Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1732)

Lajmet

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 21 të pandehurve

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 21 të pandehurve. “Sipas aktakuzës 21 të pandehurit akuzohen për vepër penale pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar nga neni 283 paragrafi 2 dhe paragrafin 1, lidhur me veprat penale kontrabandimi i mallrave nga neni 317 paragrafi 2, ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës në fushatë për PDK-në

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, kumbara i “marrëveshjes”: Baza – Lladrovci, është parë me aktivistë të PDK-së. Për këtë qëllim ai ka vizituar familjen e Rukiqi, në Drenas. Këto takime vijnë pas “darkës me arsimtarët e Drenasit”. Kryetari Hashim Thaçi jashtë çdo norme ligjore e morale është bërë pjesë e ...

Më shumë...

Deputeti, Shaip Muja, i bindur për fitoren e PDK-së në Drenas, pa balotazh

Muja: Koalicioni nuk i ka votat për demarkacionin, Qeveria duhet të bjerë dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Deputeti i PDK-së, Shaip Muja, ka thënë se kjo parti më 4 dhjetor do t’i fitojë zgjedhjet pa balotazh. Në intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai thotë se pjesëmarrja  e zyrtarëve të lartë të PDK-së, deputetëve dhe ministrave në Drenas për të bërë fushatë, nuk është shenj frike se ...

Më shumë...

Menduh Thaçi: Nëse i humbi zgjedhjet do të jap dorëheqje nga kreu i PDSH-së

Për keqpërdorim të detyrës zyrtare janë dënuar me burg, Sasha Mijallkov, Menduh Thaçi dhe tre ish zyrtarë të tjerë

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, ka deklaruar se nëse i humb zgjedhjet atëherë do të jep dorëheqje nga kreu i PDSH-së. Ai gjithashtu u shpreh se nuk do të bëjë koalicion as me Ali Ahmetin, as me Nikolla Gruevskin, e as me LSDM-në. Ndërsa nëse i fiton zgjedhjet, ...

Më shumë...

BDI fushatën zgjedhore e vazhdoi në lagjen Nerez të Shkupit

BDI fushatën zgjedhore e vazhdoi në lagjen Nerez të Shkupit

Bashkimi Demokratik për Integrim fushatën zgjedhore e vazhdoi në lagjen Nerez të Shkupit. Kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti, i përcjellë nga shefi i Shtabit Qendror Zgjedhor, z.Bekim Neziri dhe kandidatë të njësisë zgjedhore numër 1, para një numri të madh të qytetarëve porositi që mos të flijohen vendet e ...

Më shumë...

Halepi po bëhet një “varrezë gjigante” me pushtimin e forcave assadiste dhe ruse

Halepi po bëhet një “varrezë gjigante” me pushtimin e forcave assadiste dhe ruse

Kryesuesit për çështje  humanitare i OKB-së, Stephen O’Brien, ka deklaruar se qyteti Halep i  Sirisë rrezikon të bëhet një “varrezë gjigante”, me avancimin e forcave qeveritare në zonat e kontrolluara nga kryengritësit. Ai iu ka bërë thirrje vendeve  anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të mbrojnë ...

Më shumë...

Donald Trump do t’iu bëjë myslimanëve atë që u ka bërë Hitleri hebrenjve

Donald Trump

Radio-Evropa e Lirë bën të ditur se xhamitë në Kaliforni, Ohajo dhe disa shtete të tjera të Amerikës kanë raportuar se kanë marrë mesazhe,që kërkojnë nga myslimanët të largohen nga vendi, ose do të përballen me gjenocid. Policia tha se mesazhet e marra nga shtetet janë të gjitha fotokopje e ...

Më shumë...

Vetëvendosja reagoi kundër një deklarate të EULEX-it lidhur me rrethanat e vdekjes së Astrit Deharit

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Lëvizja Vetëvendosje përmes një kumtese ka reaguar kundër një deklarate të EULEX-it ku është theksuar se  për “rastin Dehari”, beson që hetimet dhe autopsia janë kryer në mënyrë të saktë, profesionale dhe me kujdes, në pajtim me praktikat më të mira evropiane dhe duke i hetuar të gjitha pistat”. Vetëvendosje ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa propozoi krijimin e një komisioni për demarkacionin me përfshirje edhe të opozitës

Isa Mustafa

Kryeministri Mustafa, pas mbledhjes së kabinetit qeveritar ka propozuar krijimin e një komisioni ku do të përfshihej edhe opozita. Komisioni do të verifikonte nëse Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi ia tkurr territorin vendit.  Opozita është deklaruar kundër pjesëmarrjes në të. Propozimin Mustafa e ka dhënë në mbledhjen e ...

Më shumë...

Rritet dhe zgjerohet Unioni i bashkive e komunave shqiptare në rajon

Erion Velijaj dhe Shpend Ahmeti

Në Tiranë kohë më parë është krijuar Unioni i Komunave Shqiptare, që përfshin komunat kryesore që drejtohen nga shqiptarët në vendet e rajonit. Me synimin për t’u zgjeruar tutje, ky Union ka filluar me Bashkinë e Tiranës, Komunën e Prishtinës, atë të Tetovës, pastaj Ulqinit dhe Preshevës. Drejtuesit e këtyre ...

Më shumë...

Rusia ka vendosur 55 mijë trupa në kufirin me Ukrainën

Rusia ka vendosur 55 mijë trupa në kufirin me Ukrainën

Përnjëherë pas përfundimit të bisedimeve katërpalëshe për gjetjen e një ujdie për të ulur armët, Rusia ka rritur presionin ndaj Ukrainës duke shumëfishuar praninë e trupave të saj në kufirin mes dy vendeve. Zv.ministri rus i Mbrojtjes deklaroi se aktualisht janë zhvendosur 55 mijë trupa në kufirin mes dy vendeve, ...

Më shumë...

Familjarë të Ahmet Krasniqit kanë reaguar kundër akuzave të përfaqësuesve të shoqatës “Salih Qekaj”

Familjarë të Ahmet Krasniqit kanë reaguar kundër akuzave të përfaqësuesve të shoqatës "Salih Qekaj"

Në reagimin drejtuar medieve nga Aziz Krasniqi Thuhet: Ndihem shumë keq kur shoh shoqatën që e mban emrin e heroit “Salih Qekaj”dhe është keqpërdorur këto ditë. Është bërë përditshmëri të përdoren emrat e mëdhenj për synime të ulëta nga grupe individësh që përmes manipulimit, nënvlerësimit, fyerjes, e etiketimit banal mundohen ...

Më shumë...

Ministri Demolli priti në një takim zëvendës-ministrin e Mbrojtjes të Maqedonisë, z. Bekim Maksuti

Ministri Demolli priti në një takim zëvendës-ministrin e Mbrojtjes të Maqedonisë, z. Bekim Maksuti

Ministri i FSK-së, Haki  Demolli priti në një takim zëvendësministrin e Mbrojtjes të Maqedonisë, z. Bekim Maksuti, i cili në krye të një delegacioni zhvilloi një vizitë zyrtare në vendin tonë. Të pranishëm në këtë takim ishin edhe zëvendësministri, Muhamet Latifi, sekretari i përgjithshëm Shkëlzen Sylaj dhe  gjeneral brigade Zymer ...

Më shumë...

Auditori i përgjithshëm, Besnik Osmani paraqiti në Kuvend raportin vjetor të Zyrës së Auditimit për vitin 2015

Kuvendi i Kosovës

Auditori i përgjithshëm, Besnik Osmani  ka prezantuar në Kuvend raportin vjetor të Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2015. Ai tha se Qeveria e Kosovës ka keq planifikuar 23 milionë euro, edhe 2 milionë euro tjera si pasojë e gabimeve nga institucionet tjera. Disa prej gjetjeve të tjera që kanë ...

Më shumë...

BE-ja tregohet skeptike për mundësinë e integrimi i Shqipërisë në BE, meqë Greqia do të vendos veto

BE

Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian do të kalojë përmes një sërë reformash të rëndësishme, të cilat duhet t’i zbatuar si kushte afatgjata. Vetëm pak ditë pasi Parlamenti Europian u kërkoi vendeve anëtare të unionit pezullimin e përkohshëm të bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë, Komiteti i Jashtëm i Parlamentit Europian ...

Më shumë...

Al-Xhazira: Katastrofë humanitare në Mosul, ku kanë mbetur pa ujë rreth 650.ooo irakianë

Al-Xhazira: Katastrofë humanitare në Mosul, ku kanë mbetur pa ujë rreth 650.ooo irakianë

Lufta në mes të forcave irakiane dhe kryengritësve të ISIS-it ka bërë që të ndërpritet furnizimi me ujë dhe ushqime në një pjesë të madhe të Mosulit, ku po zhvillohen luftime të rrepta mes palëve ndërluftues. Kjo gjendje e rëndë ka prekur më shumë se 40 për qind të qytetarëve, ...

Më shumë...