KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2170)

Lajmet

Haradinaj: Nuk na ndihmoi Policia për gazin lotsjellës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kundërshtuar pretendimin e kryekuvendarit, Kadri Veseli se gjoja shefi i sigurimit të Kuvendit ka ndihmuar deputetët opozitarë për futjen e gazit lotsjellës. Sipas Haradinajt, opozita gjatë tërë kohës kërkon mbështetje nga populli, por kësaj radhe nuk kanë pasur ndihmë nga ...

Më shumë...

Çaushi: Nuk do të ndalemi deri në deputetin e fundit

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Driton Çaushi ka vlerësuar se ajo çka ndodhi dje në Kuvendin e Kosovës ka qenë një mbledhje e paligjshme. Sipas fjalëve të tij, arrestimet e deputetëve janë në kundërshtim me Rregulloren e Kuvendit dhe Kushtetutën e Kosovës. “Ne do të vazhdojmë me këto veprime deri në deputetin ...

Më shumë...

Kryetarja Jahjaga mban fjalim në Kuvend me 17 dhjetor

Kryetarja e Republikës, Atifete Jahjaga në seancën e 17 dhjetorit, në orën 11:00, do të mbajë fjalimin e saj vjetor drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Kjo u konfirmua gjatë mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, gjatë të cilës u caktua që seanca e radhës të mbahet me 14 ...

Më shumë...

Mediet në Kosovë dhe në Shqipëri nuk raportojnë për viktimat civile në Siri

Mediet shqiptare në përgjithësi kanë anashkaluar dhe po anashkalojnë lajmet nga lufta e përgjakshme, në Siri, ku deri tani, bazuar në shifrat e organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut janë vrarë rreth 300 mijë sirianë, shumica dërrmuese nga radhët e popullatës civile. Përderisa mediet i japin hapësirë lëvizjes ...

Më shumë...

Kumtesa e Policisë për ngjarjet e dhunshme jashtë Kuvendit

Në komunikatën e saj, Policia ka njoftuar edhe për zhvillimet e dhunshme që ngjanë jashtë Kuvendit të Kosovës. Sipas njoftimit zyrtar, një grup prej 150 personash kanë qëndruar jashtë Kuvendit derisa po zhvillohej seanca. Pas orës 14:00, sipas Policisë, protestuesit kanë shfaqur dhunë, duke hedhur mjete të ndryshme me ngjyrë ...

Më shumë...

Deputeti, Kurteshi transferohet në burgun e Lipjanit

Deputeti i Vetëvendosjes, Ismajl Kurteshi, është transferuar në Burgun e Lipjanit, ku do të vuajë masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Ai kishte shkelur masën e arrestit shtëpiak, pasi që mori pjesë më manifestimin e opozitës në Gjilan, pa marrë leje paraprake nga Gjykata. Deputeti, Ismajl Kurteshi është ...

Më shumë...

Policia e Kosovës sqaron veprimet e saj brenda Kuvendit të Kosovës

Policia e Kosovës përmes një komunikate zyrtare, ka sqaruar opinionin për të gjitha ndodhitë që pasuan seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Policia saktëson se ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme ligjore për ofrimin e sigurisë dhe ushtrimin e kontrollit, bazuar në procedurat e parapara ligjore dhe Rregulloren ...

Më shumë...

Tym lotsjellës edhe në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit

Burimet e fundit nga Kuvendi, ku pas ndërprerjes së seancës  po mbahej takimi i Kryesisë,  bëjnë të ditur se deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Derguti, e cila ishte duke marrë pjesë në mbledhje ka hedhur  tym  lotsjellës edhe ne mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. Mbledhja është ndërprerë menjëherë dhe pjesëmarrësit ...

Më shumë...

Krerët e lartë të shtetit nuk komentojnë ngjarjet në Kuvend

Situata e krijuar në Kuvendit e Kosovës, ka sjellë një takim në zyrën e Presidencës, midis kryetares, Atifete Jahjaga, kryeministrit, Isa Mustafa si dhe zëvndësit të tij, Hashim Thaçi. Takimi është mbajtur prapa dyerve të mbyllura. Madje, asnjëri nga krerët e lartë shtetërore nuk dha ndonjë deklarim për mediet, megjithë ...

Më shumë...

S. Hamiti e Xh. Haliti kërkojnë përjashtimin e opozitës nga Kuvendi kundërshton kryekuvendari

Punimet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit janë ndërprerë për të vazhduar ndërkohë. Shkak i pauzës duket se  janë mospajtimet në radhët e deputetëve të koalicionit qeveritar,  se cilat masa duhet të ndërmerren kundër deputetëve të opozitës, të cilët edhe sot kanë hedhur gaz lotsjellës në Kuvend. Kryetarët grupeve parlamentare ...

Më shumë...

Haradinaj: Nuk ka normalitet pa shfuqizim të marrëveshjeve

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se energjia që pozita po shfaq për mbajtjen e seancave, sipas tij, të pakuptimta, duhet të drejtohet në shfuqizimin e marrëveshjeve me Serbinë dhe Malin e Zi. “Gjithë kjo energji me mbajt seanca të pakuptimta më mirë do të ...

Më shumë...

Protesta e radhës e opozitës do të mbahet të mërkurën në mesditë në sheshin e qytetit të Pejës

Drejtuesit e degëve  të tri partive të bllokut opozitar, në Pejë,  në një konferencë për media u kanë bërë thirrje të hënën të gjithë qytetarëve të Pejës, Burimit, Klinës, Deçanit dhe Junikut, që në numër sa më të madh të marrin pjesë në manifestimin për të kundërshtuar marrëveshjet për Asociacionin ...

Më shumë...

Grabovci: Opozita ka tejkaluar kufijtë e normales

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabvoci, duke komentuar ngjarjet e sotme në Kuvend, ka thënë se opozita ka tejkaluar kufijtë e normales. Pas hedhjes së gazit lotsjellës në sallën alternative, Grabovci tha se deputetët e koalicionit qeverisës nuk duan të vijnë në sallë për të ...

Më shumë...

Komra: Gjatë viteteve, 1998-1999 në Kosovë u vranë 13.549 veta, 24 për qind luftëtarë të UÇK-së

Koalicioni “Komra” bëri të ditur për opinion se gjatë luftë së viteteve 1998-1999 në Kosovë janë vrarë 13 mijë e 549 persona, pjesa më e madhe e tyre civilë, kurse 24 për qind prej tyre pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Prej civilëve të vrarë numërohen 1 mijë e 400 ...

Më shumë...

Deputetet opozitare hedhin lotsjellës në sallën alternative

Tri deputetet opozitare, Valdete Bajrami, Besa Baftiu dhe Time Kadriaj, kanë hedhur gaz lotsjellës në sallën alternative ku po mbahej seanca plenare. Këto deputete opozitare duke shfrytëzuar faktin që nuk ishin të suspenduara nga Kryesia, me ftesë të kryekuvendarit, Kadri Veseli hynë në sallë, por në këtë moment ato hodhën ...

Më shumë...

Takohen: Mustafa, Thaçi e Jahjaga

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe zëvendësi i tij, Hashim Thaçi janë takuar dhe kanë biseduar  në zyrën e kryetares, Atifete Jahjaga. Takimi u mbajt  pas situatës më të re të krijuar në Kuvendin e Kosovës, pasi punimet janë  ndërprerë ende pa filluar, meqë deutetët e opozitës të pranishëm në ...

Më shumë...