KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1745)

Lajmet

Ilir Meta: Duam që rastit Haradinaj t’i jepet fund pasi kemi të bëjmë me një simbol të sakrificës shqiptare

Ilir Meta

Kryekuvendari i  i Shqipërisë, Ilir Meta, ka qëndruar për një vizitë në selinë e AAK-së. Me këtë rast, ai ka shprehur pakënaqësitë e tij, si  dhe solidaritetin lidhur me arrestimin e kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga autoritetet franceze.  “Dua të shpreh keqardhjen për këtë ndalim shokues. Shpresojmë dhe besojmë ...

Më shumë...

Shqiptarët protestuan para ambasadës së Francës në Londër për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Disa bashkatdhetarë me vendbanim në Londër të Britanisë së Madhe kanë protestuar para ambasadës së Francës, kundër arrestimit  të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj, nga autoritetet franceze. Ata kanë protestuar duke thirrur emrin e ikomandantit të Zonës Operative të Dukagjinit dhe me thirrjet: UÇK, UÇK. Haradinaj ishte ndaluar në Francë ...

Më shumë...

AAK-ja e zhgënjyer me pasivitetin e institucioneve të Kosovës lidhur me arrestimin e Haradinajt

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shprehur zhgënjimin me pasivitetin e Institucioneve shtetërore të Kosovës, në raport me rastin e Ramush Haradinajt, i cili është arrestuar të mërkurën nga autoritetet francezë në Basel dhe po mbahet në paraburgim, në Francë. Reagimi përmes deklaratave i Qeverisë së Kosovës, i kryetarit, apo ...

Më shumë...

Bilall Sherifi: Populli i Kosovës trishtohet kur Franca kërkon prova nga regjimi i kohës së Milosheviqit

Bilall Sherifi

Sekretari i Nismës për Kosovës Bilall Sherifi në një letër publike drejtuar  demokratëve të Francës, përmes ambasadorit të Republikës së Francës në Kosovë, Didier  Chabert, lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt ka shkruar:  Populli i Kosovës trishtohet kur sheh se institucionet e drejtësisë së vendit tuaj të presin “PROVAT” nga ...

Më shumë...

Gjuriq: Do ta shpallim asociacionin, ashtu sikur shqiptarët shpallën pavarësinë e Kosovës

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari i  Qeverisë së Serbisë për Kosovës, Marko Gjuriq përsëri ka kërcënuar, në qoftë se autoritetet e Kosovës në mes të shkurtit nuk e formojnë Asociacionin e Komunave Serbe atëherë ajo do të themelohet nga përfaqësuesit politikë të serbëve, Duke folur për mediet serbe në Kosovës Gjuriq është shprehur se ...

Më shumë...

Kryetari i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nesër jep mandatin për formimin e qeverisë së re

George Ivanov

Pritet që kryetari i Maqedonisë Gjorge Ivanov t’ia japë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevskit, pasi është fituesi në këto zgjedhje duke marrë 51 deputetë, para LSDM-së së Zoran Zaevit që në zgjedhjet e 11 dhjetorit fitoi 49 vende në Parlamentin e ri. Pas marrjes së ...

Më shumë...

Në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi

Në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi

Ministria e Infrastrukturës bën të ditur në të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale është përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimi. Drejtuesit  rajonalë me ekipet tyre dhe kompanitë e kontraktuara nga Ministria e Infrastrukturës janë duke punuar pandërprerë në teren, për të përmirësuar dhe lehtësuar qarkullimin në komunikacion. Po punohet në rrugën rajonale ...

Më shumë...

Shtyhet fillimi i Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017

Ministria e Arsimit ka kërkuar që ora e parë mësimore t’i kushtohet pavarësisë së Kosovës

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, në konsultim me Drejtoritë Komunale për Arsim (DKA), ka marr vendim për shtyrjen e fillimit të Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017. “Ky vendim është marr për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta që po mbretërojnë këto ditë ...

Më shumë...

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, kërkon lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj pas luftës ka thënë se UÇK-ja në Dukagjin kishte 4000 deri 6000 ushtarë

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, nesër organizon protestë paqësore në New York dhe Washington DC, me kërkesë për lirimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Përkrahjen për lirimin e menjëhershëm të Haradinajt, komuniteti shqiptaro-amerikan do ta kërkojë në dy qytetet amerikane, duke iu bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që ...

Më shumë...

AAK: Mbështetja për kryetarin, Ramush Haradinaj, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj

AAK

Përmes një njoftimi drejtuar medieve, Aleanca për Ardhmërisë e Kosovës, konsideron se mbështetja popullore për kryetarin, Ramush Haradinaj, pozicionimi në krah të tij nga personalitete të rëndësishme nga vendi dhe bota, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj, që ajo dhe qytetarët të trajtohen me dinjitet dhe në ...

Më shumë...

Lidhja e Miqësisë Suedi-Kosovë në krye me Anders Wessman, organizuan grevë urie për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Lidhja e Miqësisë Suedi-Kosovë, me në krye z. Anders Wessman, organizuan grevë urie për të protestuar ndaj autoriteteve policore franceze dhe ndaj Interpolit, të cilët me kërkesë të Serbisë privuan nga liria kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, ndërkohë që kriminelët serbë, që  në mënyrën më barbare vranë e dhunuan shqiptarë ...

Më shumë...

Interesi politik dhe kombëtar i bashkoi kryetarët e partive politike në Maqedoni

Interesi politik dhe kombëtar i bashkoi kryetarët e partive politike në Maqedoni

Në tekstin e marrëveshjes mes partive politike shqiptare lidhur me koalicionin me partitë sllavo-maqedonase thuhet: ne, përfaqësuesit e partive politike shqiptare në Maqedoni: “Bashkimi Demokratik për Integrim”, “Koalicioni Rilindje me Besë” dhe “Aleanca për Shqiptarët”, duke respektuar vullnetin e lirë dhe demokratik të votuesve shqiptarë të shprehur në zgjedhjet e ...

Më shumë...

Rexhep Qosja, ka reaguar kundër arrestimit të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Dr. Rexhep Qosja

Akademiku, Rexhep Qosja, ka reaguar kundër arrestimit të kryetarit të  AAK-së, Ramush Haradinajt, dhe shprehet  shumë i pezmatuar sepse gjykata franceze e arrestoi atë në bazë të aktakuzës së regjimit të Sllobodan Millosheviqit dhe të bashkëpjesëmarrësve të tij në krimet e shumëllojshme në Kroaci, në Bosnjë e Hercegovinë e në ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Deri në 40 ditë zgjatë afati lidhur me procedurat në Gjykatën franceze

Pal Lekaj

Deputeti i  AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se deri në 40 ditë zgjatë afati lidhur me procedurat në Gjykatën franceze, që po e mbanë në arrest komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit  gjatë luftës, Ramush Haradinaj. Kemi pasur të njëjtin rast me z. Haradinaj në Lubjanë kur është arrestuar dhe ...

Më shumë...

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit për rastin Haradinaj mbahet të martën

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Kryesia e Kuvendit mori vendim që seanca e jashtëzakonshme për të debatuar rreth arrestimit të Ramush Haradinajt të mbahet të martën, duke filluar nga ora 11:00. Sot kryesia shqyrtoi kërkesën e deputeteve të AAK-së dhe pas diskutimeve ne u morëm vesh që për arsye se deputetet janë në pushime, seanca ...

Më shumë...

Përfaqësuesit ligjorë të Ramush Haradinaj kanë deponuar kërkesë për lirimin e tij me kusht

Ramush Haradinaj

Zyrtarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës i kanë konfirmuar Radios Evropa e Lirë se “përfaqësuesit ligjorë të zotit Haradinaj kanë deponuar tek autoritetet franceze kërkesën për lirimin e tij me kusht”. Zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, tha se kërkesa është deponuar dhe pritet lirimi me kusht i zotit Haradinaj”. ...

Më shumë...