KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 1697)

Lajmet

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli ka kërkuar pezullimin e dialogut me Serbinë nga ana e Qeverisë së Kosovës

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli ka kërkuar pezullimin e  dialogut me Serbinë nga ana e Qeverisë së Kosovës. Serbisë duhet dhënë leksion. Serbisë i duhet dhënë leksion. I duhet dhënë leksion shtetëror për të gjitha veprimet që bën karshi Republikës së Kosovës. Muri, treni, fleta-arrestimet ndaj qytetarëve të Kosovës janë ...

Më shumë...

LB: Duhet një Platformë kombëtare për bisedime me Serbinë, sa nuk është bërë vonë!

Lëvizja për Bashkim: Pa një platformë të qartë politike, Kosova nuk ka pse t’i vazhdojë bisedimet me Serbinë

Lëvizja për Bashkim konsideron se Serbia po e realizon edhe një projekt të saj shtetëror në veriun e Kosovës: atë të rrjetit hekurudhor të Serbisë! Sot ajo edhe praktikisht e ka nisur qarkullimin e trenave në këtë pjesë të Kosovës! I gjithë opinioni shqiptar është i shqetësuar dhe plot pezëm! ...

Më shumë...

MI: Rrugët në tërë vendin, të mirëmbajtura dhe të kalueshme

Rrugët

Drejtorët rajonalë me ekipet mbështetëse të Ministrisë së Infrastrukturës dhe kompanitë e kontraktuara po vazhdojnë të jenë në gjendje gatishmërie pa ndërprerë, duke monitoruar, pastruar dhe mirëmbajtur të gjitha rrugët e vendit. Po ashtu, ekipet e MI-së po vazhdojnë t’u dalin në ndihmë ekipeve lokale nëpër komunat e Kosovës në ...

Më shumë...

Sot në Reçak të Shtimes, u zbulua shtatorja e ish-ambasadorit amerikan, William Walker

Sot në Reçak të Shtimes, u zbulua shtatorja e ish-ambasadorit amerikan, William Walker

Sot në Reçak të Shtimes, është zbuluar shtatorja e ish-ambasadorit amerikan të OSB-së William Walker, i cili me këtë rast  falënderoi fshatarët dhe familjet e Reçakut, dhe tha se tashmë është bërë pjesë e këtij fshati martir të Kosovës. Kryetari Hashim Thaçi tha se organizatat ndërkombëtarë në atë kohë filluan ...

Më shumë...

Në 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut mbahen aktivitete tematike, përkujtimore e kulturore

Në 18-vjetorin e Masakrës së Reçakut mbahen aktivitete tematike, përkujtimore e kulturore

Nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim  Thaçi mbahet manifestimi, “Ditët Përkujtimore të Masakrës së Reçakut”.  Sot, në Reçak duke filluar në orën 11.00 zbulohet shtatorja e mikut të Reçakut dhe krejt Kosovës, ish-ambasadorit amerikan, William Wolker. Në orën 12.00 në Qendrën e Kulturës, në Shtimes shfaqet filmi dokumentar, “Saga ...

Më shumë...

Çlirimtari, Ramush Haradinaj shpallet “Nderi i Shkodrës”

Ramush Haradinaj

Me unanimitet të plotë, përfaqësues të të gjitha forcave politike votuan në Këshillin e Qarkut Shkodër dhënien e titullit “Nderi i Shkodrës” për Ramush Haradinajn. Propozimi i kryetares së Këshillit të Qarkut, Greta Bardeli-Gjoni, u mbështet në mbledhje nga të gjithë anëtarët si dhe kryetarët e Bashkive të Shkodrës, Malësisë ...

Më shumë...

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës

Qeveria e Serbisë ka njoftuar se sot do të përurojë linjën hekurudhore Beograd – Veri i Kosovës. Deri sa zyrtarët e Kosovës këtë linjë e quajnë ilegale, Serbia ka blerë edhe trenin me kreditë e dhëna nga Rusia. Treni nga Beogradi do të vijë në Kosovë në orën 19:30. Disa ...

Më shumë...

BDI: Përdorimi i gjuhës shqipe të bëhet në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit dhe Kushtetutën

BDI

Përdorimi i gjuhës shqipe në përputhje me Marrëveshjen e Ohrit dhe Kushtetutën, të barabartë me gjuhën maqedonase, e bënë shoqërinë më të fortë, më të bashkuar dhe më të qëndrueshme duke përmbyllur në këtë mënyrë obligimet normative nga Marrëveshja Paqësore e Ohrit.  Sundimi i së drejtës në vend është obligim ...

Më shumë...

Fushata e Serbisë kundër Kosovës e kundër Ramush Haradinajt është krejtësisht e papranueshme

AAK

Fushata e Qeverisë së Serbisë kundër Kosovës në përgjithësi dhe Ramush Haradinajt në veçanti, është krejtësisht e papranueshme dhe jo vetëm se është kundër krijimit të një klime bashkëpunimi, por veç sa i ashpërson edhe më tej raportet midis dy popujve. Kosova në disa raste i ka kryer obligimet e ...

Më shumë...

J. Krasniqi: Marrëveshjet e Thaçit e të Mustafës përfunduan në kthimin e Serbisë në Kosovë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, ka shkruar se marrëveshjet e Thaçit e të Mustafës për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përfunduan në kthimin e saj në Kosovë. Qytetarët duhet ta shikojnë se çfarë prodhuan, marrëveshja e 19 prillit 2013 dhe ajo e 25 gushtit 2015. Për marrëveshjen ...

Më shumë...

Forcat e NATO-s dhe ato të Amerikës kanë bashkuar forcat e tyre ushtarake në kufirin rus

Forcat e NATO-s

Forcat e NATO-s dhe ato të Amerikës kanë bashkuar forcat e tyre ushtarake në kufirin rus, ku kanë instaluar sisteme anti-raketore balistike dhe pajisje të tjera në përpjekje për të ndalur provokimin e një lufte bërthamore me Rusinë. Në përgjigje, Vladimir Putin ka vendosur sisteme të raketave anti-ajrore përreth Moskës ...

Më shumë...

Gjysmë vjetori i dytë fillon më 16 janar

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë njofton të gjithë mësimdhënësit, nxënësit dhe prindërit se gjysmë vjetori i dytë i vitit shkollor 2016/2017 në të gjitha shkollat e Kosovës fillon të hënën, më 16 janar. Ditë ma parë, Ministria e Arsimit në bashkëpunim me Drejtoritë Komunale të Arsimit ka vendosur që ...

Më shumë...

Delegacioni i VV-së është takuar me Drejtuesen e Departamentit për Ballkanin Perëndimor të Britanisë

Delegacioni i VV-së është takuar me Drejtuesen e Departamentit për Ballkanin Perëndimor të Britanisë

Delegacioni i Vetëvendosjes është takuar me Drejtuesen e Departamentit për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Fiona Mcilwham. Gjatë takimit biseduam për alternativën tonë qeverisëse për zhvillimin ekonomik të Kosovës, si dhe lidhur me dëmet e dialogut pa kushte me Serbinë, dhe “Zajednicën” si dëmi ...

Më shumë...

Qeveritarët e Serbisë paralajmërojnë Francën me masa reciprociteti

Qeveria Serbe

Në emër të qeverisë serbe, rreth lirimit me kusht të Ramush Haradinajt kanë folur Ministrja e drejtësisë së Serbisë, Nela Kuburoviq dhe zyrtari i lartë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Ata i janë drejtuar shtetit francez me një deklaratë paralajmëruese në të cilën thuhet  se nëse Franca nuk vepron ...

Më shumë...

Qeveria miratoi dy akte nënligjore për kompensimin e viktimave të krimit

Qeveria e Kosovës

Me propozim të Ministrisë së Drejtësisë, Qeveria ka miratuar dy akte nënligjore të cilat parashihen me Ligjin për kompensimin e viktimave të krimit. Me këtë rast, ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha tha se përgatitja dhe finalizimi i këtyre dy akteve nënligjore si dhe procesi i deritashëm është bërë në bashkëpunim ...

Më shumë...

Limaj: Aktakuzat për vrasjen e civilëve janë të bazuara në shpifje

Limaj

Në Gjykatën Themelore të Gjakovës ka përfunduar shqyrtimi kundër, Fatmir Limajt. Gjatë leximit të aktakuzës, prokurorja, Drita Hajdari tha se Limaj akuzohet se nuk i ka ndërmarrë masat e nevojshme për të parandaluar ose zbuluar vrasjen e Ramiz Hoxhës nga Bellanica dhe Selman Binishit, më 2 tetor të vitit 1998. ...

Më shumë...