KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1739)

Lajmet

Kryetarët e shteteve të botës përkrahin Erdoganin dhe demokracinë në Turqi

Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Shtëpia e Bardhë bëri me dije se kryetari amerikan, Barack Obama dhe Sekretari i Shtetit John Kerry janë të një mendje, se palët në Turqi duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Amerika ndjek me shqetësimin më të madh ngjarjet në Turqi”, ishte deklarata e Kerrit. Ministri i ...

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Kryeministri Edi Rama, u shpreh i lumtur për stabilitetin pas dështimit të grusht shtetit në Turqi

Pas dështimit të grusht shtetit  në Turqi  edhe kryeministri i Shqipërisë ka  mbështetur kthimin e gjendjes kushtetuese në këtë shtet mik. Rama është shprehur i  lumtur për popullin vëlla të Turqisë dhe mikun e çmuar,  kryetarin, Erdogan për daljen me sukses të plotë nga një natë tejet e vështirë.

Më shumë...

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Në Turqi u bë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur nga populli

Pas përpjekjeve për grusht shtet në Turqi gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës në me një deklaratë për medie të Ambasadës së  Turqisë në Prishtinë, thuhet: Ngjarjet në Turqi janë përpjekje për një grusht shteti kundër një qeverie të zgjedhur. Me një unitet dhe solidaritet populli ynë është ...

Më shumë...

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën e ndarjes së mjeteve për skemat pensionale

Pensionistët

Menaxhimi i skemave pensionale vazhdon të mbetet sfidë për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Ministria gjatë vitit të kaluar ka arritur marrëveshje me disa institucione për shkëmbim informatash rreth përfituesve të skemave sociale dhe atyre pensionale, megjithatë Zyra e Auditorit të Përgjithshëm, ka gjetur shkelje të mëdha për mënyrën ...

Më shumë...

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Sot promovohet zyrtarizimi i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, ku do të bëhet shpalosja e programit, si dhe zgjedhja e kryetarit dhe Këshillit Nismëtar të kësaj lëvizje. Po ashtu, do të promovohet edhe libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”, Ideatori i Lëvizjes për Shqipërinë e Bashkuar, Tahir Veliu ka thënë ...

Më shumë...

Forcat e Armatosura turke nuk ishin të përfshira në grushtin e shtetit, por vetëm një segment i tyre

Forcat e Armatosura turke

Ende nuk ka të dhëna zyrtare për ata që e kanë udhëhequr  përpjekjen për grusht shteti  në Turqi, dhe cila është mbështetja që gëzon në radhët e ushtrisë. Megjithatë, në një deklaratë, Ministria e Jashtme u kujdes të ndajë pjesëmarrësit në grusht me pjesën tjetër të ushtrisë. “Forcat e Armatosura ...

Më shumë...

Disidenti Fethullah Gylen ka mohuar të ketë lidhje me grusht shtetin në Turqi

Qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e qartë se çfarë po ndodhë në Ankara. Mbi 750 ushtarë pjesëmarrës në

Disidenti i njohur i Turqisë, Fethullah Gylen, për  të cilin kryetari  i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se qëndron prapa grusht shtetit, e ka mohuar një veprim të tillë. Organizata që ai e drejton është deklaruar kundër grusht shtetit dhe kundër përfshirjes së ushtrisë në politikat e Turqisë. “Fethullah ...

Më shumë...

Ka dështuar grusht shteti në Turqi

Ka dështuar grusht shteti në Turqi

Qeveria dhe Inteligjenca raportuan se grushti i shtetit dështoi, ende nuk është shumë e qartë se çfarë po ndodhë në Ankara. Mbi 750 ushtarë pjesëmarrës në grushtin e shtetit janë arrestuar, ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën nga përleshjet është 60. Forcat qeveritare kanë përdorur avionët luftarakë F-16 ...

Më shumë...

Erdogan: Përpjekja e një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste nuk do të lihet pa u ndëshkuar

Erdogan: Përpjekja e një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste nuk do të lihet pa u ndëshkuar

Turqia u përball me përpjekje  për grusht shteti, por që dështoi, falë mbështetjes së popullit, i cili i doli zot demokracisë dhe të ardhmes së vendit. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se nisma e tentativës së një grupi përkrahës të Organizatës Terroriste – FETÖ brenda Forcave të Armatosura nuk do ...

Më shumë...

Binali Yildirim: Një grup ushtarakësh jashtë zinxhirit komandues ndërmori nismën për grusht shtet

Binali Yildirim

Kryeministri Binali Jëlldërëm, në vlerësimin e parë që i bëri ngjarjes tha se një grup ushtarakësh jashtë zinxhirit komandues ndërmori nismën për tentativë (për grusht shteti), por qeveria,- shtoi ai,- nuk ka do ta lejojë një gjë të tillë. “Populli ynë ta ketë të qartë se nuk do të lejohet ...

Më shumë...

Erdogan: Ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit do të paguajnë çmimin e merituar

Erdogan: Ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit do të paguajnë çmimin e merituar

Kryetari i Turqisë, Erdogan gjatë një paraqitjeje në publik ka thënë se do të rikthehet situata në kontroll dhe do të vazhdojnë me ndërtimin e institucioneve demokratike. Ai ka thënë se ky grusht shtet është kundër vullnetit të popullit dhe iniciuesit e zbatuesit e tij do të paguajnë çmimin e merituar. ...

Më shumë...

Gjendja tejet e tensionuar në Turqi, Erdogan thërret qytetarët të dalin në rrugë kundër ushtrisë

Gjendja tejet e tensionuar në Turqi, Erdogan thërret qytetarët të dalin në rrugë kundër ushtrisë

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan në paraqitjen e parë publike  pas grusht shtetit ushtarak, ka thirrur qytetarët që të dalin në rrugë për të protestuar kundër ushtrisë, e cila po bën përpjekje për t’i ndërprerë proceset demokratike në vend.  Ndërkohë një burim jo zyrtar brenda Bashkimit Evropian ka bërë ...

Më shumë...

Binali Yildirim: Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shtet, në Turqi

Binali Yildirim: Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shteti, në Turqi

Një segment i ushtrisë tashmë ka filluar përpjekjet për një grusht shtet, në Turqi, kështu ka deklaruar për opinionin kryeministri turk, Binali Yildirim, pas raportimeve se avionë luftarakë dhe helikopterë kanë fluturuar shumë ulët mbi Ankara dhe Stamboll. Ushtria turke ka publikuar një deklaratë, sipas së cilës theksohet se ata ...

Më shumë...

Forca të mëdha ushtarake kanë marrë kontrollin e shumë pikave kryesore të Ankarasë dhe Stambollit

Grusht shteti në Turqi

Forca të mëdha ushtarake kanë marrë kontrollin e shumë pikave kryesore të vendit, duke e bllokuar Policinë, sigurimet e fshehta dhe organet tjera të Qeverisë që të funksionojnë. Ushtria ka marrë peng edhe gjeneralin e Ushtrisë, Hulusi Akar’ın. Deri tash ata kanë marr edhe aeroportin kryesorë të Stambollit dhe mediet ...

Më shumë...

Arbitron, Donald Lu: Rama dhe Basha nuk do të largohen nga salla e takimit derisa të arrijnë një zgjidhje

Donald Lu

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Donald Lu ka kritikuar klasën politike shqiptare në lidhje me reformën në drejtësi, por ka dhënë edhe një propozim të fundit për zgjidhjen e ngërçit. Në një deklaratë për shtyp nga selia diplomatike amerikane, Lu ka shigjetuar si pozitën ashtu dhe opozitën duke ...

Më shumë...

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk shkonte në xhami, konsumonte drogë e alkool

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk shkonte në xhami, konsumonte drogë e alkool

Terroristi, Muhamed Lahuaiej Buhlel nuk ishte “xhihadist” dhe nuk respektoi asnjë rregull të fesë Islame, ka thënë  për Daily Mail, Valid Hamu, kushëri i gruas së Bouhlelit, Hajer Khalfallah 31-vjeçari që vrau 84 persona në Nice derisa po festonin Ditën e Bastijës, hante mish derri dhe konsumonte drogë e alkool. ...

Më shumë...