KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1702)

Lajmet

Shumë burrështetas të Evropës deklarojnë se pa Angela Merkelin në BE nuk bëhet asgjë

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

E rrethuar nga simpatizantë të shumtë, kancelarja e Gjermanicë, Angela Merkel duhet t`i mbajë lart flamujt e Bashkimit Evropian Të paktën për një periudhë kohe shkruan, Bernd Riegert, transmeton Dojçe Vele. Ajo ka një përparësi të madhe. Ka qenë gjithmonë aty ku është. Të paktën kjo është ndjesia. Asnjë kryetar ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa pranon publikisht se koalicioni nuk i ka votat e mjaftueshme në Kuvend për demarkacionin

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka pranuar publikisht se koalicioni qeverisës PDK-LDK, nuk i ka votat e mjaftueshme në Kuvend për ratifikimin e marrëveshjes lidhur me Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Pas pjesëmarrjes në konferencën ‘CiviKos’, ku ka folur rreth bashkëpunimit të qeverisë dhe shoqërisë civile, Mustafa ka ...

Më shumë...

Për tetë muaj rreth 500 milionë euro kanë dërguar në Kosovë punëtorët nga shtetet e botës

EURO

Gjatë tetë muajve të parë të këtij viti qytetarët e Kosovës, të cilët jetojnë në shtete të ndryshme të Evropës e botës, kanë dërguar për familjet e tyre rreth 500 milionë euro. Në raport me periudhën e njëjtë të vitit paraprak shihet se ka rritje të dërgesave, me të cilat, ...

Më shumë...

DASH ka paralajmëruar rrezik të shtuar të sulmeve terroriste në vendet e Evropës

DASH: Paqëndrueshmëria politike e ndërhyrja në ekonomi e drejtësi, korrupsioni dhe energjia akoma janë problem në Kosovë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar për një rrezik të shtuar të sulmeve terroriste në vende e Evropës gjatë periudhës së festave të fundvitit, duke i paralajmëruar veçmas qytetarët amerikanë që të jenë shënjestër e sulmeve. Departamenti nuk saktësoi vendet dhe as datat në paralajmërimin e tij të 21 nëntorit, ...

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri shqyrton sot kërkesën e Partisë Demokratike

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë shqyrton sot kërkesën e Partisë Demokratike për shpalljen antikushtetues të ligjit “Për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, i njohur ndryshe si ligji i Vettingut. Gjithashtu, ankimimi i opozitës, i depozituar më 5 tetor, kërkon dhe pezullimin e ligjit, deri në marrjen e një vendimi nga ana ...

Më shumë...

Serbia në pritje të përkrahjes së Trumpit

Qeveria Serbe

Duke pritur lëvizjet e para të kryetarit të sapozgjedhur amerikan, Donald Trump, një numër i caktuar i politikanëve  dhe analistëve serbë,  në mënyrë të hapur, sugjerojnë se Trump do ta përmirësojë atë që e quajnë “padrejtësi që iu ka bërë Serbisë”. Duke gjurmuar sinjalet e një kthese amerikane ndaj Ballkanit, ...

Më shumë...

Sali Berisha: Ata që e ndjejnë vetën se janë të kombësisë kosovare, janë gjak titist-jugosllavë

Sali Berisha

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë speciale dhënë Radio- Dukagjinit, ka folur për shumë çështje, ndër të cilat edhe për debatin “kosovarë” apo shqiptarë. Berisha, ata që e ndjejnë vetën se janë të kombësisë kosovare, i ka quajtur gjak titist-jugosllav.  “Është një marrëzi, një trashëgimi e kohës së ...

Më shumë...

Prej sot deri më 26 nëntor KFOR-i do t’i ushtrojë ekipet e veta operacionale dhe taktike

Kurti pretendon se ish-kryeministri Thaçi në vitin 2013 ka bërë “marrëveshje sekrete” më NATO-n në dëm të Kosovës

Prej sot deri më 26 nëntor KFOR-i do t’i ushtrojë ekipet e veta  nga forcat operacionale dhe taktike, për planifikim dhe ekzekutim të simulimeve për trazira civile dhe fatkeqësi natyrore. KFOR-i, në bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Kosovës EULEX-in, dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës do të marrë pjesë ...

Më shumë...

Ministri, Demolli gjatë qëndrimit të tij zyrtar në Kanada pati takime me autoritete të larta amerikane e ndërkombëtare

Ministri, Demolli gjatë qëndrimit të tij zyrtar në Kanada pati takime me autoritete të larta amerikane e ndërkombëtare

Ministri i  Forcës së  Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, gjatë qëndrimit të tij zyrtar në Halifaks të Kanadasë, ku po merr pjesë në Forumin Ndërkombëtar për Siguri, u takua me senatorin Xhon Mekkein, nënsekretarin amerikan të Mbrojtjes, Brajann Mak Keon, sekretarin e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Majkel  Fallon, si ...

Më shumë...

Vetëvendosje: 16 ditë pas vdekjes së dhunshme të Astrit Deharit në burg, asnjë person nuk ka dha përgjegjësi

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Në një konferencë për media që kanë mbajtur drejtues të lartë të lëvizjes Vetëvendosje, është thënë se edhe gjashtëmbëdhjetë ditë pas vdekjes së dhunshme të Astrit Deharit në burg, asnjë person nuk ka dhënë përgjegjësi. Në lidhje me këtë dhe ato që i kanë quajtur si shkelje të të drejtave ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk do të ketë dekret për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës,  Isa Mustafa thotë se nuk do të ketë dekret për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe se nuk do të bëhen pazare për çështje të tilla. Ai ka folur edhe për demarkacionin me Malin e Zi, ndërkohë që ka saktësuar se do ta dërgojë sërish në ...

Më shumë...

Damon Wilson: Rusia duhet ta kuptojë se Mali i Zi është pjesë e paktit të NATO-s

Damon Wilson

Nënkryetari i Këshillit të NATO-së i Shteteve të Bashkuara të Amnerikës, Damon Wilson ka deklaruar se  të dhënat e hetimeve për përpjekje terrorizmi në ditën e zgjedhjeve në Mal të Zi janë shqetësuese dhe ka shtuar se ato flasin për ndikim të fuqishëm dhe të dyshimtë të Rusisë në Mal ...

Më shumë...

Isa Xhemajlaj merr mbështetje të madhe kudo në Drenas

Isa Xhemajlaj dhe Jakup Krasniqi

Në vazhdën e takimeve me banorët e komunës së Drenasit, kandidati për kryetar të komunës nga radhët e NISMA për Kosovën, Isa Xhemajlaj, ka mbajtur disa takime ku të pranishëm kanë qenë edhe kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi dhe kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj.  Xhemajlaj, ka takuar ...

Më shumë...

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Ministria Drejtësisë pritet të shkarkojë stafin e Qendrës së Paraburgimit në Prizren

Nga dita e sotme u lejohet të dënuarve të jenë të lirë në vikende dhe të vizitohen nga familjarët e tyre

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha pritet të shkarkojë stafin menaxherial të Qendrës së Paraburgimit në Prizren,  duke u bazuar në të dhënat që janë  gjetur nga Inspektorati i Ministrisë së Drejtësisë, të cilët kanë hartuar një raport pas vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën ...

Më shumë...

Zemaj akuzon Vetëvendosjesn për vrasjen e Astrit Deharit (!)

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj dhe ajo e PDK-së Selvie Halimi nuk janë pajtuar me deklaratën e deputetës së vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, lidhur me vdekjen e Astrit Deharit në burgun e Prizrenit. Haxhiu, në cilësinë e kryetares së Komisionit për Legjislacion, ka folur për vrasjen e Astrit Deharit. Komisioni për ...

Më shumë...

Këshilli për Mbrojtjen dhe të Drejtave e të lirive të Njeriut ka reaguar lidhur me listat e veteranëve të luftës

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

KMDLNJ, u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që t’i spastrojnë listat e veteranëve të luftës, derisa ka kërkuar përgjegjësi për fryrjen e këtyre listave. Verifikimi i listave të veteranëve të luftës ishte një proces i stërzgjatur, i ngarkuar me parregullësi dhe për pasojë bëri që Kosova të radhitet si ...

Më shumë...