KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1744)

Lajmet

Bajram Hasani: Ministria e Arsimit po investon në shkolla në kohë fushate

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovë, Bajram Hasani, ka thënë se Ministria e Arsimit është duke bërë investime në shkolla në kohë fushate. Ai thotë se PDK-ja po mundohet që ta përdorë krejt forcën e saj për të fituar Drenasin. “Çdo ditë me vetura zyrtare ata shkojnë në Drenas ...

Më shumë...

Ali Ahmeti pati takim pune me eurodeputet: Ivo Vajgll, Eduard Kukan dhe Knut Flenkenshtajn

Ali Ahmeti pati takim pune me eurodeputet: Ivo Vajgll, Eduard Kukan dhe Knut Flenkenshtajn

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, sot në selinë e Bashkimit Evropian në Shkup ka realizuar takim pune me euro-deputetët Ivo Vajgll, Eduard Kukan dhe Knut Flenkenshtajn. Kryetari Ahmeti dhe evro-deputetët diskutuan për zhvillimin e fushatës prazgjedhore, ditën e zgjedhjeve, sundimin e së drejtës si dhe për ...

Më shumë...

Nëpër kazermat e Forcës së Sigurisë së Kosovës u shënua Dita e FSK-së

Nëpër kazermat e Forcës së Sigurisë së Kosovës u shënua Dita e FSK-së

Sot nëpër kazermat e Forcës së Sigurisë së Kosovës u shënua Dita e FSK-së. Gjatë kremtimit të kësaj dite, ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli tha se sot ka zgjedhur që ditën e FSK-së, ta festojnë së bashku me qytetarët. Andaj kemi hapur dyert e të gjitha ...

Më shumë...

Haradinaj: FSK është shndërruar në emblemë të dinjitetit dhe të krenarisë sonë

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka vlerësuar lart Forcën e Sigurisë së Kosovës për të arriturat e saj. Ai ka shkruar se  Forca e Sigurisë së Kosovës është prej vlerave më të qëndrueshme të Shtetit të Kosovës dhe është shndërruar në emblemë të e dinjitetit dhe ...

Më shumë...

Prodhuesit e Kosovës po përballen me mallra të importuara dhe pengesa për eksportim

Prodhuesit e Kosovës

Organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, u mbajt tryeza me temë “Eksportet e Kosovës, mundësitë dhe pengesat”. Biznesmenët që morën pjesë në këtë takim theksuan se prodhuesit e Kosovës po ende po përballen me mallra të importuara dhe pengesa për eksportimin e prodhimeve të tyre. Ata shtuan më tutje ...

Më shumë...

19 vjet nga fillimi i Betejës në Rezallë të Re (Ish-Ludovik)

19 vjet nga fillimi i Betejës në Rezallë të Re (Ish-Ludovik)

Më 25 nëntor 1997 policia serbe depërtua  në fshatin Vajanik të Drenicës, me qëllim për ta arrestuar luftëtarin e UÇK-së, Abedin Rexha, por ballafaqohet me një kundërpërgjigje të armatosur. Atë ditë luftëtarët e lirisë, Abedin Rexha me vëllezërit: Afrimin e Brahimin kishin rezistuar fuqishëm kundër policisë e cila gjatë luftimeve ...

Më shumë...

Në Bruksel mbahet takimi i Këshillit të Sabilizim Asociimit BE-Kosovë

BE-ja

Në Bruksel mbahet takimi i Këshillit të Sabilizim Asociimit Bashkimi Evropian-Kosovë. Në përbërje të delegacionit tonë të udhëhequr nga kryeministri, Isa Mustafa, marrin pjesë ministrat: Enver Hoxhaj, Abdullah Hoti, Skender Hyseni, Hykmete Bajrami dhe zëvendësministrja Anila Statovci. Takimi do të drejtohet nga përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Punë të ...

Më shumë...

Në Bushat të Drenasit fillojnë punimet për ndërtimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Xheladin Gashi – Plaku”

Në Bushat të Drenasit fillojnë punimet për ndërtimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Xheladin Gashi – Plaku”

Sot në Bushat të Drenasit fillojnë punimet për ndërtimin e Sallës së edukatës fizike në shkollën “Xheladin Gashi – Plaku”. Në ceremoninë e fillimit të punimeve do të merr pjesë edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli. Punimet për ndërtimin e Sallës së edukatës fizike në shkollën “Xheladin Gashi – Plaku” ...

Më shumë...

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues kundër dhunës ndaj grave

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues kundër dhunës ndaj grave

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës mban marsh protestues me moton “ Nuk ka arsyetim!”. Në komunikatën për medie thuhet se në Kosovë, dhuna në baza gjinore vazhdon të mbetet mjaft e përhapur. Vetëm në vitin 2014, 41 përqind e grave dhe vajzave janë deklaruar se kanë përjetuar dhunë ...

Më shumë...

Në Prizren mbahen aktivitete të shumta kushtuar veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti

Ukshin Hoti

Në prag të festës së shumëfishtë të 28 nëntorit, nesër në Prizren zbulohet shtatorja e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti. Në shenjë nderimi dhe respektimi të veprës së tij, Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren në bashkëpunim me komunën e Prizrenit, fillon sot aktivitetet e organizuara për nder ...

Më shumë...

Rama: FSK-ja është zhvilluar dhe avancuar sipas standardeve të NATO-s

Duke folur për të arriturat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, komandanti i saj, gjenerallejtnant, Rrahman Rama ka thënë se FSK-ja i ka kryer të gjitha obligimet e saj dhe është në pritje të vendimit për t’u transformuar në Forca të Armatosura. Gjatë kësaj periudhe ka bërë arritje të mëdha ...

Më shumë...

Në vendin tonë vjen ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë, Mimi Kodheli

Kodheli

Nesër në vendin tonë arrin për vizitë Ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë, Mimi Kodheli. Ajo do të takohet me ministrin për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli. Pas këtij takimi do të vazhdohet me një takim bilateral në mes të dy delegacioneve, ku më pas dy ministrat ...

Më shumë...

Veseli: Arsimi parashkollor luan rol kritik në ndërtimin e aftësive sociale dhe fizike të njeriut

Veseli

Në Kuvendin e Kosovës i ka zhvilluar  punimet Tryeza me temë: “Raporti mbi Koston e Shërbimeve Cilësore të Edukimit në Fëmijërinë e Hershme në Kosovë” e organizuar nën kujdesin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, dhe e ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli do të ndërtojë dy fabrika në komunën e Drenasit

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Sot në fshatin Krajkovë të komunës së Drenasit, kryetari  i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, i shoqëruar nga kryetari i AKR-së në Drenas, Elmi Thaçi, ka vënë gurthemelin e dy fabrikave që do të ndërtohen në këtë lokacion. Pacolli i cili ka investuar në ndërtimin e tyre, ka thënë ...

Më shumë...

BDI paralajmëron formimin e Institutit për mbikëqyrjen e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe

BDI paralajmëron formimin e Institutit për mbikëqyrjen e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe

Bashkimi Demokratik për Integrim sot përmes kandidatit të zonës 6, Xhevat Ademi, paralajmëroi themelimin e Institutit për mbikëqyrjen e përdorimit zyrtar dhe standardit të gjuhës shqipe. Instituti do të funksionojë në formë të një inspektorati që do përkujdeset për mbrojtjen e zbatimit të gjuhës si dhe përdorimit adekuat të saj ...

Më shumë...

Zyrtarët rusë ia kanë kushtuar një konferencë speciale Kosovës

Maria Zakharova

Në një konferencë të mbajtur për Kosovë,   Ministria ruse e Punëve të Jashtme ka vlerësuar se kriza politike në vend dëshmon për paaftësinë e Qeverisë, bën të ditur gazeta “Blic” e Beogradit. Gazeta saktëson se  zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Marija Zaharova , është ankuar në ...

Më shumë...