KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1731)

Lajmet

Policia e Kosovës në dy operacione ka arrestuar 16 të dyshuar për krim të organizuar

Policia e Kosovës, ka arrestuar 18 të dyshuar për trafikim me armë gjatë operacionit policor, “Shënjestra”

Policia e Kosovës në dy operacione ka arrestuar 16 të dyshuar për krim të organizuar. Sipas Policisë  në operacionin e parë pos Drejtorisë për Hetimin e Krimit të Organizuar kanë qenë të përfshirë dhe njësi tjera të specializuara policore, zyrtarë nga Doganat e Kosovës dhe ATK-ja. Sektori i Hetimeve të ...

Më shumë...

Refat Çubarov paralajmëroi mundësinë që Rusia ta njohë Kosovën si kompromis për Krimenë

Refat Çubarov paralajmëroi mundësinë që Rusia ta njohë Kosovën si kompromis për Krimenë

Mediet në Serbi bëjnë të ditur se gjatë një vizite  në Beograd, Zëvendëskryetari i Kuvendit Krimesë, Refat Çubarov, paralajmëroi mundësinë që Rusia, në bisedime me Amerikës ta njoh pavarësinë e Kosovës për të ruajtur pushtetin e saj në Krime. Tashmë ka plane për të shkëmbyer Kosovën për Krimenë. Rusia tani ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: E pakuptueshme këmbëngulja e kryeministrit Mustafa për t’i falur territor Malit të Zi

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma-s për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se nuk e kupton këmbënguljen e kryeministrit Isa Mustafa për t’i falur territor Malit të Zi. Njeriu e ka të vështirë ta kuptoj këmbënguljen e Isa Mustafës për të falë territor! Ai ...

Më shumë...

KQZ: Janë bërë të gjitha përgatitjet për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Drenas

KQZ

Zyrtar të Komisionit Qendror Zgjedhor njoftuan se janë bërë të gjitha përgatitjet për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Drenas. Gjatë konferencës së përbashkët me Prokurorinë dhe Policinë, krye shefi ekzekutiv i Sekretariatit në Komisionin Qendror Zgjedhor, Enis Halimi tha se tani më të gjitha materialet janë në depo. Duke folur për ...

Më shumë...

Sot anekënd botës po mbahen aktivitete për ta shënuar “Ditën Botërore për Zhdukjen e Varfërisë”

Sot anekënd botës po mbahen aktivitete për ta shënuar “Ditën Botërore për Zhdukjen e Varfërisë”

Sot anekënd botës po mbahen aktivitete për ta shënuar “Ditën Botërore për Zhdukjen e Varfërisë”. Kombet e Bashkuara kanë njoftuar se në botë janë  rreth 21 milionë njerëz të skllavëruar – më shumë se gjysma e tyre gra dhe fëmijë. “Çdo ditë, në të gjitha rajonet e botës, gratë trafikohen, ...

Më shumë...

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohen tre dëshmorët: Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Në 18 vjetorin e rënies përkujtohen tre dëshmorët: Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Me rastin e 18 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit, Hyzri Talla dhe dy bashkëluftëtarëve, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi, sot në orën 11 bëhen homazhe te pllaka përkujtimore, në  vendin e rënies, në  Bregun e  Diellit, në  Prishtinë. Ndërsa duke filluar në orën 13:00, bëhen  homazhe te Varret ...

Më shumë...

Sot përfundon fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Drenasit

Komuna e Drenasit

Sot përfundon fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së  Drenasit. Në garë për zgjedhjet e kryetarit të  Drenasit janë Ramiz Lladrovci nga Partia Demokratike e Kosovës, Isa Xhemajlaj nga Nisma për Kosovën, Bedri Nika nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Elmi Thaçi nga Aleanca Kosova e Re, Vehbi ...

Më shumë...

Holanda ka ratifikuar Marrëveshjen lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës, për Gjykatën Speciale

Gjykata

Holanda ka ratifikuar Marrëveshjen lidhur me  Dhomat e Specializuara të Kosovës, për  Gjykatën Speciale. Kjo marrëveshje pritet të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2017. Dhomat e Specializuara të Kosovës mirëpresin ratifikimin e Marrëveshjes për Shtetin Nikoqir nga Mbretëria e Holandës mes Kosovës dhe Holandës. Kjo marrëveshje siguron ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nuk është befasi nëse Isa Xhemajlaj, fiton qysh në raundin e parë, pa balotazh

Isa Xhemajlaj dhe Jakup Krasniqi

Fushata pesëditore për kryetar të Drenasit, është e mjaftueshme për shpalosjen  programeve të kandidatëve, thotë kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi. Ai nuk do të ndihej i befasi nëse kandidati i Nismës, Isa Xhemajlaj, do të fitonte qysh në raundin e parë, pa balotazh, meqë e ...

Më shumë...

Kandidati i pavarur Xhavit Drenori, reagon publikisht ndaj organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, në Drenas

Xhavit Drenori

Kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori, ka reaguar publikisht ndaj organizatave të dala nga lufta e UÇK-së, në Drenas, të cilat, sipas tij  po e shkelin statutin duke e mbështetur vetëm kandidatin e PDK-së për kryetar të komunës, Ramiz Lladrovcin. Ai në një konferencë për medie ka ...

Më shumë...

Vetëvendosja paraqiti dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm

Dardan Molliqaj: Është hera e fundit që unë flas për problemet në Lëvizjen Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje sot paraqiti dëshmi të reja që vërtetojnë pafajësinë e aktivistëve të dyshuar për terrorizëm, të cilëve iu vazhduan masat e arrestit edhe për një muaj, pas 3 muajve e që po privohen padrejtësisht nga liria. Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj, e quajti këtë proces absurd dhe prezantoi një video-material ...

Më shumë...

Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Singapori ka njohur pavarësinë e Kosovës, bëri të ditur ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Në letrën e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Qeveria e Singaporit  thuhet se, “në përgjigje të letrës së Ministrit të Kosovës, Enver Hoxhaj të datës 24 Qershor 2014 për Ministrin e Punëve të Jashtme të Singaporit, Vivian Balakrishnan, njeh Kosovën dhe vendos marrëdhënie diplomatike.  Kosova deri tani  është njohur ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në mbështetje të kompetencave kushtetuese dhe ligjore, në pajtim me propozimin e Këshillit Prokurorial, me dekret ka emëruar sot 25 prokurorë të rinj të shtetit, nëpër prokuroritë Themelore të Kosovës, me mandat fillestar trevjeçar. Ai pas ceremonisë së betimit, ka uruar të gjithë prokurorët e ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 21 të pandehurve

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 21 të pandehurve. “Sipas aktakuzës 21 të pandehurit akuzohen për vepër penale pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar nga neni 283 paragrafi 2 dhe paragrafin 1, lidhur me veprat penale kontrabandimi i mallrave nga neni 317 paragrafi 2, ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës në fushatë për PDK-në

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, kumbara i “marrëveshjes”: Baza – Lladrovci, është parë me aktivistë të PDK-së. Për këtë qëllim ai ka vizituar familjen e Rukiqi, në Drenas. Këto takime vijnë pas “darkës me arsimtarët e Drenasit”. Kryetari Hashim Thaçi jashtë çdo norme ligjore e morale është bërë pjesë e ...

Më shumë...