KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1748)

Lajmet

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për një vizitë zyrtare, dy ditore, në Kosovë. Krytari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e zyrtarit më të lartë në  administratën e kryetarit amerikan, Barak Obama. Vizita e tij në Kosovë bëhet në kohën  kur vendi është ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: O’Conelli ka të drejtë për nepotizmin, por Veseli e Mustafa janë nepotistët kryesorë

Jakup Krasniqi

Ish-kryekuvendari i Kosovës, Jakup Krasniqi në një shkrim të tij, “pajtohet plotësisht me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar. Rauri O. Conell, i cili ka thënë  se, nepotizmi është një kancer që mbyt shtetin dhe nëse praktika e punësimit të kandidatëve të papërshtatshëm vazhdon, kjo do ta shkatërrojë Kosovën dhe këtu ...

Më shumë...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti priti në takim zyrtarin e lartë amerikan, Çarls Kupçan

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti priti në takim zyrtarin e lartë amerikan, Çarls Kupçan

Sot në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar me mysafirin e lartë amerikan Dr. Çarls Kupçan, drejtor per Çështjet Evropiane ne Keshillin e Sigurisë Kombëtare pranë Shtëpisë së Bardhë. Ata kanë diskutuar shumë hapur dhe miqësisht ...

Më shumë...

U hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

U hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Sot në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e Filologjisë, u hap Seminari i 35-të Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Seminari u hap në sallën e madhe të Fakultetit të Filologjisë në Prishtinë. Drejtuesit e këtij seminari do të shpalosin materiale rreth varieteteve të gjuhës shqipe . Ata dë ...

Më shumë...

Myftiu Tërnava ka dënuar dëmtimin e xhamisë në Velekincë të Gjilanit

Mr. Naim Tërnava

Bashkësia Islame e Kosovës me anë të një komunikate ka dënuar dëmtimin e xhamisë në Velekincë të Gjilanit. Në reagim thuhet se atakimi i objekteve fetare, pavarësisht motiveve është akt i papranueshëm dhe si i tillë edhe i dënueshëm, ndërsa rastet e tilla nxisin urrejtje,  mos durim e dhunë aq ...

Më shumë...

Çavushogllu: Turqia nga BE-ja ka pranuar vetëm ofendime dhe bllokim total

Mevlut Cavusoglu

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu ka kritikuar partnerët e NATO-s se po refuzojnë që të ndajnë informacione dhe t’i shesë pajisje shtetit të tij, ndërsa Bashkimin Evropian e ka akuzuar se po e “turpëron” Turqinë. Në një intervistë të publikuar sot në gazetën gjermane, “Bild” Cavusoglu thotë se “ne ...

Më shumë...

Në Miliuoki, një qytet me 40% të popullsisë zezake situata vazhdon të jetë shumë e tensionuar

Në Miliuoki, një qytet me 40% të popullsisë zezake situata vazhdon të jetë shumë e tensionuar

Të shtëna armësh janë dëgjuar gjatë protestave të radhës në qytetin amerikan Miluoki, ndërsa demonstruesit dolën në rrugë për natën e dytë rresht. Trazirat nisën të shtunën, pasi 23-vjeçari me ngjyrë Sylville Smith u vra nga policia pas një ndjekjeje. Autoritetet amerikane thanë se viktima ishte i armatosur dhe se ...

Më shumë...

Mustafa dhe Veseli, u zotuan se tash e tutje do të hapin një kapitull të ri në procesin e zënies me punë

Me qëllim për t’i  fuqizuar dhe për t’i  pavarësuar  bordet e agjencive të pavarura të Kosovës u  nënshkrua memorandum bashkëpunimi në mes Kuvendit, ambasadës së BE-së dhe  Qeverisë. Përfaqësuesit e këtyre tri institucioneve, ambasadori O’Connell, kryeministri Mustafa dhe krye parlamentari Veseli, u zotuan se tash e tutje do të hapin ...

Më shumë...

Xhejms Huper: Amerika do të kërkojë nga Kosova “zbutjen e simpatisë” për ekstremistët islamikë

Xhejms Huper

Ish-diplomati amerikan, ekspert për Ballkanin, Xhejms Huper thekson se fakti që nën-kryetari  i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ta vizitojë Serbinë dhe Kosovën pa ndonjë atmosferë krize, pa pritje se ai duhet të vijë për të ndalur një luftë, tregon se sa shumë ka ecur para Ballkani. Mbi të gjitha, ...

Më shumë...

Policia detyrohet të pranojë se megjithatë në DokuFest kishte përdorues droge dhe ndalim të tyre

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Pas afishimit të lajmit për përçudnimet dhe degjenerimet e shfaqura në festivalin e Filmit në Prizren, nga deputeti, i Nismës, Zafir Berisha,  ka reaguar edhe Policia e Kosovës e cila ka qenë e apostofuar. Sipas policisë gjatë kohës sa ka zgjatur festivali i filmit dokumentar “DokuFest”, qetësia publike ka qenë ...

Më shumë...

Safet Blakaj: Në Kosovë ka rreth 5000 e më shumë përdorues të drogës

Safet Blakaj

Drejtori i Qendrës Mediko-Psikoterapike “Labirinth”, Safet Blakaj, ka thënë për mediet  se droga e tipit heroinë ka shënuar rënie te të rinjtë derisa ngritje ka pasur te drogat e tipit kokainë si dhe amfetamin ose spid. Në Kosovë janë 3.000 deri në 5.000 përdorues problematikë të drogës që janë të ...

Më shumë...

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë

Xho Bajden

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, të martën, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë. Krytari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa e kanë cilësuar moment historik vizitën e zyrtarit më të lartë në  administratën e kryetarit amerikan, Barak Obama. Vizita e tij në Kosovë bëhet në kohën  kur vendi është ...

Më shumë...

Gjeografi Florim Isufi ka thënë se kufiri me Malin e Zi ka devijime të theksuara

Florim Isufi

Profesori i Gjeografisë në Universitetin e Prishtinës, Florim Isufi, ka thënë se kufiri me Malin e Zi ka devijime të theksuara dhe se ky devijim më së shumti shfaqet në pjesën perëndimore dhe veriore të Komunës së Pejës,  në zonën burimore të Lumëbardhit të Pejës dhe në pjesën e Zhlepit. ...

Më shumë...

Barrikadat janë hequr vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore

Barrikadat janë hequr vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore

Barrikadat janë hequr  vetëm në pjesën jugore të Urës së Ibrit, në Mitrovicë, por jo edhe në pjesën veriore, meqë  barrikadat në atë pjesë të qytetit të ndarë vazhdojnë të ruhen nga Policia dhe KFOR-i.  Barrikada në urën kryesore të Ibrit e vendosur nga serbët në korrikun e vitit 2011, ...

Më shumë...

Ivica Daçiq: Do të vërtetohet se Milosheviqi nuk ka qenë kriminel lufte, por luftëtar për interesat e serbëve

Ivica Daçiq dhe Sllobodan Millosheviq

Ministri i Jashtëm dhe dy ministra të Qeverisë së Serbisë kanë deklaruar publikisht se ish-kryetari i vdekur në burgun e Sheveningenit, Slobodan Milosheviq, nuk ka qenë kriminel, por hero dhe se ai ka luftuar për interesat e Serbisë. Duke komentuar vendimin e paradokohshëm të Tribunalit të Hagës, sipas të cilit ...

Më shumë...

Majlinda Kelmendi ndihet shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës

Majlinda Kelmendi ndihet shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës

Pas arritjes në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, ku është pritur nga shumë simpatizantë, Majlinda Kelmendi ka deklaruar se është shumë e lumtur që ia solli medaljen e artë olimpike Kosovës. Jam shumë e lumtur. Falënderim për këtë pritje. Këtë e kemi pritur që një kohë të gjatë dhe ...

Më shumë...