MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1689)

Lajmet

Mogherini dhe Hahn vlerësojnë hyrjen në fuqi të MSA-së për Kosovën

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisionari për Zgjerim, Johannes Hahn, sipas komunikatës zyrtare të Komisionit Evropian, kanë vlerësuar lart hyrjën në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit që hap një fazë të re në marrëdhënies mes BE-së dhe Kosovës. “Kjo marrëveshje hap një fazë të re në marrëdhëniet ...

Më shumë...

Ministri i jashtëm rus kërkon themelimin e Zajednicës

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Serbisë po zhvillohen me sukses në të gjitha fushat. Kështu u tha në takimin e mbajtur në Moskë midis ministrit rus të Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov dhe homologut të tij serb, Ivica Daçiq. Shefi i diplomacisë serbe ka shfrytëzuar rastin për të falënderuar Rusinë për ...

Më shumë...

Veseli do të ketë kundër-kandidat në zgjedhjet e PDK-së

PDK

Përveç Kadri Veselit, në garën për kryetar të Partisë Demokratike të Kosovës, do të jetë edhe Sylejman Kerolli nga Skenderaj. Duke konfirmuar vendimin për të qenë kundër-kandidat në zgjedhjet e brendshme të partisë më të madhe në vend, Kerolli ka bërë me dije se me 7 maj kur mbahet konventa ...

Më shumë...

Vetëvendosje i ‘uron’ 1 Prillin Mustafës dhe Thaçit

Aktivistë të Vetëvendosjes, sot në mënyrë simbolike kanë vendosur një pankartë të gjatë, përmes të cilës i kanë uruar kryeministrit, Isa Mustafa dhe ish-zëvendëskryeministrit, Hashim Thaçi, 1 Prillin që njihet si Dita e Gënjeshtrave. Në këtë pankartë janë shtypur të gjitha premtimet e Mustafës dhe Thaçit, që sipas Vetëvendosjes, nuk ...

Më shumë...

Ekstremistët serbë në veri kremtojnë lirimin e kriminelit, Vosjllav Sheshel

Lirimi i të akuzuarit për krime kundër njerëzimit, Vojsllav Sheshel, është kremtuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Banditë e çetnikë të të gjitha ngjyrave, bashkë me simpatizantë të Partisë Radikale, janë parë në rrugët e Zveçanit dhe veriut të Mitrovicës, duke iu gëzuar vendimit të Tribunalit të Hagës. Në këtë ...

Më shumë...

Kryeministri serb: Krenar që i mbrojtja dinjitetin Sheshelit

Aleksandar Vucic

Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, menjëherë pas vendimit skandaloz të Tribunalit të Hagës për lirimin nga të gjitha akuzat për krime lufte të Vojsllav Sheshelit, i ka dalë në mbrojtje ish-shefit të tij gjatë kohës sa ishte pjesë e Partisë Radikale. Siç përcjellin mediet, Vuçiq është shprehur se është krenar që ...

Më shumë...

Bajrami takoi rektorin e ri, Marjan Dema

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka zhvilluar sot një takim me rektorin e sapo-emëruar të Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema. Duke i uruar detyrën rektorit të ri, ministri Bajrami është shprehur i sigurt se profesor Dema, me përvojën e tij dhe kapacitetin intelektual, do ta ketë fuqinë ...

Më shumë...

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit për çështjen e mosnjohjes reciproke të certifikatave të ADR-së mes Republikës së Kosovës dhe të Serbisë mbetet në fuqi, deri në arritjen e një marrëveshjeje për njohjen reciproke me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, njofton ...

Më shumë...

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i mbrojnë interesat madhore të Kosovës

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i ndajnë interesat madhore të Kosovës prej interesave të tyre personale. Ai në një intervistë për ‘Epokën e re’, ka thënë se të zgjedhurit e popullit duhet t’i thërrasin mendjes dhje ta tejkalojnë krizën nëpër të cilën po kalon ...

Më shumë...

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë se 60-të shqiptarë të Gjakovës

Masakra në Nagavc

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë 60-të shqiptarë të një lagjeje të Gjakovës. Në atë lagje u goditën me armë zjarri  dhe u dogjën të gjallë shunë burra, gra e fëmijë. Ushtarët e policët serbë masakruan barbarisht njëzetë anëtarë  të familjeve Vejsa, Hoxha, ...

Më shumë...

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

Agjencia  serbe ajmeve “FoNet”, ka bërë të ditur se  Bashkimit Evropian, pasi ka biseduar me krerët e Qeverisë së Kosovës, ka arritur një marrëveshje që Prishtina zyrtare prej sot,  në orën 9:00 të ndërpresë bllokimin e  kamionëve me materie të rrezikshme nga Serbia. Reciprociteti me të cilin krekosej Qeveria në ...

Më shumë...

Tomë Gashi: Shesheli është liruar për shkak të dënimit të Radovan Karaxhiqit

Tomë Gashi: Skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut

Avokati Tomë Gashi ka përsëritur se gjykatat ndërkombëtare janë krejtësisht politike. Nuk ka parime të drejtësisë në këto gjykata. Kjo ndodhi edhe me lirimin e kriminelit Sheshel për krimet e tij monstruoze që të gjithë e dinë se i ka kryer në një milion forma; duke nxitur vrasje, spastrim etnik, ...

Më shumë...

Kryesia e BDI-së vendosi të tërheq të gjithë përfaqësuesit nga pushteti ekzekutiv i Maqedonisë

BDI

Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim vendosi sonte që të tërheq të gjithë përfaqësuesit e vet aktual nga pushteti ekzekutiv i Republikës sē Maqedonisë. Kryesia gjithashtu ka rikonfirmuar të drejtat statutare dhe ka rideleguar të gjitha kompetencat ekzekutive dhe vendimarrëse pranë Kryetarit Ali Ahmeti për të vendosur mbi hapat e ...

Më shumë...

Për “meritat” e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, Haga liroi të pafajshëm kriminelin, Sheshel

Për “meritat” e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, Haga liroi të pafajshëm kriminelin, Sheshel

Për meritat e tij në vrasjen dhe masakrimin e myslimanëve të Bosnjes, dhe të popujve jo serbë, Tribunali i Hagës liroi të pafajshëm kriminelin e dëmkosur, kryetarin e radikalëve të Aleksandër Vuçiqit dhe Tomo Nikoliqit. Tanimë edhe më të dashuruarit në drejtësinë e BE-së, OKB-së, e kanë të qartë se ...

Më shumë...

Një serb ka shtënë me armë zjarri në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, kundër fëmijëve shqiptarë

Një serb ka shtënë me armë zjarri në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, kundër fëmijëve shqiptarë

Një serb ka shtënë me armë zjarri sot në lagjen “Kodra e Minatorëve” në Mitrovicë, derisa disa fëmijë shqiptarë ishin duke luajtur. Sipas dëshmitarëve rasti ka ndodhur pasi që fëmijët shqiptarë dhe serbë janë zënë ndërmjet vete. Prindërit e fëmijëve shqiptarë janë shqetësuar me këtë që ka ndodhur sot dhe ...

Më shumë...

Ymeri: Mosndëshkimi i Serbisë për krime lufte po i rrënon dinjitetin viktimave dhe familjeve të tyre

Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, e ka quajtur skandaloz vendimin e Tribunalit të Hagës, i cili e ka shpallur të pafajshëm ultra-fashistin serb Vojisllav Sheshel. Ky, është vendimi më skandaloz i këtij Tribunali. Të shpallet ultra-fashisti Sheshel i pafajshëm për krimet e kryera nga forcat militare e paramilitare të ...

Më shumë...