Fillimi / Lajmet (faqe 1752)

Lajmet

KQZ-ja certifikoi kandidatët për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit

Zgjedhjet

KQZ-ja në mbledhjen e mbajtur sot  mori vendim për Certifikimin e Subjekteve Politike dhe Kandidatëve për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit që do të mbahen më 4 dhjetor 2016.  Zyra për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim njoftoi Komisionin Qendror të Zgjedhjeve se ka ...

Më shumë...

Ymeri: Kur humbet një bashkëveprimtar sikur Astriti, pikëllimi dhe revolta bëhen të pashmangshme

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, është distancuar nga kërcënimi që një ditë më parë u bëri disa medieve anëtari i kësaj partie e funksionari i lartë komunal, Hysen Durmishi. Ymeri nuk pajtohet me qëndrimin e tij, por pranon se deklarata është bërë nën pikëllim e revoltë. Kur e humbet një ...

Më shumë...

Partitë politike në Kosovë pajtohen për t’i mbajtur zgjedhjet e parakohshme parlamentare

Zgjedhjet

Të gjitha partitë politike në Kosovë në një mënyrë ose tjetër, janë pajtuar për t’i mbajtur  zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Madje edhe zyrtarët e Bashkimit Evropian mbështesin subjektet politike për zgjedhje të reja nëse konsiderohen se janë të arsyeshme, Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, në ...

Më shumë...

Junker: Zgjedhja e Donald Trumpit në postin e kryetari të Amerikës rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë

Junker

Kryetari i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker ka folur kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Duke iu përgjigjur pyetjes gjatë një debati me të rinjtë në Luksemburg, Juncker u shpreh pa doreza se fitorja e republikanit rrezikonte të prishte ekuilibrat ndërkontinentalë, në thelb dhe në strukturë. ...

Më shumë...

Komunistët jugosllavë dhe ithtarët e tyre kishin planifikuar vrasjen e Enver Hoxhës përpara Plenumit të Beratit

Enver Hoxha

Fundi i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare në Shqipëri është shoqëruar me një betejë të fortë politike në prapaskenë për pushtetin e pas luftës, sa midis partizanëve komunistë në njërin krah, aq dhe midis ballistëve dhe zogistëve në krahun tjetër. Por edhe aleatët dhe fqinjët ishin të shqetësuar se kush do ta ...

Më shumë...

Në Plenumin e Beratit, Enver Hoxha akuzoi rreptë disa nga bashkëluftëtarët e tij për vrasjen e kundërshtarëve

Në Plenumin e Beratit, Enver Hoxha akuzoi rreptë disa nga bashkëluftëtarët e tij për vrasjen e kundërshtarëve

Në raportin, të cilin e ka mbajtur Enver hoxha në Plenumin e Beratit kishte bërë një kritikë të rreptë kundër të gjithë atyre komunistëve e partizanëve që vrisnin kundërshtarët e regjimit, madje edhe fshatarë të thjeshtë pse kishin strehuar ballistë apo antikomunistë. Enver Hoxha në librin “Titistët” ka shkruar: “Në ...

Më shumë...

Në moshën 92-vjeçare ka ndërruar jetë prof. dr. Arben Puto

Në moshën 92-vjeçare ka ndërruar jetë prof. dr. Arben Puto

Ka ndërruar jetë prof. Arben Puto, akademik, njëri nga studiuesit e njohur të historisë së Shqipërisë dhe pedagog për shumë vite i lëndës së të Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin e Tiranës. Prof. Puto u lind në prill 1924 në Gjirokastër dhe u shkollua në Liceun Francez të Korçës. Mësimet parauniversitare ...

Më shumë...

U nda nga jeta shkrimtari, publicist dhe aktivisti shoqëror Bahri Myftari

U nda nga jeta shkrimtari, publicist dhe aktivisti shoqëror Bahri Myftari

Më 11 nëntor 2016, u nda nga jeta shkrimtari, publicist dhe aktivisti shoqëror Bahri Myftari. Bahriu lindi në Elbasan në vitin 1944, në një familje të njohur. Atje u edukua dhe u shkollua dhe më pas kreu studimet në Institutin Pedagogjik dhe u diplomua si mësues. Profesionin më fisnik nën ...

Më shumë...

Avokati i Popullit: Zbulimi i xhirimeve nga Qendra e Paraburgimit në Prizren, vepër penale

Avokati i Popullit

Avokati i Popullit është duke përcjellë me shqetësim rrjedhën e zhvillimeve të fundit, pas vdekjes tragjike të Astrit Deharit, në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Mosrespektimi i dhimbjes së familjes, Dehari, me deklarata kontradiktore nga zyrtarë të autoriteteve shtetërore, si dhe rrjedhja dhe zbulimi i xhirimeve nga Qendra e Paraburgimit ...

Më shumë...

Hysen Durmishi: Mos na lëndoni më shumë o ju medie të pushtetit kriminal!

Drejtori i Infrastrukturës në Komunën e Prishtinës, Hysen Durmishi, përmes një postimi të tij iu ka drejtuar medieve të pushtetit duke i akuzuar për paraqitjet

Drejtori i Infrastrukturës në Komunën e Prishtinës, Hysen Durmishi, përmes një postimi të tij iu ka drejtuar medieve të pushtetit duke i akuzuar për paraqitjet e kundërligjshme të të dhënave dhe komenteve  lidhur me vdekjen tragjike të Arstrit Deharit. Në postimin e tij ai ka shkruar “Ju medie të pushtetit ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Të mos paragjykohet rezultati i hetimeve

Ministrja Dhurata Hoxha

Ministrja Dhurata Hoxha, mbajti një konferencë për shtyp ku ju drejtua mediave dhe qytetarëve të Kosovës në një prononcim lidhur me vdekjen tragjike të Astrit Deharit.   Ajo theksoi se ka përcjell me vëmendje zhvillimet e fundit rreth rastit të humbjes tragjike të jetës së Astrit Deharit, në Qendrën e Paraburgimit ...

Më shumë...

Prokurori i shtetit përgjigjet pozitivisht padisë së familjes Dehari kundër publikimit e paautorizuar të pamjeve nga burgu

Avokati i familjes Dehari, në rastin e vdekjes së Astrit Dehari, Tomë Gashi sot ka dorëzuar padinë për publikimin e pamjeve mbrëmë në TV-Klan nga ndodhitë brenda burgut dhe korridorit ku ndodhej qelia e Deharit. Ai këtë e ka paralajmëruar menjëherë pas publikimeve të pamjeve. Sot menjëherë Prokuroria e Shteti ...

Më shumë...

Avni Dehari: Disa nga mediet janë bërë si hiena që po mundohen të fitojnë mbi viktimat, sikur është djali im

Avni Dehari

Edhe babai i Astriti, Avni Dehari, me sekretarin e lëvizjes Vetëvendosje Dardan Molliqaj dhe Sami Kurteshin kanë mbajtur një konferencë për media, në lokalitetin  Zllatar. Ai në fjalën e tij ka thënë se  sot e kësaj dite nuk kemi asgjë me shkrim, as me gojë prej organeve qeveritare lidhur me ...

Më shumë...

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës kërkon drejtësi për Astrit Deharin

Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës kërkon drejtësi për Astrit Deharin

Në deklaratën e Shoqata e ish të Burgosurve Politikë e Kosovës lidhur me vrasjen e Astrit Deharit thuhet se  Vdekja e papritur dhe e mbështjellë me dyshime të shumta e veprimtarit të shquar rinor dhe studentit të dalluar të mjekësisë, Astrit Dehari, ka prekur thellë opinion shqiptar dhe ka tronditur ...

Më shumë...

Nëna e Astritit, Xhemile Dehari, kundër publikimit të pamjeve nga klani i Baton Haxhiu

Astrit Dehari

Nëna e Astrit Deharit, Xhemile Dehari shpreh  shqetësim të thellë të familjes  për publikimin e pamjeve nga burgu, (nga miku dhe kumbara i kriminelit Stanishiqi, Bato Haxhiu, pjesë e rrjetit kriminal informativ, segment i mbetur në Kosovë i lidhur me regjimin aktual).  Ajo ka pyetur se ku dolën ato pamje, ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën reagon kundër ftesës “Darkë me Presidentin” në Drenas

Nisma Socialdemokrate në Deçan kërkon që të mos ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Në një reagim të Nismës për Kosovës thuhet se Ftesa e Hashim Thaçit drejtuar punëtorëve të arsimit në Drenas përbën shkelje të rëndë të kushtetutës së Republikës së Kosovës, përkatësisht nenin 83 të saj në të cilin thuhet qartë se “Presidenti është kreu i shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit ...

Më shumë...