KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1680)

Lajmet

PDK-ja e shqetësuar për pjesëmarrjen e militantëve të partive në zgjedhje pa ID të certifikimit nga KQZ-ja

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës kanë shprehur shqetësimin e tyre për, siç kanë thënë ata, pjesëmarrjen e militantëve të partive politike si komisionerë në vendvotime, pa ID të certifikimit nga KQZ-ja. Në vendvotimin e shkollës “Naim Frashëri” në fshatin Bletar, ish-Gllobar, sipas tyre, dy komisionerë të AKR-së janë pa ...

Më shumë...

U hapen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit

U hapen me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është shpërndarë sipas planifikimeve i gjithë materiali sensitiv nëpër të gjitha Qendrat e Votimit në Komunën e Drenasit.  Po ashtu, KQZ-ja bën të ditur se janë hapur me kohë të gjitha Vendvotimet në Komunën e Drenasit për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës. Komisioni ...

Më shumë...

Universiteti i Bernës shpall: “Doctor Honoris Causa” Del Ponten, “gjahtaren” e UÇK-së

Universiteti i Bernës shpall: “Doctor Honoris Causa” Del Ponten, "gjahtaren" e UÇK-së

Universiteti i Bernës në Zvicër i ka dhënë  titullin Doktor Honoris Causa Ish-kryeprokurore se Tribunalit të Hagës, Carla Del Ponte. Këtë lajm e ka shpërndarë  portali që quhet “Presheva jonë”. Karla del Ponte në librin e saj “Gjahu” ka shpikur “trafikimin e organeve të serbëve nga shqiptarët” gjatë luftës së ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje mbajti protestë para ambasadës së Kosovës, në Londër

Vetëvendosje kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të vendos për shkuarjen e vendit në zgjedhje, nuk pranon vendime të tjera

Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje në Londër,  Fatos Sopjani bashkë me kryesinë dhe aktivistët e kësaj lëvizjeje më  3 dhjetor 2016 në orën 15.00 sipas kohës së Londrës mbajtën një protestë para ambasadës së Kosovës, me moton, “Drejtësi për Astrit Deharin. Kryetari tha se vdekja tragjike e Astritit dhe rrjedhojat e ...

Më shumë...

Policia e Kosovës arreston familjarë të të zhdukurve, për gjoja nxitje të urrejtjes racore

Me vendim të menaxhmentit pjesëtarët e Policisë së Kosovës gjatë këtij muaji nuk do të mund të marrin pushim

Në një kumtesë të Qendrës së Vetëvendosjes në Deçan thuhet se në sallën e Asamblesë së Kuvendit Komunal të Deçanit, ku po mbahej një takim në mes të përfaqësueseve të ndryshëm vendorë e të huaj, në kuadër të vizitës “Vizito, shko dhe shiqo” janë pritur edhe një pjesë nga komuniteti ...

Më shumë...

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli i kundërpërgjigjet ministrit grek, Kamenos

Kodheli

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli i është kundërpërgjigjur homologut të saj grek, Panos Kamenos. Ajo i kujton ministrit grek motivin për të cilin është krijuar NATO dhe thekson se me deklaratat e tij Kamenos po përpiqet për të ngritur fantazmat e së kaluarës. “NATO u krijua për të bashkuar ...

Më shumë...

Greqia vazhdon të provokojë Shqipërinë

Greqia vazhdon të provokojë Shqipërinë

Pak  pasi ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, iu kërcënua Shqipërisë por edhe Turqisë, qarqe të caktuara antishqiptare janë vënë në veprim. Mediet në Shqipëri kanë botuar një foto ku dallohet flamuri grek i ngritur mbi kalanë e Himarës, pikërisht në pjesën më të dukshme të saj për vizitorët e ...

Më shumë...

Serbia vazhdon të shkel të drejtat kolektive të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë

Mbyllja e Shtëpisë së Kulturës, në Preshevë u bë me ndërhyrjen e pushtetarëve të Beogradit

Serbia vazhdon të shkel të drejtat kolektive të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, duke u njohur vetëm autonominë kulturore, por jo edhe aprovimin e të drejtave kombëtare. Atyre u ndalohet përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar, mësimi i historisë shqiptare dhe tekstet nga Kosova. Banorët nuk ndihen të sigurt, pasi ...

Më shumë...

Kuvendi i AKR-së me shumicë votash zgjodhi Agim Bahtirin, kryetar të degës së AKR-së në Mitrovicë

Kuvendi i AKR-së me shumicë votash zgjodhi Agim Bahtirin, kryetar të degës së AKR-së në Mitrovicë

Dega e Aleancës Kosova e Re në Mitrovicë, sot në një atmosferë masive të përkrahësve të partisë, ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor të degës në këtë Komunë. Pas antonimit të himnit punimet e këtij Kuvendi i hapi koordinatori i degës së AKR-së në Mitrovicë, Jeton Ujkani, i cili duke i falënderuar ...

Më shumë...

Mero Baze: Sali Berisha gënjen se nuk ka ditur gjë lidhur me rastin e zhdukjes së Remzi Hoxhës

Mero Baze

Duke komentuar deklaratat e Sali Berishës për zhdukjen e Remzi Hoxhës, gazetari Mero Baze në një reagim të tij thotë se i ka telefonuar Sali Berishës pasditen e një dite pas marrjes së Remzi Hoxhës nga SHIK dhe shoqërimit të  tij në rajonin e policisë Nr.3 në Tiranë. Nexhmedini, vëllai ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi pritet që më 19 dhjetor do të ketë në tavolinën e tij, Pakon e akteve të reformës zgjedhore

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi pritet që më 19 dhjetor  do të ketë në tavolinën e tij, Pakon e akteve të reformës zgjedhore, të punuar nga dy nëngrupet punuese, ai për Amandamentimin e Kushtetutës së Kosovës, dhe Ekipi Punues për ligjin e zgjedhjeve. Këto ekipe tashmë janë formuar si dhe ...

Më shumë...

Bajram Hasani, ka kërkuar nga Ali Ahmeti, të mos përzihet në zgjedhjet për kryetar të Drenasit

Bajram Hasani

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, i ka reaguar kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, duke e porositur që të mos përzihet në çështje që nuk i takojnë, por të merret me problemet e shumta të shqiptarëve në Maqedoni. Ali Ahmetit nuk i takon  të  mësojë qytetarët e ...

Më shumë...

SBASHK ka reaguar kundër shkeljeve po bëhen në punësimin e mësimdhënësve në pushtetet lokale

SBASHK takohet sot me mësuesit e pensionuar ku do t'i nderojë me mirënjohje 675 punonjës të pensionuar

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka reaguar kundër  shkeljeve që po bëhen në zënien me punë të mësimdhënësve në pushtetet lokale. “Rasti i edukatores Indira Haliti në Mamushë, rasti i mësimdhënëses Samire Çoçaj në Zym të Hasit dhe raste të tjera të bëra publike, tregojnë se Drejtoritë ...

Më shumë...

Holanda ka ratifikuar marrëveshjen për të qenë mikpritëse e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Dështon të mbahet seanca gjyqësore për rastin "veteranët" që ishte paraparë të mbahej sot

Holanda ka ratifikuar marrëveshjen për të qenë “mikpritëse” e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së,  e cila akuzohet se me luftën e saj çlirimtare paska kryer krime lufte kundër regjimit të Milosheviqit dhe bashkëpunëtorëve të tij. Kjo marrëveshje hyn në fuqi më 1 janar të vitit 2017. Njoftimi u bë publik nga ...

Më shumë...

Ahmeti: Krijimi i Unionit të Bashkive Shqiptare mundëson një jetë më të mirë të qytetarëve

Veliaj dhe Ahmeti

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se krijimi i Unionit të Bashkive Shqiptare është një platformë e cila do të mundësojë një jetë më të mirë për qytetarët e qyteteve shqiptare. Në një intervistë për “Epoka e re”, Ahmeti ka thënë se krijimi i këtij unioni ka ...

Më shumë...

KQZ-ja, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, kanë bërë të gjitha përgatitjet për zgjedhjet, në Drenas

KQZ-ja, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, kanë bërë të gjitha përgatitjet për zgjedhjet, në Drenas

Në ditën e përmbylljes së fushatës parazgjedhore, për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Drenasit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës kanë bërë të ditur se kanë bërë të gjitha përgatitjet dhe kanë marrë të gjitha masat e nevojshme për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Ata ...

Më shumë...