Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1751)

Lajmet

Edita Tahiri lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin dhe radhit “fitoret” fiktive

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja e Kosovës për dialog me Serbinë, Edita Tahiri  lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin, gjatë lëshimit pe në Bruksel, duke pretenduar ta bind opinionin në vendin tonë se edhe kjo marrëveshje si gjithë të tjerat, sipas saj  kanë qenë në favor të Kosovës, pavarësisht se realiteti është diametralisht i ...

Më shumë...

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë,  Igor Dodon, tha se ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Moldavi, i cili është mbajtur të dielën. Me gati të gjitha votat e numëruara, Dodon ka fituar 55 për qind, ndërsa rivalja e tij pro-evropiane, Maia Sandu, 45 për qind. Këto kanë qenë ...

Më shumë...

Edhe në Bullgari, pro rusi Rumen Radev, fitoi sot zgjedhjet presidenciale me 58 për qind të votave

Edhe në Bullgari, pro rusi Rumen Radev, fitoi sot zgjedhjet presidenciale me 58 për qind të votave

Kryeministri i Bullgarisë,  Bojko Borissov, ka bërë të ditur  se në mbledhjen e parë të Parlamentit do të paraqesë dorëheqjen, pas humbjes së kryetares së Parlamentit, Cetska Taçeva, e cila ishte paraqitur nga Partia Qytetarët për Zhvillimin Evropian, si kandidate në zgjedhjet e sotme presidenciale në Bullgari. Pasi kandidati i ...

Më shumë...

Hahn: Marrëveshja për kodin telefonik, kushtëzon themelimin e Asociacionit të Komunave serbe

Hahn: Marrëveshja për kodin telefonik, kushtëzon themelimin e Asociacionit të Komunave serbe

Komisari për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn ka mirëpritur arritjen e marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë për kodin telefonik të Kosovës, ndërkohë që ka saktësuar se kjo marrëveshje duhet të përshpejtojë marrëveshjet e tjera, siç është ajo e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe marrëveshjes së ...

Më shumë...

Deputeti Shukri Buja po kërkon prishjen e koalicionit qeverisës me LDK-në

Shukri Buja: Qeveria duhet të shkojë në shtëpi, e Isa në pension

Deputeti i PDK-së, Shukri Buja ka filluar angazhimin e tij për prishjen e koalicionit PDK-LDK, duke mbështetur kërkesat për zgjidhje të parakohshme, të cilat i ka përmendur edhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli. Buja ka premtuar se do të angazhohet si deputet dhe anëtar i Këshillit Drejtues të partisë për ...

Më shumë...

Imri Ahmeti: Koalicioni PDK-LDK është stabil dhe nuk do të prishet

Kryetari i Lipjanit, Imri Ahmeti është zgjedhur kryetar i Asociacionit të Komunave të Kosovës

Duke reaguar në thirrjen e deputetit, Shukri Buja për prishjen e koalicionit PDK-LDK, anëtari i Kryesisë së kësaj partie dhe kryetar i komunës së Lypjani, Imri Ahmeti, thotë se koalicioni është stabil dhe nuk do të prishet. Në një intervistë  për gazetën “Epoka e re”, ai është shprehur i bindur ...

Më shumë...

Protestë më moton “Drejtësi për Astritin”

Protestë më moton “Drejtësi për Astritin”

Motoja e protestës së sotme “Drejtësi për Astritin”,  është organizuar nga përfaqësues të shoqërisë civile, artistë, gazetarë e publicistë. Pjesëmarrësit e kësaj protestë kërkojnë nga institucionet e drejtësisë të punojnë paanshëm në zbardhjen e vdekjes së Astriti Deharit më 5 nëntor gjatë kohës sa ndodhej në paraburgim. Protestës  i është ...

Më shumë...

Kelmendi: Kryeministri Mustafa dhe Qeveri e tij e dinë mirë gjuhën e ekonomisë

Kelmendi: Serbia nuk mund t'i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Zëvendës-kryeministri e sapoemëruar i Qeverisë së Kosovës, Ramiz Kelmendi, thotë se prioritetet i vetëm i angazhimeve të tij në postin qeveritar mbetet zhvillimi ekonomik dhe ulja e papunësisë. Ai në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se përvojën shumë vjeçare si biznesmen do të mundohet ta plasojë edhe në ekzekutiv ...

Më shumë...

Ali Ahmeti: Një nga prioritetet e BDI-së është që liria të materializohet me barazinë

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në një intervistë për Radion-Evropa e Lirë ka deklaruar se shqiptarët në Maqedoni, me arritjen e Marrëveshjes së Ohrit e fituan lirinë, mirëpo tani, një nga prioritetet e BDI-së do të jetë që kjo liri të materializohet edhe me barazinë. Ky është vullneti i shumicës ...

Më shumë...

Daut Haradinaj: AAK është alternativa e vetme për të ndryshuar situatën në Kosovë

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj gjatë qëndrimit në fshatin Sllup ka takuar shumë banorë të këtij fshati. Ai me këtë rast ka thënë ky  fshat i vogel, por me emer të madh, të cilët sakrifikun dhe i dhanë shumë luftës për liri.Në frymen e një takimi ...

Më shumë...

Nesër në Prishtinë protestohet me moton “Drejtësi për Astritin”

Nesër në Prishtinë protestohet me moton “Drejtësi për Astritin”

Ka kaluar më shumë se  një javë nga vdekja e Astrit Deharit dhe ende  nuk është qartësuar asgjë në lidhje me vdekjen e tij. Sistemi i uzurpura  i sigurisë dhe drejtësisë ka ndihmuar vetëm në rritjen e dilemave që dëftojnë pamundësinë e kryerjes së një hetimi të pavarur e të ...

Më shumë...

Qendra e Vetëvendosjes në Namur të Belgjikës organizoi homazhe për Astrit Deharin

Astrit Dehari

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Belgjikë organizoi homazhe për Astrit Deharin në Namur, kryeqyteti i Regjionit të Valonisë, i binjakëzuar me qytetin e Prishtinës. Në këto homazhe morrën pjesë shumë aktivistë, përfaqësues politikë dhe të shoqërisë civile, studentë dhe qytetarë që shprehën pikëllimin e tyre të thellë dhe kërkuan drejtësi ...

Më shumë...

Mijëra amerikanë po protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për kryetar të Amerikës

Mijëra amerikanë po protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për kryetar të Amerikës

Mijëra amerikanë kanë dalë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të Amerikës. Disa mijëra njerëz kanë marshuar rrugëve të qendrës së Çikagos, duke brohoritur “Jo urrejtje, jo frikë, imigrantët janë të mirëseardhur këtu”. Gjatë fushatës së tij ...

Më shumë...

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra në uniformën e ushtrisë

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra në uniformën e ushtrisë

Në Forcën e Sigurisë së Kosovës shërbejnë 206 femra, të cilat  mbajnë të veshur uniformën e ushtrisë. Ushtaraket në FSK mbajnë edhe pozita të rëndësishme në nivel komandues si oficere, komandante, zëvendëskomandante. Kurse, gradat përfshijnë një kolonele, tri femra janë nënkolonel, katër majore, pesë kapitene, shtatë togere, dy rreshtermajore, dhjetë ...

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka paralajmëruar kryetarin Donald Trump

Stoltenberg: Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 kundër regjimit të Milosheviqit nuk ishte e drejtuar kundër popujve të Jugosllavisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar kryetarin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara se nuk mund të ketë një opsion “për të ecur të vetëm”, as për Europën dhe as për Amerikën. Gjatë fushatës së tij zgjedhore, Trump e përshkroi aleancën ushtarake atlantiko-veriore si një organizëm të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ata që kanë sjell lirinë burgosen, ata që kanë qenë kundër lirisë janë të lirë

Jakup Krasniqi

Nisma për Kosovën ka paraqitur Isa Xhemajlajn kandidatin për zgjedhjet e jashtëzakonshme për Komunën e Drenasit. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, u ka bërë thirrje anëtarësisë së kësaj partie në Drenas, të punojnë maksimalisht në mbështetje të kandidatit Isa Xhemajlaj, për të cilin tha se është i ...

Më shumë...