KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2230)

Lajmet

Dardan Vuniqi: Kosova dhe protestuesi mesatar – banor i Kosovës

Banori i Kosovës i cili ndihet i shpronësuar, prej institucioneve, ndihet që pushteti politik dhe  ekonomik i Kosovës është botë e ndamë prej tij edhe ky  nuk ka qasje ne të dhe në anën tjetër atij (pushtetit), ky nuk I intereson.    Mendoj qe një pjesë shume e madhe e ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Jo protesta për pushtet por për dinjitet dhe shtet sovran

 Ka kohë që  gazetarë, analistë dhe politikanë të papërgjegjshëm, qoftë të pozitës qoftë të opozitës, nga pakujdesia apo me qëllim, dhunën në protesta po e trajtojnë një anshëm, pa vrarë mendjen për pasojat që mund të ketë vendi, shoqëria dhe shteti i brishtë i Kosovës nga kjo anësi. Nëse bazohesh ...

Më shumë...

Fadil Shyti: Ben Blushi sulmon Albin Kurtin, se i prish punën Serbisë e Greqisë

Për faktin që Albini, as ka pasur as ka kohë të merret me “Benët si ti”, ty dhe atyre të sojit tënd,-po iu përgjigjem edhe  unë, mërgimtari që, “boll” po kam kohë të merrem me lojërat politike dhe jo politike të “Benushëve si  ti”!!! 1. Ke shkruar: “Albini, nuk din ...

Më shumë...

Marsida Kruja: Ça ke ti Blush?

Mbase mora shumë guxim duke tu drejtuar por thonë se njerëzit shkruajnë më shumë nga dhimbja. Dhe e di çfarë dhëmb më shumë? Kur ke dhimbje dhe s’di si ta zbrazesh. Dhe një gjë të fundit. Jo Blush nuk je ngutur ta shohësh Albinin në krye të Kosovës. Je një ...

Më shumë...

RKL: Ça-ketë e çakallit Ben Blushi

Që Ben Blushi është argat i Beogradit dhe i Athinës nuk kemi fije dyshimi, sepse tërë angazhimi, shkrimet dhe  rrugëtimi i tij çojnë për në Greqi dhe në Serbi. Por që në Shqipëri ka mjaft nga “rodi” i tij kjo i brengos të gjithë liridashësit shqiptarë. Me shkrimet e tij, ...

Më shumë...

Halil Ibrahimi: Perëndimi dhe myslimanët: një këndvështrim retrospektiv pas Charlie Hebdo

Qasja e Perëndimit ndaj Lindjes: imponimi i një konteksti tjetër historik   Pas sulmit në Charlie Hebdo ndodhi diçka që nuk ka ndodhur prej dekadash: myslimanë të të gjitha grupimeve dhe ideologjive fetare e sociale u bënë një gojë në  kritikën e standardeve të dyfishta Perëndimore rreth fjalës së lirë, ...

Më shumë...

Abdirahim Idrizi: Të luftojmë për një botë të arsyes

Postet, lakmia, titujt, gradat i kanë helmuar shpirtrat e njerëzve. Kjo ndjenjë e ka barrikaduar tërë vendin, aq sa nuk del njeri, as institucion që ka autoritet të ndërpres këtë dukuri.  Interesi, postet, na kanë bërë cinikë, të ashpër e të këqij. Mendojmë shumë e ndjejmë shumë pak. Ne duhet ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Protestat e 27 janarit në Prishtinë nxorën në sipërfaqe realitetin lakuriq të Kosovës

Protestat e 27 janarit në kryeqytetin e Kosovës janë tregues i mirëfilltë i gjendjes, e cila po mbretëron në vend, janë tregues të  kontradiktave të thella shoqërore e politike dhe  pozitës krejtësisht të palakmueshme të vendit tonë, por edhe të shqiptarëve në Ballkan përgjithësisht.   Pretendimet e BE-së për ta ...

Më shumë...

RKL: Protesta e sotme në Prishtinë duket se po eskalon drejt gjendjes së jashtëzakonshme

Protesta e sotme në Prishtinë duket se po eskalon drejt gjendjes së jashtëzakonshme.  Për dallim nga protesta e 24 janarit, ku pas protestës, grupe të papërgjegjshme gjuajtën me gurë Ndërtesën e Qeverisë, sot protesta ka filluar dhe po vazhdon të jetë e dhunshme dhe me shenja që paralajmërojnë në situatë ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Demokracia nuk ndërtohet me dhunë as me ultimatume

Sot Kosova, para opinionit vendor e ndërkombëtar,  u shfaq me një pamje që s’i duhet askujt në Kosovë, asnjë qytetari e shtetasi të saj. Kjo shëmti që u pa i shkon për shtati vetëm atyre që fillimisht kanë ngulfatur çdo formë demokratike brendapërbrenda subjekteve të tyre, të cilat i sundojnë ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Në 16 vjetorin e vrasjes së pesëfishtë te Ura e Rakovinës

Kujtdo që i bie të marrë rrugën Gjakovë-Klinë, sapo të afrohet te Ura e Rakovinës, në anën e majtë të rrugës, mund të shohë një pllakë të thjeshtë përkujtimore, në shenjë përkujtimi të krimit të tmerrshëm që e kryen forcat pushtuese serbe 16 vjet më parë, kur mbetën të vrarë ...

Më shumë...

RKL: Protestë në mbrojtje të dinjitetit të të rënëve, të martirizuarve dhe të zhdukurve

Protesta, e cila parashihet të mbahet më 24 janar 2015, në Prishtinë shënon pikën e vlimit të pakënaqësive të shumta të shqiptarëve të Kosovës, për shkak të politikave të gabuara dhe kapitulluese ndaj Serbisë, të cilat kanë rezultuar me kthimin gradual të strukturave serbe në Kosovë, në bazë të Marrëveshjes ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kryeministri Mustafa dhe kryetarja Jahjaga po bëjnë shurdhmemecët

Ka kohë që qytetaret liridashës të Kosovës, familjarët që ju mungojnë më të dashurit e tyre të rënë në luftën çlirimtare, janë duke u ndjerë të indinjuar sa s’ka më me deklarata fyese, poshtëruese, provokuese dhe luftënxitëse të qeveritareve serb edhe me bërjen e shurdhmemecit të kryeministrit, Isa Mustafa dhe ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kultura e tolerancës fetare të shqiptarëve fenomen “sui generis”

Sulmi sado që i paralajmëruar, gjithsesi i natyrës terroriste dhe me pasoja  tragjike për disa gazetarë të Gazetës satirike, “Sharli Hebdo”, ka nxjerrë në sipërfaqe edhe shumë ujëra të zeza, ndotës të gjithçkaje të shenjtë, madje edhe të tillë që tallin Zotin dhe konfirmojnë se nga liria e shprehjes nuk ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Në “Trepçë” janë ngatërruar grekët, amerikanët, suedezët, rusët…

Këto ditë, kur në institucionet e Kosovës po përpiqen të gjejnë zgjidhje për shpëtimin e “Trepçës”, nga Beogradi zyrtar dhe zagarët e tyre që i kanë lëshuar nëpër Kosovë, dëgjohen kërcënime gjithfarësh: se Serbia di si ta mbrojë Kosovën, se çdo vendim i organeve të Kosovës do të shkaktojë trazira ...

Më shumë...

Sadik Përvetica: Poshtë keqpërdorimet cinike në emër të fjalës së lirë

“Zhvlerësoje të vlefshmen, në daç të ecësh përpara” – Niçe Është e njohur se shumë luftëra dhe konflikte në botë, mbulohen dhe kamuflohen me arsyetime të çuditshme (bile, edhe krimineli serb, Sllobodan Millosheviqi, të gjitha luftëra në Kroaci, në Bosnje e Hercegovinë dhe në Kosovë i bëri, krejt në emër: ...

Më shumë...