KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1748)

Lajmet

Çitaku në KS të OKB-së: Mijëra gra kanë dhunuar serbët gjatë luftës në Kosovë, nuk ka të akuzuar

Vlora Çitaku

 Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku në raportin tremujor në OKB, ka kundërshtuar me fakte tendencat e ministrit serb, Ivica Daçiq. Ajo i kujtoi të pranishmëve se në Kosovë gjatë luftës nga forcat serbe janë dhunuar 20-mijë femra shqiptare dhe nuk është akuzuar asnjë serb, ndërsa janë vrarë 1262 ...

Më shumë...

Daniel Server: Trump dhe Putin mund të hapin ndarje të reja në Ballkan

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Analisti amerikan Daniel Serwer, ka shkruar se kryetari i ri amerikan, Donald Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve të tjera të botës në vija etnike. Kjo mund të ndodhë nëse Trump është i gatshëm të pranojë një sferë të ndikimit rus ...

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit nesër mban mbledhje për seancë së jashtëzakonshme lidhur me vdekjen e Astrit Deharit

Kryesia e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit nesër do të mbajë mbledhje ku do të diskutohet kërkesa për mbajtje të seancës së jashtëzakonshme për vdekjen e Astrit Deharit. Nga zyra për informim e Kuvendit bëhet e ditur se mbledhja e Kryesisë e cila do të fillojë në orën 9 e 30 do të ketë ...

Më shumë...

MMPH: Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore

MMPH: Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore

Sot në hapësirat e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë, ushtruesi i detyrës së Ministrit,  Z. Ferat Shala priti ne takim ekipin mbikëqyrës të Bankës Botërore të kryesuar nga  Znj. Katelijin van den Berg, specialiste e ambientit  dhe Z. Jiang Ru, po ashtu specialist i ambientit. Ky ekip ka mbikëqyrë ...

Më shumë...

Ministri Zharku, priti në takim një delegacion të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë

Ministri Zharku, priti në takim një delegacion të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti në takim një delegacion të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, të kryesuar nga shefi i këtij institucioni, Zhak Minen. Në këtë takim u bisedua për ecurinë e zhvillimit të projekteve strategjike të Ministrisë së Infrastrukturës dhe për nevojat buxhetore të domosdoshme të MI-së për ...

Më shumë...

LDK: Shumë lagje të kryeqytetit pa objekte shkollore

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

Grupi i këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Komunës së Prishtinës ka vlerësuar se mungesa e objekteve shkollore në Kalabri, Vetërrnik, Mat, Sofali dhe Arbëri, tek Përroi i Njelmët dhe në lagje të tjera të kryeqytetit ka shkaktuar rritjen e numrit të nxënësve në SHFMU “Hasan Prishtina”, “Ismail Qemaili”, “Faik ...

Më shumë...

Konjufca: Veseli po u bën presion deputetëve për mos mbajtjen e seancës për Astrit Deharin

Konjufca: Veseli po u bën presion deputetëve për mos mbajtjen e seancës për Astrit Deharin

Shefi i grupit parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në një konferencë për medie ka fajësuar kryekuvendarin, Kadri Veselin për pengimin e mbajtjes së seancës së jashtëzakonshme. Me qëllim  për të diskutuar rreth vdekjes së aktivistit Astrit Dehari. Konjufca ka thënë se Veseli po u bën presion deputetëve që të ...

Më shumë...

KMLDNJ: KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike

KMLDNJ: KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike

Këshilli për Mbrojtjen, Liritë dhe të Drejtat e Njeriut thotë se KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike. Për këtë, KMDLNJ pret riaktivizimin e protestave të qytetarëve shkaku se, sipas tyre, është në interes të qytetarëve pavarësisht përkatësive politike, statusit shoqëror, etj. Sipas traditës, ...

Më shumë...

Pacolli: Vija të kuqe vetëm me PDK-në

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, pas takimit me përfaqësues të liberal-demokratëve evropianë, ka thënë se partia e tij ka vija të kuqe me partinë e Kadri Veselit. I pyetur për koalicion me AAK-në dhe Nismën, Pacolli ka thënë se do të bashkëpunonte me të gjithë ata, të cilët sipas tij, ...

Më shumë...

Ali Ahmeti: Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, gjatë një tubimi në Strugë para të pranishmeve, ka thënë së ai së bashku me shokë e kanë bërë shtetin e Kosovës. Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë. Bashkë me shumë shokë jam njëri nga ata që kemi bërë shtet që quhet Kosovë, njëri nga ...

Më shumë...

Demarkacioni dhe Ligji për Trepçën do të diskutohen edhe në KS të OKB-së

Asambleja e Përgjithshme të OKB-së ka tubuar në Nju Jork rreth 140 liderë nga mbarë vendet e botës

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të diskutohet për raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun,  lidhur me zhvillimet e fundit  në Kosovë. Gjatë periudhës raportuese, prej 16 korrikut e deri më 25 tetor të këtij viti, tensionet politike ...

Më shumë...

Mustafa: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë mbledhjes së qeverisë, ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave, përveç ratifikimit të projektligjit të demarkacionit me Malin e Zi. “Kemi konstatuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim të vizave. Kemi konstatuar ...

Më shumë...

Deklaratë e Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me dënimin e Sami Lushtakut

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Partia Demokratike e Kosovës, në vazhdimësi, ka besuar se akuza për vrasje me të cilën tash e disa vjet ngarkohet kryetari i komunës së Skenderajt z.Sami Lushtaku është një akuzë e pambështetur. Kjo u konfirmua edhe dje nga vetë gjykata. Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se dënimi i tashëm i ...

Më shumë...

Limaj: Dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve goditje për luftën e UÇK-së

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka reaguar ndaj dënimit prej shtatë vjetësh për Sami Lushtakun. Limaj në një postim ka shkruar se dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve tjerë është lajm i trishtueshëm dhe goditje për luftën e UÇK-së. “Dënimi edhe i Gjeneral Sami Lushtakut sikurse edhe dënimi ...

Më shumë...

Floriana Koka është pritur në takim nga ministrja Hykmete Bajrami

Floriana Koka është pritur në takim nga ministrja Hykmete Bajrami

Në kuadër të vizitës dhe takimeve, kryetarja e bashkisë së Sarandës, Floriana Koka, është pritur sot edhe nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ku janë dakorduar që të këmbejnë përvojën e turizmit. Koka theksoi se Shqipëria dhe Kosova kanë potenciale të mëdha për turizëm, andaj, kërkohet një bashkëpunim ...

Më shumë...

Ibrahim Gashi sheh në horizont ndonjë alternativë politike të re për PDK-në

Ibrahim Gashi

Ish rektori i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi ka bërë me dije se proceset politike dhe ekonomike nëpër të cilat po kalon Kosova e kanë shtyrë t’i rikthehet skenës politike. Në një intervistë për “Epoka e re”, Gashi ka treguar se zgjodhi PDK-në për ta vazhduar karrierën e tij politike ...

Më shumë...