KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1747)

Lajmet

Këshilli për Mbrojtjen dhe të Drejtave e të lirive të Njeriut ka reaguar lidhur me listat e veteranëve të luftës

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

KMDLNJ, u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që t’i spastrojnë listat e veteranëve të luftës, derisa ka kërkuar përgjegjësi për fryrjen e këtyre listave. Verifikimi i listave të veteranëve të luftës ishte një proces i stërzgjatur, i ngarkuar me parregullësi dhe për pasojë bëri që Kosova të radhitet si ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Belgjika – partner i fuqishëm yni në drejtësi

Ministrja Hoxha: Belgjika - partner i fuqishëm yni në drejtësi

Bashkëpunimi në drejtësi do të thellohet duke krijuar marrëveshje bilaterale. Marrëveshjet e reja janë te domosdoshme, si për ndihme juridike që do t’i definonin, harmonizonin dhe lehtësonin  procedurat dhe do te siguronim një bazë të qëndrueshme ligjore për bashkëpunim juridik. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ta takuar sot shefin e ...

Më shumë...

Aleanca e Turqisë me NATO-n nuk do të dobësohet

Aleanca e Turqisë me NATO-n nuk do të dobësohet

Shefi i Përgjithshëm i Ushtrisë turke, gjeneral i përgjithshëm, Hulusi Akar, thotë se aleanca e Turqisë me NATO-n nuk do të dobësohet. Në një fjalim të mbajtur gjatë Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Stamboll, ai  ka thënë: “Lufta jonë kundër terrorizmit do të vazhdojë. Ashtu sikurse ishim të vendosur më ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: KQZ-ja në gjueti për parregullsi ligjore

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi shkruan se “me shkeljet e një pas njëshme të nenit 118.5. të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme dhe me shkeljen e Vendimit të PZAP-it nr. 91/2016, nga Institucioni i Pavarur për Zgjedhjet – KQZ-ja, e drejtuar nga një gjyqtare e Gjykatës Supreme, ...

Më shumë...

Komisioni Hetimor për çështjen e privatizimit të CEZ-it dështoi në mungesë të ish-kryeministrit Berisha

Komisioni Hetimor për çështjen e privatizimit të CEZ-it dështoi në mungesë të ish-kryeministrit Berisha

Komisioni Hetimor i ngritur nga Kuvendi i Shqipërisë, me qëllim pë të hetuar çështjen e privatizimit të CEZ-it, dështoi edhe në mbledhjen e radhës. Shkak u bë mosprania  e ish-kryeministrit Sali Berisha. Kreu i komisionit hetimor, Taulant Balla, është shprehur se do t’i bëjë shkresë policisë për shoqërimin me forcë ...

Më shumë...

Bashkatdhetarë që jetojnë në Zvicër u tubuan në Ostermundigen për ta nderuar jetën e veprën e Astrit Deharit

Bashkatdhetarë që jetojnë në Zvicës u tubuan në Ostermundigen për ta nderuar jetën e veprën e Astrit Deharit

Shumë bashkatdhetarë që jetojnë në Bernë, rrethinë e në qytete tjera të Zvicrës, u tubuan në Ostermundigen për ta nderuar jetën dhe veprën e Astrit Deharit, i cili ndërroi jetë në Burgun e Prizrenit, në rrethana të pasqaruara. Deri tani askush nga organet kompetente të pushtetit nuk ka dhënë asnjë ...

Më shumë...

Rama: Qeveria dhe diaspora do të krijojnë brenda vitit 2017 Këshillin Kombëtar të Diasporës

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se Samiti i Diasporës, i pari i këtij lloji në Shqipëri, është vetëm hapi i parë i nisjes së një bashkëpunimi të ngushtë me diasporën shqiptare në botë. Brenda vitit të ardhshëm do të ngrihet Këshilli Kombëtar i Diasporës. “Kjo javë u shënua ...

Më shumë...

Delawie: Politika e jashtme amerikane nuk do të ndryshojë ndaj Ballkanit as ndaj Kosovës

Delawie: Politika e jashtme amerikane nuk do të ndryshojë ndaj Ballkanit as ndaj Kosovës

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës  në Kosovë, Greg Delawie, ka folur lidhur me politikën e jashtme që do të ndjek administrata e presidentit të ri amerikan, Donlad Trump. Delawie ka thënë se politika e jashtme amerikane nuk do të ndryshojë as ndaj Ballkanit e as ndaj Kosovës. “Politika ...

Më shumë...

Besnik Tahiri: Decentralizmit të tanishëm i ka skaduar afati

Besnik Tahiri: Decentralizmit të tanishëm i ka skaduar afati

Drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, ka bërë me dije se decentralizmit të tanishëm i ka skaduar afati. Tahiri, i cili është edhe këshilltar i lartë i Institutit Demokratik Amerikan, ka thënë se sistemi i pushtetit lokal duhet t’i nënshtrohet një rimendimi dhe rirregullimi të ...

Më shumë...

Save the Children, në partneritet me Institucionin e Avokatit të Popullit lansojnë raportin:“Zëri ynë”

Save the Children, në partneritet me Institucionin e Avokatit të Popullit lansojnë raportin:“Zëri ynë”

Hulumtim i realizuar nga Save the Children në Kosovë,  në partneritet me Institucionin e Avokatit të Popullit (IAP) më 21 nëntor 2016 ( e hënë),  në Zyrën Qendrore të IAP-së, rr. “MIGJENI”, nr. 21, Kati IV, Prishtinë nga ora 10:00 lanson raportin “Zëri ynë”.  “Zëri ynë” sjell të gjeturat e ...

Më shumë...

Në Shtime është mbajtur Kuvendi zgjedhor i Forumit Rinor të degës

Aleanca Kosova e Re

Në procesin e  zgjedhjeve të brendshme të Aleancës Kosova e Re, në Shtime është mbajtur Kuvendi zgjedhor i Forumit Rinor të degës. Në mesin e qindra mysafirëve Kuvendin nga afër kishin ardhur ta ndjekin edhe përfaqësues të AKR-së nga qendra dhe degët, si ish kandidati për kryetar të Prishtinës, Korab ...

Më shumë...

Kumtesa e Konventës zgjedhore e BDI-së

BDI

Bashkimi Demokratik për Integrim mblodhi mjëra anëtar dhe simpatizant të cilët përmes brohoritjeve UÇK, BDI, Ali Ahmeti bënë jehonë të hatashme dhe ndezën Shkupin gjatë Konventës promovuese. Pos shpalosjes së të gjitha listave të kandidatëve për deputet dhe promovimit të bartësve të këtyre listave, në konventë u fol rreth synimeve ...

Më shumë...

Më shumë se 17 vjet pas çlirimit dhe 8 vjet pas pavarësisë, nuk po shtrihet autoriteti i Kosovës në Veri

Veriu i Mitrovicës

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 8 vjet qyshkur  kur u shpall pavarësia e Kosovës, dhe 17 vjet nga çlirimi prej Serbisë, Prishtina zyrtare ende nuk ka arritur ta shtrijë autoritetin shtetëror në veri. Funksionimi i strukturave paralele të themeluara nga Beogradi zyrtar që nga paslufta, si dhe tendenca ...

Më shumë...

Ministri Demolli takoi ministrin e Mbrojtjes të Estonisë, Hannes Hanso

Haki Demolli

Ministri FSK-së, Haki Demolli u takua me ministrin e Mbrojtjes së Estonisë, Hannes Hanso në Halifaks të Kanadasë, ku po qëndron për vizitë zyrtare, me ftesë të posaçme nga Ministri i Mbrojtjes së Kanadasë dhe Forumi prestigjioz i Halifaxit.  Ministri Demolli theksoi nevojën për thellimin e bashkëpunimit në mes të ...

Më shumë...

Çerkezi: Vonesat e KQZ-së, po e dëmtojnë Partinë e Drejtësisë

Partia e Drejtësisë

Kryetari i Partisë së Drejtësisë, Sylejman Çerkezi, me bashkëpunëtorë, ka vizituar degën e Gjilanit, ku u njoh për së afërmi me aktivitetet e kësaj dege. Me këtë rast u bë edhe kooptimi i disa anëtarëve të rinj në këtë degë e cila konsiderohet të jetë më e konsoliduara. Kryetari Çerkezi, ...

Më shumë...

Përurohet rruga e re në Stubëll të Epërme të Vitisë

Përurohet rruga e re në Stubëll të Epërme të Vitisë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku së bashku me kryetarin e Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ipeshkvin, Dodë Gjergji, zëvendësministrin Emanuel Demaj dhe bashkëpunëtorë të tjerë, përuruan përfundimin e punimeve të rrugës në fshatin Stubëll e Epërme në komunën e Vitisë. Me rastin e përurimit të rrugës, ministri Zharku përgëzoi vendasit ...

Më shumë...