KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1743)

Lajmet

Ngucati: OVL e UÇK-së ende nuk posedon listat e komisionit qeveritar për verifikimin e statusit të veteranit

Gucati: Serbia të na i sjell të gjithë të pagjeturit nga lufta, nuk presim dhe nuk pranojmë asnjë lloj ndihme prej saj

Kryetari i sapo zgjedhur i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Ngucati ka deklaruar se organizata i ka kërkuar listat e komisionit qeveritar për verifikimin e statusit të veteranit, por që ende nuk u janë dorëzuar.“OVL së UÇK-së, iu është drejtuar Prokurorisë që të ndërmerr masa sa i ...

Më shumë...

Eulex-i, nuk komenton fare për rastin e arrestimit të Nehat Thaçit

Eulex

Zyra e Bashkimit Evropian ka konfirmuar se është duke përcjellë nga afër procesin gjyqësor rreth rastit të drejtorit të Policisë së Kosovës për Mitrovicë, Nehat Thaçi, i cili po mbahet në paraburgim në Serbi. Mirëpo ata nuk kanë treguar se a u është kërkuar të ndikojnë tek autoritetet serbe për ...

Më shumë...

Ferati: Nuk është e lehtë të sigurohen votat për demarkacion

Ferati: Kosova ka nevojë për ekip të unitetit në fazën përfundimtare të dialogut me Serbinë

Sadri Ferati, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK ka thënë se koalicioni qeverisës është stabil për shumicën e çështjeve, por ai ka pranuar se koalicioni i madh nuk e ka të lehtë t’i sigurojë dy të tretat e votave që janë të nevojshme për ratifikimin e demarkacionit ...

Më shumë...

Agjencia e Statistikave: Kosova vendi më i varfër i Ballkanit dhe Evropës

Agjencia e Statistikave

Kosova është vendi më i varfër në Ballkan dhe në Evropë është thënë në Ditën ndërkombëtare për zhdukjen e varfërisë. Sipas të dhënave preliminare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës për vitin 2015, thuhet se 17.6 për qind e popullsisë jetojnë në varfëri të plotë, derisa në varfëri ekstreme jetojnë ...

Më shumë...

Gjenerali shqiptarë-vrasës Dikoviq thotë se “Trepça” është kërcënim për situatën e sigurisë në vend

Gjenerali shqiptarë-vrasës Dikoviq

Mediet serbe në Kosovë bëjnë të ditur se Shefi i ushtrisë serbe, Ljubisha Dikoviq, i njohur dhe i akuzuar për krimet lufte në vendin tonë,  u takua sot në Nish me komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Gjovanni Fungo me të cilin diskutuan për gjendjen aktuale të sigurisë në Kosovë. Ky ...

Më shumë...

Gjukanoviq feston fitoren në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Gjukanoviq feston fitoren në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi

Fitorja e kryeministrit Millo Gjukanoviq në zgjedhjet parlamentare të Malit të Zi është shënuar me festime të shumta në këtë vend. Këto zgjedhje, që u mbajtën të dielën, shiheshin si një zgjedhje ndërmjet lidhjeve më të ngushta me Rusinë, apo me Perëndimin. Gjatë një feste për të shënuar këtë fitore, ...

Më shumë...

Erdogan: Referendumi popullor i domosdoshëm për vendet ku jetojnë turqit, jashtë Turqisë

Erdogan

Në një fjalim për çështjen e Mosulit, në Irak, kryetari i Turqisë, Erdogan ka hedhur idenë e një referendumi popullor për zonat gjeografike, ku sipas tij jetojnë banorë turq, të cilat u janë dhënë shteteve të tjera pas traktateve të viteve 1918-1920. Midis tyre ai përmend Trakën Perëndimore në Greqi, Qipron, ...

Më shumë...

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë

Ka filluar në Prishtinë shënimi i javës së viktimave të krimit në Kosovë. Në konferencën hyrëse për nder të kësaj jave, po marrin pjesë, kryetari. Hashim Thaçi, kryeprokurori, Aleksander Lumezi, ministrja e drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ambasadori Amerikan në Kosovës, Greg Delawie. Në fjalimin e tij kryeprokurori Lumezi ka thënë ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, mori pjesë në konferencën “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, mori pjesë në konferencën “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”, të cilën e ka organizuar Prokuroria e Shtetit. Në kuadër të masave që janë ndërmarr për ndërtimin e një shteti të dinjitetshëm, Thaçi ka thënë se është edhe nxjerrja e Ligjit për Kompensimin e Viktimave të ...

Më shumë...

Ministrja e Drejtësisë foli në Konferencën dy ditore, “Java e viktimave të krimit”

Dhurata Hoxha

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, ka marr pjesë në Konferencën dy ditore me temën “Java e viktimave të krimit”, Ministrja Hoxha, i përshëndeti të pranishmit dhe theksoi se diskutimi për viktimat e krimit përbën ndoshta njërën nga temat më të vështira dhe më të ndjeshme, duke e konsideruar edhe ndër ...

Më shumë...

Kadri Veseli, ka pritur në takim njoftues ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Zhan-Hubert Lebet

Kadri Veseli, ka pritur në takim njoftues ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Zhan-Hubert Lebet

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti  në një  takim njoftues ambasadorin e ri të Zvicrës në Kosovë, Zhan-Hubert Lebet. Në këtë takim është diskutuar për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe për bashkëpunimin ndërmjet Kosovës deh Zvicrës. Veseli e ka falënderuar ambasadorin Zhan-Hubert Lebet për përkrahjen e vazhdueshme ...

Më shumë...

Minxhozi: Kryeministri Rama nuk ka folur “për Kosovën” në Serbi, por “në interes të Kosovës”

Minxhozi: Heqja e kontrollit në kufirin Kosovë-Shqipëri të mos dëmtojë procesin e liberalizimit për Kosovën

Kryeministri Rama nuk ka folur “për Kosovën” në Serbi, por “në interes të Kosovës”, ka thënë për mediet, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Për më tepër, sa i përket deklaratave të fundit të disa akterëve në Kosovë rreth “paternalizmit” të Shqipërisë ndaj Kosovës, ai ka bërë thirrje për ...

Më shumë...

BE-ja ende nuk e ka dënuar intervenimin rus në Siri

BE-ja ende nuk e ka dënuar intervenimin rus në Siri

Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania, do të bëjnë përpjekje ta bindin Bashkimin Evropian që ta dënojë intervenimin ajror rus, në Siri dhe të vendos sanksione të reja kundër regjimit të Bashar al Asaddit. Pritet BE-ja të vazhdojë të bëjë presion për sigurimin e qasjes për ndihmë humanitare drejt Halepit ...

Më shumë...

Në mesin e 20 terroristëve serbë të arrestuar në Podgoricë, 6 janë nga Veriu i Kosovës

Serbi, Aleksander Sinxheliq ka pranuar përpjekjet për grusht-shtet në Mal të Zi

Në mesin e 20 serbëve  të arrestuar gjatë ditës së djeshme në Podgoricë, të dyshuar për sulme terroriste në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi, gjenden edhe 6 serbë  nga veriu i Mitrovicës, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it. Sipas këtyre burimeve, ata janë Velimiroviq Stefan (1991), Kovaçeviq Bojan ...

Më shumë...

Qindra bashkatdhetarë morën pjesë në tubimin e organizuar nga Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë

Qindra bashkatdhetarë morën pjesë në tubimin e organizuar nga Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë

Qindra bashkatdhetarë morën pjesë në tubimin e organizuar nga Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë, ku kanë marrë pjesë: Visar Ymeri, kryetar i Lëvizjes, pastaj Shpend Ahmeti, kryetar i Komunës së Prishtinës, Albin Kurti, deputet i Lëvizjes dhe Gurjeta Zeka, koordinatore e Sekretariatit për Marrëdhënie me Jashtë. Ky delegacion ka ...

Më shumë...

Qeveria e Serbisë, vazhdon të ndërhyjë me formimin e organeve që prekin sovranitetin e Kosovës

Qeveria Serbe

Mediet në Serbi bëjnë të ditur se Qeveria e këtij Shteti, (në vazhdën e ndërhyrjeve që prekin sovranitetin e Kosovës) ka miratuar themelimin e një Organi ndërministror, i cili e ka për detyrë të merret me kulturën dhe informimin në Kosovë. Autoritete e Kosovës nuk japin shpjegime për një grup ...

Më shumë...