Fillimi / Lajmet (faqe 1703)

Lajmet

Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në vend

FSK Adem Jashari

Nga të dhënat e publikuara nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave me temën: “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: korrik- nëntor 2016, Forca e Sigurisë së Kosovës vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në Kosovë. Në tryezën e rrumbullakët; Monitorimi i Sektorit të Sigurisë ...

Më shumë...

Tahiri: Serbia asnjë rol në krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja për Dialog me Serbinë në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka deklaruar se  Serbia nuk ka “asnjë rol në krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë”. Ajo pretendon se përfaqësuesit serbë nuk kanë autorizime për të bërë një gjë të tillë, meqë sipas saj “nuk është ...

Më shumë...

Komuna e Prishtinës mori vendim të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike

Komuna e Prishtinës mori vendim të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike

Komuna e Prishtinës, me urdhëresë të kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti ka marrë vendim që të ndalojë përdorimin e produkteve piroteknike në vendet e hapura publike, në tregje, rrugë dhe sheshe. “Kjo ndalesë vlen nga data 30 dhjetor 2016, deri më 3 janar 2017, thuhet në vendimin e Komunës së ...

Më shumë...

Pal Lekaj është shprehur i gatshëm të bëjë kompromis rreth rezolutës për heqjen e murit në veri

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Deputeti, Pal Lekaj, shef i grupit parlamentar i AAK-së është shprehur i gatshëm të bëjë kompromis rreth rezolutës për heqjen e murit në veri. Ai ka thënë për gazetën “Epoka e re” se do të heqë dorë nga kërkesat për ndërprerjen e dialogut dhe shkarkimin e ministres së Dialogut, Edita ...

Më shumë...

“Trepça” mban konferencë për medie, sot në orën 11:00, në sallën Ndërmarrjes, në Mitrovicë

Trepça

Ndërmarrja Trepça edhe këtë vit organizon konferencën me gazetarë, me ç’rast do të prezantohet puna e këtij gjiganti metalurgjik. Përmes një njoftimi për media, ndërmarrja “Trepça” ka paralajmëruar se do të prezantohet “puna suksesshme njëvjeçare dhe angazhimi i punëtorëve të gjigantit Trepça gjatë vitit që po lëmë pas”. “Minatorët çdo ...

Më shumë...

Kryetari rumun K. Johannis nuk pranoi kandidaturën e Sevil Shhaideh nga PSD-ja për postin e kryeministres

Kryetari rumun K. Johannis nuk pranoi kandidaturën e Sevil Shhaideh nga PSD-ja për postin e kryeministres

Kryetari i Rumanisë, Klaus Johannis hodhi poshtë kandidaturën e zonjës, Sevil Shhaideh, për postin e kryeministres, të cilin e ka propozuar nga Partia Social-Demokrate e këtij Shteti pas fitores në zgjedhjet parlamentare.  Kam analizuar argumentet pro dhe kundër dhe kam vendosur të mos e pranoj këtë propozim”, deklaroi Johanis gjatë ...

Më shumë...

Kryetari amerikan, Donald Trump, ka vënë në pikëpyetje efikasitetin e OKB-së

Donald Trump

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka vënë në pikëpyetje efikasitetin e Kombeve të Bashkuara, duke thënë se organizata është vetëm një klub për njerëzit që të kalojnë kohë të mirë. OKB ka potencial aq të madh, por është bërë vetëm një klub për njerëzit që të ...

Më shumë...

Rrahman Rama: Shumë shpejt do të krijohen Forcat e Armatosura të Kosovës

Komandanti i FSK-së, gjeneralmajor, Rrahman Rama beson  se shumë shpejt do të krijohen Forcat e Armatosura të Kosovës. Ai ka thënë për “RTK”-në se FSK-ja është e gatshme për shndërrimin në Forcë të Armatosur. Sfidat kryesore janë pengesat politike që ndërlidhen me transformimin dhe kjo nuk është çështje e jona. ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Ministrat serbë në Kosovë i cakton kryeministri i Serbisë, Vuçiq

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, ka thënë se ministrat serbë në Kosovë i cakton kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës dhe Lista Serbe në përgjithësi nuk janë përfaqësues të serbëve vendorë, por përfaqësues të politikave të Beogradit në institucionet tona, ka deklaruar ai për “Zërin”. ...

Më shumë...

Gruaja Demokratike e Kosovës përmbylli aktivitetet e këtij viti kalendarik

Gruaja Demokratike e Kosovës përmbylli aktivitetet e këtij viti kalendarik

Kryetarja e Gruas Demokratike, Justina Shiroka Pula, në një takim për fund të vitit ka thënë se ndërrimi i moteve shërben për t’u ndalur e për të reflektuar, shërben për të kujtuar çfarë bëmë dhe çfarë duhet të bëjmë. Në praninë e mbi 300 grave të strukturës së Gruas të ...

Më shumë...

NISMA për Kosovën, dega në Malishevë, mbanë tubimin e fund-vitit në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani”

NISMA

NISMA për Kosovën, dega në Malishevë, me rastin e festave të fundvitit fton të gjithë qytetarët e komunës së Malishevës që të marrin pjesë në tubimin, i cili do të mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani”, në Malishevë, në orën 15:00. Në këtë tubim do të merr pjesë kryetari ...

Më shumë...

Me ultimatum drejtuar Qeverisë së Kosovës përfundoi takimi i Vuçiqit, me deputetët e Listës Serbe

Aleksandar Vuciq

Me ultimatume drejtuar Qeverisë së Kosovës  ka përfunduar takimi i kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiq, me deputetët et Listës Serbe. Takimi u mbajt pas mosmarrëveshjeve të fundit që ndodhën brenda këtij subjekti politik. Në këtë takim, pjesë e së cilës ishin edhe ministrat serbë të Qeverisë së Kosovës, Listës Serbe iu ...

Më shumë...

Shishani: Arrestimi i 59 policëve të dyshuar për korrupsion nuk e zbeh imazhin e Policisë së Kosovës

Shishani: Arrestimi i 59 policëve të dyshuar për korrupsion nuk e zbeh imazhin e Policisë së Kosovës

Ish-kryeshefi i Inspektoratit Policor të Kosovës Fitim Shishani, ka thënë se imazhi i përgjithshëm i Policisë së Kosovës nuk është zbehur me arrestimin e 59 policëve të dyshuar për korrupsion. Këto veprime të IPK-së duhet ta sigurojnë një polici të përgjegjshme, transparente ndaj shoqërisë sonë. Mendoj se veprimet e ndërmarra ...

Më shumë...

Nikollë Camaj reagoi kundër Nexhad Dresheviqit të cilit i pengon gjuha shqipe të jetë zyrtare në Mal të Zi

Nikollë Camaj reagoi kundër Nexhad Dresheviqit të cilit i pengon gjuha shqipe të jetë zyrtare në Mal të Zi

Kandidati për deputet dhe bartësi i listë “Guximi”, Nikollë Camaj ka reaguar ashpër  kundër Nexhad Dresheviq, i cili kërkoi nga Gjykata Kushtetuese e Malit të Zi ndalimin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe në Komunën urbane të Tuzit. Camaj në reagimin e tij thotë: Si bartës i listës dhe kandidat ...

Më shumë...

Putin: Duhet një integrim i ri në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vadimir Putin, ka biseduar në një takim me liderët e disa ish-republikave sovjetike në Shën Petersburg. Takimi është zhvilluar në 25-vjetorin e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha në një intervistë televizive se Putin beson se kolapsimi i Bashkimit Sovjetik më 1991 ka ...

Më shumë...

Mustafa: Mariqin e kam duruar shumë, po të kishte qenë shqiptar moti do ta kisha larguar

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa tregoi arsyet e shkarkimit të ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Lubomir Mariq. Ai në vazhdimësi ka bërë deklarata në kundërshtim me të qenit e tij anëtar i Qeverisë së Kosovës. Po e them sot publikisht se po të ishte ai një ministër shqiptar qysh moti do ...

Më shumë...