KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2210)

Lajmet

VV: Komisioni Evropian me standarte të dyfishta ndaj Kosovës

Vetëvendosja, në një konferencë për medie, ka kritikuar qasjen e dyfishtë të Komisionit Evropian ndaj Kosovës. Sipas këtij subjekti, në raportet për Kosovën dhe Serbinë, shihet diskrepanca që ka shënuar Kosova krahasuar me Serbinë sa i përket integrimit evropian. Sipas zyrtarëve të Vetëvendosjes, derisa për Kosovën lavdërohet nënshkrimi i MSA-së, ...

Më shumë...

NATO-ja do t’ i bashkohet aleancës ushtarake dhe do ta ndëshkojë ISIS-in

Ish-komandanti i NATO-s, admirali, Xhejms Stavridis, sulmeve të ISIS-it në Paris  iu ka përgjigjur me thirrje për NATO-n që t’i bashkohet luftës kundër Shtetit Islamik. “Mendoj se do t’i shohim “çizmet” e NATO-s atje së shpejti”, ka thënë ai për BBC. Më herët, zëvendësministri i jashtëm rus, Sergej Rjabkov, ka ...

Më shumë...

Ijad Madani: OBI ka dënuar sulmet terroriste në Paris dhe ka shprehur “solidaritet me Francën

Sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, grupit më të madh në botë të vendeve myslimane – ka dënuar sulmet terroriste, në Paris dhe ka shprehur “solidaritetin e palëkundur” të organizatës me Francën. Ijad Madani ka thënë se organizata kundërshton në mënyrë të vendosur çdo akt terrorist, që shkel ...

Më shumë...

Policia franceze e ka pezulluar marrëveshjen “Schengen”

Pas tragjedisë në kryeqytetin e Francës, në Paris, ku si pasojë e sulmeve serike terroriste mbetën të vrarë 129 persona, Policia franceze e ka pezulluar marrëveshjen “Schengen” për lëvizje të lirë në shtetet anëtare të BE-së, duke e marrë kontrollin e tërësishëm të kufijve me Italinë. Në anën tjetër, Policia ...

Më shumë...

Xhihadistë të kamufluar në radhët e mijëra refugjatëve po depërtojnë për çdo ditë në Evropë

Kufijtë e Europës janë në luftë të përditshme me krizën më të rëndë të emigracionit që pas Luftës së Dytë Botërore. Për muaj të tërë, Greqia është kritikuar ashpër, kryesisht nga Gjermania, për dështimin e identifikimit të mijëra refugjatëve që kalojnë përmes vendit, për të arritur në Europën Veriore dhe ...

Më shumë...

Kryekuvendari i Shqipërisë, Ilir Meta u me kryetarin e AAK-së, R. Haradinaj në Gllogjan

Kryekuvendari i Shqipërisë, Ilir Meta është duke qëndruar këtë të dielë në Kosovë për një vizitë private, konkretisht në Gllogjan, në familjen e kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Burime të Top Channel nga ky takim kanë konfirmuar se, kryeparlamentari i Shqipqërisë, Ilir Meta ka diskutuar me ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Thaçi i quan falsifikatorë qytetarët, ndërsa Mustafa i quan injorantë

Vetëvendosja ka reaguar ndaj deklaratës së Hashim Thaçit, i cili i ka vënë në dyshim nënshkrimet, të cilat janë mbledhur nga opozita për ta kundërshtuar Asociacionin dhe Demarkacionin me Malin e Zi. Zëdhënësi i Lëvizjes, Frashër Krasniqi, ka thënë se Thaçi po i quan falsifikatorë qytetarët, sikurse Isa Mustafa, i ...

Më shumë...

Gjuriq: Serbia nuk heqë dorë nga ajo që është nënshkruar, në Bruksel

Zyrtari i Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar se autoritet e Prishtinës nuk po e zbatojnë Marrëveshjen e Brukselit e cila parasheh themelimin AKS-së.  Beogradi nuk pranon shfaqje të tilla dhe kërkon pa zvarritje zbatimin e asaj për të cilën ka marrëveshje.  “Serbia nuk do të heqë dorë nga ajo që ...

Më shumë...

Franca ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme

Kryetari i Francës, Fransua Hollande, i cili ishte duke parë ndeshjen miqësore Francë-Gjermani, ishte larguar për arsye sigurie nga stadiumi, ndërkohë që të gjithë tifozët e pranishëm janë bllokuar brenda stadiumit, për shkak se janë mbyllur dyert e tij. Pas qetësimit të situatës jashtë stadiumit, ata u lanë të dilnin ...

Më shumë...

Në Grac të Austrisë përurohet libri: “Terrori i Serbisë okupatore mbi shqiptarët 1844-1999”

Më 23 nëntor 2015, duke filluar në orën  18,oo, përurohet  libri”THE TERROR OF SERBIAN OCCUPIER OVER ALBANIANS 1844-1999, iautorit Prof.dr.Nusret PLLANA, botimi i gjashtë i plotësuar(versioni anglisht), i cili do të mbahet në Universitetin e Grazit në Austri, më 23 nëntor 2015, me fillim në ora 18,oo. Është botimi më ...

Më shumë...

Drejtori, Mentor Shala kërcënon drejtuesit e Sindikatës së Pavarur të RTK-së.

Drejtori i Përgjithshëm i  RTK-së, Mentor Shala ka kërcënuar sërish drejtuesit e Sindikatës së Pavarur të RTK-së. Ai përmes një letre drejtuar punëtorëve të RTK-së, ka drejtuar akuza dhe etiketime në drejtim të sindikatës pasi kjo e fundit, publikoi letrën e anëtarit të Bordit të RTK-së, Hisen Berisha lidhur me ...

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim ka mbajtur kuvendin e VIII-të zgjedhor

Lëvizja për Bashkim ka mbajtur kuvendin e saj të VIII-të zgjedhor. Kryetari i LB-së Avni Klinaku në fjalën e tij drejtuar bashkëpartiakëve të tij tha se gjendja e rënduar politike në vend është shkaktuar nga procesi i padrejtë i statusit të Kosovës. Vendi është zhytur në korrupsion, krim të organizuar ...

Më shumë...

Mustafa: Kosova është e sigurt nga sulmet terroriste

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar se qytetarët e Kosovës janë të sigurt, edhe pse sulmet terroriste po bëhen problem global. Ai ka sqaruar se Qeveria e Kosovës tashmë ka bërë Strategjinë kundër Terrorizmit, ku organet përkatëse po zhvillojnë veprime për parandalimin e akteve terroriste. Kryeministri Mustafa porositi që të gjithë ...

Më shumë...

Veseli vendos buqeta lulesh tek Ambasada franceze

Në shenjë nderimi për viktimat e sulmeve terroriste në Paris, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka vendosur buqeta lulesh tek Ambasada e Francës në Prishtinë. Me këtë rast, ai i shprehu ambasadores franceze, Daviet, ngushëllime për viktimat e sulmit të djeshëm. Sipas kryekuvendarit, Veseli, “këto sulme barbare kanë lënduar zemrat ...

Më shumë...

Daviet falenderon Kosovën për përkrahjen që po i jep francezëve

Ambasadorja franceze në Prishtinë, Maryse Daviet, ka shprehur mirënjohjen ndaj autoriteteve dhe popullit të Kosovës, për solidaritetin dhe dhimbjen e shfaqur pas sulmeve të djeshme terroriste në Paris, ku humbën jetën mbi 150 vetë. “Jam duke lexuar të gjitha deklarimet e zyrtarëve më të lartë shtetërorë. Ajo çfarë mund të ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka dënuar sulmin terrorist kundër qytetarëve të Francës në Paris

Lëvizja Vetëvendosje ka dënuar sulmin terrorist kundër qytetarëve të Francës në Paris, ku humbën jetën mbi 150 qytetarë.  Aktet terroriste ku vriten njerëz të pafajshëm janë krime kundër njerëzimit, dhe si të tilla duhen luftuar e dënuar, thuhet në reagim. Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosjes bashkohen në dhimbjen njerëzore për viktimat ...

Më shumë...