KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1731)

Lajmet

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Norvegji përkrahë fuqishëm protestën e 1 shtatorit

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Norvegji përkrahë fuqishëm protestën e 1 shtatorit kundër marrëveshjes së demarkacionit mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj malazeze. Poashtu fton  të gjithë qytetarët e Kosovës dhe bashkatdhetarët të i bashkohen protestës së 1 shtatorit kundër humbjes e më së paku 8200 hektarë toke të Kosovës. Që ...

Më shumë...

Familjarë të të arrestuarve: Policia na vendosi armët nëpër dhoma gjatë bastisje

Armët

Familjarë të të arrestuarve nga Policia e Kosovës  dje në Prishtinë, sot kanë mbajtur një konferencë për media para ndërtesës së Policisë, ndërkohë që kanë kërkuar nga ata t’ua lirojnë familjarët e tyre  pasi armët e gjetura i ka vendosur vetë policia gjatë bastistje dhe jo të arrestuarit. Prindërit e ...

Më shumë...

Pridërit e nxënëseve pajtohen me shtyrjen e fillimit të vitit të ri shkollor për shkak të situatës së pasigurisë

MASHT kërkon nga DKA-të që ta mbikëqyrin situatën e gripit sezonal dhe nxënësit me gripit të qëndrojnë në shtëpi

Udhëheqësi Këshillit të Prindërve të Kosovës, Bajram Beqiri, ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë,  se një numër i madh i prindërve të nxënësve, sidomos të Komunës se Prishtinës, kanë paraqitur shqetësimet dhe kërkesat e tyre për mundësinë e shtyrjes se fillimit të vitit shkollor, për shkak të protestave të ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli i sigurt se demarkacioni me Malin e Zi do të votohet më 1 shtator

Kryekuvendari, Kadri Veseli

Kryetari i PDK-së dhe kryetar i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se demarkacioni me Malin e Zi do të votohet më 1 shtator. Ai këtë deklaratë e ka dhënë për mediet pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së. Veseli, siç ka deklaruar me këtë rast ...

Më shumë...

Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3,000 emigrantë kanë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë, në 30 misione të ndara shpëtimi, bëri të ditur roja bregdetare e Italisë. Janë mbi 10,000 emigrantëve që kanë  shpërtuar  vetëm tri ditë, bën të ditur Radio-Evropa e Lirë Organizata Ndërkombëtare për Migrim vlerëson se rreth 105,000 migrantë kanë arritur në ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, thotë se dhuna politike nuk do të ketë vend në shoqërinë tonë

Kryetari Thaçi

Kryetari, Hashim Thaçi, përmes një deklarate për medie ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në vend. Ai është cituar të ketë thënë se  dhuna politike nuk do të ketë vend në shoqërinë tonë, edhe pse dhuna policore ka qenë dhe ishte mjaft e pranishme ditë më parë  nga policia ...

Më shumë...

Molliqaj: Propagandë dhe arrestime të montuara si në kohën e UDB-së

Dardan Molliqaj: Është hera e fundit që unë flas për problemet në Lëvizjen Vetëvendosje

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, veprimet e virulente të Policisë dhe Prokurorisë së Kosovës kundër aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosjes,  të cilët arrestuan gjashtë aktivistë të saj, në mesin e tyre edhe zëdhënësin, Frashër Krasniqi, i konsideron si veprime dhe arrestime të montuara politike, njëjtë si në kohën ...

Më shumë...

Haradinaj e Limaj nuk marrin pjesë në takimin e thirrur nga Ramiz Kelmendi, nëse ftohet edhe Hashim Thaçi

AAK dhe Nisma sot nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë bërë të ditur  se dy liderët e këtyre subjekteve, Ramush Haradinaj e Fatmir Limaj do të mund të mos marrin pjesë në takimin e thirrur nga deputeti i pavarur, Ramiz Kelmendi, nëse do të jetë i ftuar  edhe kryetari i ...

Më shumë...

AAK-ja shprehet kundër pranisë ushtarake të Malit të Zi në kufi me Kosovën

Mali i Zi ka vendosur pjesëtarë të njësitit antiterrorist në kufi me Kosovën

Departamenti për Politika të Mbrojtjes dhe të Sigurisë i AAK –së, vlerëson se situate e krijuar në brezin kufitar me Malin e Zi, ku njoftohet të jenë dislokuar forca të kombinuara të policisë, njësitet e specializuara të kundërterrorizmit dhe ushtrisë së këtij vendi, është krejtësisht e panevojshme dhe e papranueshme. ...

Më shumë...

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar fton shqiptarët për kundërshtuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar  vlerëson se shqiptarët nuk kanë tokë për të i falur askujt,   aq me pak Malit të Zi, shtet ky i cili aktualisht mban në pushtim të egër trojet shqiptare (Tuzin, Ulqinin, Anën e Malit, Tivarin, Malësinë e Madhe, Plavën e Gucinë, Rozhajen dhe Sanxhakun). Prandaj ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka kundërshtuar kualifikimin “terrorist” për gjashtë aktivistët e arrestuar nga Policia

Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Në një reagim publik të Lëvizjes Vetëvendosje, lidhur me arrestimin e 6 aktivistëve thuhet: “Policia tashmë krejtësisht e diskredituar e Kosovës, aktivistët e arrestuar po i cilëson si terroristë. Ky institucion nuk i ka quajtur kështu, asnjëherë as strukturat paralele të Serbisë në Kosovë. Madje, nuk ka guxim t’i quajë ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës shpreh përkrahje për organet e rendit e të ligjit në përmbushjen e obligimeve

Qeveria e Kosovës

Lidhur me zhvillimet e sotme në vend, Qeveria e Isa Mustafës, iu bën thirrje qytetarëve dhe subjekteve politike që të japin kontributin e tyre në avancimin e proceseve shtetndërtuese, duke u shmangur nga format e dhunshme dhe metodat jodemokratike. Qeveria e Kosovës shpreh përkrahje për organet e rendit dhe të ...

Më shumë...

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur

Në Merdarë u shënua Dita Ndërkombëtare për Personat e Zhdukur. Me këtë rast është  përuruar edhe një përmendore në shenjë nderimi për 1666 të pagjeturit e Kosovës, të cilët janë të zhdukur që nga lufta e vitit 1999 Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenk Gjetaj, tha se ...

Më shumë...

Daut Haradinaj thotë se AAK më 1 shtator do të jetë në Kuvend

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) më 1 shtator do të jetë në Kuvend. Kjo parti do të angazhohet që të bindë deputetët që mos ta votojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Mirëpo, AAK-ja nuk do të merr pjesë në protestën e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje. Kështu ka ...

Më shumë...

Zenun Pajaziti do të jetë kryetar i ri i GP të PDK-së

Pajaziti: Zgjedhjet e reja nuk janë në interes të agjendës shtetërore të Kosovës

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë takimit të rregullt, debatoi  për situatën e sigurisë në vend, ndërkohë që zgjodhi shefin e ri të Grupit Parlamentar të PDK-së. Basri Musmurati, sekretar i Përgjithshëm i PDK-së, i ka thënë KosovaPress-it se vendimi për votim të demarkacionit është marrë më herët, ndërkohë ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quintit, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend. Ai ka falënderuar ambasadorët për mbështetjen e vazhdueshme që shtetet e tyre po i japin qytetarëve dhe institucioneve të vendit. “Gjatë takimit ...

Më shumë...