KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1741)

Lajmet

Më shumë se 50 homoseksualë janë vrarë e shumë të tjerë kanë marrë plagë gjatë një sulmi kundër tyre

Më shumë se 50 homoseksualë janë vrarë e shumë të tjerë kanë marrë plagë gjatë një sulmi kundër tyre

50 amerikanë  janë vrarë dhe 53 tjerë janë lënduar gjatë  një sulmi ditën, në mëngjes, në një klub nate të frekuentuar nga homoseksualët në Orlando, Florida të Amerikës. Sipas autoriteteve sulmi me armë zjarri është një prej sulmeve më të rënda në historinë amerikane. Sulmuesi është identifikuar si Omar  Mateen, ...

Më shumë...

Ymeri: Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje, janë vite të aktivistëve të palodhshëm

Ymeri: Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje, janë vite të aktivistëve të palodhshëm

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri, me rastin e 11-vjetorit të themelimit të partisë ka deklaruar se këto vite janë të aktivistëve të palodhshëm, të cilët, sipas tij, nuk kanë kursyer asgjë në dobi të kauzës e konceptit politik të Vetëvendosje!-s. “Këto 11 vite prej kur është krijuar Lëvizja Vetëvendosje!, janë vite ...

Më shumë...

Ka përfunduar takimi në mes të kryekuvendarit të Shqipërisë Ilir Meta dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha

Ilir Meta - Lulzim Basha

Ka përfunduar takimi në mes të kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Metës, dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Bashës, në të cilin është diskutuar mbi reformën në drejtësi. Ishte kryetari i Kuvendit ai që ftoi publikisht kreun e PD-së para dy ditësh. Ky takim zgjati rreth dy orë. “Bëj me dije ...

Më shumë...

Ish-ushtari britanik i UÇK-së Jon Harrison, ka marrë certifikatën e veteranit

John Harrison

Luftëtari i lirisë së Kosovës, pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Britania e Madhe, Jon Harrisoni, ka marrë certifikatën e veteranit të UÇK-së. Ai, në një postim të tij në internet  ka thënë se certifikata është një dokument mjaft i veçantë për të dhe se e ka mjaft të ...

Më shumë...

Institucionet e Kosovës po tregohen të pafuqishme në parandalimin e incidenteve në veri të vendit

Institucionet e Kosovës po tregohen të pafuqishme në parandalimin e incidenteve në veri të vendit

Edhe pse në pjesën veriore të Kosovës vazhdojnë incidentet e njëpasnjëshme, institucionet po tregohen të pafuqishme në parandalimin e tyre. Për më tepër, nga ta nuk dalin as reagime. Ata po vazhdojnë të qëndrojnë të heshtur karshi gjendjes së pasigurt në veri të vendit. Ani pse drejtuesit e shtetit të ...

Më shumë...

Në rritjen e konsumit në Kosovë kanë ndikuar remitencat, jo rritja reale ekonomike

Prodhimet vendore

Shuma prej mbi gjysmë miliardë euro në vit që hyjnë në Kosovë nga qytetarët e këtij vendi, të cilët jetojnë dhe punojnë në vende të ndryshme të botës, sipas ekspertëve të çështjeve ekonomike, mund të ketë ndikuar që konsumi për kokë banori të shënoje rritje. Rritja e konsumit, rrjedhimisht, ka përmirësuar ...

Më shumë...

Kocias vazhdon ta injorojë çështjen çame, madje edhe fotot e panot e Çamërisë

Nikos Kotzias

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i cili injoron çështjen e Çamërisë në një emision informativ të televizionit “MEGA” ka theksuar se, disa qarqe të caktuara nacionaliste po përpiqen të minojnë përpjekjet e Greqisë dhe Shqipërisë për përafrim, duke sjellë në qendër të vëmendjes çështjen inekzistente të çamëve. I pyetur ...

Më shumë...

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Glevin Dervishi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë duke komentuar deklaratat antishqiptare të ministri të jashtëm grek Koscias ka deklaruar: Më vjen keq ta them, por ne nuk ndajmë shqetësimin e tyre irracional nga fjala Çamëri. Çështja çame është një çështje thelbësore e raporteve dypalëshe dhe thelbësore për ...

Më shumë...

Mustafa: Manastirit të Deçanit duhet t ia japim tokat që ia dha Milosheviqi në kohën e tij

Mustafa

Në një intervistë për “Deutsche Welle”, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka kërkuar që vendimi i Gjykatës Kushtetuese lidhur me Manastirin e Deçanit, i cili i njeh këtij manastiri të drejtën mbi 24 hektarë tokë përreth tij, të mos ndërlidhet drejtpërdrejt me raportet shqiptaro-serbe, për shkak se sipas tij është ...

Më shumë...

Kombëtarja e Shqipërisë humbi nga Zvicra me rezultat një me zero

Kombëtarja

Ekipi i futbollistëve shqiptarë, në ndeshjen e sotme me Zvicrën  pas pesë minutave lojë mori një gol kur lojtari, Fabian Schar shënoi më kokë nga rivenja fundore. Loja  e Kombëtares u përkeqësuan edhe më shumë kur në fund  të pjesës së parë, nga loja për shkak të gabimeve ishte  larguar ...

Më shumë...

Rama: Cilido qoftë rezultati, është fantastike

Edi Rama

Kryeministri, Edi Rama shprehet me emocion për ndeshjen e sotme Shqipëri – Zvicër në kuadër të Kampionatit ‘Francë 2016’. “Vigjilje drithëruese e të parës herë në histori që Shqipëria luan finalet. Cilido rezultati kjo është fantastike”, shkruan Rama në rrjetet sociale. Ai bashkë me shumë të tjerë ndodhet në Francë ...

Më shumë...

Ymeri: Kombëtarja na bëri të ndihemi të barabartë me kombet e tjera

Ymeri: Kombëtarja na bëri të ndihemi të barabartë me kombet e tjera

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri në një postim në rrjetin social të Facebook-ut, ka thënë se “kombëtarja na e mundësoi që së paku në futboll të renditemi si komb i barabartë krahas kombeve të tjera”. “Shqipëria që shërbente si kusur, kurse në sport si numër për të mbushur grupin, tash ...

Më shumë...

Meucci i shkatërroi faktet për korrupsion në EULEX

Meucci i shkatërroi faktet për korrupsion në EULEX

Njeriu që kishte ardhur në Kosovë “për ta mbyllur EULEX-in”, largohet të martën nga detyra e tij. Gabriele Meuccit i përfundon mandati në krye të misionit. Italiani, Meucci kishte thënë se EULEX-i ka qenë eksperimental dhe se ai ishte emëruar për ta mbyllur misionin. Megjithatë, misionit po u vazhdohet mandati ...

Më shumë...

Veseli: Bashkëpunimi rajonal është i pashmangshëm

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se bashkëpunimi regjional është i pashmangshëm, ngase sipas tij, vendet e kësaj pjese të Evropës kanë synime dhe sfida të njëjta, zhvillimin ekonomik dhe integrimi euro-atlantik. Veseli këto komente i bëri në punimet e asambleve parlamentare në Sesionin e Tretë Plenar të Samitit ...

Më shumë...

Kombëtarja kuqezi sot bën historinë

Zvogëlohen gjasat për kualifikim

Miliona e miliona shqiptarë sot do të ndjekin me interesim ndeshjen e parë të Kombëtares Kuqezi në Kampionatin Evropian. Përfaqësuesja kuqezi sot do të përballet me Zvicrën, ndeshje e cila do të luhet në stadiumin e Lensit në Francë me fillim nga ora 15:00. Mijëra tifozë shqiptarë do të jenë ...

Më shumë...

KMDLNJ: A durohen ministrat kuisling serbë në Qeverinë e Kosovës?

KMDLNJ: A durohen ministrat kuisling serbë në Qeverinë e Kosovës?

Këshilli për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut ka reaguar ndaj ndërtimit të projektit ‘Lugina e Diellit’ në veri të Kosovës, duke thënë se shfrytëzimi i kësaj të drejte po bëhet në mënyrë selektive dhe duke përdorur standarde të dyfishta. Në reagim thuhet se derisa Qeveritë prej pasluftës kanë investuar ...

Më shumë...