Fillimi / Lajmet (faqe 1754)

Lajmet

Policia greke ndaloi dy zyrtarë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shkak të librave shqip

Policia greke ndaloi dy zyrtarë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për shkak të librave shqip

Dy shoferë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Agim Asllani dhe Altin Tafa, me pasaportë diplomatike, janë ndaluar nga policia greke në Janinë me dyshimin se transportojnë materiale propagandistike. Sipas burimeve policore, ata kanë kaluar kufirin shqiptaro-grek dhe janë ndaluar për një kontroll në brendësi të kufirit, në ...

Më shumë...

Përurohet libri, “Zhanret e gazetarisë”, i autorit, Bajram Kosumi

Përurohet libri, “Zhanret e gazetarisë”, i autorit, Bajram Kosumi

Sot në orën 12.00 në Bibliotekën Kombëtare, “Pjetër Bogdani”,në Prishtinë përurohet libri: “Zhanret e gazetarisë”, i veprimtarit dhe publicistit, dr. Bajram Kosumi. Ky libër shkencor ndihmon  studentët e gazetarisë, studiuesit e letërsisë dhe gjuhësisë. Bajram Kosumi, rektor i Universitetit të Gjilanit, është autor i disa librave me tema të ndryshme ...

Më shumë...

Ismet Hamiti: Kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për ta fshehur të vërtetën për kodin shtetëror

Ismet Hamiti: Kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për ta fshehur të vërtetën për kodin shtetëror

Eksperti i çështjeve të telekomunikacionit, Ismet Hamiti, ka shprehur bindjen se me marrëveshjen e arritur në Bruksel fillimisht në vitin 2013 dhe përfundimisht të miratuar në Bruksel, telekomit serb po i lejohet zgjerimi në Kosovë, derisa ka thënë se kodi telefonik +383 po përdoret vetëm për të fshehur këtë të ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës vazhdon punën pas dështimit të mbledhjes së djeshme

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, pas dështimit të mbajtjes së mbledhjes së djeshme në mungesë të kuorumit, ka vendosur që të vazhdojë punën edhe sot për të shqyrtuar  pikat e mbetura të rendit të ditës por edhe disa pika të reja. Duke filluar në orën 12:00, pika të rendit të ...

Më shumë...

Shërbimi Korrektues i Kosovës kundërshton supozimet e avokatit, Tomë Gashi

Tomë Gashi

SHKK thekson se e vërteta do të dali në raportet zyrtare, çdo prejudikim i tyre është i dëmshëm. Deklarimet e avokatit Tomë Gashi se “gardianët e kanë ditur se Dehari ishte i vdekur”, paragjykon të gjeturat dhe raportet që priten të publikohen. Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka besim të plotë ...

Më shumë...

Obama ia ka bërë të ditur Donald Trumpit angazhimin e domosdoshëm në NATO

Obama ia ka bërë të ditur Donald Trumpit angazhimin e domosdoshëm në NATO

Kryetari në detyrë i Amerikës, Barack Obama siguroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbeten “fuqia e domosdoshme” e botës dhe se Presidenti i zgjedhur, Donald Trump ia ka bërë të qartë se do ta ruajë angazhimin ndaj NATO-s. “Në bisedat që kam pasur me Presidentin ...

Më shumë...

Komandanti i Drenicës gjatë luftës, Sami Lushtaku pritet të shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Apelit

Sami Lushtaku

Ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës të UÇK-së dhe kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku pritet të shpallet i pafajshëm në seancën që do të mbahet nesër për vrasje nga Gjykata e Apelit dhe më këtë vendim Lushtakut do t’i hiqen 12 vjet burg, për çka ishte dënuar më ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi dekoroi ish-komandantin e KFOR-it, Reinhardt, me Medaljen Ushtarake

Kryetari Thaçi dekoroi ish-komandantin e KFOR-it, Reinhardt, me Medaljen Ushtarake

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi Thaçi me rastin e dekorimit të  ish-komandantit të KFOR-it, Klaus Reinhardt, me Medaljen Ushtarake, ka thënë se gjenerali është njeriu i paqes, i sigurisë dhe i stabilitetit në Kosovën e pasluftës. Ish-komandanti i KFOR-it, Klaus Reinhardt, është shprehur me këtë rast se ndihet shumë krenar ...

Më shumë...

Rasmussen: Largimi i forcave amerikane nga Evropa, i hapë rrugë Putinit për të ndërhyrë

Rasmussen: Largimi i forcave amerikane nga Evropa, i hapë rrugë Putinit për të ndërhyrë

Ish-Sekretari  i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, u ka kërkuar vendeve evropiane që të shpenzojnë më shumë në mbrojtje, duke paralajmëruar se kërcënimi i Donad Trumpit për t’i larguar forcat amerikane nga Evropa, mund t’ia hapë rrugën Putinit të futet në Evropë. Kjo është e pashmangshme se Putini do ...

Më shumë...

Në Fakultetin e Mjekësisë u mbajt mbledhje komemorative në nderim të studentit, Astrit Dehari

Në Fakultetin e Mjekësisë u mbajt mbledhje komemorative në nderim të studentit, Astrit Dehari

Sot në Fakultetin e Mjekësisë është mbajtur mbledhje komemorative në nderim të studentit të këtij fakulteti, Astritit Deharit, i cili u humbi jetën të shtunën e kaluar në burgun e Prizrenit ku po qëndronte në paraburgim. Në prani të familjes Dehari dhe stafit akademik, kolegët dhe shokët e kanë kujtuar ...

Më shumë...

Kongresi i Manastirit i vitit 1908 ngjarje e shënuar e Kalendarit kombëtar shqiptar

Kongresi i Manastirit i vitit 1908

Kongresi i  Manastirit, i kishte zhvilluar punimet prej 14 deri më 22 nëntor të vitit 1908 dhe  ishte Kongresi i unifikimit të një alfabeti të vetëm të gjuhës shqipe  Tubim mbarëkombëtar i intelektualëve shqiptarë ishte mbajtur në Manastir, në qendrën e atëhershme të Vilajetit. Për shkrimin e gjuhës shqipe ishin ...

Më shumë...

Protestuesit në Prishtinë kërkuan dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe shkarkime relevante

Sot në Mitrovicë mbahet Marshi Protestues: Drejtësi për vdekjen e aktivistit Astrit Dehari

Një numër i madh i qytetarëve të Kosovës kanë marrë pjesë në protestën e sotme të mbajtur në Prishtinë, duke kërkuar drejtësi për Astrit Deharin. Protestuesit kërkuan dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha si dhe shkarkimin e personave përgjegjës në Burgun e Prizrenit.  Protestuesja, Besa Luzha ka kërkuar  hetim ...

Më shumë...

Veseli: Qytetarët e Kosovës nuk duhet të mbesin të izoluar për shkak të demarkacionit

Kryekuvendari Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvenditt foli për Demarkacionin me Malin e Zi, duke shtuar  është bërë histori e gjatë dhe po dëmton procesin e liberalizimit të vizave. Ai tha se qytetarët e Kosovës nuk duhet të mbesin të izoluar për shkak të ...

Më shumë...

Lista Serbe lavdëron edhe një të arritur të madhe në Bruksel, telekomunikacionin dhe AKS-në

Kodi telefonik i Kosovës

Lista Serbe konsideron se me dakordimi i mbrëmshëm për zbatimin e Marrëveshjes së Beogradit e Prishtinës për telekomunikacionin, është kontribut i madh në normalizimin e marrëdhënieve dhe  kjo marrëveshje do të rezultojë edhe me formimin shumë të pritur të Asociacionit të Komunave serbe. Qeveria e Serbisë po i mbron  interesat ...

Më shumë...

Edita Tahiri lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin dhe radhit “fitoret” fiktive

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja e Kosovës për dialog me Serbinë, Edita Tahiri  lavdëron arritjen e marrëveshjes për telekomunikacionin, gjatë lëshimit pe në Bruksel, duke pretenduar ta bind opinionin në vendin tonë se edhe kjo marrëveshje si gjithë të tjerat, sipas saj  kanë qenë në favor të Kosovës, pavarësisht se realiteti është diametralisht i ...

Më shumë...

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë, Igor Dodon, ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale

Kandidati prorus, i Moldavisë,  Igor Dodon, tha se ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Moldavi, i cili është mbajtur të dielën. Me gati të gjitha votat e numëruara, Dodon ka fituar 55 për qind, ndërsa rivalja e tij pro-evropiane, Maia Sandu, 45 për qind. Këto kanë qenë ...

Më shumë...