KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2200)

Lajmet

Limaj përshëndet disa deputetë të koalicionit qeveritar, të cilët janë kundër marrëveshjeve

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, përshëndet disa  deputetë të koalicionit qeveritar, të cilët kanë dalë haptas kundër marrëveshjeve për Demarkacionin me Malin e Zi dhe Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Shtimi i zërave nga deputetët e koalicionit qeveritar kundër marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi dhe ...

Më shumë...

Brukseli zyrtar ka ngritur nivelin më të lartë të sigurisë, pas sulmeve në Paris

Brukseli zyrtar ka ngritur nivelin më të  lartë të sigurisë, një javë pas sulmeve  në Paris. Megjithatë autoritet kanë tërhequr sërish vëmendjen në orët e para të së shtunës, ku përmes një deklarata flitet për një kërcënim serioz dhe të afërt në kohë. Deklarata është lëshuar nga Qendra e Krizës ...

Më shumë...

Ndërroi jetë prof. Muhamet Mehmeti

Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 81-vjeçare ka ndërruar jetë Muhamet Ahmet Mehmeti. I ndjeri ishte profesor shumëvjeçar në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës, veprimtar në LPK dhe ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Përkohshme të Kosovës. Mbledhja përkujtimore u mbajt dje  në amfiteatrin e Fakultetit Juridik, ndërsa ...

Më shumë...

Haradinaj: Ndërkombëtarët na ofruan ta fusim brenda Serbinë, por ne nuk do ta pranojmë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në fjalën e tij para të pranishmëve të tubuar sot në Sallën e Kuqe, në Prishtinë, ka deklaruar se opozita është e bashkuar për gjithë  këtë që po ndodh dhe ju  e dini pse jemi këtu. Kemi një mision të vështirë, në vendin që është ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Jemi bashkuar për të ndalur të keqen që po i kanoset vendit

Gjatë fjalimit të mbajtur në takimin e sotëm në Sallën e Kuqe, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj tha se jemi  bashkuar për të ndalur të keqen që po i kanoset vendit. “Ne jemi bashkuar sepse ka nevojë për një bashkim të fuqishëm, jo vetëm të opozitës port ë gjithë qytetarëve, ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Tërheqja nga marrëveshja me Serbinë ka vetëm vonim por jo shpëtim

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë u takuan përfaqësuesit e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, me qëllim për të diskutuar lidhur me situatën aktuale politike si dhe përgatitjet që po bëhen për të manifestuar qëndrimet e tyre kundër marrëveshjeve me Serbinë. Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka thënë ...

Më shumë...

Konjufca: Opozita do t’i ndalë dy marrëveshjet me Serbinë

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë,  ka nisur takimi i strukturave të subjekteve politike opozitare.  Fjalimin e ka hapur shefi i grupit parlamentar të LVV, Glauk Konjufca, i cili ka thënë se opozita do t’i ndalë dy marrëveshjet me Serbinë, sepse po marrin vullnet nga populli. Ai ka thënë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Koalicioni nuk e ka mandatin qytetar duke u bërë tradhti kombëtare

Jakup Krasniqi nga NISMA për Kosovën, ka thënë se pushteti aktual besimin e qytetarëve e ka marrë me 1001 mashtrime. Sipas Krasniqit, koalicioni nuk e ka mandatin qytetar duke u bërë tradhti kombëtare. Ai thotë se për këtë çështje është i nevojshëm referendumi. “Me 1001 mashtrime kjo pozitë e ka ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë takohen përfaqësuesit e opozitës

Sot në Sallën e Kuqe në Prishtinë do të takohen përfaqësuesit e Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, me qëllim për të diskutuar lidhur me situatën aktuale politike si dhe përgatitjet që po bëhen për të manifestuar qëndrimet e tyre kundër marrëveshjeve me Serbinë. Manifestimi paqësor do të mbahet më ...

Më shumë...

Shqiptarët duhet të kthehen në shtëpitë e tyre në veri jo të arrestohen

Ne reagimin e Vetëvendosjes, Qendra në Mitrovicë lidhur me Arrestimi i Hazir Feratit dhe Betim Osmanit derisa rindërtonin shtëpitë e tyre te “Kroi i Vitakut”, thuhet se ky  është shënjuesi i radhës së stërkeqjes së Republikës së Kosovës nga ‘Zajednica’ dhe ndërhyrja e Serbisë. 12 mijë shqiptarët e zhvendosur dhunshëm ...

Më shumë...

Blloku opozitar i palëkundur: jo dialog me pozitën deri në anulimin e dy marrëveshjeve

Blloku opozitar është i palëkundur në qëndrimin se nuk do të ulet për dialog me pozitën deri në anulimin e dy marrëveshjeve, atë për Asociacionin dhe tjetrën për Demarkacionin. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se opozita është e bashkuar si kurrë më parë dhe e palëkundur në qëndrimin ...

Më shumë...

Veteranët reagojnë ndaj vendimit të Qeverisë

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale që veteranët të mos mund të jenë shfrytëzues të dy pensioneve në të njëjtën kohë. Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmoreve të UÇK-së, Xhavit Jashari, ka thënë për “Epokën e re” ky vendim ...

Më shumë...

Kryetari, Agim Bahtiri e dënon ashpër arrestimin e Hazir Feratit dhe të Betim Osmanit

Kryetari i Komunës, Agim Bahtiri e dënon ashpër arrestimin e Hazir Feratit dhe të Betim Osmanit, nga ana e policisë, për shkak se po punonin për të rindërtuar shtëpinë e këtij të parit në lagjen veriore “Kroi i Vitakut”, të cilën gjatë luftës ia kishin shkatërruar deri në themel ekstremistët ...

Më shumë...

Eco Guerila: Tetova po bëhet e pajetueshme si pasojë e helmimit të ajrit

Helmimi i ajrit në Tetovë ka arritur nivele alarmante. Lëvizja ‘Eco Guerila’ u ka bërë thirrje qytetarëve që të evitojnë çdo dalje në mjedis të hapur pasi që niveli i helmimit të ajrit ka arritur përmasa tmerruese. Në një komunikatë për medie, kjo lëvizje ka sqaruar se niveli i lejuar ...

Më shumë...

Policia e Kosovës toleron kriminelët serbë, arreston 2 shqiptarë në veri

Policia e Kosovës nuk ndërhyu fare për të liruar rrugën kur banditët serb bllokuan veturën e ministrit, Avdullah Hoti kur po udhëtonte drejt pikës kufitare në Jarinje. Por, e njëjta polici nuk kursehet aspak kur janë në pyetje shqiptarët. Hazir Ferati dhe Betim Osmani, janë arrestuar sot në Lagjen ‘Kroi ...

Më shumë...

Ndërroi jetë prof. Muhamet Mehmeti

Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 81-vjeçare ka ndërruar jetë Muhamet Ahmet Mehmeti. I ndjeri ishte profesor shumëvjeçar në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës, veprimtar në LPK dhe ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Përkohshme të Kosovës. Mbledhja përkujtimore mbahet sot në orën 14:00 në amfiteatrin e Fakultetit ...

Më shumë...