KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1729)

Lajmet

Takim urgjent në mes të kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit të Kosovës

Isa Mustafa dhe Kadri Veseli

Njoftimi se deputetët e Listës Serbe nuk do ta votojnë Marrëveshjen për Demarkacionin ka bërë që kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministri Isa Mustafa të mbajnë një takim urgjent pak para nisjes së seancës së Kuvendit ku do të vihej për miratim kjo marrëveshje. Vendimin për të mos e ...

Më shumë...

Njësia speciale e Policisë së Kosovës është vendosur para ndërtesës së Qeverisë dhe Kuvendit

Njësia speciale e Policisë së Kosovës është vendosur para ndërtesës së Qeverisë dhe Kuvendit

Në Prishtinë po vazhdon të shtohet prania e Policisë së Kosovës. Në kuadër të ndërmarrjes së masave për shtimin e sigurisë, Policia e Kosovës ka vendosur njësitet e saj speciale afër ndërtesës së Qeverisë dhe Kuvendit të Kosovës ku do të mbahet seanca për nënshkrimin e Marrëveshjes për Demarkacionin. Policia ...

Më shumë...

Në Shqipëri ka pasur termet me fuçi prej 4.2 të shkallës Rihter

Tërmet

Pak pas mesnate, në Shqipëri ka pasur termet me fuçi prej 4.2 të shkallës Rihter. Tërmeti ka ndodhur 20 minuta pas mesnate dhe më së shumti është ndjerë në Elbasan. Tërmeti është ndjer në të gjithë Shqipërinë e Mesme e më gjerë në juglindje. Njoftohet se epiqendra e tërmetit ka ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Do të protestojmë brenda në Kuvend dhe jashtë Kuvendit

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se ky subjekt përpos protestës që ka thirrur për nesër në sheshet e Prishtinës, do të protestojë edhe brenda Kuvendit për të parandaluar votimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Ai deklaruar se deputetët e Vetëvendosjes do të protestojnë brenda në ...

Më shumë...

Komunikatë e Vetëvendosjes: Policia e angazhuar në shumë drejtime kundër protestës

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Në një komunikatë të Vetëvendosjes thuhet se gjatë gjithë natës policia dhe grupr të panjohura janë angazhuar në një fushatë pa precedent bastisjesh dhe shpifjesh, kundër Vetëvendosjes, thuhet në një komunikatë të saj, të postuar para pak sekondash. Arsyeja e vetme për këto gjeste diktatoriale, është dëshira e Thaçit, Veselit ...

Më shumë...

Lista serbe mund t’i prish planet për votimin e demarkacionit

Lista Serbe

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Lista Serbe me urdhër të Beogradit ka vendosur të bojkotojë seancën e së enjtes për votimin e marrëveshjes së demarkacionit. Kundër demarkacionit ka dalë edhe një parti e koalicionit qeveritar, Partia e Drejtësisë, e cila në Kuvend përfaqësohet nga deputetja Labinotë Demi-Murtezi. Një situatë ...

Më shumë...

Daniel Serwer, thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizojë Kosovën

Daniel Serwer

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizojë Kosovën. Kjo çështje mund të ndodhë, edhe pse Serwer vlerëson se Kosova ka çështje shumë më të rëndësishme se sa shënimin i vijës kufitare me shtetin fqinj. “Çdo çështje mund të jetë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi, ka reaguar kundër opinionit të profesorit të së drejtës ndërkombëtare Marc Weller

Jakup Krasniqi

Kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka reaguar ndaj opinionit të profesorit të të drejtës ndërkombëtare Marc Weller për Marrëveshjen mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ai ka shkruar se Pasi opinioni i profesorit Marc Welleri ka ardhur në momentin e fundit dhe nuk ...

Më shumë...

Policia shton praninë e saj në Prishtinë duke sjellë pjesëtar të saj nga rajone tjera

Policia shton praninë e saj në Prishtinë duke sjellë pjesëtar të saj nga rajone tjera

Policia e Kosovës ka shtuar praninë e saj në Prishtinë duke sjellë pjesëtar të saj nga rajone tjera. Burime nga terreni kanë njoftuar se sot në orët e hershme të mëngjesit, nga qyteti i Vushtrrisë është nisur një kolonë me vetura dhe autobus të mbushur me pjesëtar të Policisë së ...

Më shumë...

Thaçi: Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të nënshkruhet

Hashim Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi nuk ndalon së shfaqur bindjen e tij se Marrëveshja për Demarkacionin do të nënshkruhet. Ai vazhdon të deklaron se Demarkacioni me Malin e Zi është një e arritur e vendit dhe se me këtë marrëveshje Kosova nuk e humbë asnjë metër territor. Në përpjekje për ...

Më shumë...

Veteranët e Brigadës 138, “Agim Ramadani”, kërkojnë ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Kosovës

Veteranët e Brigadës 138, “Agim Ramadani”, kërkojnë ruajtjen e sovranitetit dhe tërësisë së territorit të Kosovës

Veteranët e Brigadës 138 “Agim Ramadani” që kanë luftuar në kufirin shqiptaro-shqiptar, në Koshare,  në vitet 1998-1999, përmes një komunikate për medie i ftojnë deputetët e Republikës së Kosovës, të ngrihen në nivelin e përgjegjësisë kushtetuese dhe me dinjitet e përgjegjësi juridike e morale ta mbrojnë shtetësinë dhe shtetin e ...

Më shumë...

Gjuha fyese e denigruese e Hivzi Islamit kundër ekspertëve të gjeografisë, Shpejtim Bulliqi e Florim Isufi

Hivzi Islami

Kryepari i Akademisë së Shkencave dhe i Arteve të Kosovës, titisto-komunisti,Hivzi Islami, jo vetëm që mbështet njëanshëm Qeverinë e Kosovës për demarkacionin me Malin e Zi, por ekspertët e gjeografët: Shpejtim Bulliqi dhe Florim Isufi, i quanë diletantë dhe keqpërdorues të hartave. Ai thotë se Çakorri e trevat e tjera ...

Më shumë...

Delawie: Nëse toka jote është në Pejë, do të mbetët e jotja edhe pas kësaj marrëveshjeje

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie një ditë para seancës plenare të Kuvendit të Kosovës ku do të hidhet për votim marrëveshja e Demarkacionit, ka rikonfirmuar qëndrimin  pro ratifikimit të kësaj marrëveshjeje. Ai ka kritikuar partitë që po kërcënojnë me vrasje të kundërshtarëve politikë duke ...

Më shumë...

Ambasada gjermane kërkon maturi gjatë seancës së nesërme në Kuvendin e Kosovës

Ambasada gjermane kërkon maturi gjatë seancës së nesërme në Kuvendin e Kosovës

Ambasada Gjermane në Prishtinë, përmes një postimi në faqen e saj në Facebook, ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që nesër të jenë të matur në seancën për demarkacionin. “Duke marrë parasysh ngjarjet e fundit dhe seancën e nesërme të Kuvendit të Kosovës, ne bëjmë thirrje për një ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Skenarët e dhunës nuk bëjnë asnjë dobi për ndalimin e procesit të demarkacionit

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, edhe njëherë thekson kundërshtimin e saj për variantin aktual të demarkacionit me Malin e Zi. Ne qëndrojmë prapa secilës fjalë, që e kemi thënë dhe më herët në deklaratat tona publike si dhe në Komunikatën e lëshuar me 10 gusht 2016. , OVL ...

Më shumë...

Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE por ai shpreson se  pas zgjedhjeve të dhjetorit, shteti duhet të merrë një forcë dhe ti çoj këto procese përpara, gjë që e kërkon edhe faktori ndërkombëtar si kusht për antarësim ...

Më shumë...