KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2190)

Lajmet

Komuna e Kastriotit, komuna e pestë në Kosovë, e cila votoi kundër “Zajednicës”

Këshilli  i Kuvendit Komunal i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kastriot sot në mbledhjen e Kuvendit Komunal të Kastriotit, ka propozuar një deklaratë e cila kundërshton marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe atij të Serbisë, në theks të veçantë krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë ...

Më shumë...

Deputetit, Fisnik Ismajli i caktohet paraburgimi 48 orësh

Pas arrestimit, deputetit Fisnik Ismajli i ëshë caktuar masa e paraburgimit prej 48 orësh. Ai u arrestua sot në hollin e Kuvendit, pasi që gjatë kontrollit atij iu gjetën dy bombola gazi lotsjellës. Kjo masë e mbajtjes u konfirmuar edhe nga zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi.

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës është vënë në masa të forta të sigurisë, brenda e jashtë…

Shumë policë të maskuar janë vendosur në hollin e Kuvendit të Kosovës, ku në orën 11:00 pritet të nis seanca parlamentare, ndërkohë, që opozita ka paralajmëruar se  do ta bllokojë edhe seancën e sotme me të njëjtat metoda, sikurse ka bërë edhe në seancat paraprake. Personeli i sigurimit është pozicionuar ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Me arrestimin e deputetëve opozitarë, vendi po shkon kah diktatura

Lëvizja Vetëvendosje ka konfirmuar se është arrestuar deputeti, Ismajl Kurteshi, ndërsa thekson se me arrestimin e deputetëve opozitarë, vendi po shkon kah diktatura, por opozita nuk  do ta tolerojë një akt  të tillë. “Opozita po burgoset, në mënyrë që pushtetit t’i lirohet rruga që ta kthejë kontrollin e Serbisë në ...

Më shumë...

Bushati: Kosova të qëndrojë larg polarizimit

Tirana zyrtare më në fund ka lëshuar qëndrimin e parë karshi situatës së tensionuar politike në Kosovë. Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati ndërsa ka shprehur shqetësimin për ngjarjet në Kosovë, ka thënë se është i nevojshëm kultivimi i dalogut, larg polarizimit të tejskajshëm. “I ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për sot seancën e radhës me 35 pika të rendit të ditës

Kuvendi i Kosovës për sot ka caktuar seancën e radhës  radhës, me 35 pika të rendit të ditës, meqë gjatë vitit Kuvendi nuk ka realizuar as 25 për qind të detyrave që kishte paraparë. Pavarësisht se Kuvendi ka shumë punë për të bërë, dihet se qëndrimi i opozitës vazhdon do ...

Më shumë...

NISMA: Regjimi i Mustafës dhe Thaçit, me represion po bën përpjekje të shtypë Opozitën

Regjimi i Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, në mbrojtje të marrëveshjeve të dëmshme për Kosovën, për tre muaj rresht, me mjete të aparatit represiv tentoi të shtypë Opozitën. Duke e parë mosgatishmërinë e reflektimit të këtij regjimi, opozita e Bashkuar më 28.11.2015 organizoi Manifestim gjithëpopullor për të kundërshtuar këto dy ...

Më shumë...

Hiqen mjetet shpërthyese nga Klinika e Oftalmologjisë

Policia e Kosovës ka konfirmuar informacionin se në objektin e Klinikës së Syve në QKUK, janë gjetur dy granata dore si dhe pesëmbëdhjetë copë fishek. Pas pranimit të informacionit në orën 10:30, njësitë policore kanë dalë me shpejtësi në vendin e ngjarjes, duke evakuar personelin e Klinikës si dhe duke ...

Më shumë...

Opozita e bashkuar dënon sulmin e policisë kundër aktivistëve të Vetëvendosjes

Në takimin e mbajtur mbrëmë të opozitës kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se veprimi për t’u arrestuar Albin Kurtin nuk ka qenë i drejtë. “Opozita qëndron e bashkuar dhe e fortë. Më 28 Nëntor  në Prishtinë ka ndodhur një ngjarje jo e mirë jo e drejtë. Janë sulmuar ...

Më shumë...

Policia po merr fushatë brutale në arrestimin e deputetëve dhe qytetarëve liridashës

         Policia Speciale (e Isa Mustafës, Shpend Maxhunit dhe Skënder Hysenit) deri tani ka arrestuar deputetët e opozitës: Donikë Kadaj-Bujupi,  Albin Kurti,  Haxhi Shala, Ismajl Kurteshi, Fisnik Ismajli, ndërsa pritet të arrestojë edhe deputetët, Albulenë Haxhiu, Faton Topalli e disa të tjerë.   Me qëllim për diskredituar tërë opozitën,  e ...

Më shumë...

Ekspozitë që përkujton krimet dhe gjenocidin e Serbisë në Kosovë

Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës do të hap ekspozitën ‘Terrori dhe Gjenocidi i Serbisë në Kosovë 1998-1999”, e autores Fetnete Ramosaj. Kjo ekspozitë do të hapet me 3 dhjetor, ditën e enjte, në orën 18:00 në ...

Më shumë...

Rexhep Qosja sërish e ka krahasuar Qeverinë Mustafa me regjimin e Millosheviqit

Në një reagim të porsuat nga profesor Rexhep Qosja thuhet: Ish kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, u dërgua në Burgun e Sigurisë së Lartë në Dyz afër Podujevës dhe u dërgua aty si të ishte kriminel me rrezikshmëri të lartë e jo deputet i Republikës së Kosovës! Në burgun e ...

Më shumë...

Lunaçek: Nuk ishte koha e përshtatshme për arrestimin e deputetëve të Opozitës

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunacek ka komentuar situatën e fundit politike në Kosovë si dhe tensionet në rritje mes opozitës dhe Qeverisë lidhur me marrëveshjet për Asociacionin me Serbinë dhe demarkacionin me Malin e Zi. Lunacek ka thënë për Kosovapress  se arrestimi i deputetit Albin ...

Më shumë...

Haradinaj paralajmëron protesta të reja

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka vlerësuar se Kuvendi më shumë po i ngjan një baze policore sesa një Kuvendi normal. “Vetë fakti që janë rreth 600 trupa brenda kuvendit e dëshmon se kjo është shndërruar në kazermë e jo në Kuvend”, është shprehur deputeti, Daut Haradinaj. Ai në vijim, ...

Më shumë...

Megjithatë seanca fillon…

Megjithë situtatën e tensionuar që ka mbretëruar gjatë tërë ditës në Kuvend, deputetët e koalicionit qeverisës janë mbledhur në sallën kryesore. Seanca e rregullt plenare ka nisur pa praninë e opozitës, meqë të gjithë janë përjashtuar. Në sallë aktualisht ndodhen 81 deputetë.

Më shumë...

Aktivistët e VV-së së shpejti paraqiten në Gjykatën Themelore

Aktivistët e opozitës, kryesisht të Vetëvendosjes, pritet të dalin së shpejti para Gjykatës. Në Gjykatën Themelore të Prishtinës, do të nis seanca për caktimin e masave të sigurisë ndaj 11 aktivistëve. Shumica e tyre ngarkohen për veprën penale ‘pjesëmarrje në turmë që kryen huliganizëm’.

Më shumë...