KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1753)

Lajmet

Policia e Kosovës me plan operativ për festat e fundvitit

Daut Hoxha

Edhe këtë vit si çdo vit tjetër, Policia e Kosovës do të zhvillojë një plan operativ për festat e fundvitit, që do kujdesen për rendin, qetësinë dhe sigurinë publike, aksidenteve si dhe marrjen e masave ndaj festimeve që bëhen nga qytetarët në ndërrimin e motmoteve. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, ...

Më shumë...

Delawie: Muri-ndarës në urën e Ibrit duhet të zgjidhet në pajtim me ligjet e Kosovës

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie, ka deklaruar për mediet se çështja e murit-ndarë në urën e Ibrit duhet të zgjidhet në pajtim me ligjet e Kosovës. “Jam i bindur se e ardhmja e Kosovës varet nga ajo që të gjithë të punojnë së bashku, ...

Më shumë...

Lista Serbe: Kryeministri ynë është Aleksander Vuçiq, jo Isa Mustafa

Lista Serbe: Kryeministri ynë është Aleksander Vuçiq, jo Isa Mustafa

Lista Serbe ka marrë vendim që përsëri t’i pezullojë aktivitetet në institucionet e Kosovës, ndërsa është marrë vendimi që ministrja, Mirjana Jevtiq të tërhiqet nga posti që iu dha ditë më parë nga Qeveria e Kosovës. Në njoftimin e Listës Serbe më tutje thuhet se “Aleksandër Vuçiq është kryetar i ...

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa sot do të mbajë një konferencë për medie

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa sot do të mbajë një konferencë për media, ku pritet të shpalosë rezultatet e punës njëvjeçare të Qeverisë. Isa Mustafa ka marrë zyrtarisht  detyrën e kryetarit të  Qeverisë së Kosovës më 9 dhjetor të vitit 2014, pas një koalicioni të formuar të Partinë Demokratike të ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sot do të udhëtojë për një vizitë zyrtare në Turqi

Kryetari Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sot do të udhëtojë për një vizitë zyrtare në Turqi. Ai do të pritet në takim dhe do të bisedojë me kryetarin e këtij Shteti, Rexhep Tajip Erdogan. RTK ka bërë të ditur se Thaçi dhe Erdogan, pritet të  diskutojnë lidhur me zhvillimet dhe marrëdhëniet ...

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në vend

FSK Adem Jashari

Nga të dhënat e publikuara nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave me temën: “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: korrik- nëntor 2016, Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në Kosovë. Në tryezën e rrumbullakët; Monitorimi i Sektorit të Sigurisë ...

Më shumë...

Tahiri: Serbia asnjë rol në krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja për Dialog me Serbinë në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka deklaruar se  Serbia nuk ka “asnjë rol në krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë”. Ajo pretendon se përfaqësuesit serbë nuk kanë autorizime për të bërë një gjë të tillë, meqë sipas saj “nuk është ...

Më shumë...

Komuna e Prishtinës mori vendim të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike

Komuna e Prishtinës mori vendim të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike

Komuna e Prishtinës, me urdhëresë të kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti ka marrë vendim që të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike, në tregje, rrugë dhe sheshe. “Kjo ndalesë vlen nga data 30 dhjetor 2016, deri më 3 janar 2017, thuhet në vendimin e Komunës së ...

Më shumë...

Pal Lekaj është shprehur i gatshëm të bëjë kompromis rreth rezolutës për heqjen e murit në veri

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Deputeti, Pal Lekaj, shef i grupit parlamentar i AAK-së është shprehur i gatshëm të bëjë kompromis rreth rezolutës për heqjen e murit në veri. Ai ka thënë për gazetën “Epoka e re” se do të heqë dorë nga kërkesat për ndërprerjen e dialogut dhe shkarkimin e ministres së Dialogut, Edita ...

Më shumë...

“Trepça” mban konferencë për medie, sot në orën 11:00, në sallën Ndërmarrjes, në Mitrovicë

Trepça

Ndërmarrja Trepça edhe këtë vit organizon konferencën me gazetarë, me ç’rast do të prezantohet puna e këtij gjiganti metalurgjik. Përmes një njoftimi për media, ndërmarrja “Trepça” ka paralajmëruar se do të prezantohet “puna suksesshme njëvjeçare dhe angazhimi i punëtorëve të gjigantit Trepça gjatë vitit që po lëmë pas”. “Minatorët çdo ...

Më shumë...

Kryetari rumun K. Johannis nuk pranoi kandidaturën e Sevil Shhaideh nga PSD-ja për postin e kryeministres

Kryetari rumun K. Johannis nuk pranoi kandidaturën e Sevil Shhaideh nga PSD-ja për postin e kryeministres

Kryetari i Rumanisë, Klaus Johannis hodhi poshtë kandidaturën e zonjës, Sevil Shhaideh, për postin e kryeministres, të cilin e ka propozuar nga Partia Social-Demokrate e këtij Shteti pas fitores në zgjedhjet parlamentare.  Kam analizuar argumentet pro dhe kundër dhe kam vendosur të mos e pranoj këtë propozim”, deklaroi Johanis gjatë ...

Më shumë...

Kryetari amerikan, Donald Trump, ka vënë në pikëpyetje efikasitetin e OKB-së

Donald Trump

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka vënë në pikëpyetje efikasitetin e Kombeve të Bashkuara, duke thënë se organizata është vetëm një klub për njerëzit që të kalojnë kohë të mirë. OKB ka potencial aq të madh, por është bërë vetëm një klub për njerëzit që të ...

Më shumë...

Rrahman Rama: Shumë shpejt do të krijohen Forcat e Armatosura të Kosovës

Komandanti i FSK-së, gjeneralmajor, Rrahman Rama beson  se shumë shpejt do të krijohen Forcat e Armatosura të Kosovës. Ai ka thënë për “RTK”-në se FSK-ja është e gatshme për shndërrimin në Forcë të Armatosur. Sfidat kryesore janë pengesat politike që ndërlidhen me transformimin dhe kjo nuk është çështje e jona. ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Ministrat serbë në Kosovë i cakton kryeministri i Serbisë, Vuçiq

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, ka thënë se ministrat serbë në Kosovë i cakton kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës dhe Lista Serbe në përgjithësi nuk janë përfaqësues të serbëve vendorë, por përfaqësues të politikave të Beogradit në institucionet tona, ka deklaruar ai për “Zërin”. ...

Më shumë...

Gruaja Demokratike e Kosovës përmbylli aktivitetet e këtij viti kalendarik

Gruaja Demokratike e Kosovës përmbylli aktivitetet e këtij viti kalendarik

Kryetarja e Gruas Demokratike, Justina Shiroka Pula, në një takim për fund të vitit ka thënë se ndërrimi i moteve shërben për t’u ndalur e për të reflektuar, shërben për të kujtuar çfarë bëmë dhe çfarë duhet të bëjmë. Në praninë e mbi 300 grave të strukturës së Gruas të ...

Më shumë...

NISMA për Kosovën, dega në Malishevë, mbanë tubimin e fund-vitit në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani”

NISMA

NISMA për Kosovën, dega në Malishevë, me rastin e festave të fundvitit fton të gjithë qytetarët e komunës së Malishevës që të marrin pjesë në tubimin, i cili do të mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani”, në Malishevë, në orën 15:00. Në këtë tubim do të merr pjesë kryetari ...

Më shumë...