KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2180)

Lajmet

Memli Krasniqi: Tokat bujqësore të mos privatizohen por t’ i jepen Qeverisë për menaxhim

Me formën e privatizimit të tokave bujqësore nga ana e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi është shprehur i pakënaqur.  Ai në mbledhjen e fundit të Qeverisë ka kërkuar ndryshime të tjera, të cilat, siç tha ai, do të ishin në funksion të ...

Më shumë...

Mustafa përshëndet nismën e kryetares, Jahjaga

Pas takimit me krerët e opozitës, kryetarja Jahjaga ka pritur në takim kryeministrin, Isa Mustafa. Ai në një prononcim për mediet, tha se e mirëpret nismën e kryetares për zgjidhjen e krizës politike. Megjithatë, kryeministri Mustafa nuk sqaroi nëse ka përafrim të qëndrimeve mes pozitës dhe opozitës, duke thënë se ...

Më shumë...

Qendra e Vetëvendosjes në Norvegji: “Zajednica” dhe demarkacioni marrëveshje kriminale

Qendra e Vetëvendosje në Norvegji mbajti tubim me bashkatdhetarët në Oslo, ku u diskutua mbi situatën politike në Kosovë, protestat e opozitës së bashkuar brenda dhe jashtë Kuvendit, si dhe ngjarjet e 28 nëntorit. Në këtë tubim u shpjeguan konkretisht marrëveshjet e 25 dhe 26 gushtit, si dhe marrëveshja paraprake ...

Më shumë...

Opozita nuk lëshon pe nga kërkesat e saj

Krerët e opozitës kanë bërë me dije se nuk do të tërhiqen nga veprimet e tyre deri në shfuqizimin e marrëveshjeve dhe lirimin e deputetëve opozitarë. Në takimin e sotëm me kryetaren e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i ...

Më shumë...

Siria vend ku godasin forcat më më mëdha të botës dhe ku pëson popullata e Sirisë, jo ISIS-i

Siria është bërë vend ku zbrazen mijëra raketa në ditë nga fuqitë më të mëdha të botës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Federata Ruse, Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Turqia dhe shtete të tjera. Përveç kësaj kundër popullatës së Sirisë dhe forcave kryengritëse, ata i vret, i masakron dhe i ...

Më shumë...

Vuçiq konfirmon vizitën në Kosovë

Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, duke paralajmëruar vizitën e tij në Kosovë, i është bashkuar avazit të viktimizimit për gjoja sulmet ndaj serbëve. Ndonëse ende nuk është sqaruar në plotni rasti i mbrëmshëm i Gorazhdecit, kreu iI qeverisë serbe e ka quajtur këtë si “sulm kundër gjithë popullit serb që jeton ...

Më shumë...

Ilir Meta nuk arriti ta bind pozitën as opozitën për bashkëpunim dhe dialog

Dallimet në mes koalicionit qeveritar dhe opozitës, nuk ka arritur t’ i përafrojë  as kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë vizitës së tij në vendin tonë. Ai ka deklarua se qëllimi i vizitës së tij ka qenë që të informohet për situatën, duke i marrë qëndrimet e pozitës ...

Më shumë...

Nisin persekutimet gjyqësore ndaj Grupit të Kumanovës

Nën praninë e masave të forta të sigurisë, sot në Shkup ka filluar seanca gjyqësore ndaj 29 pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës, të cilët u arrestuan pas luftimeve në Lagjen e Trimave në Kumanovë me 9 dhe 10 maj të këtij viti. Pala mbrojtëse ka ngritur ankesa, duke i konsideruar ...

Më shumë...

Pezullohen nga mësimi profesorët mbi moshën 65-vjeçe në Universitetet publike dhe private

Ministria e Arsimit, nëpërmjet një vendimi ka pezulluar dispozitën ligjore, e cila bazohet në pikën 3.5 të nenin 11 të Udhëzimit administrativ mbi akreditimin e institucioneve të arsimit të lartë. Ajo dispozitë lejonte të zhvillonte mësim stafin akademik deri në moshën 70-vjeçare. Pezullimi i kësaj dispozite është bërë me arsyetimin ...

Më shumë...

Deputeti, Pal Lekaj lihet i lirë nga Prokuroria

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj është lënë i lirë nga Prokuroria. Avokati i tij mbrojtës, Arianit Koci, ka bërë të ditur se klienti i tij është mbrojtur në heshtje. “Me ftesë të policisë, z. Lekaj u paraqit se pari në polici e pastaj në Prokurori. Përndryshe, i njëjti u ...

Më shumë...

LB-ja konstituoi Këshillin e Përgjithshëm

Më 6 dhjetor 2015, Lëvizja për Bashkim mbajti mbledhjen konstituive të Këshillit të Përgjithshëm, të zgjedhur nga Kuvendi VIII i LB-së.Ndër të tjera, në këtë mbledhje u zgjodhën edhe anëtarët e Kryesisë dhe Sekretari i Përgjithshëm i LB-së. Në këtë mbledhje kryetari i porsazgjedhur i LB-së, Valon Murati, informoi anëtarët ...

Më shumë...

Serbët bllokuan për 40 minuta pikën kufitare në Jarinje

Bandat serbe edhe sot kanë bllokuar qarkullimin në pikën kufitare të Jarinjes, në veri të Kosovës. Si shkas për bllokimin e qarkullimit në këtë pikëkalim, janë pretendimet e serbëve për caktimin e vlerës doganore për mallrat që vijnë nga Serbia, vendim ky i marrë nga Prishtina. Ata kërkuan që të ...

Më shumë...

Agron Kuçi, për dalje nga kriza aktuale propozon formimin e një qeverie të unitetit e besimit

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, duke komentuar situatën e fundit politike ndërmjet pozitës dhe opozitës, ka propozuar si zgjidhje për dalje nga kriza aktuale formimin e një qeverie të unitetit, shpresës dhe besimit. Kuçi në profilin e tij në “Facebook”, ka shkruar se kjo qeveri e unitetit do ...

Më shumë...

VV: Qeveria nuk ka rrugë tjetër pos të tërhiqet nga Marrëveshjet

Vetëvendosje ka reaguar pas ndalimit të deputetit të AAK-së, Pal Lekaj nga Prokuroria. Për këtë subjekt, ky rast e shpërfaq edhe njëherë hipokrizinë e Qeverisë së Kosovës e cila në njërën anë bën thirrje për dialog, dhe në anën tjetër vazhdon me arrestimin e deputetëve të opozitës. “Deputeti Pal Lekaj ...

Më shumë...

Krasniqi: Lëvizja për veprime konkrete është në duart e koalicionit qeverisës

Jakup Krasniqi, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, është shprehur se lëvizja për veprime konkrete është në duart e koalicionit qeverisës.  “Lëvizja për veprime konkrete është në duart e koalicionit qeverisës. Kriza politike duhet të zgjidhet, në interes të Republikës së Kosovës. Qeveria duhet të tërhiqet nga istikamet ...

Më shumë...

Deputetja e PDK-së solidarizohet me Donika Kadaj-Bujupin

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra i ka dalë në mbrojtje koleges së saj deputete, Donika Kadaj-Bujupi, që po mbahet në paraburgim. Në një postim të afishuar në llogarinë e saj në Facebook, deputetja e PDK-së ka shprehur solidaritet me familjen e deputetes opozitare. “Si nënë, si motër, si grua ndaj ...

Më shumë...