KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1705)

Lajmet

Elona Dritëro Agolli reagoi lidhur me debatin publik mbi veprën dhe rolin e shkrimtarit të madh shqiptar

Elona Dritëro Agolli reagoi lidhur me debatin publik mbi veprën dhe rolin e shkrimtarit të madh shqiptar

Vajza e Dritëro Agollit, Elona Agolli ka reaguar në lidhje me debatin publik mbi veprën dhe rolin e shkrimtarit të njohur gjatë viteve të komunizmit. Elona Agolli publikon një pjesë nga vepra e Dritëroit “Teshtimat e lirisë”, ku ai shkruan për keqtrajtimin e poetëve e shkrimtarëve në vitet e diktaturës. ...

Më shumë...

Valdete Bajrami: Sistemi shëndetësor është në gjendje të keqe e qytetarët nuk dinë se çka janë premiumet shëndetësore

Valdete Bajrami kërkoi të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë së koalicionit PDK-LDK

Shefja e Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami tha se sistemi shëndetësor është në kolaps, por në Qeveri nuk janë në dijeni se sa njerëz presin që të dalin jashtë vendit për shërim. ‘‘Nuk ka shërim për ata që nuk janë në LDK dhe PDK , nuk janë ...

Më shumë...

Bajram Qerkini: Pa dalë në dritë e vërteta për krimet në Kosovë nuk ka pajtim

Bajram Qerkini: Pa dalë në dritë e vërteta për krimet në Kosovë nuk ka pajtim

Kryetar i Këshillit Koordinues të Asociacioneve të Familjarëve të të Zhdukurve, Bajram Qerkini i tha Radios Evropa e Lirë, se përpara pajtimit duhet të dihet deri në fund e vërteta se çka ka ndodhur në Kosovë gjatë luftës, pas saj vjen pajtimi. Por, pa dalë në dritë e vërteta nuk ...

Më shumë...

Më 18 shkurt 2017, në Colmar të Francës protestohet për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj Gjykatë

Këshilli organizativ i protestës për lirimin e Ramush Haradinajt, ka bërë të ditur se të shtunën, më 18 shkurt 2017, në orën 14,00 në Colmar të Francës do të mbahet një protestë me kërkesë për lirimin pa kusht të Haradinajt, i cili është ndaluar pesë javë më parë, në bazë ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Për informimin shëndetësor duhet të formohet një ligj i veçantë

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, në interpelancën e kryeministrit Isa Mustafa, për shërbimet shëndetësore, ka thënë se për sistemin informativ shëndetësor, kërkohet një ligj i veçantë, ku përveç që rregullohet mënyra e bartjes së informatave, do të rregullohej edhe çështja e mbrojtjes konfidenciale të të dhënave individuale që i ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa: Me 1 korrik do të fillojë mbledhja e premiumeve për Fondin shëndetësor

Kryeministri Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa, duke raportuar para deputetëve lidhur me Ligjin për sigurime shëndetësore tha se është vendosur që nga 1 korriku i këtij viti të fillojë mbledhja e premiumeve për Fondin e sigurimeve shëndetësore. Mustafa tha se për këtë çështje kanë bashkëpunim me Bankën Botërore, ambasadat e Zvicrës dhe Luksemburgut ...

Më shumë...

Flora Brovina: Lidhur me sigurimet shëndetësore përgjegjëse është Qeveria

Flora Brovina

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Flora Brovina, ka thënë se për të qenë funksional fondi i sigurimeve shëndetësore duhet t’i plotësojë kërkesat e qytetarëve. Shëndetësia është rrënuar pa një vëmendje të merituar nga Qeveritë dhe me një buxhet të pamjaftueshëm, që nga paslufta. “Lindja e fondit po lind me ...

Më shumë...

Thaçi deklaroi se gazetaria në Kosovë është ndër më të guximshmet në rajon

Thaçi deklaroi se gazetaria në Kosovë është ndër më të guximshmet në rajon

Duke folur në konferencën me temë ‘‘Siguria e gazetarëve”, e organizuar nga OSBE-ja, kryetari i vendit Hashim Thaçi tha se që nga përfundimi i luftës janë bërë përpjekje që të instalohet një gazetari profesionale dhe e besueshme. “Kemi pasur dy rrethana që kanë rezultuar me gazetari te guximshme dhe profesionale. ...

Më shumë...

Jep dorëheqje këshilltari për sigurinë kombëtare të Amerikës

Këshilltari për sigurinë kombëtare i kryetarit të Amerikës, Michael Flynn, ka dhënë dorëheqjen nga posti. Funksionari i lartë i Trumpit u akuzua se ka gënjyer për telefonatat me ambasadorin rus, ku siç raportohet, kanë diskutuar për heqjen e sanksioneve të Amerikës ndaj Rusisë.  Ish-këshilltari Flynn, ka paraqitur dorëheqjen e tij ...

Më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë sot do ta vizitojë vendin tonë

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë sot do ta vizitojë vendin tonë

Ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Borge Brende sot do të vizitojë Kosovën. Gjatë kësaj vizite, Brende do të takohet me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçin. Sipas njoftimit për media nga zyra e kryeministrit, ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë do takohet edhe me kryeministrin e Kosovës Isa ...

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

Dr. Rexhep Qosja

Në një intervistë dhënë gazetares Rudina Xhunga, akademiku Rexhep Qosja ka folur rreth idesë së tij për këmbin territoresh me Serbinë dhe bashkimin kombëtar të shqiptarëve në një shtet. Unë e kuptoj shqetësimin që mund të kenë qytetarët e Mitrovicës për këtë këmbim të territorit dhe shqetësimi i tyre është ...

Më shumë...

Selami Hoti ka reaguar kundër propozimit të kryetarit Thaçi lidhur me krijimin e Komisionit për Pajtim

Selami Hoti ka reaguar kundër propozimit të kryetarit Thaçi lidhur me krijimin e Komisionit për Pajtim

Selami Xhavit Hoti, luftëtar i UCK-së, vëlla i dy dëshmorëve të kombit: Xhemajli dhe Shukri Hoti, babanë e pagjetur, ka reaguar kundër propozimit të kryrtarit Thaçi për pajtim me serbët. Selamiu aktualisht është kryetar i fshatit Krushë e Madhe. Ai në një shkrim autorial, ka reaguar lidhur me themelimin e ...

Më shumë...

Behxhet Shala: Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve aktualisht është i pamundur

Behxhet Shala

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut Behxhet Shala, ka mirëpritur iniciativën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin. Megjithatë, ai ka vlerësuar se aktualisht në Kosovë pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve është i pamundur. Sipas Shalës, ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës vazhdon punimet e seancës plenare të javës së kaluar

Kuvendi i Kosovës debaton sot për politikën e jashtme bazuar në kërkesën e LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje

Kuvendi i Kosovës vazhdon punimet e seancës plenare të lënë në gjysmë të enjten e javës së kaluar. Në rend dite për seancën e 14 shkurtit  janë 17 pika, në mesin e të cilave edhe debati për Forcat e Armatosura të Kosovës  dhe interpelanca e kryeministrit Isa Mustafa për sigurimet ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, priti në takim zyrtarin e lartë amerikan të Shtetit, Metthew Palmer

Kryeministri i Mustafa, priti në takim zyrtarin e lartë amerikan të Shtetit, Metthew Palmer

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim drejtorin e Zyrës për Evropën Qendrore dhe Jugore në Departamentin e Shtetit të SHBA-ve, Metju Palmer. Gjatë takimit, është biseduar gjerësisht për proceset në Kosovë si dhe bashkëpunimin e mëtejme ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Kryeministri Mustafa e njoftoi ...

Më shumë...

Kadri Veseli e ka falënderuar Britaninë e Madhe për ndihmën që i ka dhënë dhe po i jep Kosovës

Kadri Veseli deklaroi se Kosova është shtet evropian dhe ka orientim perëndimor

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim Grupin Britanik të Unionit Ndër-Parlamentar, të kryesuar nga deputeti i Parlamentit të Britanisë së Madhe, Martin Vikers. Në takim është biseduar për marrëdhëniet e shkëlqyera që parlamentet e të dyja vendeve kultivojnë midis tyre dhe për mundësitë ...

Më shumë...