KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1749)

Lajmet

Lavrov dhe Steinmeier, do të takohen më 15 gusht për të biseduar për Ukrainën dhe Sirinë

Rusia do të mbështesë çdo vendim që i përgjigjet Serbisë, ka thënë ministri i Jashtëm rus, Sergei Llavrov

Kremlini zyrtar bën të ditur  se ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, dhe ai i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të takohen më 15 gusht, për të diskutuar lidhur  luftimet në Ukrainë dhe në Siri, ku Rusia është përfshirë në mënyrë të njëanshme dhe pa lejen e perëndimit, veprim ky ...

Më shumë...

Bilall Sherifi: Kush mund t’i dijë më mirë kufijtë e brendshëm sesa shteti që i ka vendosur

Bilall Sherifi

Në përpjekje për të arsyetuar versionin aktual të marrëveshjes për demarkim të kufirit Kosovë-Mali i Zi, kryeministri Isa Mustafa ka kohë që pa ndërprerë thotë se nuk u beson hartave të Jugosllavisë. Qëllimi i këtij diskursi është më se i qartë, të stigmatizohen si pro jugosllav të gjithë ekspertët të ...

Më shumë...

Policia greke merr në pyetje kryetarin e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu

Tahir Veliu

Sot, në pikën kufitare të Kakavijës, Policia e Greqisë ka  marrë  në pyetje kryetarin e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu. Pas tri orëve të mbajtjes së kryetarit të LSHB-së në ndalim policor dhe bisedë provokuese, ai u lirua nga mbajtja dhe arrestimi. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar bën ...

Më shumë...

Lojërat Tradicionale popullore do të mbahen sot në bjeshkët e Rugovës

Lojërat Tradicionale popullore do të mbahen sot në bjeshkët e Rugovës

Në Në një njoftim për medie është bërë e ditur se Lojërat Tradicionale popullore të Rugovës do të mbahen sot në bjeshkët e kësaj treve, në fshatin Kuqishtë. Në këto lojëra thuhet se do të marrin pjesë rreth 7 mijë vizitorë. “Lojërat Tradicionale të Rugovës”, sipas Këshillit organizativ, përbëhet nga ...

Më shumë...

Opozita nuk do të lejojë ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi

Frasher Krasniqi

Duke komentuar deklaratën e kryekuvendarit, Kadri Veseli, i cili ka thënë se më 1 shtator 2016 Kuvendi me shumicë votash do ta miratojë demarkacionin, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, u shpreh se  Veseli, Thaçi e Mustafa duhet të japin përgjegjësi ligjore, historike për tradhtinë që po ia bëjnë shetetit. ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Papunësia në vend është pasojë e klanit kriminal që ka uzurpuar shtetin

Shpend Ahmeti

Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, në konferencën për gazetarë ka deklaruar se papunësia nuk është rezultat i fatit, por pasojë e klanit kriminal që ka kapur shtetin, dhe nuk mund të përparojë derisa të jetë ky klan, mund të ndryshojë vetëm me mobilizimin e qytetarëve në protesta. ...

Më shumë...

Donika Gërvalla: Marrëveshja e Demarkacionit ndërmjet Kosovës e Malit të Zi tërësisht e gabuar

Aktivistja e hershme e LDK-së, Donika Gërvalla, ka kërkuar informacione se sa delegatë e kanë votuar Isa Mustafën

Veprimtarja dhe aktivistja e LDK-së në Gjermani, Donika Gërvalla-Schwarz është cituar të ketë deklaruar se marrëveshja e demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, e cila pritet të votohet me 1 shtator në Kuvendin e Kosovës, është tërësisht e gabuar. Faktet e panumërta të ekspertëve e kanë bërë të qartë, ...

Më shumë...

Në Kodrën e Diellit, në Tetovë, mbahet konferenca në shënim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Në Kodrën e Diellit, në Tetovë, mbahet konferenca në shënim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Në Kodrën e Diellit, në kalanë e Tetovës  po mbahet Konferenca në përkujtimim të 15 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Në konferencë kanë marrë pjesë krerët më të lartë të qeverisë së Republikës së Maqedonisë, duke nisur nga ministrat dhe zëvendës ministrat e BDI-së dhe LSDM-së, lideri i BDI-së, Ali ...

Më shumë...

Mustafa e Thaçi përpiqen që vizitën e Xho Bajdenit ta shfrytëzojnë si fushatë për qëllimet e tyre politike

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar  se po bëhen përgatitjet intensive për pritjen e mikut të madh të Kosovës, zëvendës-kryetarit të Amerikës, Joe Biden, i cili më 15 gusht vjen për një vizitë në vendin tonë. “Vizita e njeriut të dytë të demokracisë botërore është një ngjarje e madhe dhe e ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj priti në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur në një takim kryetarin e Parlamentit Kantonal të Gjenevës, z. Zhan Mark Guinhard. Mysafiri nga Gjeneva u interesua për zhvillimet në Kosovë dhe tha se Zvicra do ta mbështes Kosovën në të gjitha fazat e zhvillimit të saj, siç edhe ka bërë deri ...

Më shumë...

Historianët e Shkupit përkujtojnë atdhetarin e mirënjohur shqiptar, Hasan Prishtina

Historianët e Shkupit përkujtojnë atdhetarin e mirënjohur shqiptar, Hasan Prishtina

Në 104-vjetorin e Çlirimit të Shkupit nga kryengritësit shqiptarë, dhe në 83-vjetorin e atentatit kundër prijësit të kësaj kryengritjeje, atdhetarit, Hasan Prishtina, sot një delegacion nga Shoqata e Historianëve Shqiptarë në Maqedoni  dhe Mehmet Prishtina, i cili pa asnjë fakt relevant pretendon se është trashëgimtarë i Hasan Prishtinës, vunë kurora ...

Më shumë...

U mbushën 15 vjet nga përfundmi i luftës në Maqedoni dhe nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit

Ushtria Çlirimtare Kombëtare

U mbushën 15 vjet nga përfundmi i luftës në Maqedoni dhe nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u arrit me asistimin e Bashkësisë Ndërkombëtare pas luftës së armatosur të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Marrëveshja për shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi përfundon më 1 shtator

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në një intervistë për “RTK-në është shprehur i bindur se ratifikimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi do të përfundojë më 1 shtator. “Demarkacioni mes Kosovës dhe Malit të Zi do të kalojë. Duhet ta dimë vetëm ...

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Demarkacioni rrezikon humbjen e territorit të shtetit

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj Bujupi thotë se me vetë faktin që Demarkacioni rrezikon humbjen e territorit të shtetit, nuk mund të ketë prioritet tjetër në agjendën e Kuvendit të Kosovës. Prandaj, thotë ajo edhe angazhimet e deputetëve të opozitës janë të fuqishme për të kundërshtuar jo vetëm demarkacionin, ...

Më shumë...

Xhavit Haliti: Kosova ka edhe prioritete tjera, por çështja e Demarkacionit është problem i veçantë

Xhavit Haliti

Marrëveshja për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, ka kohë që mbetet çështje me prioritet të veçantë në aspektin politik, posaçërisht në Kuvendin e Kosovës, duke margjinalizuar ligje e prioritete tjera në agjendën e punës së këtij institucioni, thonë përfaqësues të shoqërisë civile. Ndërkohë që deputet nga partitë në ...

Më shumë...

Spekulohet se PDK dhe LDK nuk i kanë numrat e mjaftueshëm të deputetëve për miratimin e Demarkacionit

Disa medie dhe analisë spekulojnë se tetë deputetë  të PDK-së dhe të LDK-së mund ta stopojnë ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Koalicioni qeverisës i ka gjithsej 87 deputetët (duke llogaritur në deputetët e pavarur Blerim Shala dhe Margarita Kadriu), por në bazë të qëndrimeve ...

Më shumë...