KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1746)

Lajmet

Është refuzuar kërkesa për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi

Azem Syla

Burime jo zyrtare kanë bërë të ditur se gjyqtarja e EULEX-it, Xhenifer Seal ka refuzuar  kërkesën për lirimin e Azem Sylës nga paraburgimi. Kërkesën  e kishte ushtruar  avokati,  Tomë Gashi me arsyetim se dëshmitari i mbrojtur 2 ka mohuar ndikimin e tij nga Syla. Gashi tha se ende nuk e ...

Më shumë...

Rexhep Selimi thotë se nuk ka komunikim fare ndërmjet Komisionit parlamentar dhe Këshillit për Siguri

Rexhep Selimi

Kritika të shumta iu kanë adresuar Këshillit Kombëtar të Sigurisë, i cili funksionon në kuadër të Qeverisë. Anëtarët e Komisionit parlamentar për Siguri e quajnë të dështuar këtë Këshill, për shkak se, sipas tyre, që nga themelimi nuk ka treguar asnjë veprim konkret. Për më tepër, thonë se ky Këshill ...

Më shumë...

Policia vazhdon përndjekjet e aktivistëve të Vetëvendosjes

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Policia e Kosovës ka bastisur shtëpinë e aktivistit, Çlirim Gërbeshi. Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! janë bërë caku i policisë përderisa kriminelët vazhdojnë t’i shtojmë krimet. Derisa policia nuk guxon, as nuk provon ta kontrollojë ekzekutuesin e “Prontos” Adem Grabovcin, katër policë e kanë shqelmuar derën e shtëpisë ku jeton Çlirimi. ...

Më shumë...

Çështja Çame megjithatë turbullon poltikën aktuale në Greqi

Deklaratë-Apel: Çështja e Çamërisë është e drejtë, ka ardhur koha të zgjidhet

Hartimi i dokumentit, që Ministria e Jashtme greke i ka dorëzuar Tiranës zyrtare, si dhe politika e ndjekur nga diplomacia greke në marrëdhëniet me Shqipërinë përsa i përket çështjes çame, janë bërë objekt i politikës së brendshme në Greqi. Një ditë pasi ministri i Jashtëm Nikos Kocias ka sqaruar në ...

Më shumë...

Shqipëria para Italisë dhe Spanjës

Shqipëria para Italisë dhe Spanjës

Shqipëria pas dy ndeshjeve të zhvilluara kryeson grupin G kualifikues për botërorin e vitit 2018 nga Zona e Evropës para ish kampionëve të botës, Italisë dhe Spanjës. Kuqezinjtë të enjten në Vaduz mposhtën Lihtenshtajnin me shifrat 2:0 me golat e Jahmir Hykës (12’), derisa Bekim Balaj vendosi shifrat përfundimtare (0:2) ...

Më shumë...

Kroacia e pamëshirshme ndaj Kosovës

Kroacia e pamëshirshme ndaj Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur bindshëm të enjten mbrëma në “Loro Boriçi” të Shkodrës nga Kroacia me 0:6 në kuadër të rrethit të dytë të kualifikimeve për botërorin e vitit 2018 që mbahet në Rusi. Kroatët demoluan mbrojtjen e dobët të Kosovës me tri golat e Mangjukiqit në pjesën e ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama u ka shprehur mirëseardhje shqiptarëve të Kosovës në Shkodër

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shprehur mirëseardhje të gjithë shqiptarëve nga Kosova të cilët kanë shkuar në Shkodër, për të përcjellë ndeshjen e futbollit  mes Kosovës dhe Kroacisë ndërsa ka thënë se të gjithë jemi me ju. Në një postim të tij ai ka shkruar  “Mirë se vjen Kosova ...

Më shumë...

Sali Berisha dhe Lulzim Basha krejt hapur kundër ambasadorit amerikan, Donald Lu

Salih Berisha dhe Lulzim Basha

Mes PD-së dhe Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu mosmarrëveshjet dhe kritikat nuk mbahen më sekret. Në dy ditët e fundit, fillimisht ish-kryetari, Sali Berisha dhe më pas kryetari i PD-së, Lulzim Basha kanë bërë deklarata të ashpra. Siç transmeton Koha Jonë, në të dy rastet sulmohet hapur ambasadori Donald ...

Më shumë...

Komisioni për Zhvillim Ekonomik Inftastrukturë… përkrahu në parim Projektligjin për Trepçën

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Projektligji për Trepçën, ishte temë qendrore gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, të kryesuar nga Muhamet Mustafa, kryetar i komisionit. Kryetari i Komisionit, Mustafa, fillimisht përgëzoi ministrinë përkatëse për hartimin e këtij Projektligji, për të cilin tha se me të do të krijohen ...

Më shumë...

Kocijanciq: Kosova do të fitojë kodin e vet telefonik, kurse kompania serbe licencën e plotë dhe juridiksion…

Kocijançiq

Maja Kociançiq, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, në një intervistë për Evropën e Lirë ka deklaruar se  për Bashkimin Evropian, dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, nuk ka lidhje me ultimatume, por me zbatimin e marrëveshjeve. “Dialogu të cilin po e ndërmjetëson  Bashkimi Evropian nuk ka lidhje me ultimatume, ...

Më shumë...

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri Haki Demolli priti zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, John Manza

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, priti sot në një takim zëvendës asistentin për operacione të Sekretarit gjeneral të NATO-s, z. John Manza, i cili shoqërohej nga drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s për Ministrinë dhe FSK-në, gjeneral brigade Dietmar Mosmann, zëvendës drejtori i ekipit të NALT-it, Dominic Braithwaite ...

Më shumë...

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Memli Krasniqi ka pritur në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovë-Turqi

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim drejtuesit e Odes Tregtare Kosovare-Turke, me të cilët ka biseduar për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë mes dy vendeve. Ai i falënderoi drejtuesit e kësaj organizate për mbështetjen që kanë dhënë për bizneset në Kosovë, ...

Më shumë...

Qeveria po përpiqet që qytetarët mbi moshën 65 vjeçare t’i trajtojë si raste sociale, dhe jo si pensionistë

Dardan Sejdiu

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Dardan Sejdiu tha se tani më nuk mund të befasohemi nga kjo Qeveri sa i përket përzgjedhjes së politikave të gabuara në trajtimin e ndonjë problemi, duke theksuar se kjo qeveri nuk merret me politika sociale e ekonomike, por në fakt me pastrim apo higjienë administrative me ...

Më shumë...

Blerand Stavileci: Projektligji parasheh që pasi të bëhet shoqëri aksionare, Trepçës t’i ndryshohet statusi

Blerand Stavileci: Opozitarizmi i Partisë Demokratike të Kosovës do të jetë model i një politikëbërjeje të re

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka prezantuar para anëtarëve të Komisionit parlamentar për Zhvillim Ekonomik, projektligjin për Trepçën. Ai tha se në këtë projektligj parashihet që Trepça pasi të bëhet shoqëri aksionare t’i ndryshohet statusi. Nga statusi i ri, Qeveria e Kosovës do të ketë 80 për qind të ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa takohet me përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta

Isa Mustafa

Edhe pse veteranëve e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dje iu nda buxheti për pensionet e muajit shtator, Qeveria po i analizon mundësitë për gjetjen e një zgjidhje për tre mujorin e ardhshëm, duke e lënë të hapur mundësinë për ndërprerjen e  pensioneve në një kohë të caktuar. Kjo ndodhi pasi ...

Më shumë...

PD: Sylejman Çerkezi me bashkëpunëtorë ka nisur vizitat nëpër degët e Partisë së Drejtësisë

PD: Sylejman Çerkezi me bashkëpunëtorë ka nisur vizitat nëpër degët e Partisë së Drejtësisë

Kryetari i sapozgjedhur i Partisë së Drejtësisë, Sylejman Çerkezi, me bashkëpunëtorë, ka filluar vizitat nëpër degët, me qëllim për koordinimin e aktiviteteve të mëtutjeshme dhe avancimin e programit dhe vizionit të partisë. Kështu është bërë me dije në një komunikatë të dërguar për medie, sekretari i përgjithshëm i PD-së, Fidan ...

Më shumë...