KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1741)

Lajmet

Daut Hoxha: Policia ka arrestuar 13 protestues në Mushtisht, raportohet për një polic të lënduar

Daut Hoxha

Në një deklaratë për Radio-Evropa e Lirë zëdhënësi i Policinë së Kosovës, Daut Hoxha ka konfirmuar se  të paktën 13 persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës gjatë protestës së sotme në Mushtisht. Një zyrtar i policisë është lënduar në përpjekje të forcave të rendit për të vendosur situatën nën ...

Më shumë...

Policia ka arritur që në mënyrë të dhunshme ta zhbllokojë rrugën në fshatin Mushtisht

Policia ka arritur që në mënyrë të dhunshme ta zhbllokojë rrugën në fshatin Mushtisht

Policia e Kosovës ka arritur që në mënyrë të dhunshme ta  zhbllokojë rrugën në fshatin Mushtisht, të cilën sot herët në mëngjes e kishin bllokuar banorët e këtij fshati, me qëllim për të mos lejuar kthimin e kriminelëve serbë, në vendet ku kanë kryer krime kundër fqinjëve shqiptarë gjatë kohës ...

Më shumë...

Policia ka lënduar dhe ka arrestuar disa protestues të fshatit Mushtisht

Policia ka lënduar dhe ka arrestuar disa protestues të fshatit Mushtisht

Policia ka lënduar dhe ka arrestuar disa protestues të fshatit Mushtisht, të cilët nuk po lejojnë kthimin e kriminelëve serbë në fshat. Pas një përleshjeje mes forcave policore dhe protestuesve në Mushtisht, gjendja vazhdon të tensionohet. Policët po përpiqen t’ua lirojnë rrugën serbëve, të cilët kanë ardhur me autobusë nga ...

Më shumë...

Noel Malcolm: Bashkimi i Shqipëri-Kosovë është krejtësisht legjitim

Noel Malcolm: Bashkimi i Shqipëri-Kosovë është krejtësisht legjitim

Akademiku dhe miku i shqiptarëve, Nooel Malcolm,  autori i librit “Kosova, një histori e shkurtër”, i cili momentalisht merret hulumtime pedagogjike në Universitetin e Oksfordit, thotë se nuk mund ta parashikojë te ardhmen, por se ka theksuar se nëse ekziston dëshira e fortë e Kosovës dhe Shqipërisë për t u ...

Më shumë...

Po bëhen përpjekje për të penguar kthimin e kriminelëve serbë, në Mushtisht

Banorët liridashës të Mushtishtit, me flamuj kombëtarë në duar dhe me brohoritje për UCK-në, nuk i lejuan serbët të hyjnë në fshat

Lajme të konfirmuara zyrtarisht bëjnë të ditur se që nga ora 7:00 e mëngjesit të sotëm, banorët e fshatit Mushtisht të Therandës kanë bllokuar rrugët kryesore të këtij fshati, pas paralajmërimeve se atje sot do të qëndrojnë për vizitë serbët e ikur  nga ky fshat gjatë luftës. Në Mushtisht banorët ...

Më shumë...

Protesta në Pejë: Kosova do të humb rreth 12 mijë hektarë tokë me ratifikimin e kësaj marrëveshjeje

Protesta në Pejë: Kosova do të humb rreth 12 mijë hektarë tokë me ratifikimin e kësaj marrëveshjeje

Shumë qytetarë të Dukagjinit e më gjerë, sot në Sheshin e qytetit, në Pejë kanë protestuar kundër ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Kryesuesi i Këshillit për organizimin e kësaj proteste Ali Lajçi, tha se  qytetarët e Kosovës duhet të ngrenë zërin për shkak se nuk po flasim për ...

Më shumë...

Një numër i deputetëve të koalicionit: PDK-LDK, në dilemë rreth votimit të marrëveshjes së demarkacionit

Një numër i deputetëve të koalicionit: PDK-LDK, janë shprehur kundër votimit të marrëveshjes së demarkacionit  e disa të tjerë ende kanë dilema. Njëri nga ta që tani ka dilemë,  është edhe Xhavit Haliti nënkryetar i Kuvendit dhe i PDK-së. Ai e kishte kundërshtuar mënyrën se si është bërë marrëveshja me ...

Më shumë...

Nait Hasani: Seanca e 1 shtatorit ku pritet të votohet për demarkacioni ka mundësi të shtyhet për 6 shtator

Nait Hasani: Politikanët shqiptarë të heqin dorë nga akuzat dhe të bashkohen për të mbrojtur luftën e UÇK-së

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani, është cituar të ketë deklaruar se seanca e 1 shtatorit ku pritet të votohet për demarkacionin me Malin e Zi ka mundësi që do të shtyhet për 6 shtator. Kjo, sipas tij, ka të bëjë me shenjtërimin e Nënës Terezë që bëhet ...

Më shumë...

Katja Drechsler: Anders Breiviku ka vrarë 77 veta në Norvegji, askush nuk e ka quajtur terrorist i krishterë

Katja Drechsler: Anders Breiviku ka vrarë 77 veta në Norvegji, askush nuk e ka quajtur terrorist i krishterë

Studiesja e religjionit dhe islamit nga Universiteti i Hamburgut, Katja Drechsler në një intervistë për Radio-Evropa e Lirë ka deklarura se  “më shumë se 15 vjet jetojmë në një botë në të cilën nuk është e lehtë të jesh mysliman. Por, për shkak të kërcënimeve nga Shteti Islamik dhe gjithçka ...

Më shumë...

PDK-ja do të ushtrojë padi kundër kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmeti për keqpërdorim të detyrës zyrtare

PDK bën gati emrat për ndryshimet brenda Qeverisë

Partia Demokratike e Kosovës ditë më parë ka ngritur shqetësimin për veprimet inkriminuese të kryetarit të komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti lidhur me punësimet e paligjshme të mbi 250 militantëve partiakë. Këto punësime paraqesin favorizime të përkatësisë partiake dhe janë shkelje e rëndë ligjore. Komuna e Prishtinës në vend të ...

Më shumë...

Haxhi Shala fajëson kryeministrin Mustafa për presion mbi deputetët e LDK-së për të votuar demarkacionin

Haxhi Shala: Kosovës i duhet një koalicion më i gjerë qeverisës për t'i përfunduar bisedimet me Serbinë

Deputeti i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, ka fajësuar kryeministrin, Isa  Mustafa për presion mbi deputetët e LDK-së për të votuar demarkacionin. Mustafa po dëshiron që demin të cilin ai bashkë me Thaçin ia kanë shkaktuar vendit, ta shpërndajnë mbi deputetët. Gjithë këtë presione që po i bën, kryeministri, Isa ...

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Kjo marrëveshje për demarkacionin nuk duhet të kalojë në asnjë mënyrë

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulenë Haxhiu ka deklaruar se për gazetën Fjala se  “Kjo marrëveshje për demarkacionin nuk duhet të kalojë në asnjë mënyrë. Sipas saj kjo është edhe arsyeja e protestës gjithë popullore më 1 shtator “sepse shpresa e vetme për të ndalur humbjen e territorit është populli. Nuk ka ...

Më shumë...

Portali Telegraf afishon ISIS-n në hartën e Kosovës, edhe pse lajmi ka të bëjë me Maqedoninë

Telegrafi

Portali “Telegraf” me qëllim të keq, tendencioz  dhe kundër shtetit të Kosovës në lajmin:  “Detajet e MPB-së për ushtarët e ISIS-it nga Maqedonia të arrestuar në Turqi”, ka afishuar logon e ISIS-it në hartën e Kosovës. Një logo e tillë nuk ekziston, ndërsa afishimi ka për qëllim të krijojë bindjen ...

Më shumë...

Mijëra qytetarë të Pejës kanë protestuar kundër versionit qeveritar të Demarkacionit me Malin e Zi

Nesër në Pejë do të mbahet një tubim gjithëpopullor në mbështetje të tërësisë territoriale të Kosovës

Shumë qytetarë të Pejës, Dukagjinit e më gjerë, sot në Sheshin e Qytetit në Pejë kanë protestuar kundër ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi. Para të pranishmëve kanë folur kryetarët  fshatrave të asaj ane, ndërkohë që kanë paraqitur ankimet e tyre të drejta. Protesta gjithë popullore ka filluar në ...

Më shumë...

Në shtator dihet nëse do të formohet komision i ri për rishqyrtimin e listave të veteranëve të UÇK-së

Ushtarët e UÇK-së

Gjatë muajit shtator të këtij viti  do të vendoset nëse do të formohet komision i ri për rishqyrtimin e listave të veteranëve të UÇK-së, të ulen përfitimet e atyre që janë pjesë e listave aktuale apo të vendosen kritere shtesë si për shembull: gjendja sociale, mosha, etj. Ky lajm sipas Kosovapressit ...

Më shumë...

Vetëvendosja përshëndet vendimin e Prokurorisë për hetime ndaj Adem Grabovcit por kërkon edhe më shumë

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, bashkë me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, në një konferencë për gazetarë, kanë përshëndetur Prokurorinë për nisjen e hetimeve ndaj Adem Grabovcit, lidhur me aferat Pronto 2. Megjithatë Lëvizja Vetëvendosje e sheh si të paplotësuar paralajmërimin e Prokurorisë, pa u nisur hetimet edhe ndaj kryetarit ...

Më shumë...