KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1729)

Lajmet

Partia FJALA në Drenas do të mbështesë kandidatin e Nismës për kryetar, Isa Xhemajlaj

Partia FJALA

Në një njoftim për medie, Partia FJALA konstaton se duke besuar se vota e të gjithë votuesve tanë ndaj nesh, ishte votë për ndryshime, ne mendojmë se tani kandidatura z.Isa XHEMAJLAJ për ne paraqet ndryshimin, prandaj edhe Partia FJALA – Dega në Drenas ka marrë vendim ta mbështetë kandidaturën e ...

Më shumë...

Pas prishjes së koalicionit me LDK-në, AKR-ja zgjodhi Vetëvendosjen

Agim Bahtiri nuk i merr as 2 mijë vota në Mitrovicë

Pas prishjes së koalicionit me LDK-në, Agim Bahtiri, nga radhët e Aleancë Kosova e Re, i cili është edhe kryetar i Mitrovicës, e ka gjetur menjëherë partnerin me të cilin do të qeverisë në muajt e ardhshëm. Ndërkohë është bërë e ditur se do të  zyrtarizohet koalicioni mes AKR-së dhe ...

Më shumë...

VV: Betonizimi dhe thellimi i ndarjes së Mitrovicës është epilog i negociatave me Serbinë

Glauk Konjufca

Lëvizja Vetëvendosje mbajti konferencë për medie në të cilën paraqiti qëndrimet e saj për ndërtimin e murit në pjesën veriore të Mitrovicës. Në deklarimin para gazetarëve, deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca tha se iniciative për ndërtimin e murit është ndërmarr nga strukturat e dirigjuara nga Beogradi dhe kanë ...

Më shumë...

AAK-ja ka kërkuar interpelancë për kryeministrin Mustafa për murin në veri

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar interpelancë të kryeministrit Isa Mustafa për murin në veri. Grupi Parlamentar i AAK-së, i ka mbledhur nënshkrimet e nevojshme për të thirrur interpelancë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të kërkojë përgjegjësi të drejtpërdrejt nga ata që kanë qenë të përfshirë në këtë ...

Më shumë...

Shala: Ministria e Mjedisit e ka prioritet të saj që ajri dhe mjedisi në Kosovë të jenë sa më të pastër

Ferat Shala

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala ka thënë se ministria që ai drejton e ka prioritet që ajri dhe mjedisi në Kosovë të jenë sa më të pastër. Në kuadër të këtyre veprimeve tash disa ditë raportohet në baza ditore për cilësinë e ajrit për regjionin e Prishtinës, ...

Më shumë...

Strukturat serbe në Graçanicë kanë shkarkuar komandantin e policisë që zbatonte ligjet e Kosovës

Struktarat serbe në Graçanicë kanë shkarkuar komandantin e policisë që zbatonte ligjet e Kosovës

Strukturat paralele serbe të komunës së Graçanicës që kanë mbështetjen e Serbisë kanë shkarkuar nga detyra komandantin e policisë së kësaj komune, Branisllav Trajkoviq. Njoftohet se ai është shkarkuar për shkak se përfillte zingjirin komandues të Policisë së Kosovës dhe ligjeve të Kosovës. Kjo sjellje e tij në pajtim me ...

Më shumë...

Ministri Arsim Bajrami mori pjesë në paraqitjen e projekteve shkencore të financuara nga MASHT-i

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami mori pjesë në paraqitjen e projekteve shkencore të financuara nga ministria që ai drejton. Gjatë fjalës para pjesëmarrësve ai tha se këto projekte kanë ndikim të rëndësishëm në fushën e kërkimeve shkencore por mund të gjejnë aplikim edhe në përdorim praktik. Duke qenë se po ...

Më shumë...

Haliti: Qeveria duhet të nxjerr vendim për rrëzimin e murit në veri

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti ka thënë se Qeveria duhet të nxjerr vendim për rrëzimin e murit në veri. Ai ka vlerësuar se situata në veri nuk është e mirë dhe ka shtuar se ndërtimi i murit në veri do të duhej të shqetësonte të gjithë mekanizmat shtetëror të Kosovës, ...

Më shumë...

OKB: Viti 2016 ka qenë katastrofal sa u përket shkeljes drastike të të drejtave të njeriut kudo në botë

Asambleja e Përgjithshme të OKB-së ka tubuar në Nju Jork rreth 140 liderë nga mbarë vendet e botës

OKB-ja, në vigjilje të Ditës Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, ka sugjeruar se shkelja e të drejtave njerëzore po bëhet nën një   presion të jashtëzakonshëm. Në Evropë dhe në Amerikë po rritet retorika fashiste. Duke folur në prag të Ditës Ndërkombëtare të Drejtave të Njeriut, i besuari për të drejtat ...

Më shumë...

Hillary Clinton kërkon ndalimin e përhapjes së lajmeve të rreme

Hillary Clinton

Hillari Klinton, bashkëshortja e ish- kryetarit amerikan, Bill  Klinton, e  cila ka humbur garën presidenciale, në Amerikë, për shkak të përhapjes së gënjeshtrave kundër saj, ka deklaruar se ky fenomen negativ është një epidemi me pasoja në botën reale që kërcënon demokracinë amerikane. Ajo ka nxitur sektorin privat dhe publik ...

Më shumë...

LB: Kosovës i duhet urgjentisht një zgjidhje, e cila mbështet në vullnetin e shumicës së banorëve të saj

Lëvizja për Bashkim

Kundër ndërtimit të murit në pjesën veriore të Mitrovicës ka reaguar edhe Lëvizja për Bashkim. Në reagimin e saj thuhet se muri i filluar rishtazi nga serbët në Urën e lumit Ibër sikur i zgjoi nga gjumi shqiptarët e Kosovës “multietnike” e më gjerë! Thuajse ky “mur” në veri të ...

Më shumë...

Ajri në Prishtinë vazhdon të mbetet tej mase i ndotur

Ajri i ndotur është duke shkaktuar rreth 400 mijë vdekje të parakohshme çdo vit në Evropë

Ajri në Prishtinë vazhdon të mbetet tej mase i ndotur. Edhe gjatë mëngjesit të sotëm, matësit e cilësisë së ajrit të vendosur në kryeqytet, kanë treguar se ajri në Prishtinë është më i ndotur se sa lejohet dhe paraqet rrezik për shëndetin e njerëzve. Qendra për matjen e cilësisë së ...

Më shumë...

Veteranët në Skënderaj: Jemi të gatshëm ta mbrojnë atdheun dhe vlerat e luftës së UÇK-së

OVL e UÇK-së në Dukagjin proteston kundër ndalimit të luftëtarit të lirisë, Tomor Morina nga organet e Maqedonisë Veriore, bazuar në një urdhër-arrest

Organizata e Veteranëve të Luftës të UÇK-së dega në Skenderaj, ka reaguar ashpër kundër vendosjes së murit në veri të Mitrovicës, duke thënë se kjo është një ndarje e qytetit. Ata kanë paralajmëruar se do të jenë të gatshëm që të kontribuojmë për atdheun dhe mbrojtjen e vlerave të luftës ...

Më shumë...

Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit shënohet edhe në vendin tonë

Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit shënohet edhe në vendin tonë

Ashtu sikur nëpër vende anekënd botës, edhe në vendin tonë sot do të zhvillohen aktivitete të ndryshme për ta shënuar Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Në kuadër të këtyre aktiviteteve, anëtarët e komisionit parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Punës së Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit e Kuvendit ...

Më shumë...

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Eduard Zaloshnja: 1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së, në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. Kjo përqindje tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe që banojnë ne Shqipëri ...

Më shumë...

Në murin-ndarës te Lumi Ibër pretendohet të skaliten emrat e serbëve të vrarë, gjoja nga shqiptarët

Shemsi Ibra: Që të rrënohet muri-ndarës, do të duhej të ishte i ngritur nga shqiptarët!

Ish-nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, thotë se në murin-ndarës  që po ndërtojnë serbët, në veri të Mitroivicës, kanë për qëllim të afishojnë emrat e atyre serbëve, për të cilët pretendohet se i kanë vrarë shqiptarët. Informata nuk është zyrtare por ky duhet të jetë pretendimi i tyre me ...

Më shumë...