KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1746)

Lajmet

Në ANP “Adem Jashari” gjatë ditës pritet të realizohen 84 fluturime

Zyra për informim e ANP “Adem Jashari”, ka njoftuar se gjatë ditës së shtunë pritet të realizohen gjithsej 84 fluturime, prej tyre 43 në shkuarje dhe 41 në arritje. Deri me tani të gjitha fluturimet jane realizuar me sukses përveç fluturimit të Turkish Airlines i cili është anuluar si pasojë ...

Më shumë...

Dushan Janjiq: Urdhër-arrestet e kohës së Millosheviqit janë refuzuar në gjithë Evropën

Dushan Janiq

Analisti serb,  Dushan Janjiç ka deklaruar se urdhër-arrestet e lëshuara në kohën e Sllobodan Millosheviçit janë refuzuar në gjithë Evropën. Gjykata në Francë do ta shqyrtoj nëse urdhër-arrestet tona janë të motivuara politikisht. Ekziston dyshimi i përgjithshëm për akuzat që vijnë nga Serbia, edhe pse në Francë nuk ekziston një ...

Më shumë...

Tomislav Nikoliq: Serbia nuk do të heq dorë kurrë nga kërkesa për ekstradimin e Haradinajt

Tomisllav Nikoliq

Burimet serbe të lajmeve  bëjnë të ditur se në fillim të javës së ardhshme, autoritetet gjyqësore në Francë do ta kenë në dorë kërkesën zyrtare të Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinajt,  në Serbi.  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka thënë se Serbia nuk do të heq dorë kurrë nga ...

Më shumë...

Dëmet financiare nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës mbi 100 milionë euro

Dëmet financiare nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës mbi 100 milionë euro

Dëmet e mëdha financiare që evidentohen  nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës llogaritet të jetë rreth 6 milionë euro brenda një viti, ndërsa dëmi që nga paslufta kap shumën mbi 100 milionë euro. Dëmet dalin të jenë shumë më të mëdha nëse llogaritet pengesa që po bëhet ...

Më shumë...

Putin ka urdhëruar një fushatë ndikimi, që synonte dëmtimin e kandidates Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Komiteti i inteligjencës amerikane ka përfunduar një raport të klasifikuar në lidhje me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale, që u mbajtën vitin e shkuar në Shtetet e Bashkuara, ku theksohet se Presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi një fushatë ndikimi, që synonte dëmtimin e kandidates Hillary Clinton dhe favorizimin e republikanit ...

Më shumë...

Xhavit Haliti: Të rrimë urtë e butë, se na kthehet Serbia në Kosovë (!)

Xhavit Haliti

Nënkryetari i PDK-së dhe i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti është shprehur kundër ndërprerjes së dialogut me Serbinë, për shkak të arrestimit të Ramush Haradinajt, apo për arsye të tjera, kundër rrënimit të murit në Veri dhe kundër të gjitha veprimeve që sipas tij dëmtojnë marrëveshjet me Serbinë. Në një ...

Më shumë...

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel, ka reaguar kundër arrestimit të Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze

Engel: Ushtria, policia dhe organet e inteligjencës të udhëhequra nga Milosheviqi, i kanë kryer krimet gjatë luftës në Kosovë

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel, miku i njohur  i shqiptarëve ka reaguar kundër arrestimit të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj,  nga autoritetet franceze. “Është e papranueshme që Serbia vazhdon të keqpërdorë INTERPOL-in për të sulmuar ish-kryeministrin e Kosovës, z. Ramush Haradinaj. Kjo nuk ka të bëjë me drejtësinë dhe as sundimin ...

Më shumë...

Sot do të mbahet një protestë në Colmar të Francës, për të kundërshtuar arrestimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Në  qytetin Colmar të Francës, aty ku ditë më parë është arrestuar Ramush Haradinaj, sot do të mbahet një protestë për të kundërshtuar arrestimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Protesta është organizuar nga shqiptarët që jetojnë dhe veprojnë në Francë, përkrahur edhe nga Shoqata “Lëvizja”. Organizatorët u kanë ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet për të shqyrtuar kërkesën për seancë të jashtëzakonshme

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të takohet  për të shqyrtuar kërkesën për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet mbajtja në arrest e kryetarit të AAK-së, në Francë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka mbledhur nënshkrimet e nevojshme për seancë të jashtëzakonshme në Kuvend, ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar lidhur me arrestimin, në Francë, të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj.“Si ka mundësi që urdhër-arrestet e vendit agresor të një lufte që përfshiu vetë NATO-n kundër atij vendi, të mundet ende sot të vlejnë si mandate legjitime të policive të një sërë vendesh ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Krerët e vendit t’i tregojnë publikisht Serbisë përmasat e krimit që ka kryer në Kosovë

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ndihet përgjegjëse për këtë që ka ndodhur me komandantin Ramush Haradinaj, njëkohësisht njëri nga udhëheqësit kryesor të politikës së shtetit të Kosovës, sepse nuk kemi kërkuar që çdo serbi, që ka bërë krime në Kosovë, t’i ngrihet padi penale dhe të shpallet në ...

Më shumë...

Nehat Mustafa: Vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit

Nehat Mustafa ka porositur qytetarët që të mos votojnë kandidatët për deputetë që kanë hyrë në politikë përmes OJQ-ve

Zëvendës-ministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa, ka deklaruar se  vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit. Disa prej emrave, sipas tij, janë larguar si rezultat i reagimeve të vazhdueshme të Policisë së Kosovës dhe se një listë e cila ka qarkulluar në media me 157 ...

Më shumë...

“Jugo mediet” e hoqën me shpejtësi listën e afishuar me emrat e 157 “terroristëve shqiptarë” sipas Milosheviqit

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Sapo zëvendës-ministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa, ka deklaruar se  vetëm 20 ish-pjesëtarë të UÇK-së janë aktualisht në listën e Interpolit, mediet që kishin publikuar me shpejtësi listën e Ministrisë së Serbisë, me rastin e  arrestimit të Ramush Haradinajt në Francë,  duke bërë garë të tregojnë se edhe sa ...

Më shumë...

Në Shkup të gjitha partitë politike shqiptare do të dalin me një deklaratë të përbashkët

Në përfundim të fushatës për zgjedhjet e përgjithshme partitë shqiptare në Maqedoni kanë intensifikuar aktivitetet

Sot në Shkup, për herë të parë të gjitha partitë  politike shqiptare do të dalin me një deklaratë të përbashkët, ku do të radhisin kërkesat e tyre. Të kritikuar për mungesën e bashkëpunimit sa herë ka zgjedhje në Maqedoni, dy partitë kryesore shqiptare BDI dhe PDSH asnjëherë nuk mundën të ...

Më shumë...

Shpërthejnë mediet pro serbe në Kosovë duke afishuar listat e Milosheviqit kundër eprorëve të UÇK-së

RKL: Tri nga shumë qëndrimet antikombëtare dhe antishqiptare të Veton Surroit

Mediet pro serbe në Kosovë, me rastin e arrestimit të Ramush Haradinjt në Francë  edhe sot publikojnë pa ndërprerë listat e ish ushtarëve dhe eprorëve të UÇK-së, të akuzuar nga koha e regjimit të Milosheviqit, me qëllim për të dëshmuar dhe për të ua përkujtuar shfletuesve se nuk është vetëm ...

Më shumë...

Lidhur me vizitën e serbëve në Gjakovë dhe arrestimin pesë protestueseve ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lidhur me vizitën e serbëve  në Gjakovë dhe arrestimin  pesë protestuesve kundër kësaj vizite, që u bënë nga Policia e Kosovës, ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje e cila ka kërkuar lirimin të menjëhershëm të protestueseve. Në reagimin e  Vetëvendosje thuhet se Ardhja e pelegrinëve serbë në kishën ortodokse të Gjakovës është ...

Më shumë...