KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1699)

Lajmet

KMLDNJ: KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike

KMLDNJ: KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike

Këshilli për Mbrojtjen, Liritë dhe të Drejtat e Njeriut thotë se KEDS-i e ka nisur sezonin dimëror me shtrenjtim dhe ndërprerje të energjisë elektrike. Për këtë, KMDLNJ pret riaktivizimin e protestave të qytetarëve shkaku se, sipas tyre, është në interes të qytetarëve pavarësisht përkatësive politike, statusit shoqëror, etj. Sipas traditës, ...

Më shumë...

Pacolli: Vija të kuqe vetëm me PDK-në

Pacolli: Deklaratat e Ivica Daçiqit për tërheqjen e njohjeve të Kosovës janë gënjeshtra

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, pas takimit me përfaqësues të liberal-demokratëve evropianë, ka thënë se partia e tij ka vija të kuqe me partinë e Kadri Veselit. I pyetur për koalicion me AAK-në dhe Nismën, Pacolli ka thënë se do të bashkëpunonte me të gjithë ata, të cilët sipas tij, ...

Më shumë...

Ali Ahmeti: Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë

Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, gjatë një tubimi në Strugë para të pranishmeve, ka thënë së ai së bashku me shokë e kanë bërë shtetin e Kosovës. Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë. Bashkë me shumë shokë jam njëri nga ata që kemi bërë shtet që quhet Kosovë, njëri nga ...

Më shumë...

Demarkacioni dhe Ligji për Trepçën do të diskutohen edhe në KS të OKB-së

Asambleja e Përgjithshme të OKB-së ka tubuar në Nju Jork rreth 140 liderë nga mbarë vendet e botës

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të diskutohet për raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun,  lidhur me zhvillimet e fundit  në Kosovë. Gjatë periudhës raportuese, prej 16 korrikut e deri më 25 tetor të këtij viti, tensionet politike ...

Më shumë...

Mustafa: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë mbledhjes së qeverisë, ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave, përveç ratifikimit të projektligjit të demarkacionit me Malin e Zi. “Kemi konstatuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim të vizave. Kemi konstatuar ...

Më shumë...

Deklaratë e Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me dënimin e Sami Lushtakut

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Partia Demokratike e Kosovës, në vazhdimësi, ka besuar se akuza për vrasje me të cilën tash e disa vjet ngarkohet kryetari i komunës së Skenderajt z.Sami Lushtaku është një akuzë e pambështetur. Kjo u konfirmua edhe dje nga vetë gjykata. Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se dënimi i tashëm i ...

Më shumë...

Limaj: Dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve goditje për luftën e UÇK-së

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka reaguar ndaj dënimit prej shtatë vjetësh për Sami Lushtakun. Limaj në një postim ka shkruar se dënimi i Lushtakut dhe i bashkëluftëtarëve tjerë është lajm i trishtueshëm dhe goditje për luftën e UÇK-së. “Dënimi edhe i Gjeneral Sami Lushtakut sikurse edhe dënimi ...

Më shumë...

Floriana Koka është pritur në takim nga ministrja Hykmete Bajrami

Floriana Koka është pritur në takim nga ministrja Hykmete Bajrami

Në kuadër të vizitës dhe takimeve, kryetarja e bashkisë së Sarandës, Floriana Koka, është pritur sot edhe nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ku janë dakorduar që të këmbejnë përvojën e turizmit. Koka theksoi se Shqipëria dhe Kosova kanë potenciale të mëdha për turizëm, andaj, kërkohet një bashkëpunim ...

Më shumë...

Ibrahim Gashi sheh në horizont ndonjë alternativë politike të re për PDK-në

Ibrahim Gashi

Ish rektori i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi ka bërë me dije se proceset politike dhe ekonomike nëpër të cilat po kalon Kosova e kanë shtyrë t’i rikthehet skenës politike. Në një intervistë për “Epoka e re”, Gashi ka treguar se zgjodhi PDK-në për ta vazhduar karrierën e tij politike ...

Më shumë...

Isa Xhemajlaj, është shprehur i bindur se zgjedhjet e 4 dhjetorit do t’i fitojë pa balotazh

Isa Xhemajlaj

Kandidati i Nismës për Kosovën për kryetar të Drenasit, Isa Xhemajlaj, është shprehur i bindur se zgjedhjet e 4 dhjetorit do t’i fitojë pa balotazh. Edhe pse Drenasi njihet si bastion i PDK-së për zgjedhjet e fundit komunale, Xhemajlaj ka thënë se ndikimi i partisë së Kadri Veselit është zbehur ...

Më shumë...

Ramiz Lladrovci, ka mbajtur një takim konsultativ me gratë e komunës së Drenasit

Ramiz Lladrovci, ka mbajtur një takim konsultativ me gratë e komunës së Drenasit

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka mbajtur të martën një takim konsultativ me gratë e kësaj komune, më ç’rast ka diskutuar dhe ngritur çështjet që do të jenë në vëmendjen e tij si prioritete në komunë. “Gratë duhet t’i marrin përgjegjësitë, të ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndau 20 mijë euro për aktiviteteve të familjarëve për persona të zhdukur

te Pagjeturit

Qeveria e Kosovës miratoi propozim-vendimin për ndarjen e mjeteve financiare në vlerë prej 20 mijë euro për përkrahje të projektit të Këshillit Koordinues të Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës, për rehabilitim të familjarëve të personave të zhdukur. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi tha se shuma prej 20 mijë eurosh është ...

Më shumë...

Punëtorët e komunës dhe të Shëndetësisë kanë paralajmëruar se do të protestojnë

Sami Lushtaku

Punëtorët e Administratës Komunale dhe ata të Shëndetësisë kanë paralajmëruar se do të protestojnë për një orë para objektit të Komunës së Skenderajt, për shkak të vendimit të Gjykatës së Apelit për Sami Lushtakun, kryetar i kësaj komune. Ata do ta shprehin  kundërshtimin e tyre me rastin e publikimit të ...

Më shumë...

Danilo Çekarelli, kërkon vazhdimin e paraburgimit edhe për dy muaj për Azem Sylën

Azem Syla

Prokurori i EULEX-it, Danilo Çekarelli, ka kërkuar vazhdimin e paraburgimit për dy muaj për Azem Sylën, Ilaz Sylën dhe Ljubisa Vujovicin, derisa rikthimin e masës së tillë, prokurori e ka kërkuar edhe për Nuhi Ukën dhe  Ramadan Ukën. Ish-kryetarit të Gjykatës Komunale, Nuhi Uka, iu ishte ndërprerë paraburgimi më 25 ...

Më shumë...

Ka filluar transmetimin TV-Dielli

Tri vjet më parë, më 11 nëntor të vitit 2016, pas shumë pengesave e vështirësive ka filluar transmetimin e programit, TV-Dielli

TV-Dielli, është medium elektronik, që synon të prodhojë një program të veçantë informativ, kulturor, edukativ me përmasa mbarëkombëtare, me sinjal satelitor, që pretendon ta mbulojë hapësirën shqiptare, si dhe mërgatën kudo në botë. Ky medium elektronik  do t’ iu ofrojë bashkëkombësve një program alternativ,  nga programet aktuale dhe mbështetjen kryesore ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së reagon kundër dënimit me burg të kreut të luftës në Drenicë

OVL e UÇK-së

Në Reagimin e OVL të UÇK-së lidhur me shpalljen  fajtor dhe dënimin e kreut të luftës në Drenicës nga Gjykata e Apelit thuhet se drejtësia ndërkombëtare, përmes mekanizmave të ashtuquajtur të drejtësisë, vazhdimisht ka organizuar komplote kundër luftëtarëve të lirisë. Edhe Gjykata e Apelit, e dëshmoi këtë me vendimin katastrofal ...

Më shumë...