KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1744)

Lajmet

Policia Kosovës njofton se disa rrugë do të bllokon përkohësisht gjatë vizitës së nënpresidentit të SHBA-ve, Joe Biden

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Policia Kosovës ka njoftuar se disa rrugë do të bllokon përkohësisht gjatë vizitës në vendin tonë të nënpresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Policia ka njoftuar se sot nga ora 18:00 nuk do të lejohet qasja e veturave në rrugën “Tringë Smajli” para hotelit “Sëiss” në Prishtinë ...

Më shumë...

Bisedimet në Bruksel për çështjen e kodit telefonik të Kosovës kanë përfunduar pa sukses

Bisedimet në Bruksel në mes të delegacionit tonë dhe atij të Serbisë për çështjen e kodit telefonik të Kosovës kanë përfunduar pa sukses. Në komunikatën e lëshuar për medie nga zyra e ministres për Dialogun në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, thuhet se përkundër angazhimeve të delegacionit të Qeverisë së Kosovës ...

Më shumë...

Organet e sigurisë kanë ndërmarr masa të jashtëzakonshme në pritje të vizitës së nënpresidentit të SHBA-ve, Joe Biden

Zëvendës-kryetari amerikan, Joe Biden, nesër vjen për vizitë zyrtare, dyditore, në Kosovë

Organet e rendit kanë ndërmarr masa të jashtëzakonshme për krijimin e një sigurie sa më të madhe për nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Forca të shtuara të policisë po vërehen rreth e qark hotelit “Swiss Diamond”, ku do të qëndrojë nënpresidenti amerikan, Joe Biden. Në kuadër ...

Më shumë...

Në ministrinë e FSK-së filloi aksioni për dhurimin vullnetar të gjakut “Një pikë gjak për shpëtimin e një jete”

Në ministrinë e FSK-së filloi aksioni për dhurimin vullnetar të gjakut “Një pikë gjak për shpëtimin e një jete”

Në organizim të Departamentit për Bashkëpunim Civilo-Ushtarak dhe Departamentit të Mjekësisë të MFSK-së dhe në realizim të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës e të Kompanisë së Mjekësisë të FSK-së, sot në ambientet e Ministrisë për Forcën e Sigurisë të Kosovës ka filluar aksioni humanitar-vullnetar për dhurimin e ...

Më shumë...

Hooper: Kosova do të ishte në pozitë shumë më të mirë nëse do të zgjidhte vet demarkacionin me Malin e Zi

Xhejms Huper

Duke komentuar vizitën e nënpresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, eksperti për Ballkanin, James Hooper ka deklaruar se Kosova duhet ta kuptojë mirë dhe si duhet këtë vizitë. Analisti James Hooper, ka shkruar se liderët e Kosovës duhet t’iu japin arsye zyrtarëve të lartë amerikanë që janë ...

Më shumë...

KMDLNj: Marrëveshja e nënshkruar nuk i ndalë punësimet partiake!

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj nënshkrimit të Memorandumit në mes të ambasadorit të Britanisë së Madhe në vendin tonë, Roari O’Connell, kryeministrit, Isa Mustafa dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të bordit të agjencive të pavarura. ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi dhe kryeministri Mustafa shprehen në superlativ për vizitën e nënpresidentit amerikan, Joe Biden

Thaci

Kryetari, Hashim Thaçi dhe kryeministri, Isa Mustafa shpreheh në superlativ për vizitën e nënpresidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Ata kanë vlerësuar se kjo është vizitë historike për Kosovën. Kjo vizitë e mikut të Kosovës shënon një moment të ri dhe historik për Kosovën. Tash e 26 vite, ...

Më shumë...

Në Klinë mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin Ndue Përlleshi

Në Klinë mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin Ndue Përlleshi

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, në këtë qytet mbahet akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës heroike të dëshmorit të kombit, Ndue Përlleshi (1908-1949). Akademia përkujtimore mbahet në  Qendrën  e Kulturës “Jehona e Dukagjinit” ndërkaq në ora, 12:30, bëhet zbulimi i Shtatores në sheshin “Ndue Përlleshi” ...

Më shumë...

Nesër mbahet aktivitete kushtuar jetës dhe veprës së Heroit të Kombit, Skënder Çeku

Skënder Çeku

Me rastin e 18 vjetorit të rënies  në altarin e lirisë të Heroit të Kombit, Gjeneral Major Skënder Çeku, nesër më 17 gusht 2016 do të bëhen homazhe në nderim të Dëshmorit të Kombit. Aktivitetet do të nisin në orën 10:00 në vendin e rënies në fshatin Loxhë, ndërkaq në ...

Më shumë...

Opozita e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e Joe Bidenit në Kosovë edhe pse ai nuk takohet me asnjërin prej tyre

Opozita

Opozita në vendin tonë e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e zëvendës-presidentit amerikan, Joe Biden, edhe pse ai nuk do të takohet me asnjërin  nga përfaqësuesit e saj. Megjithatë opozitarët duke pretenduar ta zbusin qëndrimin e diplomatit të lartë amerikan, thonë se vizita e Bajdenit  është e shkurtër dhe sipas ...

Më shumë...

Duda Bala: Deputetët serbë në Kuvend kushtëzojnë krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës

FSK

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Bala, përfaqësuese e Grupit 6 dhe zëvendës-kryetare e dytë e Komisionit parlamentar për mbikëqyrje të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, ka bërë të ditur se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë kushtëzuar shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, me një zëvendës-komandant të ...

Më shumë...

Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, reagon kundër fyerjes së luftës çlirimtare nga tradhtarët

Lefter Lutfi Koxhaj (22.9.1969 - 7.8.2001)

Në një letër e cila është botuar në “Tetova Sot”, Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, i cili ka rënë rrethim në vitin 2001 në fund të luftës së Ushtrisë Çlirtimtare Kombëtare,  ka reaguar kundër fyerjes, që qarqet tradhtare e mercenare po i bëjnë luftës që bëri babai i ...

Më shumë...

Haradinaj: Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ardhjen e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden në Kosovë e ka vlerësuar të jashtëzakonshme. Ai, ka shkruar se Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë. Vizita e zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden në Kosovë ...

Më shumë...

O’ Connell: Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova t’i japë prona Malit të Zi

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori anglez, Ruairi O’Connell, ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova që t i falë toka  Malit të Zi. Demarkacioni është një çështje bilaterale në mes të Kosovës dhe Malit të Zi dhe askush nuk ka kërkuar nga Kosova që t’i japë diçka Malit të Zi”, ka ...

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Nuk munden ata që janë definicion i nepotizmit, ta luftojnë atë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës dhe anëtari i kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka komentuar nënshkrimin e  memorandumit nga ambasadori britanik Ruairi O’Connell, kryeparlamentari Kadri Veseli e kryeministri Isa Mustafa. Me këtë rast ai ka shkruar: “Ende po pres deklaratat e ambasadorëve posaçërisht atyre të Quintit mbi përgjimet dhe vazhdimin e ...

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Banorëve të Kamenicës do t’iu asfaltohet një rrugë e re. Kjo u vendos me nënshkrimin e një Memorandumi të mirëkuptimit për financimin e projektit infrastrukturor “Asfaltimi i rrugës Bunari i Zenelit – Shkolla dhe Rruga Lokale”, të nënshkruar nga ministri Lutfi Zharku dhe kryetari Begzad Sinani. Ky projekt do të ...

Më shumë...