KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1720)

Lajmet

Në prani të mijëra qytetarëve nga Prishtina Kosova e më gjerë, sot u varros Astrit Dehari

Avni Dehari: Ju falënderoj nga toka deri në qiell që keni ardhur për të bashkë ndjerë me dhimbjen tonë

Në prani të mijëra qytetarëve nga Prishtina Kosova e më gjerë, sot në varrezat e Zllatarit, në Prishtinë u krye ceremonia e varrimit të aktivistit  të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, i cili tri ditë më parë ka humbur jetën në Burgun e Prizrenit, në rrethana ende të pasqaruara në tërësi. ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale dhe përkushtim

Ahmeti: Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale me përkushtim

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në ceremoninë e varrimi të Astrit Deharit, me emocione dhe lot është shprehur i pikëlluar për humbjen e Astrit Deharit. “Astriti na tregoi se si punohet me vetëmohim, me ideale me përkushtim. Shumë pak prej jush e dini që Astriti ishte ndër kuadrot ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Mbajtja në burg nuk mund të burgoste mendjen e Astrit Deharit

Visar Ymeri thotë se pavarësisht "vullnetit të popullit" koalicioni që i ka fituar zgjedhjet po e bllokon formimin e institucioneve

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në  ceremoninë komemorative të mbajtur sot në Prishtinë në nderim për aktivistin, Astrit Dehari, i cili vdiq para tri  ditësh në burgun e Prizrenit ka thënë: Mbajtja në burg nuk mund të burgoste mendjen e Astritit, andaj mbajtja në qelitë e burgut  ishte e panevojshme. ...

Më shumë...

Sot në orën 15.00 në Kizharekë të Drenasit bëhet varrimi i veteranit të UÇK-së, Isuf Gara

Sot në orën 15.00 në Kizharekë të Drenasit bëhet varrimi i veteranit të UÇK-së, Isuf Gara

Dje ka vdekur në moshën 66-vjeçare veterani i UÇK-së, Isuf islam Gara nga fshati Kizharekë i komunës së Drenasit.  Varrimi i të ndjerit bëhet sot në varrezat e fshatit, Kizharekë në orën 15.00. Isuf Gara i lindur në vitin 1950, ka qenë luftëtarë i Ushtrisë Çlirimtare  të Kosovës.

Më shumë...

Amerikanët sot do të vendosin se cili do të jetë kryetar i ardhshëm i shtetit më të fuqishëm në botë

Amerikanët sot do të vendosin se cili do të jetë kryetar i ardhshëm i shtetit më të fuqishëm në botë

Sot amerikanët  me votën e tyre do të vendosin se cili prej dy kandidatëve do të jetë kryetar i Amerikës, Hillary Klinton nga radhët e demokratëve  apo Donald Trump nga radhët e republikanëve. Kandidatja e demokrate për kryetare të Amerikës Hillary Clinotn është në udhëheqje tre për qind në raport ...

Më shumë...

Avni Dehari: Astrit, ti dhe unë- babë e bir, jemi prapë në këtë sallë dhe pranë këtyre njerëzve…

Avni Dehari: Astrit, ti dhe unë- babë e bir, jemi prapë në këtë sallë dhe pranë këtyre njerëzve...

Në mbledhjen komemorative që u mbajt sot  në nderim të aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij, veprimtari i mirënjohur, Avni Dehari, i cili në një gjendjet tejet emocionale dhe pikëlluese ka thënë: Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në këtë ...

Më shumë...

Në Prishtinë po mbahet marshi paqësor kushtuar vdekjes së Astrit Deharit

Në Prishtinë po mbahet marshi paqësor kushtuar vdekjes së Astrit Deharit

Në Prishtinë u mbajt mbledhja komemorative në nderim të  aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Deharit. Në këtë mbledhje kanë marrë  pjesë një numër i madh i aktivistëve si dhe drejtues të Lëvizjes Vetëvendosje.  Prej orës 12:00 do të mbahet një marsh protestues për drejtësi, organizuar nga organizatat studentore të Universitetit ...

Më shumë...

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim në Gjakovë me rrethinë kërkon shpalljen e gjendjes emergjente

Institutiti Hidrometeorologjik i Kosovës paralajmëron gjendje kritike dhe të rrezikshme pas vërshimeve

Nga  pasojat  e motit të keq dhe vërshimeve që kanë kapluar disa pjesë të vendit nga shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme, gjendja emergjente në territorin e komunës së Gjakovës është rënduar dukshëm me tendencë të përkeqësimit të mëtejmë. Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim, pas verifikimit të gjendjes faktike ...

Më shumë...

Moti i lig ka kapluar disa lokalitete të Shqipërisë së Mesme dhe asaj Veriore

Moti i lig ka kapluar disa lokalitete të Shqipërisë së Mesme dhe asaj Veriore

Vala e motit të lig me reshje të dendura shiu paralizuan lëvizjen në shumë rrugë e qytete të Shqipërisë, ndërsa ujërat rrezikuan edhe jetë njerëzish. Në Shkodër, Tiranë dhe Fushë-Krujë është dashur ndërhyrja e emergjencave civile dhe ushtrisë, e cila me mjete lundrmi ka zhvendosur njerëzit e rrezikuar. Në Tiranë, ...

Më shumë...

Serbi, Aleksander Sinxheliq ka pranuar përpjekjet për grusht-shtet në Mal të Zi

Serbi, Aleksander Sinxheliq ka pranuar përpjekjet për grusht-shtet në Mal të Zi

Gazeta “Pobjeda” e Podgoricës shkruan se qytetari i Serbisë, i arrestuar në Mal të Zi,  Aleksander Sinxheliq, i cili po mbahet në Burgun e Shpuzës, ka pranuar se ka siguruar pajisjet dhe armët e zjarrit me qëllim për t’ u shërbyer me to natën e 16 tetorit me rastin e ...

Më shumë...

Sot në orën 14.00 në Zllatar të Prishtinës varroset trupi i Astrit Deharit

Astrit Dehari

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një njoftimi ka bërë të ditur se nesër do të bëhet varrimi i Astrit Deharit, i cili vdiq dy ditë më parë në rrethana ende të pasqaruara, derisa ndodhej në paraburgim, në Prizren. Në orën 11:00 do të mbahet  Mbledhje komemorative në ambientet e Fakultetit Filologjik në ...

Më shumë...

Kurti: Vdekja e Astrit Deharit erdhi nga ngufatja me një mjet të fortë, një shishe e plastikës

Albin Kurti: Hashim Thaçi nuk mund të sillet me mua sikur ka bërë me Ramush Haradinajn

Duke folur pas obduksionit të trupit të Astrit Dehari nga mjekët, deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti  ka deklaruar se “informatat e fundit që i kemi janë se ai ka përjetuar një vrasje të dhunshme në qelinë e tij, e nuk bëhet fjalë për vetëvrasje. Pas obduksionit, mjekët ekspertë, të cilët ...

Më shumë...

300.000 trupa të NATO-s në gatishmëri të lartë për shkak të tensioneve në rritje me Rusinë

Rusia po e fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” të Ballkanit për t’ ia kundërvënë NATO-s

Më shumë se 300.000 trupa të NATO-s janë vënë në gatishmëri të lartë në kohën e tensioneve në rritje në mes të Rusisë dhe vendeve baltike, që është mobilizimi më i madh i NATO-s që nga koha e Luftës së Ftohtë. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se ...

Më shumë...

Ka përfunduar autopsia lidhur me vrasjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit

Autopsia e Astrit Deharit

Prokurori, Sylë Hoxha ka deklaruar se  sipas rezultateve të para të ekipit të mjekësve, pengesat në frymëmarrje  dhe asfiksia janë dyshimet e para për vdekjen e Astrit Deharit, dy ditë më parë në Burgun e Prizrenit.  Megjithatë rezultatet sakta do të tregojë autopsia, ka sqaruar prokurori Hoxha, ndërsa  ka mohuar ...

Më shumë...

David Schwendiman nuk pritet të takohet me kryetarin Thaçi as me kryekuvendarin Veseli

David Schwendiman

Zyra e ashtuquajtur e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar për takimet e kryeprokurorit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, David Schwendiman, në Prishtinë. Aty përmenden takimet që ka pasur me kryeprokurorin e Kosovës, Aleksandër  Lumezin, si dhe  ministren e Drejtësisë, Dhurata Hoxha. Ai pritet që para se të nisët për në ...

Më shumë...

Ilir Meta rizgjidhet kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, me 76% të votave

Ilir Meta

Ilir Meta, kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, është rizgjedhur në krye të partisë  me 76% të votave të anëtarëve. Ornela Muhametaj, kryetarja e KQZ së LSI tha se Meta u shpall fitues me 31.815 vota. Në votim morën pjesë 84.29 për qind të anëtarëve të LSI në të gjithë ...

Më shumë...