Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1728)

Lajmet

Natalija Apostolova ka kërkuar nga partitë politike që të jenë më transparente përballë qytetarëve

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalija Apostolova,  kërkoi  nga partitë politike të jenë më transparente përballë qytetarëve, meqë  për konsolidimin e një demokracie, llogaridhënia e transparenca janë esenciale. Jam bashkuar me kolegët e mi duke theksuar një rëndësi të fuqishme që ka transparenca dhe llogaridhënia publike. Llogaridhënia ...

Më shumë...

Ambasadorët e shteteve te Quintit u kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës për luftimin e korrupsionit

Ambasadorët e shteteve te Quintit u kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës për luftimin e korrupsionit

Ambasadorët e shteteve te Quintit, në hapjen e “Javës së Anti- Korrupsionit në Kosovë”, kanë bërë thirrje për luftimin e korrupsionit, nga institucionet në përgjithësi, sidomos nga organet e drejtësisë. Konferenca e Ambasadorëve u mbajt në kuadër të “Javës kundër korrupsionit”  e cila është hapur në Kosovë dhe do të ...

Më shumë...

Ministri Hoxhaj ka pritur në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler

Ministri Hoxhaj ka pritur në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj ka pritur  në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler. Në këtë takim u bisedua për bashkëpunimin ndërshtetëror në mes të Kosovës dhe Austrisë, me fokus të veçantë në planin e veprimit 2017 ku janë përcaktuar aktivitete konkrete të përbashkëta.  Fokusi i ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë u hap takimi: “Biznesi për biznes”

Sot në Prishtinë u hap takimi: “Biznesi për biznes”

Sot në Prishtinë u hap takimi, “Biznesi për biznes”, që ka për qëllim inicimin e  bashkëpunimit në mes të ndërmarrjeve shoqërore të krijuara si rezultat i skemës: “Rritja e punësimit të grupeve në nevojë dhe bizneseve”, e cila  është anëtare e Odës Ekonomike të Kosovës. Ministri i Punës dhe Mirëqenies ...

Më shumë...

Aleksandar Çepurin ka rikonfirmuar se Rusia e përkrah Serbinë për çështjet si Kosova e Republika Srpska

Aleksandar Çepurin ka rikonfirmuar se Rusia e përkrah Serbinë për çështjet si Kosova e Republika Srpska

Ambasadori Rusisë në Beograd, Aleksandar Çepurin ka rikonfirmuar  se Rusia e përkrah Serbinë për çështjet si Kosova e Republika Srpska, nën të ditur B92.  Serbia për ne nuk është vetëm njëri nga 200 vendet e botës dhe nuk jemi indiferentë për fatin e saj. Mund të them se stabiliteti i ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vullneti politik i drenicasve me shumicë ishte për ndryshim në qeverisje

Isa Xhemajlaj dhe Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi ka deklaruar se vullneti politik i drenicasve, gjatë zgjedhjeve në Drenas,  me shumicën e tyre  ishte për ndryshim në qeverisje. Ai duke uruar qytetarët e Drenasit,  ka shkruar se vullneti i tyre do të triumfojë. Pasi i ka uruar votuesit ...

Më shumë...

Partitë shqiptare në Maqedoni vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

BDI

Partitë politike në Maqedoni vazhdojnë fushatën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që do të mbahen ditën e  diel. Lideri i BDI-së Ali Ahmeti vazhdon aktivitetet në Saraj të Shkupit ku pritet të takohet me grupe të ndryshme të biznesmenëve  ndërsa partia që ai drejtondo të mbajë edhe tubimin qendror, në ...

Më shumë...

Italia do të jetë shteti i dytë pas Britanisë së Madhe që do të largohet nga Bashkimi Evropian

Italia do të jetë shteti i dytë pas Britanisë së Madhe që do të largohet nga Bashkimi Evropian

Referendumi i organizuar në Itali, për të qëndruar apo për të mbetur në BE, bëri që Italia të jetë shteti i dytë i fortë i Evropës, i cili  do të largohet nga Unionin pas daljes së Britanisë së Madhe. Fitorja  e Donald Trumpit  në Amerikë dhe ngritjen e Frontit Nacional ...

Më shumë...

Kryeministri turk Binali Jëlldërëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Rusi

Binali Yildirim

Mediet në Turqi bëjnë të ditur se kryeministri i këtij vendi, Binali Jëlldërëm shkon për  për një vizitë zyrtare në Rusi. Ai do të pritet në takim nga homologu i tij rus, Dmitri Medvedev, ndërsa ende nuk është paralajmëruar edhe një takim i mundshëm me presidentin rus, Vladimir Putin. Gjatë ...

Më shumë...

Komisari evropian i Politikës Fqinjësore dhe Negociatave për Zgjerim Johanes Han sot në Beograd

Hahn: Duhet të lëmë Kosovën dhe Serbinë të negociojnë vetë, përsa i përket shkëmbimit të territorit

Komisari evropian i Politikës Fqinjësore dhe Negociatave për Zgjerim Johanes Han sot gjatë qëndrimit  në Beograd do të bisedojë me përfaqësuesit serbë dhe së bashku me kryeministrin Aleksandar Vuçiq do të marrë pjesë në ceremoninë me rastin e nënshkrimit të Marrëveshjes financiare për mbështetje të transformimit thelbësor të administratës publike ...

Më shumë...

Gjatë një tubimi festiv në një hotel të San Françiskos kanë gjetur vdekjen 33 qytetarë

Gjatë një tubimi festiv në një hotel të San Françiskos kanë gjetur vdekjen 33 qytetarë

Gjatë një feste në një hotel të San Françiskos kanë gjetur vdekjen 33 qytetarë, njoftojnë autoritetet, të cilat dyshojnë se bilanci mund të rëndohet akoma. Deri tani numri i viktimave të zjarrit që shkatërroi një atelie artistësh në Okland, në Californi ka arritur në 33 të vdekur, bëri të ditur ...

Më shumë...

Përballën në balotazh, Ramiz Lladrovci i PDK-së dhe Isa Xhemajlaj i Nismës për Kosovën

Ramiz Lladrovci i PDK-së dhe Isa Xhemajlaj i Nismës për Kosovën do të shkojnë në balotazh për kryetar të Drenasit.  Në zgjedhjet e së dielës së 4 dhjetorit, në 97.22 për qind të votave të numëruara, Ramiz Lladrovci ka marrë 45.54 për qind të votave, ndërsa Isa Xhemajlaj i Nismës ...

Më shumë...

Isa Xhemajlaj: 60 për qind e qytetarëve kanë votuar për ndryshime në zgjedhjet për kryetar të Drenasit

Isa Xhemajlaj

Kandidati i Nismës për Kosovën, Isa Xhemajlaj pas rezultateve të para e konsideron balotazhin si sukses të PDK-së, meqë ka shpresuar se PDK ishte dashur të jetë me ulët se balotazhi ndërsa shprehu pakënaqësinë për këtë rezultat të tij pasi që ka shpresuar se do të fitojë pa balotazh. Mund ...

Më shumë...

Mbyllen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit. Votuan 21 mijë e 318 apo 40.55%

Mbyllen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit. Votuan 21 mijë e 318 apo 40.55%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti konferencën e radhës për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit, Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se janë mbyllur të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit në kohën e paraparë. Ajo njoftoi se pjesëmarrja në këto votime është: 21 mijë ...

Më shumë...

Në zgjedhjet për kryetar të Drenasit asnjë kandidat nuk e ka fituar shumicën e duhur

KQZ-ja publikoi Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Drenasit

KQZ-ja ka raportuar se  nga numërimi zyrtar i rreth 60 për qind të votave, ose të 45 nga 72 vendvotime, Ramiz Lladrovci i PDK-së ka siguruar vendin e parë me  45,05 për qind të votave. Pas tij radhitet, Isa Xhemajlaj i Nismës për Kosovën, me 28,39 %. Kandidati i pavarur, ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët: Muhamet Malsori, Skënder Hameli, Sinan Hoti, Isak Hoti, Sedat Hoti dhe Ismet Hoti

Muhamet Nuredin Malësori (4.10.1955 - 4.12.1998)

Sot me një varg aktivitetesh u shënua sot 18-vjetori i rënies së dëshmorëve të Krushës së Madhe: Muhamet Malsori, Skënder Hameli, Sinan Hoti, Isak Hoti, Sedat Hoti dhe Ismet Hoti,  të cilët u ranë me 4 dhjetor të vitit 1998. Në tubimin përkujtimor, të organizuar nga banorët e fshatit Krushë ...

Më shumë...