KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1706)

Lajmet

Veseli: Gjermania me Steinmeier ka për të vazhduar rolin e protagonist që aktualisht e ka në Evropë

Kadri Veseli

Në përshëndetjen e kryekuvendarit të Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e zgjedhjes në krye të Asamblesë  parlamentare e Gjermanisë  të z. Frank-Walter Shtainmejer, ka shkruar se  Gjermania ka për të vazhduar të luajë rolin protagonist që aktualisht edhe e ka në Evropë. E falënderoj përzemërsisht Z. Steinmeier për ndihmën që ...

Më shumë...

Kim Mehmeti: Partitë politike shqiptare janë shndërruar kryesisht në strehimore për të paaftët

Kim Mehmeti

Publicisti Kim Mehmeti ka thënë se shqiptarët në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni kanë të përbashkët faktin se partitë politike janë shndërruar kryesisht në strehimore për të paaftët dhe ngjajnë në ‘kompani’ private të kryehajdutëve dhe kryebanditëve që i drejtojnë ato. “Po, Shqipëria ka filluar t’i ngjajë një plantazhi të kanabisit, ...

Më shumë...

Luan Rama: Prishja e murit në Mitrovicë nuk është çështje e veprimi fizik, por edhe forcë e legjitimitetit

Luan Rama

Në një takim ku priti kreun e Komisionit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Elmi Reçica, dhe delegacionin që e shoqëronte në këtë vizitë, kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Luan Rama tha se këto takime shpalosin përmasat e bashkëpunimit mes institucioneve, jo vetëm parlamentare, por në tërësi mes Kuvendit ...

Më shumë...

Matthew Palmer: Amerika do të mbetet në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Procesi i normalizimit të raporteve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, Shtetet e Bashkuara e trajtojnë si proces të ndarë nga pranimi i pavarësisë së Kosovës, ka deklaruar srejtori i Zyrës për Evropën Juglindore në Departamentin amerikan të shtetit, Matthew Palmer, Mendoj se normalizimi është i definuar dhe i njohur në kuadër ...

Më shumë...

Haradinaj: Jam përballur me akuzat më monstruoze të prodhuara nga vrasësit e popullit tim

Ramush Haradinaj

Komandanti i Zonës Operative të Dukagjinit, gjatë luftës së UÇK-së, Ramush Haradinaj, i cili ndodhet nën masën e ndalimit, në Francë, që nga 4 janari i këtij viti, ka thënë se së shpejti do t’i kthehet punës në Kosovë. Nuk më shqetëson Klani i Millosheviqit. I kam respektuar ligjet e ...

Më shumë...

Vetëvendosja nuk i pranon presionet e fundit të Brukselit, thotë Albin Kurti

Albin Kurti

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, thotë se partia e tij nuk i pranon presionet e fundit të Brukselit për miratimin nga Kuvendi i Kosovës të marrëveshjes për vijën kufitare me Malin e Zi. “BE ka dy kërkesa për Kosovën për liberalizimin e vizave. E para është luftimi i krimit të ...

Më shumë...

Rexhep Selimi: Ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi nuk është kusht për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Rexhep Selimi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe ish-eproti i lartë i UÇK-së, Rexhep Selimi ka kundërshtuar deklaratën e ministrit Arban Abrashi, i cili ka thënë se ratifikimi i Demarkacionit me Malin e Zi është kusht edhe për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai ka thënë se një gjë e tillë nuk mund ...

Më shumë...

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës qëndruan në Tiranë

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës qëndruan në Tiranë

Anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, gjatë një vizite zyrtare në Shqipëri, janë pritur nga nënkryetarja e Kuvendit dhe kryetare e delegacionit shqiptar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Valentina Leskaj. Bashkëpunimi ndërmjet dy kuvendeve, me theks të veçantë i shtrirë edhe në nivelin ...

Më shumë...

Komisioni Zgjedhor i AKR-së ka aprovuar kandidaturën e Behxhet Pacolli për kryetar të partisë

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Komisioni Zgjedhor i Aleancës Kosova e Re ka pranuar, shqyrtuar dhe ka aprovuar kandidaturën e Behxhet Pacolli për President të AKR-së. Komisioni Zgjedhor në takim të rregullt të drejtuar nga Kryetari, Fatmir Matoshi, unanimisht ka vlerësuar se kjo kandidaturë i ka plotësuar të gjitha kushtet dhe e ka aprovuar atë. ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Nyrbergu i Tretë për Kosovën, tendencë për ta anashkaluar gjenocidin serb

Prof. dr. Hakif Bajrami

Në një analizë autoriale, profesor doktor Hakif Bajrami shkruan se “Tani po kompletohet Gjykata Speciale, për t` i dënuar “krimet” e supozuara nga UÇK-ja, së cilës Bashkësia ndërkombëtare do t` i bëjë gjykim të posaçëm, në bazë të rrenave dhe intrigave të Dik Martit. Këtu pista  e intrigave e ka ...

Më shumë...

Amerika ka vendosur të përkrah kërkesën e Malit të Zi për t’iu bashkuar NATO-s

Mali i zi në NATO

Amerika  ka vendosur të përkrah kërkesën e Malit të Zi për t’iu bashkuar NATO-s, thonë zyrtarë të lartë amerikanë, vendim ky që mund të forcojë aleancën Perëndimore por edhe ta armiqësojë Rusinë. Kjo lëvizje e mundshme do të zhvillohet në një klimë politike dhe diplomatike që po evoluon me shpejtësi, ...

Më shumë...

Stefan Lehne: Linjat e përgjithshme të Amerikës karshi Kosovës nuk pritet të ndryshojnë

Stefan Lehne: Linjat e përgjithshme të Amerikës karshi Kosovës nuk pritet të ndryshojnë

Në një intervistë për Dojçe Welle, Stefan Lehne, ekspert për politikën e jashtme të Bashkimit Europian në Bruksel, ka deklaruar se administrata e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në krye me Donald Trump do të angazhohet më pak për Ballkanin në përgjithësi, por linjat e përgjithshme të Amerikës ...

Më shumë...

Prof. dr. Rifat Blaku: Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës të marrë emrin Adem Demaçi

Nesër nderohet veprimtari i dalluar Rifat Blaku në një vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Prof. dr. Rifat Blaku gjatë një  bisedë në studion e  TV-Diellit, pasi ka folur për parregullësitë dhe dështimet e njëpasnjëshme të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës,  ka kërkuar që të merren masa dhe gjendja në këtë institucion të dalë sa më parë  nga kriza. Ai është shprehur kundër ...

Më shumë...

Thaçi: Kosova është shtet sovran dhe duhet të marrë vendime sovrane për ndërtimin e ushtrisë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, duke  folur për krijimin e ushtrisë së Kosovës,  ka thënë se që tre vjet është punuar për Forcat e Armatosura të Kosovës. Por, gjatë gjithë këtyre tre vjetëve pa nevojë është humbur kohë në këtë drejtim. Lista Serbe po e bllokon transformimin e FSK-së në ...

Më shumë...

Haradinaj: Me Serbinë duhet përdorur praktikën e reciprocitetit, sikur Kroacia

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, akuzat e Serbisë kundër tij i ka quajtur lojë politike. Ai thotë se Kosova duhet të ketë reciprocitet me Serbinë për fletarrestime. Ai ka thënë se duhet përdorur praktiken e reciprocitetit, ashtu sikur e ka përdor Kroacia. Ata fletarreste, ne fletëarreste. Vuçiqi është i kualifikuar ...

Më shumë...

Server: Deklarata më e qartë e Trumpit është ajo për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Daniel Serwer

Analisti i njohur amerikan  për çështjet e Ballkanit, Daniel Serwer, ka folur për rolin e administratës së Donald Trumpit në rajon, duke thënë se deklarata më e qartë deri më tani është ajo për formimin e Ushtrisë së Kosovës. “Administrata e re ka thënë fare pak për Ballkanin dhe asgjë, ...

Më shumë...