Fillimi / Lajmet (faqe 1708)

Lajmet

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman

Gjatë vizitës në Berlin, me rastin e konferencës ndërkombëtare parlamentare kundër antisemitizmit sot në Bundestag, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takua me Norbert Lammert, president i Bundestagut gjerman, njofton kumtesa nga Kuvendi i Kosovës. Veseli falënderoj homologun gjerman për përkrahjen e vazhdueshme që në të gjitha drejtimet ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën ka bërë të ditur se do t’i bashkohet AAK-së për ta braktisur Kuvendin

Zafir Berisha thotë se votat e Nismës Socialdemokrate janë transferuar qëllimisht në një subjekt tjetër

Pas AAK-së edhe në Nisma për Kosovës ka bërë të ditur se do t’i bashkohet AAK-së në braktisje të Kuvendit, por këtë hap nuk po e ndërmerr Vetëvendosja  Lajmin se Nisma do të veprojë sikur AAK, e ka konfirmuar deputeti i kësaj partie, Zafir Berisha. Ai tha se në këto ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së kërkon lirimin sa më parë të Gafur Dugollit nga policia sllavo-maqedonase

Lufta e UÇK-së

Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së, përveç shqetësimit me rastin e arrestimit të bashkëluftëtarit tonë Gafurr Dugolli, shprehim edhe revoltën për shkak të fletëarresteve të lëshuara nga Serbia, e aq më keq sepse shtetasit e Kosovës konsiderohen qytetar të Serbisë, edhe pse kemi njohje reciproke në mes të shtetit ...

Më shumë...

8 deputetë ndodhen në paraburgim dhe nën masën e arrestit shtëpiak

Vetevendosje

Një numër i madh i deputetëve të Vetëvendosjes ndodhet në paraburgim dhe nën masën e arrestit shtëpiak. Glauk Konjufca, shef i grupit parlamentar të Vetëvendosjes ka rreth një muaj që po qëndron në paraburgim, për shkak se akuzohet që në vitin 2009 ka marr pjesë në rrotullimin e automjeteve të ...

Më shumë...

Autoritetet greke akuzojnë Tiranën për ksenofobi përballë krizës së emigrantëve nga Siria e Iraku

Sot shënohet 20 Qershori Dita Botërore e Refugjatëve synon të tërheq vërejtjen për vuajtjet e dhjetëra milionë refugjatëve

Autoritetet greke, akuzojnë Tiranën për ksenofobi përballë krizës së emigrantëve nga Siria e Iraku. Në një intervistë për gazetën “Financial Times”, zëvendës-ministri grek i Mbrojtjes  Dimitris Vicas hoqi një paralele me 25 vite më parë, kur në Greqi vërshuan mijëra emigrantë ekonomikë nga vendet e rajonit, sidomos nga Shqipëria . ...

Më shumë...

Paralajmërohen protesta në vazhdim para ambasadës së Maqedonisë në Kosovë, për lirimin e Gafurr Dugollit

Në protestën e organizuar para Ambasadës së Maqedonisë, në Prishtinë, me kërkesë për lirimin e Gafurr Dugollit kanë marrë pjesë shumë ish-bashkëluftëtarë të tij, në mesin e tyre edhe nëna e tij  Fetie Dugolli. Ajo ka thënë me këtë rast se nuk i duhet jeta pa djemtë e saj. “Kam ...

Më shumë...

Haradinaj: Për AAK-në bojkotimi i kësaj legjislature është vendim i përhershëm

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se Kuvendi e ka humbur kredibilitetin dhe kundërshtimi i opozitës ka bërë që të ndalen dy marrëveshjet. Kuvendi është shfrytëzuar dhe po shfrytëzohet për të mbuluar uzurpimin  e shtetit dhe marrëveshjet por edhe me zgjedhjen e Thaçit në postin e kryetarit, i cilin ...

Më shumë...

Opozita e Bashkuar nuk merr pjesë në vazhdimin e seancës së nesërme plenare në Kuvend

Kuvendi i Kosovës

Vetëvendosja ka bërë të ditur  se nesër në Kuvend  është vetëm vazhdimi i seancës nga java e kaluar, kështu që qëndrimi për të lëshuar mbledhjen mbetet i njëjtë. Opozita e bashkuar javën që shkoi e bojkotoi këtë seancë, me arsyetimet që i ka dhën deputeti, Ismajl Kurteshi. Prandaj, meqë nesër ...

Më shumë...

Gjatë zgjedhjeve në Gjermani CDU-ja e kancelares Merkel pësoi rënie për shkak të qëndrimit të saj liberal ndaj refugjatëve

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Sondazhet pas mbylljes së kutive të votimit, në Gjermani  konsiderojnë AFD-në e djathtë fituese  në zgjedhjet, në të tria landet. CDU-ja e kancelares Merkel pësoi rënie të ndjeshme, për shkak të qëndrimit të saj liberal ndaj refugjatëve. Kutitë e votimit në Baden-Vyrttemberg, në Rajnland-Pfalc dhe në Saksoni-Anhalt u mbyllën në ...

Më shumë...

Zëvendësi i Isa Mustafës, Stojanoviq thotë se zgjedhjet parlamentare të Serbisë do të mbahen në Kosovë

Stojanoviq

Në një intervistë për  gazetën “Dnevnik” të Novi Sadit, zëvendësi i kryeministrit Mustafa Branimir Stojanoviq, ka deklarua se më e rëndësishmja është që rreth zgjedhjeve të mos ngrihet shumë pluhur, sepse vërtetë janë të panevojshme e të pakuptimta çfarëdo tendosjesh. Nuk e shoh se çfarë i pengon shqiptarët votimi i ...

Më shumë...

Gafurr Dugollit i shtyhet arresti edhe për 48 orë. Protesta para ambasadës së Maqedonisë në Prishtinë

Gafurr Dugollit i shtyhet arresti edhe për 48 orë. Protesta para ambasadës së Maqedonisë në Prishtinë

Sot në ambientet para ambasadës së Maqedoninë në Prishtinë, veteranë dhe bashkëluftëtarë të Gafurr Dogollit, do të protestojnë kundër mbajtjes në arrest të këtij oficeri të FSK-së, ish luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Z. Dugolli tri ditë më parë është arrestuar në Maqedoni duke u bazuar në një flet ...

Më shumë...

Ramiz Lladrovci akuzon policin e Kosovës, Fadil Syleviq, ish-milic i UDB-së, për likuidimin atdhetarit Hafir Shala

Ramiz Lladrovci

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Ramiz Lladrovci ka drejtuar akuza të bazuara kundër  Fadil Syleviqit, ish milic i UDB-së, zyrtar në Policinë e Kosovës. Ai,  në prill të vitit 1998 e ka vrarë atdhetarin, Hafir Shala, vrasje e cila nuk u hetua asnjëherë deri më tani, për t’u zbardhur e ...

Më shumë...

Xhavit Jashari: Lufta e UÇK-së nuk duhet të keqpërdoret nga individët për qëllime politike, apo individuale

Xhavit Jashari

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka bërë thirrje që të mos keqpërdoren vepra dhe heroizmi i atyre që kanë vulosur lirinë e Kosovës. Në një intervistë për ‘Epokën e re’, ai ka thënë se lufta e UÇK-së nuk duhet të keqpërdoret nga individët për qëllime politike ...

Më shumë...

PDK dhe LDK do të jenë bashkë edhe pas përfundimit të këtij mandati qeverisës

Dy partitë më të mëdha në vend PDK dhe LDK po synojnë ta vazhdojnë bashkëpunimin edhe pas përfundimit të këtij mandati qeverisës. Partia e cila udhëhiqet nga Kadri Veseli, tashmë e ka bërë të qartë se me LDK-në dëshiron bashkëpunim afatgjatë, por pa përjashtuar bashkëpunimin edhe me partitë e opozitës. ...

Më shumë...

Nga një shpërthim terrorist në pjesën qendrore të Ankarasë janë vrarë 27 veta ndërsa kanë marrë plagë më shumë se 75 të tjerë

Nga një shpërthim terrorist në pjesën qendrore të Ankarasë janë vrarë 27 veta ndërsa kanë marrë plagë më shumë se 75 të tjerë

Të paktën 27 persona janë vrarë dhe 75 të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi në pjesën qendrore të Ankarasë. Lajmin e ka bërë të ditur zyra e guvernatorit të Ankarasë. Një veturë e mbushur me eksploziv e ka shkaktuar shpërthimin, thuhet në njoftimin e autoriteteve të qytetit. Njëzet e ...

Më shumë...

Dugolli: Në Shkup po më trajtojnë si qytetar të Serbisë

Gafurr Dugolli

Autoritetet sllavo-maqedonase po më trajtojnë si shtetas të Serbisë, edhe pse unë kam pasaportë të Kosovës, ka deklaruar për gazetën “Lajm” të Maqedonisë, ish-pjesëtari i UÇK-së, oficer i FSK-së, Gafur Dugolli, duke komentuar sjelljen ndaj tij të organeve të burgut në Shkup. Gazeta “Lajm” ka arritur të kontaktojë me të ...

Më shumë...