KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2220)

Lajmet

Rama ngushëllon familjen e policit të vrarë në Lazarat

Kryeministri, Edi Rama ka vizituar Spitalin e Traumës ku ndodhen dy efektivët e forcave RENEA, që u plagosën gjatë shkëmbimeve të zjarrit në mëngjesin e sotëm në Lazarat. Për kreun e Qeverisë shqiptare, sot “është një ditë zie për të gjithë Policinë e Shtetit, për të gjithë punonjësit si dhe ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Prifti i politizuar Irinej ngatërron edhe një herë fenë me shtetin…

Deklaratat e priftit të politizuar e anti-fetar Irinej se: “Toka e Kosovës është tokë serbe derisa atje të ketë shenjtorë serbë dhe trashëgimtarët të martirëve të rënë”, janë deklarata mesjetare që ngatërrojnë fenë me shtetin. Përkatësia e një toke ndaj një shteti nuk mund të bëhet assesi vetëm në bazë ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Rasti i Alush Alushit dhe drejtësia që mungon

 Javën që lamë pas, shqiptari Alush Alushi, i njohur edhe si Alush Suhadolli (75 vjeç) pas përpjekjeve shumëvjeçare arriti ka kthejë shtëpinë e tij në pjesën veriore të Mitrovicës. Ky akt tepër i rrallë i lirimit të një pjese të pronës së uzurpuar nga serbët, shkoi aq larg sa që ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Raporti i Dik Martit, raport i Millosheviqit

 Është fat më shumë se i keq, se një pjesë e shqiptarëve sot është duke ecur në rrugën e turpit që kanë ecur shqiptarët që nga Ballaban Pasha e Hamza Kastrioti e deri të Esat Toptani e Ahmet Zogu. Këta tipa shqipfolësish janë shfaqur edhe pas luftës së dytë krejt ...

Më shumë...

A ka marrë fund durimi 16-vjeçar i veteranëve të UÇK-së?

A ka marrë fund durimi 16-vjeçar i veteranëve të UÇK-së   Përderisa një deputet i Kuvendit të Kosovës merr dhjetëfishin e eurove mujore që pret t’ i marrë një veteran pa punë, përderisa deputeti, kryeministri, kryetarja dhe krejt kreu institucional ka të zgjidhur edhe benificionet jetësore  pas ushtrimit të detyrës, ...

Më shumë...

Bilall Sherifi: UNMIK-u (OKB), EULEX-i (BE) dhe standardet e tyre

 Që nga paslufta, ndjekja dhe gjykimi i krimeve të luftës në Kosovë ka qenë ekskluzivitet i misioneve ndërkombëtare. Në fillim UNMIK-u ndërsa që nga viti 2008 EULEX-i. Standardet e përdoruara nga këto misione dhe rezultatet e tyre tanimë të gjithë i dijmë. Tani le të analizojmë një situatë hipotetike sikur ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Gjykatat serbe po luajnë lojën politike me pensionistët e Kosovës

Pas publikimit të një aktgjykimi të Gjykatës për të Drejtat e Njeriut, në Strasburg, me të cilin ishte obliguar shteti i Serbisë për t’ua paguar pensionin invalidor qiftit Grudiq, nga Mitrovica, me vendbanim në Novi Pazar, për tërë periudhën që ua kishte ndërprerë pagesën, dhe për të vazhduar më tutje ...

Më shumë...

Bejtullah Musliu: Reagim në artikullin e “Kohës Ditore”: Deri në alivanosje nga dhuna e arsimtarit

Njeriu, si qenie shoqërore që është,  natyrisht se është subjetkiv. Subjektiviteti i tillë pashmangshëm dhe pakthyeshëm është element i cili e përcjellë njeriun në mënyrë permanente gjatë gjithë jetës së tij, mirëpo gjithherë dhe gjithmonë në kuadër të objektivitetit. Pra subjektiviteti i cili e ka objektivitetin përbrenda, është gjithmonë i ...

Më shumë...

Merita Rexhaj: Letër publike drejtuar: Atifete Jahjagës, Isa Mustafës e HashimThaçit

Presidentes së Republikës së Kosovës, z. Atifete Jahjaga, Kryeministrit të Republikës së Kosovës, z. Isa Mustafa, Zevendëskryeministrit të Kosovës, z. Hashim Thaçi.   Të revoltuar nga mosreagimi dhe heshtja deri në bashkëfajësi me autoritetet maqedonase, unë, Merita Rexhaj, motra e Dëshmorit Arbën Rexhaj, po ju drejtohem juve në lidhje me ...

Më shumë...

M. Agrigoroaiei: Veteranët e UÇK-së trajtohen si armiq nga sllavomaqedonët e kolaboracionistët

 Pas 14 viteve që nga lufta çlirimtare në trevat shqiptare nën IRJM, gjendja e veteranëve dhe invalidëve ta luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, është kritike.  Sigurisht, të atyre që nuk iu nënshtruan shtetit sllav, sepse një pjesë, përmes partisë shqipfolëse në pushtet – Bashkimi Demokratik për Integrim – kanë vetëm ...

Më shumë...

Miftar Zagragja: Në Universitetin e Grazit të Austrisë u promovuan tri vepra prof. N. Pllanës

Këshilli  Organizativ në përbërjë të : Fatmir Osmanit – Kryetar i “Këshillit  Kordinues të Shoqatave Shqiptare“ në Shteimark , Rifat Krasniqi nga  Unioni  Humanitar i Shoqatave të   Grazit – regjioni Shtmk, Ambasada e Republikës së Kosovës në Vjenë në bashkëpunim me Universitetin e Grazit,  me Prof.dr.Kurt Kalcher,   Prof.dr.Ahmet Hajrizi, realizuan ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Gjykata Speciale fyerje edhe për nënat shqiptare

Nën qiellin i cili shikoj dramën njëqindvjeçare dhe mbi tokën që mban gjurmë të gjakut e nën të cilën u varrosën trupa të njom të vihen themelet e ngrehinës ogur zeze është fyerje për nënat shqiptare, për ato heroina të cilat në kohën e robërisë ishin bërë nuse në moshë ...

Më shumë...

F. Shkreli: Përparësitë e politikës së jashtme amerikane për Ballkanin perëndimor në vitin 2016

Administrata e Presidentit Obama i ka paraqitur Kongresit prioritetet dhe planet e politikës së jashtme amerikane karshi Europës dhe Euroazisë, përfshirë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, për vitin e ardhshëm financiar. Kërkesa e Administratës së Presidentit Obama për buxhetin e vitit 2016 për këtë rajon është $953.3 millionë dollarë. Është ...

Më shumë...

Ali Mehmeti: Gjykata Speciale, test i pjekurisë

Në vitin 1989 shtrohej pyetja hamletiane: t’i pranojmë ndryshimet kushtetuese dhe kështu të heqim dorë nga të drejtat tona edhe ashtu të cunguara në krahasim me popujt e tjerë të Jugosllavisë së atëhershme, “apo Serbia të na shkelë me tanke”!? Sot: ta pranojmë formimin e Gjykatës Speciale dhe kështu të ...

Më shumë...

Jo vetëm Sllovenia por edhe Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi ndalojnë luftëtarë të UÇK-së

Qindra eprorë dhe ushtarë të UÇK-së ndalohen në pikëkalimet kufitare sipas urdhëresave të Serbisë. Dhe ç’ është për keqardhje të thell, edhe në kufirin e Kosovës me Shqipërinë janë ndaluar e ndalohen me orë të tëra rreth 200 shqiptarë, të cilët i kërkon Serbia për ekstradim. Shumë prej tyre janë ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Çka paralajmëron gjenerali me fletarrest ndërkombëtar për krime lufte

 Këto ditë nga Beogradi zyrtar u dha alarmi mediatik për sulmet që do të ndodhkan në Kosovë dhe në Kosovën Lindore gjatë kësaj vere. Parashikimet për “sulme terroriste në Kosovë” fillimisht u bënë nëpërmjet medieve serbe, të cilat i plasuan masivisht (“copy/paste”) edhe mediet shqiptare. Sipas këtyre paralajmërimeve pompoze vetëm ...

Më shumë...