit në urën mbi lumin Ibër të Mitrovicës, presionet e vazhdueshme, spastrimin etnik, mohimin e vazhdueshëm të të drejtave të shqiptarëve në veriun e Mitrovices dhe lejimin e strukturave paralele atje. Që nga paslufta e deri më ...

Më shumë...

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, priti konsullin e Kanadasë në Zagreb, znj. Shinagawa

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, priti konsullin e Kanadasë në Zagreb, znj. Shinagawa

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, priti konsullin e Kanadasë në Zagreb, znj. Shinagawa. Takimi ishte në funksion të vënies së kontakteve mes grupeve të miqësisë në parlamentet e të dy vendeve dhe thellimit të bashkëpunimit të ndërsjellë. Nënkryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Aida Dërguti, ka pritur ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Kosova dhe Franca janë aleatë në luftën kundër së keqes

Kryekuvendari Veseli: Kosova dhe Franca janë aleatë në luftën kundër së keqes

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Francë, ka nderuar viktimat e sulmit terrorit të Parisit të vitit 2015. Veseli ka deklaruar së Kosova dhe Franca janë aleatë në luftën kundër së keqes. “Te memoriali pranë Teatrit Bataclan, për t’i nderuar viktimat ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka arritur marrëveshje me Xhavit Drenorin për balotazh në zgjedhjet e 18 dhjetorit

Nisma për Kosovën ka arritur marrëveshje me Xhavit Drenorin për balotazh në zgjedhjet e 18 dhjetorit

Nisma për Kosovën, përveç me AKR-në, ka arritur marrëveshje edhe me Xhavit Drenorin, për radhën  e dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunës së Drenasit, që do të mbahen më 18 dhjetor. Sipas kësaj marrëveshjeje, Drenori do ta mbështet kandidatin e Nismës, Isa Xhemajlaj, për kryetar të Drenasit. Në këtë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Dështimet e mëdha për Kosovën kanë filluar sidomos para dy vitesh

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm të Nismës për Kosovën, ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi nëpërmes një letre drejtuar medieve ka thënë se dështimet e mëdha për Kosovën kanë filluar para dy vitesh. Ai thotë se në fillimin e koalicionit qeverisës filloi edhe ikja e madhe e qytetarëve të Kosovës drejt vendeve të ...

Më shumë...

Kundër deklaratës së Isa Mustafës lidhur me kufirin në Mitrovicë ka reaguar sekretari i AAK-së, Blerim Kuçi

Blerim Kuci

Pasi kryeministri Mustafa nuk i ka dhënë fare rëndësi ndërtimit të murit-ndarës në Mitrovicë, ka reaguar sekretari i AAK-s, Blerim Kuçi. Ai iu ka drejtuar kryeministrit me fjalët: Përpjekja e juaj që ta hidhni fajin diku tjetër e të mos e pranoni dështimin në këtë temë, flet për dështimin dhe ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa nuk i jep rëndësi murit-ndarës në Mitrovicë, por “të arriturave” në dialog me Serbinë

Isa Mustafa

Përderisa ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri ka alarmuar ndërtimin e murit ndarës, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një konferencë për gazetarë ka thënë se çështja e ndërtimit të murit në Urën e Ibrit në veri të Mitrovicës do të trajtohet mbi bazën e ligjit. Mendoj se relacionet ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Kosova ka marrë një rrugëtim të ri drejt NATO-s

Enver Hoxhaj: Kosova ka marrë një rrugëtim të ri drejt NATO-s

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj në një konferencë të përbashkët me kryeministrin, Mustafa tha se Kosova ka marrë një rrugëtim të ri drejt NATO-s. Ai  tha se letra e nënshkruar nga sekretari i NATO-s, konfirmon vullnetin që të rritet bashkëpunimi Kosovë-NATO. Nga sot kemi një rrugëtim të ri të NATO-s. ...

Më shumë...

Edi Rama: Ballkani nuk është më fuçi baroti

Edi Rama: Ballkani nuk është më fuçi baroti

Në ditën e Rinisë në Tiranë është hapur zyra rajonale rinore. Në këtë takim ishin të pranishëm kryeministri Rama dhe ministrat e Rinisë të Rajonit. Në fjalën e tij, kryeministri Edi Rama vlerësoi këtë zyrë si një urë bashkëpunimi mes vendeve të rajonit në funksion të një rruge të përbashkët, ...

Më shumë...

U anulua vendimi i Gjykatës së Lartë të Beogradit për sulmin mbi ambasadën amerikane më 21. 2. 2008

U anulua vendimi i Gjykatës së Lartë të Beogradit për sulmin mbi ambasadën amerikane më 21. 2. 2008

Gjykata Apelit e Serbisë anuloi vendimin e Gjykatës së Lartë të Beogradit duke kërkuar proces të ri për të akuzuarit për vënie zjarri në ambasadën e Amerikës në Beograd  më 21 shkurt 2008, pas mbajtjes së mitingut kundër pavarësisë së Kosovës me moton “Kosova është Serbi“. Vendimi u anulua për ...

Më shumë...

Thaçi: Kosova i ka të gjitha ligjet me të cilat i mbron të drejtat e të gjithë qytetarëve të saj

Thaçi: Kosova i ka të gjitha ligjet me të cilat i mbron të drejtat e të gjithë qytetarëve të saj

Kryetari, Hashim Thaçi, në hapje të konferencës: “Të drejtat e njeriut dhe integrimi i grupeve të margjinalizuara në Kosovë”, e cila është  organizuar nga USAID, ka deklaruar se Kosova i ka të gjitha ligjet me të cilat i mbron të drejtat e të gjithë qytetarëve të saj. Demokracia e një ...

Më shumë...

Rakiq: Muri mbrojtës nuk do të rrënohet, Edita Tahirin nuk e pyesin serbët për ndërtime në veri

Goran Rakiq

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, i është kundërpërgjigjur deklaratave të ministres për Dialog, Edita Tahiri, e cila ka thënë se muri-ndarës që është duke u ndërtuar në veri, do të rrënohet. Rakiq thotë se muri mbrojtës, nuk do të rrënohet dhe Edita Tahiri  nuk do të pyetet kurrë ...

Më shumë...

Gjykata e Apelit liroi nga paraburgimi aktivistët e Vetëvendosjes, Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti

Gjykata

Avokati, Tomë Gashi ka bërë të ditur se Gjykata e Apelit ka liruar nga paraburgimi dy aktivistët e Vetëvendosjes, Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti, duke ua zëvendësuar masën me “arrest shtëpiak”. Dy aktivistët po mbaheshin në paraburgim si të dyshuar për sulmin kundër Kuvendit të Kosovës më 4 gusht 2016. ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, Ferhat Dinosha

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, Ferhat Dinosha

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur në  takim dhe ka biseduar me  ambasadorin e Malit të Zi, në Kosovë, z. Ferhat Dinosha, e ka informuar kryeministrin Mustafa për ekspozenë në Kuvendin e Malit të Zi nga kryeministri i porsazgjedhur malazez, Dushko Markoviq, si dhe për prioritetet kryesore të Qeverisë ...

Më shumë...

FSK-ja demoloi mjete të pashpërthyera

FSK-ja demoloi mjete të pashpërthyera

Kompania e Deminimit e Regjimentit të Mbrojtjes Civile të Brigadës për Mbështetje Operacionale, sot  pas zhvillimit të një operacioni të përbashkët me  njësinë  e Mjeteve Eksploduese të Pashpërthyera  të KFOR-it amerikan dhe Policisë së Kosovës,  kanë asgjësuar disa mjete të pa shpërthyera në Poligonin e Policisë në Sllatinë. Njësia e ...

Më shumë...

Nisma dhe AKR-ja kanë zyrtarizuar koalicionin në Drenas

Nisma dhe AKR-ja kanë zyrtarizuar koalicionin në Drenas

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj dhe kryetari i AKR-së në Mirtovicë, Agim Bahtiri, të shoqëruar nga dy kandidatët për kryetar të Drenasit, kanë zyrtarizuar sot bashkëpunimin, nga i cili pritet që edhe AKR-ja të mbështet kandidatin e NISMA-s për kryetar të Drenasit. Me këtë rast, Limaj ka thënë se me ...

Më shumë...